kategorie: A1200, A500, A600
[#31] Re: Bajerancki Amiga OS 3.1.4

@tukinem, post #1

No elo. A co takiego trudnego jest w instalacji Birdie2000?
BestWB. Ładne to nie jest

I nie ma być. BestWB skupia się tylko na funkcjonalności a nie na wyglądzie. Z wyglądu to tam są tylko ikonki do podmiany.
GlowIcons nie chodzą pod 3.1.4 (przynajmniej u mnie)

Ale jak to? Nie pokazują Co się ikonki?
Jak dotychczas nie doczytałem o jakiejkolwiek zdecydowanej przewadze 3.1.4 nad moim 3.1, co nie znaczy że wiem o nim już wszystko.

Przewaga jest jedna - nie musisz instalować tych wszystkich poprawek, bo masz je na starcie.
icon.library obsługuje więcej standardów ikon

Tylko jeśli sobie dodasz nieoficjalną wersję icon.liba do systemu. Oficjalna obsługuje tylko zwykłe ikonki.
Chyba już wiem co z Birdie zrobiłem nie tak. Nigdzie nie pisało żeby birdie.prefs kopiować do ENV-Archive

Nie musisz go tam kopiować, trzeba tylko podać absolutną ścieżkę pliku z ustawieniami w s-s.
[#32] Re: Bajerancki Amiga OS 3.1.4

@QkiZ, post #31

Podmienię dzisiaj popołudniu Birdie 1.5 na 2000 i zobaczę różnice.
Odznaczę "no NewIcons" I sprawdzę czy się wyświetla reszta ikon.
Wrzucę screen jak rozmazuje mi ikony przy zaznaczeniu "NoIconBorder".
Podejrzewam że to wina nowego winuae albo coś schrzaniłem przy instalacji czegoś.
Podmienię jeszcze icon.library na tą z aminetu.
[#33] Re: Bajerancki Amiga OS 3.1.4

@tukinem, post #32

[#34] Re: Bajerancki Amiga OS 3.1.4

@tukinem, post #32

Jeśli będziesz używać tylko NewIcons i GlowIcons, nie musisz nic podmieniać, 3.1.4 obsługuje i jedne i drugie.

P.S. Zajrzyj na PW.
[#35] Re: Bajerancki Amiga OS 3.1.4

@AmiClassic, post #20

Poza tymi które były dołączone jako "bonus" do 3.1.4 nie działają żadne. Czyli ikonki z klasyka, mam płytkę z GI które działały pod 3.1. Pod 3.1.4 nie działają. Również inne paczki z Aminetu. Tak samo jak kółko myszki o którym pisałem już nie raz. :)

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2020 10:38:20 przez gerul
[#36] Re: Bajerancki Amiga OS 3.1.4

@QkiZ, post #31

Przewaga jest jedna - nie musisz instalować tych wszystkich poprawek, bo masz je na starcie.

Żadna przewaga bo i tak nadal musiałbym instalować około 90% łatek, żeby osiągnąć taką funkcjonalność i wygląd jak obecnie mój 3.1

Nie musisz go tam kopiować, trzeba tylko podać absolutną ścieżkę pliku z ustawieniami w s-s.

Nie musi tego tam kopiować, bo robi to BirdiePrefs
[#37] Re: Bajerancki Amiga OS 3.1.4

@gerul, post #35

Sprawdziłem teraz ikonki z płyt GlowIcon Collection for AmigaOS 3.5 i GlowIcon Collection V2 na czystej instalce 3.1.4 i są normalnie wyświetlane, może masz coś namieszane w systemie.


A do kółka myszy to chyba potrzebny jest FreeWheel w WBStartup?

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2020 11:03:09 przez AmiClassic
[#38] Re: Bajerancki Amiga OS 3.1.4

@AmiClassic, post #37

Po wyłączeniu opcji "no NewIcons" pokazuje wszystkie ikony.
Po włączeniu "NoIconBorder" pokazuje ikony tak jak na obrazku w załączniku.
Co do WBDocka to przy starcie uruchamia się w trybie PAL 16 kolorów, ładuje się Dock, a później system nie może zmienić rozdzielczości na PAL Laced full color, bo przeszkadza mu okno Docka. Myślałem że system będzie się od razu uruchamiać tak jak go ustawiłem w ScreenMode link
[#39] Re: Bajerancki Amiga OS 3.1.4

@tukinem, post #38

Co do WBDocka to przy starcie uruchamia się w trybie PAL 16 kolorów, ładuje się Dock, a później system nie może zmienić rozdzielczości na PAL Laced full color, bo przeszkadza mu okno Docka.


Zrób skrypt z poleceniem Wait.

Po włączeniu "NoIconBorder" pokazuje ikony tak jak na obrazku w załączniku.


Trudno zgadnąć, podaj zawartość startup-sequence, user-startup i katalogu WBStartup.
[#40] Re: Bajerancki Amiga OS 3.1.4

@forge, post #39

Zainstalowałem OS 3.1 na A600 Winuae. Jedynym problemem było VisualPrefs na procku 000, więc dałem 020. Sam system szybko się uruchamia. Birdie2000 ustawiłem raz i już co wejdę w opcje to się wiesza system, no ale pamięta ustawienia. VisualPrefs nie potrafi zapamiętać po restarcie, ale nie przeszkadza mi to. Dodałem fajnego Docka z Aminetu. Powoli go rozgryzam. Dwie ikonki udało się dodać już :)
link
Co by jeszcze dodać
[#41] Re: Bajerancki Amiga OS 3.1.4

@AmiClassic, post #36

Żadna przewaga bo i tak nadal musiałbym instalować około 90% łatek, żeby osiągnąć taką funkcjonalność i wygląd jak obecnie mój 3.1

Mówisz o łatach w systemie czy o dodatkach do systemu, które zmieniają jego wygląd i zachowanie? Bo ja piszę o tym pierwszym.

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2020 22:43:46 przez QkiZ
[#42] Re: Bajerancki Amiga OS 3.1.4

@QkiZ, post #41

W zasadzie to mówię ogólnie i o jednych i drugich. Ja sobie notuję co instaluję bo lubię wiedzieć co zainstalowałem, gdzie zainstalowałem i w jakim celu.
Tu masz fragment listy moich 'dodatków' : link
Jak widzisz są tu i poprawione (rozbudowane, a czasem i napisane od nowa) pliki systemowe jak i rzeczy, które wzbogacają system o dodatkowe funkcje czy też zmieniają wygląd.
Nie mówię, że 3.1.4 jest zły - poprawiono ponad 200 błędów systemu 3.1 !!! - problem w tym że jako użytkownik 3.1 od wielu, wielu lat przy tylu błędach musiałbym już dawno pluć jadem na niestabilność systemu, który uważam za bardzo stabilny.
Kończąc już offtopować napiszę tak: dla mnie to 'połatany' 3.1 albo 'kastrowany' 3.9, ale gdybym miał wybór pomiędzy 3.1.4 lub 3.9 wybrałbym 3.1.4, a wszystko przez zamulający ReAction
[#43] Re: Bajerancki Amiga OS 3.1.4

@tukinem, post #40

Bajerancki Amiga OS 3.1.4
a Ty wyskakujesz z 3.1 na emulowanej A600

Jeśli już trzymasz się tutoriala Qkiza, to leć od początku do końca.
Zauważ, że on to robił na Amidze, więc miał ograniczone pole manewru, Ty na WinUAE zapodajesz tapetę w 16 kolorach, do tego pstrą i sprawiającą że blat jest nieczytelny.
Tapeta w minimum 64 kolorach - tapeta nie musi być z logiem Amigi, bardziej amigowo od tego nie będzie, nie może być napszczona, że nie widać nazwy Ramdysku , Workbench 256 kolorów.

Sprawdziłeś tego HDF'a?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2020 00:38:06 przez AmiClassic
[#44] Re: Bajerancki Amiga OS 3.1.4

@tukinem, post #38

Ja bym na początku przełączył pamięć na standardowe 2MB ChipRAM. Te 8MB to "hack" możliwy tylko w emulacji i możliwe że on przeszkadza.
[#45] Re: Bajerancki Amiga OS 3.1.4

@AmiClassic, post #43

a Ty wyskakujesz z 3.1 na emulowanej A600
(...)
Tapeta w minimum 64 kolorach - tapeta nie musi być z logiem Amigi, bardziej amigowo od tego nie będzie, nie może być napszczona, że nie widać nazwy Ramdysku , Workbench 256 kolorów.


Na emulowanej A600? Chyba z kartą graficzną? Albo coś mnie ominęło?
[#46] Re: Bajerancki Amiga OS 3.1.4

@Solo Kazuki, post #45

Patrz zdjęcie z #38
A po za tym cały wątek powinien być raczej w dziale UAE/ coś tam.
[#47] Re: Bajerancki Amiga OS 3.1.4

@RokiS, post #46

Przeszedłem na A600 i OS 3.1 żeby sprawdzić czy uda mi się zainstalować system wg QKIZa. Chciałbym OS 3.1.4 ale pisaliście też że 3.1 ma to samo tylko mniej łatek i jest lżejszy. Nie chcę wykorzystywać na maxa emulatora, tylko chciałbym postawić sobie zbliżoną maszynę do prawdziwej Ami. Chodzi mi o to że kiedyś chciałbym kupić sobie prawdziwą maszynę, dlatego teraz testuję różne możliwości żeby niedrogo dobrać sobie sprzęt do swoich potrzeb. Wiem, że na każdej ruszy DPaint, WHDLoad i DOpus, ale np wiem że kupując Amigę 600 musiałbym procesor wymienić na 020 dla VisualPrefs. Dla A1200 nie ustawiam Blizzarda 1230 ani 1260 bo wiem że nie wydam nigdy tyle pieniędzy na takie turbo. Wiem też, że wyjechałem poza temat tego posta. Czcionkę i kolory ustawiłem sobie na szybko żeby się czymś wyróżniało. Total Manager bardzo mi przypadł do gustu. Ściągnąłem FreeWheel, lecz nie wiem jak go zainstalować, czyli co gdzie skopiować. Pomoże ktoś?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2020 12:15:04 przez tukinem
[#48] Re: Bajerancki Amiga OS 3.1.4

@tukinem, post #47

...wiem że kupując Amigę 600 musiałbym procesor wymienić na 020 dla VisualPrefs.

Zapłacisz niewiele mniej niż A1200, no chyba że masz ograniczone miejsce na biurku. Swoją drogą wymieniać procesor dla VisualPrefs? szeroki uśmiech

Ściągnąłem FreeWheel, lecz nie wiem jak go zainstalować, czyli co gdzie skopiować. Pomoże ktoś?

Kopiujesz pliki: FreeWheel_020, FreeWheel_020.info, FreeWheel.cfg do katalogu WBStartup i teraz to się nazywa płynne przewijanie zawartości okna

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2020 13:10:53 przez AmiClassic
[#49] Re: Bajerancki Amiga OS 3.1.4

@AmiClassic, post #48

Może mniej zapłacę niewiele, lecz goła A1200 nic nie zdziała przecież bez dokładania, a przepłacać za to że jest AGA, to nie wiem czy jest warto... na gołej A1200 co można zdziałać?
[#50] Re: Bajerancki Amiga OS 3.1.4

@tukinem, post #49

Mnie do A1200 przekonały dodatkowe tła parallax scrolling w wielu grach. Gry na OCS/ECS bez nich wyglądają pusto. Poza tym więcej kolorów w trybie HAM8. Jakby na to nie patrzeć jest to najmocniejszy model Amigi z segmentu low-end, a modeli hi-end pewnie nigdy się nie dorobię.
[#51] Re: Bajerancki Amiga OS 3.1.4

@cheslavic, post #50

No tak ale ceny A1200 to między 1800zl a 2500zl. A to dopiero golizna na której niewiele można prawda?
[#52] Re: Bajerancki Amiga OS 3.1.4

@tukinem, post #51

Dorwałem gołą płytę A1200 za 650 zł, zrobiłem recap, kupiłem obudowę A1200.NET, nową klawiaturę (graniczy z cudem, a jednak), ledy, port myszy, Gotka, adapter CF2IDE i nie dobiłem do wymienionej przez ciebie ceny minimalnej. Kosztowało mnie to sporo kombinacji, konwersacji i wielu maili, ale dla chcącego nic trudnego. Do tego stanu doszedłem po 3 miesiącach. Golizna, ale bardzo przyszłościowa. W standardzie jest maksymalna ilość ChipRAM, a to dobry początek. Czeka mnie jeszcze turbo i diody Bifrost Heimdall.

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2020 20:56:36 przez cheslavic
[#53] Re: Bajerancki Amiga OS 3.1.4

@AmiClassic, post #42

Ja sobie notuję co instaluję bo lubię wiedzieć co zainstalowałem, gdzie zainstalowałem i w jakim celu.

Spoko, choć sam nie notuje to lubię sam system stawiać od zera. Jedynym dodatkiem do systemu który uznaje to BetterWB/BestWB bo dodaje absolutne minimum, które i tak bym zainstalował.
Nie mówię, że 3.1.4 jest zły - poprawiono ponad 200 błędów systemu 3.1 !!!

I to jest dla mnie spora przewaga. Przed 3.1.4 również samemu wgrywałem poprawki edytując kickstart, z różnym skutkiem dla stabilności. Od czasu 3.1.4 do kickstartu ładuje tylko nowe icon.library (tak, wiem, mogę je ładować z dysku, ale jakoś wolę mieć to w kicku) i podmieniony moduł Shell z KingCONem. I to wszystko. System działa stabilnie i nie wiesza się, pomimo instalacji wielu dodatków.
Kończąc już offtopować napiszę tak: dla mnie to 'połatany' 3.1 albo 'kastrowany' 3.9, ale gdybym miał wybór pomiędzy 3.1.4 lub 3.9 wybrałbym 3.1.4, a wszystko przez zamulający ReAction

Kiedyś na amiga.org uświadomili mnie, że 3.1.4 bliżej do 3.9 niż do 3.1. 3.9 można sobie nawet zaktualizować wykorzystując pliki z 3.1.4.
Zauważ, że on to robił na Amidze, więc miał ograniczone pole manewru, Ty na WinUAE zapodajesz tapetę w 16 kolorach, do tego pstrą i sprawiającą że blat jest nieczytelny

Hola hola, wypraszam sobie moja paleta jest bardzo czytelna i zawiera wszystkie podstawowe kolory, jest kompatybilna z MagicWB, przez co tapety po ditheringu wyglądają całkiem spoko w 16 kolorach OK
Ściągnąłem FreeWheel, lecz nie wiem jak go zainstalować, czyli co gdzie skopiować. Pomoże ktoś?

Freewheel jest w BetterWB/BestWB nie musisz niczego ściągać.
Może mniej zapłacę niewiele, lecz goła A1200 nic nie zdziała przecież bez dokładania, a przepłacać za to że jest AGA, to nie wiem czy jest warto... na gołej A1200 co można zdziałać?

Ja jakbym miał zaczynać amigowanie od zera to wybrałbym A1200. Prawdziwe amigowanie zaczyna się od procka 68020 w górę, gdzie masz większą bazę oprogramowania, no chyba że interesuje Cię tylko granie w Super Froga. Przez wiele lat używałem Amigi na procku 68000, a potem jak kupiłem turbo z 68020 zacząłem na nowo odkrywać Amigę.
Kosztowało mnie to sporo kombinacji, konwersacji i wielu maili, ale dla chcącego nic trudnego.

Ale za to jaka satysfakcja szeroki uśmiech
[#54] Re: Bajerancki Amiga OS 3.1.4

@QkiZ, post #53

Jedynym dodatkiem do systemu który uznaje to BetterWB/BestWB bo dodaje absolutne minimum, które i tak bym zainstalował.
Ja nie uznaję nawet tego. Gulliver nie może wiedzieć co mi jest potrzebne, więc ogólnie robił to raczej pod swoje preferencje. Każdy stawia system skrojony pod siebie. Gdyby była przy instalacji opcja co instalować a co nie, byłoby to jakieś rozwiązanie.

Przed 3.1.4 również samemu wgrywałem poprawki... System działa stabilnie i nie wiesza się, pomimo instalacji wielu dodatków.
Przyznam, że dotąd nie zawracałem sobie głowy tym systemem, bo mój jest jak skała, ale ten wątek mimowolnie 'zmusił' mnie trochę do poobcowania z nim i dla sportu po niedzieli potestuję go na Amidze

Hola hola, wypraszam sobie moja paleta jest bardzo czytelna i zawiera wszystkie podstawowe kolory, jest kompatybilna z MagicWB, przez co tapety po ditheringu wyglądają całkiem spoko w 16 kolorach
Hola hola, ja nie negowałem Twojego 'blatu' , ale jak już mam się przyczepić do czegoś to drażni mnie ten biały 'bevel' wokół czcionki i osobiście nie trawię tapet z Amigowymi logami, napisami itp.
Odniosłem się do tego co zobaczyłem na screen'ie autora wątku. Na jego obronę można przytoczyć fakt, że jest początkujący i szybko się uczy. Poza tym wystarczy spojrzeć do Graffiti żeby zobaczyć, że nie tylko on ma problem z estetyką i 'designem' blatu
[#55] Re: Bajerancki Amiga OS 3.1.4

@AmiClassic, post #54

Ja nie uznaję nawet tego. Gulliver nie może wiedzieć co mi jest potrzebne, więc ogólnie robił to raczej pod swoje preferencje. Każdy stawia system skrojony pod siebie. Gdyby była przy instalacji opcja co instalować a co nie, byłoby to jakieś rozwiązanie.

Kwestia gustu. Jak dla mnie to co dostarcza BetterWB/BestWB to absolutne minimum. Dzięki niemu nie muszę szukać lha czy lzx po aminetach.
drażni mnie ten biały 'bevel' wokół czcionki

To chyba było w 3.1, jak pisałem ten artykuł nie było jeszcze 3.1.4. teraz mam zwykły outline ustawiony za pomocą małego programiku z zestawu icon.library.
Poza tym wystarczy spojrzeć do Graffiti żeby zobaczyć, że nie tylko on ma problem z estetyką i 'designem' blatu

Hehe

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2020 21:26:24 przez QkiZ
[#56] Re: Bajerancki Amiga OS 3.1.4

@AmiClassic, post #37

a tak wyglądają u mnie :(


Przynajmniej w końcu wyjaśniła się zagadka kółka myszy - zapomniałem po reinstalce wgrać sterownik do Micromys'a... Już działa.

Ale z ikonami dalej kicha. Próbowałem podmieniać chyba wszystkie napotkane wersje icon.library i dalej nic... Nawet EaglePlayer w Dock'u się zbiesił...
[#57] Re: Bajerancki Amiga OS 3.1.4

@gerul, post #56

Co nie tak z ikonami? Można przełączyć na GlowIcons i już będzie ładniej.
[#58] Re: Bajerancki Amiga OS 3.1.4

@gerul, post #56

Ale z ikonami dalej kicha. Próbowałem podmieniać chyba wszystkie napotkane wersje icon.library i dalej nic... Nawet EaglePlayer w Dock'u się zbiesił...

a deficons masz?
[#59] Re: Bajerancki Amiga OS 3.1.4

@tukinem, post #57

Gdyby można było ot tak przełączyć to nie byłoby problemu. Próbowałem wszystkiego, instalowałem NewIcons, GlowIcons, DefIcons (zdaje się że działa tylko pod 3.5/3.9) i nic. Mogę tylko wybrać między domyślnymi ikonami 3.1.4 a dodatkowymi ikonami 3.1.4. Nic innego się nie wyświetla a jak widać na screenie nie widzę nawet podglądu GlowIcons przy przeglądaniu płytki.
[#60] Re: Bajerancki Amiga OS 3.1.4

@gerul, post #59

Coś grubo namieszałeś. Wywal z user-startup wszystkie wpisy z newicons. I pobierz bibliotekę http://aminet.net/package/util/libs/IconLib_46.4 i odpowiednią wersję umieść w LIBS:. To powinno wyświetlać Ci ikonki z plików .info. Ja bodajże używam tej wersji Deficons http://aminet.net/package/util/wb/DefIcons44 pod 3.1.4.1.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem