kategorie: A1200, Sprzęt
[#1] Kabel do podłączenia Goteka jako DF1 i uruchamianie oraz nagrywanie gier
Witam
Czy dzięki temu kablowi LINK będę mógł uruchamiać gry jako DF1 z goteka hxc (Amiga 1200)? czy potrzebny jest jakiś boot selector?

Drugie pytanie to jeśli podłącze gotek jako DF1 to będę mógł z niego nagrać grę na dyskietkę która znajduje się w DF0? np w xcopy?

Dziękuję za pomoc

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2017 08:56:10 przez Vegeto
[#2] Re: Kabel do podłączenia Goteka jako DF1 i uruchamianie oraz nagrywanie gier

@Vegeto, post #1

Nie widziałem tego kabla od środka, ale wszystko wskazuje na to, że prawdopodobnie do środka wtyczki sprzedający dorobił elektronikę (układy) bo sam schemat nieprzelotowego zewnętrznego interfejsu jest dosyć prosty. W zasadzie do kopiowania plików między DF1 a DF0 nie powinien się różnić od "prawdziwej" zewnętrznej stacji dysków. Zazwyczaj występują tam dwa układy elektroniczne plus kilka drobnych elementów, niestety nie mamy pewności dopóki ktoś z ppa.pl posiadający taki kabel się nie wypowie. Proponuję zapytać sprzedającego o to czy DF1 i DF0 kolidują ze sobą. Ja mam goteka jako DF1 w obudowie zewnętrznej stacji dysków, kopiowanie działa w XCOPY i DCOPY, chociaż zdarzało mi się, że jak skopiowałem na DF0 (zwykłą stację) dyskietki to nie wszystkie mi działały. Pomijam to, że jako DF1 większość gier uruchamianych z pendrive się wyłoży, bo szukają dyskietki w DF0.
[#3] Re: Kabel do podłączenia Goteka jako DF1 i uruchamianie oraz nagrywanie gier

@Adinfo, post #2

Do podłączenia emulatora Gotek pod złącze DISK DRIVE nie trzeba nawet żadnych układów TTL, czyli interfejsu. Wystarczy tylko odpowiednio podłączyć sygnały i będzie on działał. Z tego co wiem, to wtedy jego dioda świeci się gdy stacja DF0 też pracuje.
[#4] Re: Kabel do podłączenia Goteka jako DF1 i uruchamianie oraz nagrywanie gier

@RomanWorkshop, post #3

Ale odczyt i zapis działa poprawnie?
Czyli ten kabel za 49zł będzie tym uproszczonym "interfejsem".
[#5] Re: Kabel do podłączenia Goteka jako DF1 i uruchamianie oraz nagrywanie gier

@Adinfo, post #4

Tu masz jak wygląda budowa takiego kabla: link

Bootselector będziesz potrzebował jak chcesz z zewnętrznej DF1: uruchamiać gry.

Kabel ww. z allegro to wtyczka 25-pin męska którą musisz włożyć uważnie aby nie pomylić stron w złącze 23-pin Amigi + taśma stacji dyskietek. Zero elektroniki.
[#6] Re: Kabel do podłączenia Goteka jako DF1 i uruchamianie oraz nagrywanie gier

@robertos231, post #5

Wtyczkę akurat już mam kupioną. Jeszcze męczę stację zewnętrzną z uszkodzoną elektroniką link, może do tej obudowy to zapakuję. Gdzieś miałem round floppy cable ten w okrągłej otulinie, nawet będzie lepszy niż płaska taśma fdd.
[#7] Re: Kabel do podłączenia Goteka jako DF1 i uruchamianie oraz nagrywanie gier

@robertos231, post #5

w a1200 tez jest potrzebny ten boot selector by uruchamiac gry z df1?
[#8] Re: Kabel do podłączenia Goteka jako DF1 i uruchamianie oraz nagrywanie gier

@Vegeto, post #7

Gry będą się uruchamiać z DF1: lub z DF0: to wszystko zależy od tego jak dana gra odczytuje dane z dyskietki. Niektóre gry mają na sztywno przypisany odczyt danych z DF0: i wtedy lipa. Mozesz sprobowac ustawić bootujaca stacje z bootmenu w Amidze 600/1200 na DF1:. Do bootmenu wchodzisz trzymając dwa klawisze myszki w trakcie włączenia Amigi.
[#9] Re: Kabel do podłączenia Goteka jako DF1 i uruchamianie oraz nagrywanie gier

@Stoopi, post #8

Na DF1 GOTEK przypisanych 130 slotów tylko kilka gier ruszyło, pozostałe to albo komunikat, że w DF0 nie ma dyskietki, albo kontrolka DF0 się zapaliła i pusty ekran. Czyli mały odsetek gier ruszy z DF1. Przy A600 i Gotek jako DF1 jako, że mam Kick 37.299 i dysk mi nie startuje to w slocie 1 mam A600 boot, przy pierwszym uruchomieniu zaczytuje z DF1 do pamięci, po restarcie automatycznym DF1 jest już traktowana jako druga po starcie dysku twardego, nawet to wygodne w moim przypadku jak chcę coś zrobić pod WB.
[#10] Re: Kabel do podłączenia Goteka jako DF1 i uruchamianie oraz nagrywanie gier

@Stoopi, post #8

No to lipa, chciałem mieć i stacje dyskietek wewnętrzną by czasem poczuć klimat gier uruchamianych z dyskietek i goteka gdy chce na szybko coś uruchomić, jak to razem połączyć w takim przypadku? Bym musiał dla goteka w środku obudowy robić dziury itd a tego nie chcę :/
[#11] Re: Kabel do podłączenia Goteka jako DF1 i uruchamianie oraz nagrywanie gier

@Vegeto, post #10

Możesz zrobić tak, jak opisałem tutaj.
Wtedy masz na jednej taśmie Goteka (wyprowadzonego na zewnątrz) i stację wewnętrzną. Używam i sobie chwalę - mogę odpalać gry z Goteka, ze stacji wewnętrznej i kopiować między nimi.

Tutaj są zdjęcia, jak to wygląda.

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2017 13:09:37 przez poweredjj

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2017 13:09:52 przez poweredjj
[#12] Re: Kabel do podłączenia Goteka jako DF1 i uruchamianie oraz nagrywanie gier

@poweredjj, post #11

No to jest świetne rozwiązanie w sumie, wypuściłbym kable z tylnej klapki obok portów joysticków w a1200 :D

Jest możliwość byś zrobił mi taki kabel długi oraz zasilanie na dwie stacje od razu?
[#13] Re: Kabel do podłączenia Goteka jako DF1 i uruchamianie oraz nagrywanie gier

@Vegeto, post #12

Kabel to jest zwykły, trzygniazdowy kabel stacji dyskietek od pc - tyle, że trzeba rozpiąć plastikowe złącze, odwrócić przekręconą część taśmy i zapiąć złącze.
Zasilanie na dwie stacje lutował mi kolega, jeśli masz kable z takimi końcówkami, to możesz skręcić je ze sobą i zaizolować - byleby nie pomylić kolorów (żółty do żółtego, czerwony do czerwonego, czarny do czarnego).
Nie testowałem tego rozwiązania na Amidze 1200 - a jedynie na A500 i A500+.
Czy jest tu jakiś posiadacz A1200, który może potwierdzić że ten mod zadziała również na tym modelu?
[#14] Re: Kabel do podłączenia Goteka jako DF1 i uruchamianie oraz nagrywanie gier

@poweredjj, post #13

Jeśli masz połączone wszystko na jednej taśmie to udało Ci się zrobić tak by w XCopy pokazywało dwie stacje dyskietek? Bawie się tymi zworkami ale nie mogę ustawić tak by np w xcopy kopiować sobie z goteka na dyskietkę bo znajduje mi tylko jedną stacje dyskietek :/
[#15] Re: Kabel do podłączenia Goteka jako DF1 i uruchamianie oraz nagrywanie gier

@Vegeto, post #14

Gotek mam ustawiony zworką jako DF1. Na odwrót nie będzie działać. Mechaniczna stacja dyskietek będzie pracować poprawnie na tym kablu tylko jako DF0 - brak sygnału MTR.
[#16] Re: Kabel do podłączenia Goteka jako DF1 i uruchamianie oraz nagrywanie gier

@poweredjj, post #15

Nie wiem nie potrafie tego ustawić, zrobiłem zdjęcie LINK czy tak dobrze są zworki ustawione? na wewnętrznej stacji jest do wyboru 1 i 2.
[#17] Re: Kabel do podłączenia Goteka jako DF1 i uruchamianie oraz nagrywanie gier

@Vegeto, post #16

Gotek jest źle ustawiony. Ma być jedna niżej.
Na wewnętrznej stacji zworki powinny być ustawione tak jak fabrycznie (nie pamiętam dokładnie jaki to układ).

Przestaw zworkę Goteka niżej, sprawdź i napisz czy działa.


Ostatnia aktualizacja: 24.02.2017 10:28:32 przez poweredjj
[#18] Re: Kabel do podłączenia Goteka jako DF1 i uruchamianie oraz nagrywanie gier

@poweredjj, post #17

Ostatnio na ustawieniu S1 gotek mi nie działał ani wewnątrz ani na interfejsie zewnętrznym, dopiero zmiana na S0 i ruszył w obu przypadkach.
[#19] Re: Kabel do podłączenia Goteka jako DF1 i uruchamianie oraz nagrywanie gier

@Adinfo, post #18

A mi działa na ustawieniu S1 razem ze stacją wewnętrzną. Sprawdzone w A500 i A500+.
[#20] Re: Kabel do podłączenia Goteka jako DF1 i uruchamianie oraz nagrywanie gier

@poweredjj, post #19

A nie sprawdzałeś czasem jak w stacji wewnętrznej ustawisz na zworce jako DF1, a Goteka jako S0 czy wtedy gotek działa poprawnie jako podstawowa stacja i da się kopiować na dyskietki w stacji wewnętrznej DF1?
[#21] Re: Kabel do podłączenia Goteka jako DF1 i uruchamianie oraz nagrywanie gier

@Adinfo, post #20

Sprawdzałem, nie da się. Na taśmie wewnętrznej brakuje sygnału MTR dla DF1. Gotek tego sygnału nie potrzebuje, bo nie kręci żadnym silnikiem w celu odczytania danych. Mechaniczna stacja bez sygnału MTR nie zadziała.

Tutaj jest pokazane, jak dorobić potrzebną elektronikę dla uzyskania sygnału MTR: filmik.

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2017 11:27:19 przez poweredjj
[#22] Re: Kabel do podłączenia Goteka jako DF1 i uruchamianie oraz nagrywanie gier

@poweredjj, post #21

Rozumiem, że taki sygnał trzeba by z gniazda zewnętrznego FDD pozyskać, albo z płyty głównej.
[#23] Re: Kabel do podłączenia Goteka jako DF1 i uruchamianie oraz nagrywanie gier

@poweredjj, post #17

Udało mi się uruchomić xcopy z dyskietki i skopiować z goteka na dyskietke grę. Pytanie jak ustawić zworkę w goteku by uruchamiał gry z pendrive? Ciągle mi się ładuje karta cf a gotek za chiny nie potrafi wystartować pierwszy :/
[#24] Re: Kabel do podłączenia Goteka jako DF1 i uruchamianie oraz nagrywanie gier

@Vegeto, post #23

W boot menu wybierzesz z jakiego napędu ma startować Amiga.
Jeśli chcesz aby zawsze przed CF startowała stacja dysków, ustaw w hdtoolboxie priorytet bootowania CF na -10 (minus10)

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2017 22:56:22 przez Norbert
[#25] Re: Kabel do podłączenia Goteka jako DF1 i uruchamianie oraz nagrywanie gier

@Norbert, post #24

Nic mi to nie daje, gdy stacja dyskietek wewnętrzna DF0 jest podłączona nie mogę wystartować goteka (niezależnie jaką zworke ustawie). Po odłączeniu zasilania z stacji dyskietek DF0, gotek uruchamia sie jako pierwszy na zworce DF0 (S0). Musiałbym robić przełącznik do wyłączania zasilania wewnętrznej stacji, ma ktoś jakieś inne rady co zrobić?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2017 23:25:44 przez Vegeto
[wyróżniony] [#26] Re: Kabel do podłączenia Goteka jako DF1 i uruchamianie oraz nagrywanie gier

@Vegeto, post #25

Ja właśnie tak robię - odłączam zasilanie wewnętrznej stacji i przestawiam zworkę Goteka na DF0, żeby móc uruchamiać gry z Goteka. Najlepszy byłby przełącznik odcinający zasilanie do wewnętrznej stacji, ja mam po prostu rozgałęziacz molex, który jest wyprowadzony na zewnątrz i można go odpiąć. Nie jest to piękne, ale działa bez rozbierania Amigi.
[#27] Re: Kabel do podłączenia Goteka jako DF1 i uruchamianie oraz nagrywanie gier

@poweredjj, post #26

Kopiowaliście kiedyś z dyskietki na pusty obraz dyskietki adf?
Z Goteka na dyskietkę działa, ale odwrotnie np. przy formatowaniu albo kopiowaniu mam błąd 2 w xcopy, dcopy również ma problemy. W GOTEKu oczywiście najnowszy firmware. Nawet kopiując z Goteka obraz na 2-giego Goteka empty.adf też tak samo, przy włączonej testowo weryfikacji to już w ogóle.
[#28] Re: Kabel do podłączenia Goteka jako DF1 i uruchamianie oraz nagrywanie gier

@Adinfo, post #27

Tak, użyj programu Yadi i za jego pomocą zrób skompresowany obraz dyskietki na pustą dyskietkę znajdującą się w Goteku.
Tak przygotowany "obraz w obrazie" na PC wypakowujesz programem ADFopus, zmieniasz mu nazwę z .adz na .gzip i rozpakowujesz gzipem. Efektem jest normalny adf, który możesz używać w Goteku.
Programy typu XCopy lub DCopy nie będą poprawnie zapisywać na Goteka HxC, ponieważ zapisują bezpośrednio do konkretnych ścieżek / sektorów. Yadi zapisuje zwyczajny plik, posługując się procedurami systemu operacyjnego.
Zrobiłem tak wiele obrazów, które później testowałem na Goteku - działają prawidłowo.
[#29] Re: Kabel do podłączenia Goteka jako DF1 i uruchamianie oraz nagrywanie gier

@poweredjj, post #28

Czyli to nie wina mojej zewnętrznej stacji, ani Goteka. Dzięki za info.
[#30] Re: Kabel do podłączenia Goteka jako DF1 i uruchamianie oraz nagrywanie gier

@Adinfo, post #29

Witajcie!
Odkopię wątek bo lepszego nie znalazłem.
Mam Ami 500+ i Goteka Cortex.
Wszystko działa dobrze jeśli Gotek jest podłączony zamiast wewnętrznej stacji.
Dokupiłem kabel jak w pierwszym poscie i boot selector.
Chcę mieć wewnątrz oryginalną stację a Goteka na zewnątrz, z możliwością zmiany DF0 - DF1
Nie umiem tego uruchomić.
Jak powinny być ustawione zworki w stacjach żeby Gotek był DF0 a wewnętrzna DF1
, a potem zmienić boot selectorem na odwrót?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem