[#31] Re: scsi.device - bałagan

@Don_Adan, post #30

Mógłby być ROM rozszerzony do 1MB, byle bazował na ostatnim 3.1 A1200 i miał np. SCSI.DEVICE 43.45 albo inne pewne i współczesne ;)
Po prostu chciałbym sobie potem taki ROM zamapować już bez konieczności użycia LoadModule (na Blizzardzie sprawę załatwia blizkick z opcją module).
Bo walka z Remusem to chyba mnóstwo zabawy, myślałem, że może ktoś już ma jakiegoś fajnego "gotowca".

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 15:06:38 przez Jacques
[#32] Re: scsi.device - bałagan

@Jacques, post #31

Gotowiec nazywa się AmigaOS 3.1.4 :)

Nie było go jeszcze podczas oryginalnej dyskusji.
[#33] Re: scsi.device - bałagan

@Cedrat, post #32

Niby tak, ale jestem przywiązany do swojego dopieszczonego przez lata Amiga OS 3.5 Najwyżej się skończy na LoadModule, o ile zadziała bez zwiechy z scsi.device 43.45

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 16:25:24 przez Jacques
[#34] Re: scsi.device - bałagan

@Jacques, post #31

ja takie coś 2w1 sklepałem do A600 +workbench
:)
wszystko działa beż żadnych dyskietek czy twardzieli
:D
[#35] Re: scsi.device - bałagan

@Cezarykl, post #34

Brzmi ciekawie, ale to nie to czego szukam, bo ja korzystam z HDD i/lub CF
[#36] Re: scsi.device - bałagan

@Jacques, post #35

no wiadomo,
podłączysz twardziela lub odpalisz z dyskietki
czy nawet z portu pcmcia .....
też bez problemu ....

jest też PC0
:)


Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 17:37:41 przez Cezarykl
[#37] Re: scsi.device - bałagan

@Cezarykl, post #36

Jeśli możesz podeślij, chętnie obadam tak jako temat poboczny :)
[#38] Re: scsi.device - bałagan

@Jacques, post #37

Tu jest ciekawy filmik porównawczy wersje scsi.device link yt
i z tego co tam jest do najlepsze scsi jest od doobray w wersji 44.20
Z tego co tu gdzies na forum wyczytałem to ktoś tu miał ks3.1 z podmienionym samym scsi.device ale ta osoba wzięła sobie ten plik z hyperiona. Nie powiem kto, bo nie pamiętam już kto to sobie sam zaprogramował romy.
A tu są jakieś różne wersje scsi.device.
Używałem jakiś czas przez loadmodule Doobray'a ale ogólnie stwierdziłem że karta 4gb to w ami to i tak jest już przesadyzm. Kiedyś ami były z dyskami 20mb i kto miał ten czuł się bossem amigowym w mieście haha :))
1GB nawet w Ami styknie na swoje ulubione gry i programy i jeszcze dużo miejsca zostanie i do tego nie trzeba nic kombinować z scsi.device'm
[#39] Re: scsi.device - bałagan

@KoFi, post #38

Mam takie pytanie odnośnie isntalacji scsi.device 43.45 na Amiga 600 z tego linka:
https://aminet.net/package/util/boot/Install-SCSI-v43.45

Na końcu instalacji pyta jakiej wersji amigi użyć w startup sequence.
Jest A500, A1200, A3000 i chyba A4000 albo POMIŃ
Nie ma wśród nich A600, czy wybrać A500, A1200 czy pominąć ten krok? Bo nie bardzo wiem co to wszystko zmienia.
Pytanie, czy jeśli mam kartę CF 4gb sformatowaną w PFS3 czy w ogóle jest sens zmieniać scsi.device, czy po za obsługą większych dysków nic to nie wnosi?
[#40] Re: scsi.device - bałagan

@Biegu86, post #39

Nie ma sensu przy 4GB. Jak chcesz mieć tylko szybszy transfer i obsługę ATAPI (zwykłe napędy CD/DVD na IDE) to wystarczy sterownik eide.device link Podmiana z scsi.device na eide.device odbywa się w locie przez uruchomienie LoadEIDE bez restartów systemu.

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2022 10:50:10 przez ] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [
[#41] Re: scsi.device - bałagan

@Biegu86, post #39

To zależy od CPU. Wersją A1200 jest na Amigi z cpu 020 i wyżej. Podobno jest trochę szybsza niż wersja A500 (68000). Wersja A500 będzie również działać na prockach 020 i 030.

Gdzieś tu na forum były testy szybkości poszczególnych wersji scsi i tej różnicy nie było za bardzo widać. Możesz sobie zgrać obie wersje do DEVICE i w ss dopisać LOADMODULE dla obu i przed jedną dać średnik. Zmiana scsi.device będzie wtedy polegała na wymazaniu średnika z jednej linijki ss i dodanie do drugiej.

Dla karty 4GB nie wiem czy to ma sens. Musiałbyś sprawdzić czy działa wtedy szybciej. Wyniki dla poszczególnych wersji scsi.device były zależne od konfigu Amigi, więc musisz przetestować u siebie.
1
[#42] Re: scsi.device - bałagan

@snifferman, post #41

Dzięki za wyjaśnienie.
[#43] Re: scsi.device - bałagan

@Biegu86, post #42

Tutaj jest wątek z wynikami testow.
[#44] Re: scsi.device - bałagan

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #40

Nie do końca zrozumiałem. Normalne operacje, kopiowania plików u mnie wchodzą w grę z szuflady do szuflady, albo z PCMCIA adapter cf na dysk. Nie wiem co to ATAPI, nie mam cd itp.
Czyli jak rozumiem, nie ma potrzeby i sensu zmieniać przy 4gb ?
[#45] Re: scsi.device - bałagan

@Biegu86, post #44

Może ci to zwiększyć odczyt/zapis na CF. Kopiowanie z szuflady do szuflady i uruchamiane dużych gier przez WHD powinno być wtedy szybsze. Możesz sobie potestować i zobaczyć.

Zrób sobie backup tej karty i możesz wtedy do woli grzebać. Jak coś nie pójdzie z planem, to wrócisz do wersji przed zmianami.
[#46] Re: scsi.device - bałagan

@snifferman, post #45

Tak zrobie dziekuje
[#47] Re: scsi.device - bałagan

@Biegu86, post #46

Jeśli chodzi o sterownik eide.device to nic nie trzeba grzebać w systemie.

"ATAPI – interfejs systemowy w komputerach klasy PC przeznaczony do komunikacji z urządzeniami pamięci masowych. ATAPI to de facto rozszerzona wersja standardu ATA, wprowadzająca wiele usprawnień pod kątem obsługi wymiennych mediów. - Wikipedia"
[#48] Re: scsi.device - bałagan

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #47

Wybacz moja znajonosc amigowego systemu jest bardzo uboga. Czyli jesli dobrze Cie rozumiem lepiej skads pobrac eide i zastapic nim scsi.device?
[#49] Re: scsi.device - bałagan

@Biegu86, post #48

No w sumie przydałaby się jakiś test wydajności eide vs różne scsi.device
Ktoś coś może widział - jakiś link podeśle... :)
[#50] Re: scsi.device - bałagan

@RokiS, post #49

Na przykład TUTAJ
[#51] Re: scsi.device - bałagan

@Norbert, post #50

Ale tam testów porównawczych nie ma...
Przynajmniej test z scsi.device od Doobrey-a czy Don Adana by się
przydał...
[#52] Re: scsi.device - bałagan

@RokiS, post #51

Po zainstalowaniu scsi.device 43.45 w tescie sys info prędkosc dysku o dziwo zmalała, a w dodatku gdy chciałeć przejść w tryb pcmcia friendly przytrzymujac reset przez 3 sekundy pojawiał się żółty ekran i system nie chciał wstać. Po przywroceniu systemu z przed instalacji scsi.device wszystko wróciło do normy.

Nie tykam już tego :)

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2022 16:58:32 przez Biegu86
[#53] Re: scsi.device - bałagan

@Biegu86, post #52

Trzeba było użyć sprawdzonych scsi.device od Don Adan-a bądź Doobrey-a :).
Wersje 000 są dla Amig z prockiem 68000, a wersje 020 dla Amig z prockami od 68020 wzwyż.
[#54] Re: scsi.device - bałagan

@Biegu86, post #52

Spójrz sobie jeszcze TU - testy z EIDE.device :)
[#55] Re: scsi.device - bałagan

@Biegu86, post #52

Efekty zwiech, lub nie załadowania scsi mogą też zależeć od tego jakiego LoadModule używasz, a jest ich kilka:
LoadModule_v1_1
LoadModule_v1_8
LoadModule_v40_12
LoadModule_v40_13
LoadModule_v45_15



Ostatnia aktualizacja: 23.09.2022 23:25:13 przez AmiClassic
[#56] Re: scsi.device - bałagan

@AmiClassic, post #55

Load module nie zmienialem zatem zakladam ze te najstarsze z systemu 3.1 + betterwb
[#57] Re: scsi.device - bałagan

@Biegu86, post #56

Kolega Norbert w poście #50 podał link do eide.device. Pobierz jedno z archiwów, skopiuj z niego LoadEIDE do C: , eide.device do Devs: , na początku sekwencji startowej wpisz LoadEIDE >NIL: i po robocie.
[#58] Re: scsi.device - bałagan

@RokiS, post #57

Można też załadować sterownik eide.device poprzez użycie go w mountliscie (np. przy montowaniu CD-ROM).
[#59] Re: scsi.device - bałagan

@RokiS, post #57

Dzięki tak zrobię i dam znać :) najpierw wgram scsi od don Adana i porownam a nastepnie eide i porownam. Porównanie wrzuce tutaj.
[#60] Re: scsi.device - bałagan

@Biegu86, post #59

Cos robie zle. Pobralem scsi od don adana i dobreya i zaczalem od donadana plik a_000_scsi.device wrzucilem do devs
Loadmodule pobralem z aminetu wersje 1.1 i wrzucilem do C.

Po setpatch wpisalem komende
Run >Nil LoadModule
Devs:a_000_scsi.device

Niestety po resecie wyskakuje blad E nie moze zaladowac pliku a_000_scsi.device
REBOOT SUSPEND
i system nie wstaje
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem