[#61] Re: scsi.device - bałagan

@Biegu86, post #60

Zacznij od poprawnego Loadmodule - najnowszy to v 45.18

Jak masz WB 3.2 to tam w sekwencji startowej możesz już mieć użytą komendę Loadmodule - pod nią się podepnij

Popatrz tu

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2022 08:04:30 przez RokiS

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2022 08:16:17 przez RokiS
1
[#62] Re: scsi.device - bałagan

@RokiS, post #61

Mam system 3.1
Ok pobiore inne loadmodule i sprobuje

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2022 08:36:10 przez Biegu86
[#63] Re: scsi.device - bałagan

@Biegu86, post #62

W pracy jestem nie mam jak sprawdzić, ale w sekwencji startowej na systemie 3.1 + betterWB nie ma LoadModule, w C: też nie znajdował się ten plik.
Mógłbyś mi w takim razie napisać jak ta komenda ma wyglądać? Bo co wątek to widzę inną i nie wiem jaka powinna być zastosowana. Czy mam mu poniżej podać lokalizację i nazwę pliku scsi.device czy co innego?
[#64] Re: scsi.device - bałagan

@Biegu86, post #63

Do testow nie musisz niczego dodawac do s-s. Wpisz z Cli:
c:loadmodule "nazwascsi.device"
1
[#65] Re: scsi.device - bałagan

@Biegu86, post #63

Loadmodule wrzucasz do C:
scsi.device do Devs: , nazwę scsi.device możesz sobie dowolnie zmieniać. Pododawałem przedrostki do scsi.device, żeby było łatwiej je rozróżnić..
Ja mam u siebie na samym początku startup-sequence:
Loadmodule Devs:scsi.device reverse - także najpierw spróbuj tak.

Potem możesz spróbować tak:
Loadmodule Devs:scsi.device reverse downgrade
[#66] Re: scsi.device - bałagan

@RokiS, post #65

Ok sprawdzilem jak mowil DonAdan zadzialalo wiec w ss po setpatch wpisalem
C:LoadModule Devs:DonAdan_000_scsi.device

Bez dopisku run >nil ibteraz zadzialalo poprawnie gdy w shellu wpisze version scsi.device pokazuje mi 46.00
W testach wychodzil mi szybkość dysku obecnie 716 bytes in sec zarowno na tej wersji od DonAdana jak i Doobreya.
Na bazowej wersji 40.5 predkosc byla 615
Czyli teraz mam wszystko dobrze tak?
[#67] Re: scsi.device - bałagan

@Biegu86, post #66

Zrobilem teraz test z eide.
Wywalilem dopiski z SS odnosnie nowych asci device zamiast tego dałem LoadEide >Nil
Scsi wrocilo do wersji 40.5
Ale teraz w sys info predkosc dysku skoczyla do 1159 bytes /sekunde
Zatem zostaje z eide.
Czy majac eide powinienem jednak zostawic nowsze scsi.device? Czy to nie ma znaczenia teraz?
Ciekawe czy kopiowanie z pcmcia adaptera na cf bedzie tez szybsze
[#68] Re: scsi.device - bałagan

@Biegu86, post #67

Sam zrobiłem test i pod linijka LoadEide >Nil
Dodalem wiersz z scsi.device i z wersja od Doobreya predkosc nadal 1156 a z wersja od DonAdana predkosc spadla do 516.

Waszym zdaniem zostac z scsi.device 43.20 od Doobreya + eide.device 2.5 czy wykasowac linijke z nowymi scsi i zostac przy 40.5 z eide? Nie chcialbym jakichs zgrzytow dziwnych

Ok wywalam scsi.device bo gdy tak zostalo nie moglem przejsc do pcmcia friendly. Zolty ekran i zwiecha systemu.

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2022 18:30:31 przez Biegu86

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2022 18:31:14 przez Biegu86
[#69] Re: scsi.device - bałagan

@Biegu86, post #68

testy scsi.device

testy eide.device

eide jak napisał Buli
EIDE było by super gdyby nie ograniczenie dysku do 4GB


Jeżeli karta 4GB Tobie wystarczy ( tak jak mnie dla OCS/ECS ) to eide będzie lepszym wyborem.
Jeżeli będziesz miał jakieś turbo to scsi.device od Don Adan-a lub Doobrey-a da też kopa - mniejszego ale da - plus obsługę "dużych" dysków ( kart )
[#70] Re: scsi.device - bałagan

@RokiS, post #69

Aha rozumiem bo teraz dla próby dodałem ponownie scsi.device od doobreya + eide.
Już mi nie zwiesza pcmcia friendly widocznie był to jednorazowy wybryk.
Ale jak wejde na dysk z pcmcia to pojemność wolną pokazuje mniej niż 4gb czyli jak mówisz eide blokuje widoczne.
Jak myślisz przy eide powinienem usunąć wpis o scsi.device?
[#71] Re: scsi.device - bałagan

@Biegu86, post #70

na ten temat jeszcze się nie wypowiem - bo dopiero od weekendu sam się bawię z eide.device. na razie mam u siebie scsi.device od Doobrey-a plus eide.device załączone - i patrze jak to działa w praktyce :)
[#72] Re: scsi.device - bałagan

@RokiS, post #71

To daj znać co Twoje testy pokażą. Na pewno będziesz to głębiej i częściej testował niż ja. Ja na razie też zostawiam zobaczę czy na czymś wysiądzie. Też dam znać.
Póki co eide 2.5 + scsi.device od doobreya
Bytes/second 1165
To ponad 2x wiecej niż bez eide.
[#73] Re: scsi.device - bałagan

@Biegu86, post #72


Ale jak wejde na dysk z pcmcia to pojemność wolną pokazuje mniej niż 4gb czyli jak mówisz eide blokuje widoczne.

Karta pamięci w porcie pcmcia obsługiwana jest poprzez compactflash.device , a nie eide.device


Póki co eide 2.5 + scsi.device od doobreya Bytes/second 1165
To ponad 2x wiecej niż bez eide.

Przyspieszenie robi eide.device wersja scsi.device.
Dodatkowo sterownik EIDE umożliwia obsługę 4 urządzen na jednym kablu (po jego małej modyfikacji), na wbudowanym porcie IDE

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2022 20:22:03 przez Norbert
[#74] Re: scsi.device - bałagan

@Norbert, post #73

Ok dziekuje za wyjasnienia. Czy zatem mozna wymienic compactflash.device na szybsze i obslugujace karte 8gb?

Chyba zbyt szybko mysle bo mam chyba najnowsze i jedyne cfd
Bez tego w ogole nie widzi karty

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2022 20:58:44 przez Biegu86
[#75] Re: scsi.device - bałagan

@Biegu86, post #74

Jak kiedyś testowałem sobie PCMCIA to bez problemu obsługiwało mi kartę 128GB. Nie pamiętam czy testowałem też na A600.
Sciągałem wtedy sobie najnowsze wersje plików z Aminetu.
[#76] Re: scsi.device - bałagan

@snifferman, post #75

Cfd i fat95 chyba mam najnowsze.
Owszem ta karta jest wykrywana i dziala ale napisanebjest ze pozostalo mniej niż 4gb pamięci. Tam ledwo 300mb wwsadzone a karta ma 8gb. Chyba że tak tylko napisane abgdy wsadzę wiecej rzeczy normalnie będzie działać.
[#77] Re: scsi.device - bałagan

@Biegu86, post #76

Czym sprawdzasz pojemność karty ?
Workbench, CLI , Filemaster itp
[#78] Re: scsi.device - bałagan

@Norbert, post #77

Niczym. Nie wiem gdzie to sprawdzic. Sugeruje sie tym co na górnym pasku jest napisane.
[#79] Re: scsi.device - bałagan

@Biegu86, post #78

Na jakim górnym pasku ?
[#80] Re: scsi.device - bałagan

@Norbert, post #79

Hmm.
No otwieram partycje w systemie. Otwiera sie okienko i mamy górny pasek w okienku. Tam napisane jest ile procent zajete i ile pozostało wolnego miejsca.
[#81] Re: scsi.device - bałagan

@Biegu86, post #78

WB 3.1 nie zbyt sobie radzi z szacowaniem miejsca na dużych dyskach.

Sprawdź w FM3.2
1
[#82] Re: scsi.device - bałagan

@snifferman, post #81

Dzięki za pomocny temat o scsi.device i pliki. Dopisałem wersję 46.0 do startup-sequence i mój Kingston wskoczył wreszcie na 1,937,024 bytes/sec. To jest na slocie płyty głównej. Miałem parę zwisów systemu na porcie TerribleFire, dlatego wróciłem na płytę.
[#83] Re: scsi.device - bałagan

@snifferman, post #81

Wystarczy podmienić workbench.library na v44 lub wyższą i problem znika:

...i nie jest to jedyny plus takiej podmiany.
2
[#84] Re: scsi.device - bałagan

@AmiClassic, post #83

Piękny Workbench. Czy możesz powiedzieć jaka to wersja i dodatki?
[#85] Re: scsi.device - bałagan

@Don_Adan, post #64

Z tego co widze to chyba eide.device programowo przelacza kontroler Amigi z trybu PIO 0 na tryb PIO 1. Czyli w Amigach (wszystkich?) bylby jednak mocowany szybszy kontroler IDE niz 3.3 MB/s, a mianowicie 5.2 MB/s. Jesli tak jest to wystarczy tylko wiedziec jak to zrobic (czyli co, gdzie zapisac), i transfer przez scsi.device powinnien dzialac szybciej. Chyba Furia to wykorzystuje i bodaj tez pierwsze wersje V2, chyba Gunnar o tym cos pisal na Apollo Forum, dawno temu. Choc ja wtedy myslalem, ze to chodzi o konfig V2 a nie o Amigowy kontroler IDE w A600.
[#86] Re: scsi.device - bałagan

@RetroSpawn, post #84

Jak widać na screen'ie: WB 3.1, Kick 3.1 plus kilka(naście)(dziesiąt) patch'y i dodatków w większości z Aminetu.
[#87] Re: scsi.device - bałagan

@Don_Adan, post #85

Uwaga dotyczaca scsi.device optymalizowanego przeze mnie. Wersja 46.1 jest wersja eksperymentalna bez limitu multiple mode i ta wersja nie dziala prawidlowo z CF i SD. Dlatego nalezy uzywac wersji 46.0.


link

Ktos to sprawdzil po latach :)
1
[#88] Re: scsi.device - bałagan

@Don_Adan, post #87

Ktos to sprawdzil po latach :)


Myślałem, że twoje wersje są starsze. Dekadę temu wydaje się jakoś niedawno. A kiedyś rok szkolny trwał dla mnie wieczność

PS. Wersje A600/A1200 testowane u mnie na różnych configach działają praktycznie tak samo szybko, albo "prymitywniejsza" na CPU 68000 okazuje się szybsza(jest o tym na EAB).
[#89] Re: scsi.device - bałagan

@snifferman, post #88

Akurat ten jeden Amigowiec byl wytrwaly i sprawdzil wszystkie bodaj scsi.device, bo szukal najszybszego transferu z dysku do odtwarzania filmikow na CD32 z SX-1. Znalazl wersje 46.1, z HD mu dzialala ladnie, ale z CF i SD juz nie, to dostal linka do wersji 46.0 i teraz jest zadowolony, bo mu juz wszystko dziala. Nie wiem czy wszystkie CF i SD tak maja, ze nie dzialaja z wersja 46.1 czy tylko niektore.
[#90] Re: scsi.device - bałagan

@Don_Adan, post #89

to daj linka do scsi.device 46.1 to się sprawdzi :)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem