kategoria: Sprzęt
[#1321] Re: Ciekawostki aukcyjne 2016

@Umpal, post #1310

Nie zgadzam się z tym mnożnikiem. W moim przypadku to była praktycznie połowa pensji (1600 zł, i było to może ze dwie czy trzy stówy więcej od przeciętnej). Dzisiaj A4000D 040/40 nie kosztuje połowę wypłaty, a co najmniej całą lub więcej, więc co najwyżej x2, może x2.5. Przynajmniej w tym konkretnym przypadku.

Tu nie ma niczego do niezgadzania się. Nie braliśmy za wymiernik Twojej pensji, tylko - jak pisałem - minimalną krajową. Z wyjątkiem chyba tylko tego 68030, przelicznik jest bezlitośnie dokładny.
[#1322] Re: Ciekawostki aukcyjne 2016

@recedent, post #1316

Najwyraźniej dla kogoś jest tyle warty, skoro ktoś te sprzęty za te ceny kupuje. Gdyby wszyscy chętni "unieśli się słusznym gniewem" i przez - powiedzmy - rok nie kupowali nic u "wrednych-handlarzy-spekulantów-w-zmowie-cenowej-podwyższających-ceny-w-ramach-trustu-i-kartelu" to ceny znacząco by spadły.

Nie, nie spadłyby. Tutaj jest przykład, dlaczego. I absolutnie nie chodzi o sprzedawców targowych, lecz "importerów" wystawkowych stanowiących lwią część rynku retro z Deutschlandu. Otwarcie mówią, że poniżej określonej ceny, nie opłaca im się tego przywozić. Dlatego zamiast oddać "pół darmo" ku uciesze pasjonatów, sprzęt idzie do zmielenia i wychodzą na swoje. Zaś brak "szczerego" opisu (typu: "mam kabel, umiem, sprawdziłem, wiem" - jakiego każdy oczekuje) uzasadniony jest brakiem ludzi (lub chęci przeznaczania $ na takich), którzy by dla nich rozpoznawali, opisywali, fotografowali i wystawiali setki komputerów. Dlatego jeżeli sprzęt w ogóle trafia na aukcje to fotografowany jest właśnie telefonem, w byle jakim świetle, z opisem na jedną linijkę i najczęściej w tonie innego bubla, który razem z tym przyjechał, a który trafia później do tego wątku jako wzorcowy przykład "złej" aukcji. Aukcja jest zła z perspektywy osoby, która chce ten komputer nabyć, natomiast z ich perspektywy liczy się maksymalizacja zysku i nie interesuje ich, czy sprzęt trafi w ręce kolekcjonera, pójdzie na odzysk/złoto/części, czy trafi do recyklingu - liczy się najlepsza oferta. (Wyrwanie takiego sprzętu u źródła w "normalnej" cenie jest możliwe, ale oznacza posiadanie zaprzyjaźnionego importera i wycieczkę w lubuskie, zdrowo przed pianiem kogutów. Been there, done that.)
[#1323] Re: Ciekawostki aukcyjne 2016

@Andrzej Drozd, post #1308

A1200 z drugiej ręki - 1200 zł. Kupa kasy, nie pamiętam dokładnie zarobków w połowie lat 90-tych, ale to były chyba ze trzy moje wypłaty


Słabo
W 1988 "zdobyłem" A500 za 900DM (wtedy ok. 1,2mln zł) co dla Niemca stanowiło chyba jakieś 1/3 wypłaty a dla Polaka 24 wypłaty (przy średnim zarobku ok. 50tys. zł)

A ludzie w latach 90-tych znowu wybrali komunistów do rządu bo "za komuny było lepiej"

Co do tematu:
- kupujący chce kupić jak najtaniej
- sprzedający jak najdrożej
stąd konflikt interesów
.
[#1324] Re: Ciekawostki aukcyjne 2016

@Umpal, post #1310

To akurat zapamiętałeś bardzo dobrze. Sam też skorzystałem z takiej właśnie pożyczki i w 1994 kupiłem (jak zwykle z żoną ;)) Amigę 1200 OK


Wrócę może jeszcze do tematu bezprocentowych pożyczek. Ostatnio tak na podpuchę, wypróbowałem "raty 0% Payu na Allegro". A co! Sprzęt jaki kupiłem nie przekroczył 400 zł, mam 10 rat. No i pięknie. Tak niska kwota nie wymagała nawet potwierdzenia z zakładu pracy (no chyba że sami zadzwonili i zapytali, bo w formulażu napisałem gdzie i jaką mam umowę). Tak czy inaczej już dostałem reklamę że mogę kupić kolejny sprzęt na duuuuużo wyższą sumę.

Jest w tym jakiś haczyk? Czy po prostu chodzi Allegro o stały przepływ gotówki i po prostu wygenerowanie u ludzi chęci do kupowania? Dodam że nie mam konta w banku który udzielił darmowej pożyczki na zakupy w Allegro.
[#1325] Re: Ciekawostki aukcyjne 2016

@Andrzej Drozd, post #1324

Dzisiaj przyszedl do mnie taki zestaw:




Tym samym moja kolekcja wzbogacila sie o nowe pozycje (juen gonie, gonie powoli:)). Wszystkie gry kompletne z instrukcjami. Za wszystko co na zdjeciu dalem tylko 70 euro wiec trzeba solidnie to dzis wieczorem opic :)
[#1326] Re: Ciekawostki aukcyjne 2016

@sordan, post #1325

Na ebayu to chapnąłeś czy lokalnie?
[#1327] Re: Ciekawostki aukcyjne 2016

@sordan, post #1325

W Polsce byłoby to nie do pomyślenia. Zestaw kosztowałby mimimum 4 razy drożej (podatek od uratowania przed "przemiałem") + 400 zł "manipulacyjnego" za dobroduszne kiwnięcie palcem święcie jaśniepana handlarzyny co je pierogi.OK
[#1328] Re: Ciekawostki aukcyjne 2016

@banan666, post #1326

Koles to sprzedawal na Adverts.ie cos jak irlandzkie Allegro. Dal cene 50 euro za wszystko. Napisalem do niego, ze dam mu 70, ale niech predko usuwa aukcje :) Usunal ja i dzisiaj mi to jeszcze przywiozl wszystko.



Ostatnia aktualizacja: 17.04.2016 15:42:09 przez sordan
[#1329] Re: Ciekawostki aukcyjne 2016

@sordan, post #1328

I jeszcze dowozem. OK
[#1330] Re: Ciekawostki aukcyjne 2016

@Andrzej Drozd, post #1327

Jak już pisałem - sprzedawaj po innych cenach. Pokaż handlarzom po ile się sprzedaje.
Co nie masz czego sprzedać? No tak. Najwięcej ujadają ci co nie mają.
Jak się nauczysz co to podaż i popyt to dopiero wróć.
Doczytaj też co to równowaga rynkowa, do której w sposób naturalny dąży popyt i podaż wszystkich produktów.
Zwłaszcza fragment:
Jeśli natomiast cena jest niższa od ceny w równowadze, to wielkość popytu jest większa od wielkości podaży i na rynku istnieje niedobór produktu.
Powrót do równowagi jest możliwy po podwyższeniu ceny. Wyższym cenom odpowiada zmniejszenie się wielkości popytu i wzrost wielkości podaży aż do ich zrównania się.


Ostatnia aktualizacja: 17.04.2016 17:12:34 przez lekarz_med
[#1331] Re: Ciekawostki aukcyjne 2016

@Andrzej Drozd, post #1327

Nie takie rzeczy w Polsce kupowałem. Uwierz w ducha:)
Po 150 do 250 zł

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2016 17:06:33 przez Dorian3d
[#1332] Re: Ciekawostki aukcyjne 2016

@sordan, post #1328

Zaraz znajdziesz tam "januszy" biznesu po podaniu adresu .

Co do cen to osobiście czekam na jakieś projekty kickstart czy inne na retro sprzęty czy Amigę 1:1 (nowe procesy technologiczny bez wad z 100% kompatybilnością). Wtedy niech sobie biznesmeny retro "złom" wysyłają niesprawdzone, uszkodzone sprzęty i za 10000zł ( za tą cenę to chyba wariat kupi vs nowy mac czy piec).

Jedyna szansa aby ceny spadły to wspieranie projektów odtworzenia oryginalnego sprzętu...
Obudowa A1200 już za chwilę wystartuje (oby tak było), jeszcze poczekać na klawiatury i można będzie się cieszyć nieżółciejącymi obudowami w 99% odwzorowanymi z oryginałem.
[#1333] Re: Ciekawostki aukcyjne 2016

@Duracel, post #1299

Ciężko czasem zlokalizować "sprawcę" takich "promocji produktu". Ostatnio drogie są komputery DEC Alpha, z mojego punktu widzenia kolekcjonersko nieciekawe.
Na przykład takie coś serwer Compaq - 600 MHz, "prawie pecet" - co można z tym zrobić? A prawie 1.800 dolarów.
Z drugiej strony teraz na Allegro są nettopy Suna po 40 zł, fabrycznie nowe. Obie te rzeczy jednakowoż bezużyteczne ;)
[#1334] Re: Ciekawostki aukcyjne 2016

@Sidroff, post #1332

Przyznać się kto wylicytował M-Teca 1230 i mobo A1200 jako złom? :)
[#1335] Re: Ciekawostki aukcyjne 2016

@adam_mierzwa, post #1333

Takie stare kompy to się kiedyś na złom wywoziło bo szkoda czasu i nerwów było na niekompatybilne np z ATX komponenty, już nie mówię o naprawie tego czegoś. Dziś ktoś to zbiera jak złomiarz puszki i pewnie go to jara bo ustrzeli kogoś na dobrą kasę.

Złom kolekcjonerski jedyny taki za cenę nowego pc - takie powinno być hasło sprzedawcy.
Do tego rozwal sobie elektronikę podczas grzebania(ładunkiem elektrostatycznym) i szukaj kolejnego po piwnicach, tak widzę retro rynek i pchanie kasy w niego :D.

Ceny są chore i będą chore bo ludzie też nie są zdrowi i sobie pozwalają na cwaniactwo.
Racjonalnie nikt nie kupi starego sprzętu gdy może mieć dużo praktyczniejszy chyba, że z ciekawości i pięciu minutowego sentymentu.
[#1336] Re: Ciekawostki aukcyjne 2016

@Andrzej Drozd, post #1324

Haczyk jest, jak nie zaplacisz na czas albo musza dzwonic wysylac pisma slono za to kasuja.
[#1337] Re: Ciekawostki aukcyjne 2016

@lekarz_med, post #1330

"Z gówna weźcie - zjedzą w mieście". Czysta spekulacja i komunizm, a nie podaż.szeroki uśmiech
Albo podaż w wersji samoróbka, bo tak.
[#1338] Re: Ciekawostki aukcyjne 2016

@adam_mierzwa, post #1333

A czy jakąś Odrę też można kupić?
[#1339] Re: Ciekawostki aukcyjne 2016

@ZbyniuR, post #1338

Rekord link
[#1340] Re: Ciekawostki aukcyjne 2016

@maliniak, post #1339

Niezłe - goły ram w cenie furii.
[#1341] Re: Ciekawostki aukcyjne 2016

@misiek2, post #1340

Albo ninetails

Tutaj cenę to rozumię link
[#1342] Re: Ciekawostki aukcyjne 2016

@maliniak, post #1341

Na giełdzie PPA jest taniej:)
[#1343] Re: Ciekawostki aukcyjne 2016

@maliniak, post #1341

Dziś była przez chwilę 9T w cenie kup teraz 350PLN LINK
[#1344] Re: Ciekawostki aukcyjne 2016

@Andrzej Drozd, post #1337

Przedstawiłem ci rzeczowy argument.
Jako kontrargument piszesz coś o gównach i sakramentalne "bo tak".
Skoro nie masz argumentów to zamilcz i przemyśl sprawę.
Bo na razie to poza ujadaniem "bo ja tak mówię i tak ma być" nie przedstawiłeś kompletnie nic.

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2016 20:02:52 przez lekarz_med
[#1345] Re: Ciekawostki aukcyjne 2016

@ZbyniuR, post #1338

Pewnie jakby ktoś wystawił to i kupiec by się znalazł ;) Niestety Odry wyszły z użycia za wcześnie, i było ich "nieco" mniej. Ale elementy jak najbardziej można dostać.
Jest świetny sprzęt typu Sun czy Silicon Graphics no ale na tym niewiele można podziałać. Dobre "dotknąć" legendy na 5 minut, ale ten sprzęt mimo że nieraz wyjątkowy jest... nudny. Jakiś uniks, kilka użytków na krzyż i to wszystko. Nie to co Amiga
[#1346] Re: Ciekawostki aukcyjne 2016

@lekarz_med, post #1344

Nic nie wskórasz, Mieszko, Mieszko, nasz koleżko. szeroki uśmiech
Każdy widzi jak zawyżacie ceny. I już.OKOKOKOKOK
[#1347] Re: Ciekawostki aukcyjne 2016

@adam_mierzwa, post #1345

Zareklamuję swojego miniacza

link

Cena lekko na wyrost ale można się potargować.


Przyznać się kto kupił najdroższą NOSową A1200 w historii ?

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2016 20:42:21 przez pong777
[#1348] Re: Ciekawostki aukcyjne 2016

@pong777, post #1347

Nie Amiga ale sprzęcik fajny, link może prócz ceny.
[#1349] Re: Ciekawostki aukcyjne 2016

@Duracel, post #1299

Oczywiście, że Amiga to nie żywność, ale celowo przedstawiłem tak jaskrawy przykład.
Przykład na tyle skrajny, że absurdalny. Dlatego nazwałem to demagogią.

Na tej samej zasadzie działa każde inne hobby.
Nie, bo nie każde hobby polega na kolekcjonowaniu. Na przykład dla mnie amigowanie to tworzenie nowego sprzętu i programowanie. Kolekcjonowanie nie jest hobby twórczym i jako takie mnie nie interesuje. Owszem, lubię gdy moja Amiga jest sprawna, czysta i estetycznie wygląda, ale ma pracować i jeżeli trzeba w niej przetestować 150 przelotek IDE to nie waham się, rozkręcam i testuję. Żadnego kustoszowania .

a ci uzależnieni biedacy, tęskniący i spragnieni pozytywnych emocji niczym SPRAGNIONY ZA WODY ukrywając przed żonami i kochankami wydają chore pieniądze na te wyświechtane egzemplarze, które nie warte są 1/4 ceny.
A dlaczego nie są warte. Jak wcześniej napisałem Amigi są dobrem nieodtwarzalnym. A ponieważ powoli ich ubywa, to cena będzie niepowstrzymanie rosła. Jeżeli ktoś wydaje mimo, że go nie stać, powinien się po prostu udać po poradę do psychologa, tak jak nałogowy palacz czy alkoholik.

Kwestią czasu jest, że ci starzejący się, uzależnieni od wspomnień amigowych itp. zaczną się wykruszać.
A to jest dobra kwestia, czy szybciej się skończą Amigi, czy osoby chcące je kolekcjonować .

Sprzęt jest, ładnie wyeksponowany na aukcjach przez sprzedawców, można sobie przebierać ile wlezie... tylko ceny są jakoś dziwnie wysokie.
Czyli co, wystawia nie po to żeby sprzedać? Może to nowa forma chwalenia się sprzętem? Wystawienie na Allegro w cenie, za jaką na pewno nie pójdzie? W sumie, skoro większość kolekcjonerów to wariaci, to nic mnie już nie zdziwi.
[#1350] Re: Ciekawostki aukcyjne 2016

@zorkadar, post #1348

On już raz był wystawiony, poznaję po tym pudełku od kasety, na które nasrały muchy .
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem