kategorie: A1200, A500, Sprzęt
[#31] Re: ACA1221 w praktyce

@void, post #30

Rozumiem, że póki co chcesz sprawdzić ACA1221 w ustawieniu zworki na "trial" ?
[#32] Re: ACA1221 w praktyce

@Sounder, post #31

Dobra, w sumie już po testach.
Miałem kartę ustawioną na trial przez około 16h non stop. Żadnych problemów.

Przez noc leciał Frontier intro. Wczoraj i dziś rano odpalałem Sysspeed (mam moduły jeśli ktoś jest zainteresowany), SysInfo, prosta pętla w pythonie licząca non stop przez kilka godzin silnię.

Procesor w trybie trial ustawiony na 28 MHz miał temperaturę około 45-46 stopni.

Procesor w trybie standardowym 17 MHz miał temperaturę około 40-41 stopni.

Mierzone miernikiem elektronicznym z możliwością pomiaru temperatury.

Ogólne odczucia - jest dużo szybciej w workbenchu. Trochę szybciej w grach.

Trzeba będzie przelać Jensowi 15 EUR ;).

W sumie chyba odszczekuję komentarz o odradzaniu zakupu tej karty posiadaczom Amig 500 :).
[#33] Re: ACA1221 w praktyce

@void, post #32

Ciekawe ile się czeka na kody. Właśnie nabyłem full opcję, ale ja mam tę kartę w A1200.
[#34] Re: ACA1221 w praktyce

@void, post #32

Brzmi obiecująco.
Swojej A500 jeszcze nie rozkręcałem aby przestawić zworę (ACA500 i ACA1221 mam zainstalowane w wewnątrz obudowy)
Mógłbyś umieścić zrzuty z SysInfo?
[#35] Re: ACA1221 w praktyce

@Sounder, post #34

Nie robiłem zrzutów z sysinfo, tylko zapisałem moduły z sysspeed.

Mam nadzieję, że to wystarczy.
[#36] Re: ACA1221 w praktyce

@void, post #35

403 Forbidden
[#37] Re: ACA1221 w praktyce

@misiek2, post #36

Już powinno być ok.
[#38] Re: ACA1221 w praktyce

@void, post #37

Nadal 403
[#39] Re: ACA1221 w praktyce

@Sounder, post #38

Sounder wejdź sobie na http://archive.programowo.net/amiga/ (celowo daję link do przeklejenia a nie "forumowy", tylko tak zadziała) to wtedy to ściągniesz, przy okazji też dość interesujące inne rzeczy tam są



Ostatnia aktualizacja: 08.11.2015 19:29:51 przez lysyzastary
[#40] Re: ACA1221 w praktyce

@lysyzastary, post #39

A to ciekawostka...
kopiuj-wklej do przeglądarki działa, klik w link daje 403
[#41] Re: ACA1221 w praktyce

@void, post #32

Wykorzystałeś 10 uruchomień w trybie trial?
Pytam bo jestem ciekaw czy jeśli uruchomię w "trial" mniej niż 10 razy i przestawię zworę ponownie na "idle" to czy ACA1221 przestanie zliczać uruchomienia do ponownego przejścia w "trial" czy nie ma to dla niej znaczenia.
[#42] Re: ACA1221 w praktyce

@Sounder, post #41

Dziwne, że nie działa. Może mam jakąś blokadę na hotlinkowanie, na razie nie mam siły sprawdzać.

Śmiało możecie ściągać to, co tam znajdziecie ;).

Jeśli chodzi o triale - wykorzystałem dwa, po przełączeniu zworki w 'idle' nie zlicza kolejnych triali, bo niby czemu? Zostało mi 8 i liczba ta nie spada, dopóki nie odpalę karty w trybie 'trial'.
[#43] Re: ACA1221 w praktyce

@void, post #42

Jeśli chodzi o triale - wykorzystałem dwa, po przełączeniu zworki w 'idle' nie zlicza kolejnych triali, bo niby czemu?

Też mi się to wydawało oczywiste ale wolałem się upewnić.
Generalnie zdziwiło mnie, że po przełączeniu w trial zegar nadal tykał na 17MHz (Fast RAM był widoczny na full). Dopiero po przeczytaniu załączonej dokumentacji do ACAClock stało się jasne, że muszę uruchomić ten program ze Startup-Seqence bądź ręcznie z atrybutem S=3 aby procek tykał 28MHz. Też tak miałeś?
Ogólnie odczucia pozytywne. Czuje się, że Amiga dostała kopa i warto bardzo poważnie rozważyć wydanie wolnych środków na zakup kodów.
[#44] Re: ACA1221 w praktyce

@Sounder, post #43

Tak, też trochę się zdziwiłem, że w trialu zegarek pykał z 17 MHz i musiałem przełączyć ręcznie na 28 MHz.

Z jednej strony chciałoby się mieć to w autostarcie, ale z drugiej - wielkiego kłopotu nie będzie jeżeli trzeba będzie wbić jedną linijkę w startup-sequence.
[#45] Re: ACA1221 w praktyce

@Sounder, post #41

Co zlicza te uruchomienia? Nie robi tego system? Zawsze można mieć kilka systemów na kilku nośnikach ... Może głupie pytanie, ale mam tylko ACA 1233 i mieszkam na wsi.

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2015 22:38:37 przez misiek2
[#46] Re: ACA1221 w praktyce

@misiek2, post #45

Wszelkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że robi to oprogramowanie układowe.
[#47] Re: ACA1221 w praktyce

@Sounder, post #46

Wszelkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że robi to oprogramowanie układowe.


Nic tylko patrzeć jak karty ACA po 1500 uruchomieniach przestaną wstawać
[#48] Re: ACA1221 w praktyce

@misiek2, post #45

Prawdopodobnie mikrokontroler pod prockiem, który odpowiedzialny jest za przyjmowanie kodów i odblokowywanie funkcji.

Poszukaj sobie w graffiti u Dez3, Jens umieścił ta nawet pewien napis.
[#49] Re: ACA1221 w praktyce

@sanjyuubi, post #48

Napis widziałem wymiotuje
[#50] Re: ACA1221 w praktyce

@sanjyuubi, post #48

hehe dobre!
Mi tam się podoba, taki easter egg
[#51] Re: ACA1221 w praktyce

@movin, post #50

Panowie proszę o pomoc,
Jestem świeżym amigowcem i zakupiłem sobie tą kartę. Mam A1200 z CF gdzie zainstalowałem Classic Workbench. Zakupiłem kod do odblokowania karty na full ale nie widzi mi pełnej pamięci i procek nie jest podkręcony.
Przypuszczam że trzeba dodać linijkę lub dwie do startup'u w WB.
Może ktoś pomóc ?
[#52] Re: ACA1221 w praktyce

@rmb4, post #51

Zgaduję, że Kickstart 3.0?
Uruchomienie ACAtune odblokuje resztę pamięci ale za każdym uruchomieniem Amigi będziesz musiał tak postępować. Przy 3.1 idzie to z automatu.
Co do taktowania procesora to musisz mieć:
w katalogu LIBS: ACA1221.library
w katalogu C: ACAClock
W StartupSeqence dodać linijkę:
C:ACAClock s=3
[#53] Re: ACA1221 w praktyce

@Sounder, post #52

Wydaje mi się że ma Kickstarta 3.1 ale to muszę sprawdzić.
Tak jak pisałem jestem początkującym Amigowem ( powrót po latach ;) ).
trochę z innej beczki :
jak zoptymalizować pamięć ? teraz widzi mi tylko 8MB a powinno 63 MB ?
WB classic instalowałem prze WINUAE na CF i nie mam pewności że to zrobiłem dobrze:(

może ktoś pomóc z jakąś instrukcją jak dobrze zainstalować WB classic przez WINUAE na CF 8GB ?
[#54] Re: ACA1221 w praktyce

@rmb4, post #53

Rozumiem, widzi 8MB bez uruchamiania ACAtune?
Jeśli tak to masz Kick 3.1.
Co do braku widoczności 63MB.
Zrobiłeś wszystko jak w instrukcji link ?
Czyli, zworka na karcie przestawiona na "unprotect" i z linii komend aktywowany kod odblokowujący?
Co do Classic WB.
Skoro odpala na realnej Amidze, nie wywala GURU, nie wiesza się, widoczna jest cała partycja 8GB i daje się użytkować zgodnie z oczekiwaniami to co mogłeś zrobić źle?

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2015 13:46:05 przez Sounder
[#55] Re: ACA1221 w praktyce

@Sounder, post #54

Tak widzi 8MB bez ACAtune.
Zrobiłem jak w instrukcji -> zworka na "unprotect" + acatune A "kod"

Po instalacji Classic WB na karcie ACA1221 nie działa tapeta i wydaje się że jest trochę wolny.
Mam jeszcze kartę 4MB i na niej mam 2MB Chip Ram i 4 Fast i działa to lepiej ( dziwne ).

zastanawiam się i szukam jakiś poradników co do optymalizacji WB pod ACA1221.
Czy jest jakiś lepszy WB pod A1200 niż ten classic ?

Jak wgrać polski język do WB Classic i czy jest to możliwe ?
[#56] Re: ACA1221 w praktyce

@Sounder, post #54

Dla przykładu mógł sformatować kartę cf w standardowym systemie plików ... Pozornie wszystko gitara tylko jak przekroczysz 4 gb danych to będzie się działo ... Raz tak zrobiłem, właśnie jak zakupiłem większą kartę, następnie zaczęło się sypać, bo okazało się, że te nowe pliki nadpisują pliki znajdujące się w obszarze pierwszych 4 gb (orientacyjnie) , mimo iż fizycznie znajdowały się na partycji ntej i na karcie teoretycznie było jeszcze sporo miejsca.
[#57] Re: ACA1221 w praktyce

@misiek2, post #56

na całe szczęście formata CF robiłem pod WB
[#58] Re: ACA1221 w praktyce

@rmb4, post #55

Hm...
Instalowałem kumplowi na A1200 z ACA1221 na karcie 8GB ClassicWB i nie było takich przebojów. Kartę podzieliłem na dwie partycje, jedna 500MB pod system a drugą pod WHDLoad, Dema itp na całą dostępną resztę wolnego miejsca.
Formatowanie i partycjonowanie robiłem wg tego poradnika VIDEO.
Póki co nie zauważyłem problemów.
[#59] Re: ACA1221 w praktyce

@rmb4, post #55

Jest kilka "wersji" WB w rozumieniu "nakładek" np. AmigaSYS, różne wersje WB Classic (ja mam bodajże advsp na a1200 z aca1233 i mi odpowiada). Są też inne. Nie wiem jak z wydajnością ACA1221, ale myślę, że albo nastawisz się na mało komfortową zabawę albo weźmiesz którąś mniej zasobożerną wersję, niektórzy polecają tą pod A600 tyle, że na wstępie trzeba coś pogrzebać przy kolorach, bo AGA wyświetla inaczej niż docelowa 600tka.
[#60] Re: ACA1221 w praktyce

@rmb4, post #57

Skoro tak to tym bardziej mogłeś sformatować kartę w standardowym systemie plików. Korzystałeś z dodatkowo spreparowanych dyskietek?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem