kategoria: A1200
[#1] scsi.device - lepszy od Don_Adama czy od Doobrey'a?
Witam.
Ostatnio jeden z tutejszych forumowiczów "ppill" wspomniał, że podobno scsi.device od Doobrey'a jest lepsze, bo trochę więcej potrafi wycisnąć. Na dyskietce testowej mam nagrane 2 różne scsi.device:
1. scsi.device ---> aktualnie korzystam od Don_Adama i niby wszystko jest ok, bo chociażby wykrywa partycje powyżej 4GB na karcie CF
2. scsi-2.device ---> ten jest od Doobrey'a, ale jeszcze nie testowałem

Moja konfiguracja A1200 to:
- Kickstart 3.0
- CPU 68040 @ 40MHz 32MB Fast RAM + FPU 68882

W czym lepsze jest scsi.device od Doobrey'a?
[#2] Re: scsi.device - lepszy od Don_Adama czy od Doobrey'a?

@krzysiekp41, post #1

Może być to zależne od platformy. Doobrey`a wypadało lepiej na A600 z furią. Musisz sprawdzić u siebie testując transfer speed pod Sysinfo jednego i drugiego.
[#3] Re: scsi.device - lepszy od Don_Adama czy od Doobrey'a?

@snifferman, post #2

Polcam sprawdzić również w Syspeed 2.6 i Diskmontools.

Tutaj są fotki z moich testów na A600.
Z tego co kojarzę to są osobne wersje scsi.device dla A600 i A1200.
[#4] Re: scsi.device - lepszy od Don_Adama czy od Doobrey'a?

@RokiS, post #3

Z tego co kojarzę to są osobne wersje scsi.device dla A600 i A1200

Jest jeszcze wersja dla A4000. Należy użyć odpowiedniej wersji dla odpowiedniego modelu
[#5] Re: scsi.device - lepszy od Don_Adama czy od Doobrey'a?

@RokiS, post #3

Ja korzystam tylko dla A1200.
[#6] Re: scsi.device - lepszy od Don_Adama czy od Doobrey'a?

@krzysiekp41, post #5

zrób testy i wrzuć tutaj fotki :)
zobaczymy jak to wygląda na A1200, na Twojej konfiguracji :)
[#7] Re: scsi.device - lepszy od Don_Adama czy od Doobrey'a?

@snifferman, post #2

W przypadku A600, czym innym jest scsi.device dla 68000 a czym innym jest scsi.device dla 68020+. Oczywiste, ze wersja scsi.device dla 68000 bedzie wolniejsza niz wersja scsi.device dla 68020+. Wersja scsi.device dla A600 bedzie dzialala na wszystkich Amigach A600 i A1200. A wersja scsi.device dla A1200, bedzie dzialala na A1200 i na A600 z kartami turbo 68020+. Problem jest taki, ze ktos zrobi sobie kick z wersja scsi.device dla A1200 dla A600, potem wyjmie karte turbo i d....
Ale jak ktos chce to moze uzywac wersji scsi.device dla A1200 na A600. Byleby pamietal o tym i potem nie byl zdziwiony, ze cos mu nie dziala i nie twierdzil, ze to wina scsi.device, BO TO JEGO WINA. Dlatego wersje scsi.device przeze mnie optymalizowane sa tak opisane.
[#8] Re: scsi.device - lepszy od Don_Adama czy od Doobrey'a?

@Don_Adan, post #7

znaczy są dwie wersje Twojego scsi.device: dla 68000 i 68020+?
skąd je pobrać?
[#9] Re: scsi.device - lepszy od Don_Adama czy od Doobrey'a?

@Don_Adan, post #7

Dlatego wersje scsi.device przeze mnie optymalizowane sa tak opisane.


A jakie standardy obsługuje ten scsi.device bo w zestawieniu na EAB nie ma info o tym? TD64, NSD, DirectSCSI?
[#10] Re: scsi.device - lepszy od Don_Adama czy od Doobrey'a?

@RokiS, post #8

Sa 3 wersje scsi.device.Dla A600, A1200 i A4000. Wersja dla A4000 jest tylko dla A4000 i A4000T. Wersja dla A600 zadziala tylko na A600 i A1200. Wersja dla A1200 wymaga 68020+ i zadziala na A1200 i A600 (z karta turbo).

Dostepne sa tutaj:
link

Oraz na EAB nowsze test wersje w watku o scsi.device, musisz poszukac.
[#11] Re: scsi.device - lepszy od Don_Adama czy od Doobrey'a?

@ppill, post #9

To musisz sam sprawdzic, jesli wiesz jak. Chyba obsluguje HD do 2TB, o ile dobrze pamietam.
[#12] Re: scsi.device - lepszy od Don_Adama czy od Doobrey'a?

@Don_Adan, post #10

czyli w sumie Swoje scsi.device powinieneś opisać jako scsi.device_000 i scsi.device_020+ :), bo tak to trochę wprowadzaja w błąd :).
[#13] Re: scsi.device - lepszy od Don_Adama czy od Doobrey'a?

@RokiS, post #12

Nie, nie wprowadza w blad. Kazde scsi.device jest dedykowane KONKRETNEJ Amidze. Oryginalna Amiga 600 ma 68000, oryginalna Amiga 1200 ma 68020, a oryginalna Amiga 4000(T) ma 68030/68040/68060. I to nie jest tylko kwestia samego procesora, to jest rowniez kwestia rejestrow obslugujacych IDE. Te rejestry sa inne w A600/A1200 a inne w A4000(T). Nazwanie wersji dla A4000 wersja 68040+ byloby dopiero wprowadzaniem w blad, bo nie dzialaloby na zadnej Amidze 600/1200 z karta turbo 68040+. To sa zamienniki ORYGINALNYCH scsi.device, wiec jak ktos sobie wypali ROM dla swojej Amigi to ma zawsze dzialac. A jak ktos wrzuci wersje z A1200 (bo jest szybsza, ze wzgledu na brak sprawdzania tzw. odd address read/write) do kicku swojej A600, a potem odepnie Furie czy Vampire'a to bedzie mial problem. I calkiem mozliwe, ze po paru latach nie bedzie pamietal dlaczego ma ten problem. Byc moze moglem dodac jakies readme do archiwum, ale jestem leniwy i nie znam angielskiego.
2
[#14] Re: scsi.device - lepszy od Don_Adama czy od Doobrey'a?

@Don_Adan, post #13

>> nie znam angielskiego

w ostateczności może być, od biedy, google translator pomysł
:)
[#15] Re: scsi.device - lepszy od Don_Adama czy od Doobrey'a?

@Don_Adan, post #10

A jeżeli przez pomyłkę używam wersji scsi.device dla A600, to korzystając tylko z A1200 (Kickstart 3.0 + karta turbo 68040 @ 40MHz 32MB Fast RAM), to ten sterownik będzie działał prawidłowo na A1200 ?
Chociaż wykrywa partycje powyżej 4GB na karcie CF.
Wspomniałeś, że wersja dla A600 zadziała tylko na A600 i A1200. Mam nadzieję, że korzystam z odpowiedniej wersji. Tych wersji jest sporo.

Byłoby super, gdybym posiadał wersję dla A1200 wymagającej 68020+ (czyli A1200 z kartą turbo 68040). Muszę to szczegółowo obadać...
[#16] Re: scsi.device - lepszy od Don_Adama czy od Doobrey'a?

@krzysiekp41, post #15

odpowiedzi na te pytania już padły w poście #10
[#17] Re: scsi.device - lepszy od Don_Adama czy od Doobrey'a?

@Cezarykl, post #14

Kiedy sie zajmowalem scsi.device to nawet nie wiem czy istnialy wtedy Furie i Vampiry. A co do Google'a Translatora to gram sobie w chinska gre i Google tlumaczy zawsze "zamek" jako "lock" a nie "castle". Wiec jeszcze duzo wody musi uplynac, zeby nadawal sie do tlumaczenia tekstow bez dodatkowej korekcji, moze jak mu jakies AI dodadza to wtedy bedzie uzywalny. Na pewno nie nadaje sie do tlumaczenia tekstow z jezyka polskiego i na jezyk polski. No chyba, ze jakies bardzo proste teksty to sa. Bo tak to ciekawe "kwiatki" tworzy.
[#18] Re: scsi.device - lepszy od Don_Adama czy od Doobrey'a?

@RokiS, post #6

Mam dwie dyskietki testowe. Na pierwszej zapisany jest w katalogu Devs "scsi.device" od Don_Adama. Na drugiej zapisany jest w katalogu Devs "scsi.device" od Doobrey'a.
Directory Opus podaje rozmiar pliku:
1. scsi.device od Don_Adama ---> 14252 (czyli ponad 14KB)
2. scsi.device od Doobrey'a ---> 15144 (czyli ponad 15KB)
Uruchomiłem osobno z dyskietki 2 różne scsi.device (najpierw pierwszą dyskietkę, a później po restarcie drugą dyskietkę). SysInfo 4.4 uruchomiony z karty CF SanDisk 8GB - podaje następujący test/transfer szybkości:
1. scsi.device ---> od Don_Adama (po kliknięciu na DRIVES i przy DEVICE NAME - scsi.device)
partycja DH0: 1,486,638 (SPEED in BYTES/SEC)
partycja DH1: 1,638,400 (SPEED in BYTES/SEC)
partycja DH2: 1,638,400 (SPEED in BYTES/SEC)
2. scsi.device ---> od Doobrey'a (po kliknięciu na DRIVES i przy DEVICE NAME - scsi.device)
partycja DH0: 1,492,280 (SPEED in BYTES/SEC)
partycja DH1: 1,638,400 (SPEED in BYTES/SEC)
partycja DH2: 1,638,400 (SPEED in BYTES/SEC)
Te 2 różne scsi.device były załadowane z dyskietki - jednej i drugiej, a SysInfo 4.4 był uruchomiony z karty CF SanDisk 8GB (z partycji DH0), jak coś.
Nie mam pojęcia czy te powyższe testy/transfery szybkości są prawidłowe. Nie wiem czy wszystko dobrze robię. Nie testowałem jeszcze szybkości tych dwóch powyższych scsi.device przy pomocy innych narzędzi/programów (Syspeed i Diskmontools).
[#19] Re: scsi.device - lepszy od Don_Adama czy od Doobrey'a?

@snifferman, post #16

Z tamtego podanego linka jeszcze nic nie ściągałem.
[#20] Re: scsi.device - lepszy od Don_Adama czy od Doobrey'a?

@krzysiekp41, post #18

A jaki jest Twój sposób na podmianę scsi.device ?
Wyniki testów są dziwnie podobne i sugerują korzystanie z scsi.device z ROM
[#21] Re: scsi.device - lepszy od Don_Adama czy od Doobrey'a?

@Norbert, post #20

W pliku "startup-sequence" mam oczywiście zapisane (na tych obu dyskietkach):
C:LoadModule DEVS:scsi.device

Ten fabryczny scsi.device (na standardowej A1200) podobno obsługuje partycje do 4GB (na dyskach HDD, kartach CF/SD). Te 2 różne scsi.device widzą już partycje powyżej 4GB, bo przetestowałem.

Czy wyniki testów są na poziomie standardowego scsi.device z ROM (z płyty głównej) ?

Będę dopiero przy kompie o 22 wieczorem, bo wcześniej nie dam rady odpisywać.
[#22] Re: scsi.device - lepszy od Don_Adama czy od Doobrey'a?

@krzysiekp41, post #18

Oprócz wielkości plików, podawaj również wersje sterownika.
Kopiowanie pliku z RAM na dysk i odwrotnie, czy z partycji na partycje jest lepszą (rzeczywistą) metodą sprawdzenia transferu
[#23] Re: scsi.device - lepszy od Don_Adama czy od Doobrey'a?

@krzysiekp41, post #21

Wpisz
C:Version scsi.device
tylko musisz miec Version na tej dyskietce. Bo rzeczywiscie wyniki sa prawie takie sane, a raczej nie powinny byc.
[#24] Re: scsi.device - lepszy od Don_Adama czy od Doobrey'a?

@krzysiekp41, post #18

Coś robisz nie tak.
Ja na A1200 tylko z 8Mb fastu, ffs i scsi.device z kicka 3.1 mam 2,347,558 w SysInfo. Stary talerzowy Seagate.

Wgrałeś 68040.library na te dyskietki?
[#25] Re: scsi.device - lepszy od Don_Adama czy od Doobrey'a?

@RokiS, post #12

Sprzęt testowy:
A600, Furia rev3 40MHz, CF 4GB Kingston ten z kwiatkiem
CD32, TF330 50MHz, CF 16GB takie popularny biało niebieski noname :)
Na obu kompach kick 3.1 i WB 3.1
Kickstarty zmapowane w pamieci Fast

Zaczynam od A600, po lewej device_600 ( 000 ), po prawej stronie device_1200 ( 020+ ).
Na A600 nie chciał się uruchomić system z scsi.device_1200 Don Adana - także porownanie tylko scsi od Doobreya.



Teraz CD32:
Najpierw scsi Don Adana - lewa strona device_600, po prawej device_1200



A tu scsi Doobreya lewa scsi_600, prawa scsi_1200


Moje spostrzeżenia są takie:
Na A600 szybszy jest scsi.device od Doobreya ( na podstawie poprzednich testów z tego wątku )
Na CD32 wydajniejszy jest scsi.device Don Adana
Na moim sprzęcie ( obu Amigach ) różnicy w szybkości między scsi.device 000 ( 600 ) a 020 ( 1200 ) nie ma. Niewielkie różnice w wynikach to jak dla mnie błąd pomiarowy.

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2022 14:22:52 przez RokiS
[#26] Re: scsi.device - lepszy od Don_Adama czy od Doobrey'a?

@krzysiekp41, post #21

Po pierwsze - wersje scsi.device możesz sprawdzić w Sysinfo. Wersja 44.2 - to Doobrey; wersja 46 to Don Adan



Po drugie - nie dokónca rozumiem jak "uruchamiasz Amigę" - czy po włączeniu najpierw wczytuje się system z tej kart CF 8GB?? Czy na tej karcie 8GB w sekwencji startowej może znajduje się też formułka z LoadModule? Czy najpierw uruchamiasz z dyskietki z scsi.devicem do testów?? Czy na dyskietce są katalogi C: z loadmodule i Devs: z scsi.device w środku??
Musisz pamiętać że Loadmodule działa "jednorazowo" tzn. przy pierwszym uruchomieniu wczytuje i podmienia co ma zadane, przy kolejnych uruchomieniach po tzw miekkich restartach ( ctrl + A +A ) nic nie robi.
Czyli żeby ponownie zmienić scsi.device musisz wyłączyć kompa - odczekać chwilę, uruchomić i dopiero nastąpi podmiana plików.
[#27] Re: scsi.device - lepszy od Don_Adama czy od Doobrey'a?

@RokiS, post #25

A na wszystkich Amigach sprawdzałeś tą samą kartę pamięci w tym samym adapterze?
[#28] Re: scsi.device - lepszy od Don_Adama czy od Doobrey'a?

@snifferman, post #27

nie,
w A600 Kingston
w CD32 biało-niebieski noname
[#29] Re: scsi.device - lepszy od Don_Adama czy od Doobrey'a?

@RokiS, post #25

Ogolnie jak dla mnie to troche dziwne wyniki sa, bo wersja A600 nie ma prawa byc szybsza niz wersja A1200, bo ma bodaj 2 lub 3 instrukcje wiecej do wykonania w tej samej petli. Jesli to nie jest blad programu testujacego to moze jakis kod lub dane sa akurat przypadkowo lepiej ustawione w pamieci. Moze jakis przypadkowy align 8 lub 16 ma na to wplyw? No i to sa raczej niestandardowe kontrolery IDE, bo o ile dobrze pamietam to w Amigach byly te najwolniejsze montowane, a one mialy bodaj maks 3.3 MB/s. I nawet 68060 na A4k wiecej nie wyciagaly. Ale jezeli ustawienie kodu lub danych w pamieci Amigi ma znaczenie to moznaby troche przyspieszyc wersje na A1200. No chyba, ze kontroler pamieci w tych kartach TF jest dosc dziwny. Bo czytajac watek o tych kartach to dla mnie sa za duze roznice w szybkosci dzialania sterownikow na tych kartach turbo.
[#30] Re: scsi.device - lepszy od Don_Adama czy od Doobrey'a?

@Don_Adan, post #17

. A co do Google'a Translatora to gram sobie w chinska gre i Google tlumaczy zawsze "zamek" jako "lock" a nie "castle".


Znacznie lepszy jest: deepl.com

Wiem, że OT ;)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem