kategorie: A1200, A500, A600
[#1] Bajerancki Amiga OS 3.1.4
Witam Was
Chciałbym sobie postawić system Amiga OS 3.1.4 taki żeby był piękny i do wszystkiego. Żeby mu nie brakowało żadnych łatek i żeby był funkcjonalny. Jakie ikony, jakie datatypy? Na podstawie QKiz poradnika zatrzymałem się na instalacji Birdie2000 i zrezygnowałem. Scalos też niezbyt do mnie przemawia. Jakie są Wasze propozycje? Przypominam. Chodzi mi o AmigaOS 3.1.4. Konfiguracja to Amiga 1200 obojętnie ile RAM. Nie hejtujcie za kolejny tego typu temat. To moja dyskusja. Będę miał problemy bądź pytania to będę tu pytał.
[#2] Re: Bajerancki Amiga OS 3.1.4

@tukinem, post #1

Jest jakaś karta turbo?
[#3] Re: Bajerancki Amiga OS 3.1.4

@Stoopi, post #2

To pod winuae. Powiedzmy że niech będzie 030. Zaczynać od BetterWB? MagicWB? Czy pod OS 3.1.4 nie instalować tego?
[#4] Re: Bajerancki Amiga OS 3.1.4

@tukinem, post #3

BeterWB jest dla 3.1. Dla 3.1.4 BestWB. Ładne to nie jest i ma pewne braki ale na słabych konfigach sporo nowych funkcjonalności dochodzi.

Jeśli chcesz ładnie i funkcjonalnie to proponuję ClassicWB a na to nałożyć 3.1.4. Do tego można kilka rzeczy powybierać z 3.9 (np. dock i podmianka okna informacyjnego od ikonek).
[#5] Re: Bajerancki Amiga OS 3.1.4

@radekcz, post #4

Ok. Zacznę od BestWB. Co do ClassicWB to pisałem na początku że nie chcę Scalosa. Chciałbym od podstaw sobie poinstalować wszystkie bajery. Właśnie Dock mi się podoba w OS 3.9. Co poza BestWB i AmiDock?
[#6] Re: Bajerancki Amiga OS 3.1.4

@tukinem, post #3

Powiedzmy że niech będzie 030.

Cyknij sobie 060, 8 chipu i ze 128 fastu. Co se będziesz żałował.
[#7] Re: Bajerancki Amiga OS 3.1.4

@amikoksu, post #6

Nie no nie chcę przeginać :) chociaż też pewnie spróbuję takiej konfiguracji. Przy takim procku trzeba 060.library na OS 3.1.4?
[#8] Re: Bajerancki Amiga OS 3.1.4

@tukinem, post #1

Piękny to Workbench może i być, ale trzeba się troszkę pomęczyć
Na przykład: lepszym wyborem niż Birdie2000 jest jego starsza wersja - Birdie 1.5 (robi dokładnie to samo, a jest zdecydowanie mniej zamulający i sprawiający mniej zwiech).
Co dla Ciebie znaczy do wszystkiego
ClassicWB Lite jest bez Scalosa, a jest równie funkcjonalny. Czy jest ładny? Ja nie mogę na niego już patrzeć

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 20:23:07 przez AmiClassic
[#9] Re: Bajerancki Amiga OS 3.1.4

@AmiClassic, post #8

To w takim razie czy Birdie 1.5 się całkowicie sam instaluje czy trzeba go dopisywać ręcznie w s-s? U mnie wszelkie próby się nie udały łącznie z user-startup. Interesują mnie pomysły doświadczonych Amigowców jak można upiększyć WB. Co do używania to pewnie do WHDLoad, demek, jakieś programy typu tracker, deluxe paint lub personal paint, może spróbuję sił w ScalaMM ale to jiż będzie kiedyś osobny temat. Chciałbym Amiga OS 3.1.4 załatany, programy do przeglądania obrazków żeby się uruchamiały po dwukliku na danym pliku. To chyba jest DefIcon z tego co pamiętam... Chciałbym sobie sam poinstalować wszystko od podstaw a nie korzystać z gotowców dlatego tu się zwróciłem do Was co byście polecili godnego. Albo jak Wasze systemy wyglądają i co mają wgrane w sobie?
[#10] Re: Bajerancki Amiga OS 3.1.4

@tukinem, post #9

[#11] Re: Bajerancki Amiga OS 3.1.4

@tukinem, post #9

Birdie nie zainstaluje się samo, jak większość łatek, dodatków itp.

Dla Birdie 1.5 wpis w u-s wygląda tak:
Run >NIL: C:Birdie ? <ENV:Birdie.prefs

Dla tej wersji powstał BirdiePrefs (wymaga MUI): link.


Osobiście jestem fantykiem OS'a 3.1 i inne OS'y sobie tylko przetestowałem pod emulatorem.
Z tego co się zorientowałem to 3.1.4 to już jest połatany 3.1, więc nie wiem co chesz tam jeszcze łatać?

Wszystko o czym piszesz czyli WHDload, trackery, DP, Scala itp to są programy, które ani nie upiększają Workbencha, ani nie zwiększają jego funkcjonalności.
[#12] Re: Bajerancki Amiga OS 3.1.4

@tukinem, post #1

https://www.ppa.pl/forum/amiga/39499/dodatki-ulepszenia-i-upiekszenia-dla-workbencha


Na upiększanie Workbencha miałem taką metodę że przeglądałem galerie blatów WB np. tu i jeśli coś mi się spodobało to namierzaniem odpowiedzialny za to program.

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 22:48:04 przez forge
[#13] Re: Bajerancki Amiga OS 3.1.4

@amikoksu, post #6

Jaka jest zaleta ustawiania 060 na UAE?
Jeszcze 040 to rozumiem bo jakieś rozkazy mogły dojść pomiędzy 030 a 040 ale 060 brzmi jak wolniejsze rozwiązanie przez właśnie brak niektórych instrukcji które trzeba łapać przerwaniami.
[#14] Re: Bajerancki Amiga OS 3.1.4

@tukinem, post #1

Ustaw w opcjach UAE jako kartę graficzną chyba uaegfx pod Zorro iii
Potem zainstaluj P96. Ustaw duży pulpit w 24 lub 32 bitach,
I wtedy możesz zacząć się bawić w ładny pulpit..
na amiga-look sa różne zestawy icon, zerknij na filmiki z CoffinOS i podpatrz
Sobie tamte bajery.
[#15] Re: Bajerancki Amiga OS 3.1.4

@AmiClassic, post #11

No właśnie tak próbowałem wpisywać w birdie2000 i ciągle nie chciał mi go uruchomić orzy starcie. Miałem zainstalowane MUI. Właśnie chodzi mi o to że skoro 3.1.4 jest połatany to jakie programy polecacie? Czy tak jak zwykle instalować VisualPrefs, MUI, Birdie, NewIcons, DefIcons, Titleboarder itd? Czy mznacie jakieś inne programiki? Na Aminecie jest tyle że można się pogubić
[#16] Re: Bajerancki Amiga OS 3.1.4

@tukinem, post #15

Birdie2000 jest kapryśny dlatego nie polecam tej wersji, ale...
Skąd wiesz, że się nie uruchomił?
Ustawiłeś dobrze tekstury dla okien aktywnych i nieaktywnych w BirdiePrefs?

Tu jest do pobrania Birdie 1.5: link

Nie wiem na ile połatany jest 3.1.4, musiałbyś się zagłębić w jakąś dokumentację albo poszperać po forum, na pewno są wątki na ten temat.
Jeśli chodzi o "bajerancki wygląd" WB, podstawa to: VisualPrefs + Birdie + ładne grafiki + MagicMenu + NewIcons + GlowIcons + TitleShadow + ładne fonty.
IconLib i NewIcons są chyba już zaszyte w ten OS?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 09:37:44 przez AmiClassic
[#17] Re: Bajerancki Amiga OS 3.1.4

@AmiClassic, post #16

To nie 3.1.4 jest połatany, jest to oficjalna wersja. Łatki to my instalujemy, żeby coś pozmieniać. layers.library zostało mocno zmienione, stad mogą być jakies problemy z Bidie i Visualprefs, które włąśnie są łatkami. Glowicons lub coś podobnego jest już dołączone do 3.1.4.
Wydaje mi sie że w faq do AOS 3.1.4 było coś wiecej wyjaśnione.

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 10:28:27 przez tom256
[#18] Re: Bajerancki Amiga OS 3.1.4

@tom256, post #17

GlowIcons nie chodzą pod 3.1.4 (przynajmniej u mnie)
[#19] Re: Bajerancki Amiga OS 3.1.4

@tom256, post #17

To nie 3.1.4 jest połatany, jest to oficjalna wersja.

Nie zmienię zdania a tylko je skoryguje: OS 3.1.4 jest to oficjalnie połatany OS 3.1.
Większość z tego co w nim poprawiono lub zmieniono można znaleźć na Aminecie w wersji dla 3.1 i ja takich 'łatek' mam na moim OS 3.1 zainstalowanych około 110, a nadal jest żwawy i do tego bajerancko piękny szeroki uśmiech
Jak dotychczas nie doczytałem o jakiejkolwiek zdecydowanej przewadze 3.1.4 nad moim 3.1, co nie znaczy że wiem o nim już wszystko.
[#20] Re: Bajerancki Amiga OS 3.1.4

@gerul, post #18

A masz włączone NewIcons w prefsach Workbencha?

GI jak najbardziej działają pod tym systemem:


Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 13:25:21 przez AmiClassic
[#21] Re: Bajerancki Amiga OS 3.1.4

@tukinem, post #15

Sprawdziłem, Birdie i VisualPrefs chodzą bez problemu:
[#22] Re: Bajerancki Amiga OS 3.1.4

@AmiClassic, post #21

To żeby birdie zainstalować co robiłem nie tak? Birdie dałem do C, Bprefs i Birdie.prefs poszło do Prefs. W S-S wpisywałem różnie. Zaraz po IPrefs, zaraz przed LoadWB, w user-startup próbowałem i ciągle przy uruchamianiu był problem. Chyba że oprócz samego pliku birdie, birdie.prefs i bprefs trzeba jeszcze coś skopiować?
[#23] Re: Bajerancki Amiga OS 3.1.4

@AmiClassic, post #19

OS 3.1.4 ma płynne przewijanie okienek tak jak OS 3.5 i 3.9 a OS 3.1 nie ma tego chociaz domyślam się że pewnie idzie to ustawić
[#24] Re: Bajerancki Amiga OS 3.1.4

@tukinem, post #23

OS3.1.4 ma napisaną od nowa layers.library, od nowa napisane biblioteki matematyczne z ostatnimi wytycznymi Motoroli, icon.library obsługuje więcej standardów ikon, jest nowa workbench.libary, dość porzadnie przebudowana intuition.library, natywna obsługa MC68060, scsi.device w ROMie obłsugujące duże dyski twarde, znacznie lepszy FFS i CDfilesystem, CrossDOS, długie nazwy, CLI/Shell, lepsza obsługa drukarek, polskie locale, itp. Sporą część kodu przerzucili do C i o ile wiem wyeliminowali pozostałości TRIPOSa napisane w BCPL. Większość można uzyskać patchami, ale wtedy cały system na ich dziesiątki. Tej pracy nie widać na pierwszy rzut oka, ale są setki poprawek i ulepszeń.
[#25] Re: Bajerancki Amiga OS 3.1.4

@tukinem, post #22

Jeśli masz jakiś wpis Birdie w S-S skasuj go.
Pobierz to i skopiuj do swojego systemu: link

Co masz konkretnie na myśli pisząc o "płynne przewijanie okienek"
[#26] Re: Bajerancki Amiga OS 3.1.4

@AmiClassic, post #25

Chyba już wiem co z Birdie zrobiłem nie tak. Nigdzie nie pisało żeby birdie.prefs kopiować do ENV-Archive. Zamiast tego kopiowałem po prostu do Prefs ;] a tyle się naczytałem na forach i nie pisało właśnie żeby tam skopiować. Teraz działa mi na postawionym OS 3.1.4. Zainstalowałem MUI, Birdie 1.5, Visual Prefs, New Icons, TitleShadow za to zainstalował się razem z BestWB. Mam problem za to z jedną rzeczą. Amidocka nie umiem zainstalować. W OS 3.1.4 jest wbudowany WBDock, lecz po restarcie uruchamia się automatycznie WBDock i potem wyskakuje mi okno, że nie może zmienić rozdzielczości, a gdy uruchamiam bez WBDocka to jest wszystko ok. Dziwne. Myślę że jakby dało radę opóźnić jakoś autostart WBDock to byłoby ok.
[#27] Re: Bajerancki Amiga OS 3.1.4

@AmiClassic, post #25

Co do płynnego przewijania okienek to chodzi mi o to że gdy się kliknie na pasek przesuwania zawartości okna, to od razu ikony się przesuwają, a w WB 3.1 i wcześniejszych dopiero przesuwają się po puszczeniu klawisza myszki.
A jeszcze z innej beczki.
Świeżo zainstalowałem NewIcons i DefIcons. Poznikały mi niektóre ikony tak jak na zdjęciu. Co z tym zrobić?
link
[#28] Re: Bajerancki Amiga OS 3.1.4

@tukinem, post #27

Co do płynnego przewijania okienek to chodzi mi o to że gdy się kliknie na pasek przesuwania zawartości okna, to od razu ikony się przesuwają, a w WB 3.1 i wcześniejszych dopiero przesuwają się po puszczeniu klawisza myszki.

Nie za bardzo rozumiem, ale mniejsza z tym. szeroki uśmiech

Co do znikających ikon, to sprawdź w prefsach ustawienia WORKBENCH czy czasem nie masz zaptaszkowane NO NEWICONS, przy okazji usuniesz ramki wokół ikon i ustawisz jakość ich wyświetlania.

WBDock instaluje się z BestWB i lepszego docka nie znajdziesz. Defaultowo uruchamia się w trybie AmiDocka. Skopiowałem WBDocka z Tools/Commodities do katalogu WBStartup i śmiga jak ta lala. Nie wiem co Ty tam masz namieszane w tym systemie.
[#29] Re: Bajerancki Amiga OS 3.1.4

@AmiClassic, post #28

No właśnie chyba mam zaznaczone no newicons.
Przy zaznaczaniu NoIconBorder ikonki mi się rozmazują, dlatego wyłączyłem tą opcję. Może przez to że nie dałem żadnej karty rtg tylko jadę na PAL Laced.
Ustawiłem taką maszynę:
A1200, 030 bez FPU i bez MMU. CHIP RAM 2MB, FAST 120MB Z3. Plik HDF formatowany bez FastFileSystem. Zainstalowałem BestWB, Mui, Birdie 1.5, Birdie prefs i BPrefs, Visual Prefs, WFMH LocalePL, NewIcons, DefIcons noi bez znaczenia WHDLoad, Deluxe Paint IV i DirOpus. TitleShadow zainstalował się razem z BestWB.
[#30] Re: Bajerancki Amiga OS 3.1.4

@tukinem, post #29

Ja nie używam emulacji kart graficznych i jak widzisz na screenach które wrzuciłem, mam tam ustawione Pal Hi-Res Laced i wszystko wygląda dobrze. NewIcons nie powinieneś instalować bo są już zaszyte w systemie, może to Ci miesza z ikonami.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem