kategoria: A1200
[#61] Re: Amiga 1200 - HAM8 player by Peabrain

@kiero, post #60

I to by sie zgadzalo. Tylko nie ma tu zadnych czarow ani niesamowitosci.


I tekst w scrollu taki bardzo "taki sobie"... Rok 1992, gola A1200 i 4GB CompactFlash? Nie dosc ze standard wszedl na rynek w 1994, to na dokladke w czasach golej A1200 szczesliwi ludzie byli posiadaczami dyskow twardych o pojemnosciach niewystarczajacych nawet na ten krotki filmik...

Wiec nie, nie zgodze sie z tym ze "the possibility was there"... :)
[#62] Re: Amiga 1200 - HAM8 player by Peabrain

@mschulz, post #61

Tia. Do tego predkosc CD byla za mala zeby takie cos puscic (no i 3 minuty na cala plyte? serio?). Ciekawostka ale zachwycac sie to nie wiem czym.

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2017 14:15:02 przez kiero
[#63] Re: Amiga 1200 - HAM8 player by Peabrain

@kiero, post #62

Tia. Do tego predkosc CD byla za mala zeby takie cos puscic (no i 3 minuty na cala plyte? serio?). Ciekawostka ale zachwycac sie to nie wiem czym.


Pobralem i obejrzalem plik. 620MB nieskompresowanych danych (nawet prymitywnego RLE brak) ktore sa na 100% po prostu kopiowane do CHIP. Zakladam ze w playerze najbardziej skomplikowana czesc to obsluga podwojnego buforowania i scroll...

Ahh, w pliku wykonywalnym jest jeszcze modul (zapewne dwukanalowy) i playerek do niego, a sciezka audio (nieskompresowany IFF) do filmu jest w osobnym pliku.

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2017 14:23:18 przez mschulz
[#64] Re: Amiga 1200 - HAM8 player by Peabrain

@baderman, post #59

Jako, że już nie mogę edytować poprzedniego posta:
Filmik z Blizzardem
Filmik z czystej A1200
[#65] Re: Amiga 1200 - HAM8 player by Peabrain

@mschulz, post #63

I to mam nadzieje tak jak napisalem kopiowane bezposrednio przez czytanie bo inaczej kompletnie bez sensu w przypadku takiego formatu.

@baderman
uhm, czy to jest 15-20 to bym polemizowal;)

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2017 14:22:42 przez kiero
[#66] Re: Amiga 1200 - HAM8 player by Peabrain

@baderman, post #64

Thank you very much for report - I will forward to author
[#67] Re: Amiga 1200 - HAM8 player by Peabrain

@mschulz, post #61

Nie wiem jak u innych, ale u mnie na każdej Amidze 1200 na której sprawdzałem - karty CF są wolniejsze od normalnych dysków. A dyski - niestety były zbyt małe w tamtym czasie (1,2GB w Q4/1995 kosztował kupę kasy, w 1994 ich zwyczajnie jeszcze nie było). Ale jako mały show, puszczony choćby z jakiejś wolnej 1230+scsi (np. Jaws lub starszy Blizzard) spokojnie mógłby robić. Żeby to szło z gołej A1200 trzeba by zmniejszyć wielkość ramki tak, żeby przepustowość IDE wystarczyła i miejsca starczyło. Tak czy siak, na pewno można było coś podobnego zaprezentować. Więc uważam - że "possibilty was there" choć może nie w identycznej postaci jak tu pokazana, ale niewiele gorszej (a ciągle akceptowalnej).
[#68] Re: Amiga 1200 - HAM8 player by Peabrain

@kiero, post #65

uhm, czy to jest 15-20 to bym polemizowal;)


Dlatego jeszcze jak mogłem, to edytowałem posta po ponownym obejrzeniu ujmując optymizmu :)
Autocytat: "Jest między 10 a 15 fpsów (korekta po obejrzeniu jeszcze raz)."
[#69] Re: Amiga 1200 - HAM8 player by Peabrain

@baderman, post #64

troll mode on:

moze pusc to z ram-dysku? ;-D

troll mode off
[#70] Re: Amiga 1200 - HAM8 player by Peabrain

@mschulz, post #69

I to by "pykło" OK
[#71] Re: Amiga 1200 - HAM8 player by Peabrain

@baderman, post #70

U mnie z HDD bez SS na Blizz 030 40Mhz film nie uruchamia się wcale.
[#72] Re: Amiga 1200 - HAM8 player by Peabrain

@baderman, post #67

Kiedys w dawnych czasach bawilem sie podobnym konceptem, tyle ze juz nie na Ami a na x86 pod DOS-em. Probowalismy z kolegami zrobic jakis format danych ktory daloby sie odtwarzac plynnie z dysku. Tyle, ze nasz koncept nieco lepszy od tego odtwarzacza, bo:
1. Jedna klatka filmu byla dzielona na bodajze 3 fragmenty: pierwszy z pixeloza 2x2 (1/4 danych), drugi uzupelniajacy polowe danych, tj. do pixelozy 2x1, a na koncu trzeci zawierajacy reszte danych, do tego paleta jeszcze
2. Kazdy fragment byl kompresowany osobno alborytmem RLE
3. Najpierw dekompresowalismy do buforu pierwszy fragment. Jezeli wystarczylo czasu, dekompresowalismy kolejne fragmenty.

W ten sposob filmik dzialal przy wolnych transferach z pikseloza 2x2, jak dysk/cd byl szybszy to 2x1 a jak bylo optymalnie to filmik lecial w pelnej rozdzielczosci. A jak dysk sie przycial gdzies w trakcie odtwarzania to pikseloza mogla po prostu na chwile wzrosnac.

Cos podobnego mozna by pewnie tutaj tez sprobowac, chociaz roznica miedzy chunky (nasz stary odtwarzac) a planar (a1200) mogla by byc pewnym utrudnieniem ;)
[#73] Re: Amiga 1200 - HAM8 player by Peabrain

@kiero, post #60

U mnie też działa! Nie jest chyba pełne 25fps, ale zasuwa na gołej A1200! Uruchamiałem z CD-RW nagrane z prędkością x4. Tylko napisy są niepoprawnie wyświetlane, a obraz jest trochę przesunięty i dźwięk trochę haczy, mam nadzieję, że autor jeszcze to poprawi.

Co dziwne z HDD (tradycyjnego) działa dużo wolniej.

Najpierw ludzie myśleli, że fake. A, jak się okazało, że nie jest to fake - zaczęli pisać, że to "prościzna" zrobić taki efekt...

Ja jestem pod wrażeniem. 200000 kolorów i taka prędkość na stock A1200.

Jeśli ktoś chce dłuższe filmy, to pewnie wystarczy turbo, FAST i procedura dekompresująca.

P.S. Właśnie sprawdziłem również na Blizzardzie 1230-IV/50MHz i 8MB FAST. Jest bliziutko 25fps.

Po dodaniu trochę buforów do CD1 za pomocą ADDBUFFERS działa idealnie. OK Jest co pokazywać PC-towcom! Gratuluję autorowi pomysłowości.
[#74] Re: Amiga 1200 - HAM8 player by Peabrain

@Hexmage960, post #73

zasuwa na gołej A1200!


A zaraz potem:

Uruchamiałem z CD-RW


bezcenne :)

Należałoby jeszcze dodać, że "stock A1200" miała maksymalnie kilkudziesięciomegabajtowy dysk twardy.

Filmik działa "prawie płynnie, a dźwięk tylko trochę haczy". Rzeczywiście, jest co pokazywać pecetowcom!
[#75] Re: Amiga 1200 - HAM8 player by Peabrain

@recedent, post #74

Film działa już 100% płynnie, to raz.

Po drugie CD-RW można podpiąć do A1200 (mam ją w desktopie)!

Zaś z dźwiękiem można ciut poprawić, choć nie przeszkadza.
[#76] Re: Amiga 1200 - HAM8 player by Peabrain

@Hexmage960, post #75

Film działa już 100% płynnie


Na "stock A1200"? Pokaż.
[#77] Re: Amiga 1200 - HAM8 player by Peabrain

@recedent, post #76

"Ta, 100% plynnie na napedzie ktory ma transfer 600KB/s.. Ale czego sie tu spodziewac:)"

Aaa, przepraszam, nagrane z predkoscia x4. Nie wiemy jaki naped. Ale i tak bardzo watpie zeby transfer byl >3.5MB/s.

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2017 15:17:04 przez kiero
[#78] Re: Amiga 1200 - HAM8 player by Peabrain

@recedent, post #76

Nie, na Blizzku 030. Nie oznacza to, że na stockowej jest za wolno - jest akceptowalnie. Ja liczę tylko, że autor poprawi tylko te napisy i dźwięk.
[#79] Re: Amiga 1200 - HAM8 player by Peabrain

@Hexmage960, post #73

Co dziwne z HDD (tradycyjnego) działa dużo wolniej.


To nie jest dziwne. System plikow na CD jest skonstruowany tak, zeby liniowy odczyt z pliku byl mozliwie optymalny.

Najpierw ludzie myśleli, że fake. A, jak się okazało, że nie jest to fake


Ze to nie jest fake okazalo sie po sciagnieciu pliku...

że to "prościzna" zrobić taki efekt...


A ja sie spytam, gdzie tu efekt? Podwojne buforowanie, zapewne jeden wlasny View i procedura czytajaca dane z dysku do jednego z dwoch buforow w pamieci CHIP. A potem juz tylko WaitBOVP() i podmiana buforow. Zeby tam chociaz jakas kompresja byla...

Caly "efekt" zmiescil sie autorowi w niecalych 8KB kodu (offsety od 0 do 0x19da w pliku wykonywalnym), potem sa dane (zapewne te dwa niebieskie paski). Zgaduje ze grajek do modulu jest miedzy offsetem 0x3cdc a 0x41a6, po nim jest troche danych, tekst scrolla i modul ("painters euphoria", "..SOUNDTRACK TO THE.....OLD SCHOOL 4K INTRO..").

A film? sc.iff to nieskompresowany IFF z dzwiekiem, a sc_hd.tmp to po prostu zawartosc bitplanow plus ewentualnie paleta, ktore sa czytane z dysku bezposrednio do CHIP.

Hexmage, lubie twoj zapal do Amigi ale niedlugo bedziesz spiewal piesni pochwalne do "efektow" od ktorych szczeka opada, np. w stylu "gram dzwiek za pomoca audio.device i czekam jedna sekunde i piec mikrosekund za pomoca timer.device"...

Ah, wlasnie, ham8player nie korzysta z audio.device. szkoda. Scroll na gornej belce tez jest zalezny of framerate, im wolniejszy odczyt danych z dysku, tym wolniej ten scroll jedzie.

Ja jestem pod wrażeniem. 200000 kolorów i taka prędkość na stock A1200.


Jak juz kiero napisal, nie ma absolutnie zadnej roznicy miedzy 256 kolorow (8 bitplanow) a ham8 (tez 8 bitplanow) w tym wypadku.

Jeśli ktoś chce dłuższe filmy, to pewnie wystarczy turbo, FAST


O ile plik nie przekroczy magicznej dla A1200 granicy 2 czy tez 4GB...

procedura dekompresująca


tego w owym demie brak.

Jest co pokazywać PC-towcom


Ale co chcesz pokazac? Toz to ani zadnych ciekawych wlasciwosci AmigaOS nie wykorzystuje (zeby chociaz odrobina multitaskingu, albo scroll ktory nie zacina sie razem z filmem), ani nawet nie korzysta z dobrodziejstw magicznego chipsetu. Jedyne co widac to niewydolnosc dysku podpietego do portu IDE w A1200. Ale to nie dziwi biorac pod uwage, ze IDE w A1200 nie korzysta z zadnego DMA, ot, zwykle PIO-0.

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2017 15:27:12 przez mschulz
[#80] Re: Amiga 1200 - HAM8 player by Peabrain

@baderman, post #64

Pozwalam sobie wrzucić filmik HAM8 z A1200 + ACA1233
https://www.youtube.com/watch?v=xQb3zfIrpA0
[#81] Re: Amiga 1200 - HAM8 player by Peabrain

@zzielinski, post #80

Chciałbym nakręcić i wrzucić filmik, ale w tej chwili nie mam takiej możliwości. W każdym razie polecam to demo każdemu kto dysponuje Amigą 1200 i odpowiednim nośnikiem danych (np. odtwarzaczem CD-R/RW). Turbo "trzydziestka" jest bardzo mile widziane. Proszę pamiętać o dodaniu buforów do urządzenia.
[#82] Re: Amiga 1200 - HAM8 player by Peabrain

@zzielinski, post #80

Szkoda, że nie umiem wstawiać memów.... Banan będzie musiał wystarczyć.
A nie mówiłem, że się nie dodaje Tańczący banan
Ale i tak, dla mnie to super wiadomość że nie fake i że na szybszych Ami to jakoś będzie działać, sam dzisiaj bym tego nie zaprogramował, bo za cienki jestem i za dużo roboty ;-p (konwerter na piecu do HAM-8, samo odczytywanie i wrzucanie na ekran to szybko bym ogarnął).
[#83] Re: Amiga 1200 - HAM8 player by Peabrain

@Hexmage960, post #81

Po pierwsze autor musi dorobić kompresje (przeczytaj link) np. xpkFAST jak chce żeby tyle danych przepchać na standardowym kontrolerze (PIO-0) w 3 minuty.
[#84] Re: Amiga 1200 - HAM8 player by Peabrain

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #83

flops.
Jest to fake bo miało latać na gołej A1200 bez fastu a okazuje się że
dopiero dobrze chodzi na A1260 80MHz FastATA

https://www.youtube.com/watch?v=nnJw-jaSUGs&feature=youtu.be



Ostatnia aktualizacja: 22.02.2017 17:02:05 przez Vato
[#85] Re: Amiga 1200 - HAM8 player by Peabrain

@Vato, post #84

060/80 nie jest kluczowe działa to płynnie dzięki FastATA.

Pomiędzy Stockową Amigą nie ma dużej różnicy co do 030. Do tego na FFS nie ma sensu tego uruchamiać.

Tak że główną role odgrywa System Plików dysku/karty.

Bo przy odczycie 2,4... z SysInfo na FFS wideo stoi w miejscu a na tym samy configu tylko na PFS3AIO działa.

Czyli istotne były by testy na poszczególnym systemach plików.
[#86] Re: Amiga 1200 - HAM8 player by Peabrain

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #83

Gdyby dorzucić 8Mb Fastu i zrobić aby dekompresja xpkfast odbywała się z ramu. Czyli player musiałby też porcjować sobie cały skompresowany film na bloki po kilka megabajtów.
[#87] Re: Amiga 1200 - HAM8 player by Peabrain

@miro_78, post #86

Te 8MB to może na tablice dla dekompresora bo jako bufor dla samego strumienia to niewiele to da.

1: Nie wiem czy na 030 będziesz w stanie zdekompresowac z prędkością 3MB/s. Nawet prostym kompresorem.
2: Przy kompresji bezstratnej uzyskasz może współczynnik 3:1 (tak jak tutaj w przy .zip) co ciągle daje >1MB/s odczytu. A prosty kompresor z szybkim dekompresorem pewnie da maks 2:1.

Ale zawsze to lepiej niż to co mamy w tym przypadku gdzie praktycznie wszystko zależy tylko od prędkości nośnika.

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2017 17:55:33 przez kiero
[#88] Re: Amiga 1200 - HAM8 player by Peabrain

@miro_78, post #86

Takie coś akurat już istnieje. Format YAFA. Wildfire, image=raw, delta=none, compression=xpk. Bez dźwięku, ale daje jakieś pojęcie, że bez delty ani rusz. FAST daje średnio 40% kompresji (tutaj było 45%), więc nawet nie ma 2:1.
[#89] Re: Amiga 1200 - HAM8 player by Peabrain

@kiero, post #87

Kiero dziękuję za fachową opinię. Dopiero teraz obejrzałem filmiki Badermana. Różnica w działaniu niewielka między stock Amigą a tą z Blizzardem. Może ma ktoś turbiacze z kontrolerem SCSI powinno dać się bez problemu osiągnąć wymaganą wartość transferu.
[#90] Re: Amiga 1200 - HAM8 player by Peabrain

@Leon, post #18

Podstawowy błąd to użycie opcode 5. Od wieków wiadomo, że ta kompresja nie jest szybka nawet z pamięci. Używając Scali miałeś do wyboru dużo lepsze opcje.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem