[#1] dodatki, ulepszenia i upiekszenia dla workbencha
Hej,

pytanie, ktore pewnie pojawilo sie wiele razy. gdybyscie mieli komus nie znajacemu amigi polecic dodatki i ulepszenia dla czystego workbecna (stockowa a1200 z cf), to jakie byscie polecili? zeby za duzo nie wymagaly, a zarazem trosze unowoczesnily 3.1?
[#2] Re: dodatki, ulepszenia i upiekszenia dla workbencha

@aszu, post #1

Cały pakiet BetterWB. Nowsze ikonki, Tooltypy... Nie wymaga cudów i bardzo proste w instalacji.
[#3] Re: dodatki, ulepszenia i upiekszenia dla workbencha

@aszu, post #1

Jeśli chce być Amigowcem to nic nie podpowiadać. Niech się przyzwyczai że to nie jest przyjazne i zgodne środowisko, że każdy ma inne zdanie o wszystkim. I nowi muszą sami z mozołem poznawać różne rozszerzenia i dopieszczać wygląd po swojemu. Po to jest edycja ikonek w systemie żeby z tego korzystać.

A tak serio to może zacząć od lektury. Nic obszernego ot np.
https://www.ppa.pl/programy/betterwb-czy-classicwb.html
[#4] Re: dodatki, ulepszenia i upiekszenia dla workbencha

@aszu, post #1

Kokos (aka SokOK) stworzył kiedyś taka listę.
[#5] Re: dodatki, ulepszenia i upiekszenia dla workbencha

@ZbyniuR, post #3

A jest jakiś sposób aby zrobić ClassicWB albo BetterWB dla 3.1.4?
[#6] Re: dodatki, ulepszenia i upiekszenia dla workbencha

@aszu, post #1

Napisz może coś więcej o konfiguracji. Czy to goła A1200, z Fastem, czy może z turbo? No i jaka rozdzielczość? Nawet do MagicWB zalecana rozdziałka to 640x512 lub 640x480. No chyba, że pakiet smallWB czy jakoś tak.
Ja u siebie z dodatków i upiększaczy mam właśnie MagicWB, MagicCX, DeamonToolsa i ToolManagera + do tego jakaś tapeta w 8 kolorach z tych paczek.
Z takimi rzeczami bez turbo zostaje mi poniżej 1mb chip.


Ostatnia aktualizacja: 09.12.2018 05:44:39 przez Jield
[#7] Re: dodatki, ulepszenia i upiekszenia dla workbencha

@Jield, post #6

4000 040, w high res.
[#8] Re: dodatki, ulepszenia i upiekszenia dla workbencha

@Ralpheeck, post #7

No na takiej Amidze to prawie wszystko można zrobić. W zależności od potrzeb.

Co do BetterWB dla 3.1.4 to jest BestWB.
[#9] Re: dodatki, ulepszenia i upiekszenia dla workbencha

@Jield, post #8

Tak, wczytałem BestWB, ale nie ma tam narzedzi i dodatków z BetterWB :(
[#10] Re: dodatki, ulepszenia i upiekszenia dla workbencha

@Ralpheeck, post #9

A czego Ci brakuje? W BestWB jest sporo rzeczy. Redit, SnoopDOS, SuperDuper, DirWork, GrabIFF, AssignWedge, CleverWIN, FreeWheel, Rewincy, ToolsMenu, ToolAlias, NewMode, yStart, DosPrefs, BenchTrash, PowerSnap, CronTask, PM, MagicMenu, LHA, LZX, GZIP, ZIP/UNZIP, datatypy.

Wydaje mi się, że też nic nie szkodzi na przeszkodzie, żeby zainstalować BetterWB na 3.1.4.
Do wyższej rozdzielczości używam też VisualPrefs, żeby suwaki były podobne.

EDIT: Chyba, że chodzi Ci o GlowIcons, ale te można zainstalować z którejś dyskietki od 3.1.4

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2018 06:47:06 przez Jield
[#11] Re: dodatki, ulepszenia i upiekszenia dla workbencha

@Jield, post #6

pisalem wczesniej, czysta a1200. bez fastu i turbo. moze to sie z czasem pojawi.
i dzieki wszystkim za porady:)
[#12] Re: dodatki, ulepszenia i upiekszenia dla workbencha

@Jield, post #6

Zawsze mnie dziwiło że fani MagicWB tak się jarają takimi szaroburymi tapetami. Cóż może kiedyś mieli C64 i mają alergię na kolory.
I że wolą interlace nawet jak komputer im od tego ledwo zipie.

Jeśli ktoś ustawia sobie WB na piechotę zamiast z gotowców, to powinien pamiętać o datatypach do obrazków IFF,anim,GIF,JPG,PNG czy co tam jeszcze mu się zdarza, oraz pakerów LHA,LZX,ZIP,PP,XPK,ADF,DMA. Te raczej starczą.

Jeśli ktoś ceni użyteczny minimalizm to doceni takie łatki jak:
FontPLPatch - polskie znaczki w guidach itp.
MultiCX2 - poprawia różne drobiazgi we WB, trzeba zajrzeć do ikonki by ustawić. Ten programik zastępuje parę innych łatek. Choć istnieją też większe kombajny z większą ilością zbędnych dodatków.
ToolsDeamon - rozwijane menusy z linkami do ulubionych rzeczy zajmują mniej pamięci niż fura ikonek na pulpicie.
Sysihack - to taka moja słabość, uładnia gadżety na okienkach.
Posiadacze choćby niewielkiego Fastu ucieszą się z takiej łatki która przerzucała do niego wszystko co nie musi być w chipie - zapomniałem nazwę. Bo gry i demka lubią mieć dużo wolnego chipu.
Co tam jeszcze, KillAGA co by stare gry nie wyglądały jak sieczka. Mając to w C dopisujesz to do sekwencji startowej gry i już jest spoko.

Przydadzą się także puszczałki do modów (np Hippoplayer) zwykle mają w sobie paczkę datatypów do rzadszych modółków i sampli.
Jeszcze Visage do oglądania obrazków, nie ma nic szybszego.
Wg uznania jakiś FileMaster lub coś podobnego żeby w szperaniu po katalogach nie motać się z otwieraniem i zamykaniem setek okienek. I dopisać w nim sobie pakery pod guziczki żeby już potem nie pisać poleceń na piechotę.

Mnie taki zestaw plus obrazek na tapecie, zajmował po bootowaniu ok 500K z fastu i ok 200K z chipu.

SnoopDOS - się przyda do sprawdzenia czemu jakiś program nie chce działać.

Jak ktoś lubi kolorowiej to ucieszy się z NewIcons i MUI.

Jeśli masz minimum 030 to także datatypy i puszczałki do MP3,MPG,MOV,IntelIndeo.
A użytki czy gry to sam wiesz najlepiej jakie potrzebujesz. :)
[#13] Re: dodatki, ulepszenia i upiekszenia dla workbencha

@ZbyniuR, post #12

Oj tam, oj tam. C64 nie miałem :P
Obraz mam 640x480 po scandoublerze w MULTISCAN.

Niektóre tapety w 8 kolorach są naprawdę ładne.



Zresztą o gustach ciężko dyskutować.
[#14] Re: dodatki, ulepszenia i upiekszenia dla workbencha

@Jield, post #13

Chce sobie postawić ładną wersję WB na Amige 3000 i szukam widgetów na blat takich jak kalendarz,zegar z sekundnikiem z czcionką zegara LCD (coś takiego jak użyte w AmigaSys 4 i w systemie u Cizara,gdzie pokazuje testy nowych kart), informacje o systemie jak graficzne info o użyciu pamięci, miejsca na dysku,użycie procesora.
Nie mogę znaleźć tych aplikaccji,gdyż nie znam ich nazw,a chętnie doprawiłbym takiego np. ClassicWB 3.9 , gdyz niestety Amiga SYS czy AmiKIT Real 9 działa tylko na AGA.
Wszelkie namiary na takie dodatki beda bardzo mile widziane.
[#15] Re: dodatki, ulepszenia i upiekszenia dla workbencha

@Jield, post #13

Może teraz jest inaczej, ale w 90ych nikły procent Amigowców miał VGA lub Multisynch, a interlace na PALu męczył oczy, zwłaszcza te migające poziome białe kreski w ramkach okien. Choć była taka łatka (chyba MagicTV) która zmniejszała drżenie, co zwłaszcza w NTSC wyglądało znośnie.

O poprawianiu palety MagicWB był krótki wątek tu:
https://www.ppa.pl/graffiti/obrazek/4722/mniej-szare-magicwb

Uważam że nie po to człowiek kupuje komputer z taką paletą aby unikać kolorów, Ale nie spotkałem się ze zrozumieniem, Przyjmuję do wiadomości że jestem dziwny że moje oczy domagają się kolorów.

Zresztą wystarczy spojrzeć najpierw na pierwowzory obrazków które konwertowano do tych bladych 8kolorów, aby te drugie przestały się wydawać ładne.
[#16] Re: dodatki, ulepszenia i upiekszenia dla workbencha

@FeRu, post #14

Tinymeter.
[#17] Re: dodatki, ulepszenia i upiekszenia dla workbencha

@Tomski, post #16

W ClassicWB jest już TinyMeter trzeba go tylko włączyć.
[#18] Re: dodatki, ulepszenia i upiekszenia dla workbencha

@Jield, post #13

Ja zawsze w 64 kol i odcinie szarości bo tyle moje 030 daje radę uciagnac ;)

[#19] Re: dodatki, ulepszenia i upiekszenia dla workbencha

@Jield, post #8

Jak do golasa 3.1.4 doczytam BestWB, to praktycznie nic nie dodaje z narzędzi, jeszcze chrzani ikony. A może robię coś nie tak?
[#20] Re: dodatki, ulepszenia i upiekszenia dla workbencha

@ZbyniuR, post #15

Uważam że nie po to człowiek kupuje komputer z taką paletą aby unikać kolorów


Unikać zżerania chip ramu :) Ale od czasu jak wyszedł programik FBlit można było spokojnie dawać więcej kolorów i lepsze tapety :)
[#21] Re: dodatki, ulepszenia i upiekszenia dla workbencha

@morph123, post #20

Dzięki że mi przypomniałeś nazwę. :)

A ja tego używałem po to by mi więcej gier i demek chodziło ot tak zwyczajnie kliknięte pod WB. Bez konieczności uruchamiania ich na piechotę po boot-cie bez startupu.
[#22] Re: dodatki, ulepszenia i upiekszenia dla workbencha

@ZbyniuR, post #21

Niekoniecznie na piechotę. Robiło się Boot With No-Startup Sequence, potem setpach, mountenv, loadwb i oczywiście endcli. (ja miałem tak ustawione startup-sequence, że gdy trzymałem LMB podczas startu, to odpalała się taka właśnie sekwencja startowa). Przydatnym programikiem był też "ystart" wpisywało się go zamiast loadwb po "boot with no startup-sequence", dawał uproszczone menu jak start w windzie, w jego zawartości były wszystkie napędy z katalogami, podkatalogami itd, łącznie z plikami uruchamialnymi, więc nie trzeba było nic wpisywać, polecam :)
[#23] Re: dodatki, ulepszenia i upiekszenia dla workbencha

@Jield, post #10

A powie mi ktoś jak po instalacji BestWB który podmienia IconLib naprawić ikonki gier WHDLoad ?
[#24] Re: dodatki, ulepszenia i upiekszenia dla workbencha

@ninex, post #23

A czym się objawia to 'zepsucie' ikon WHDLoad?
[#25] Re: dodatki, ulepszenia i upiekszenia dla workbencha

@AmiClassic, post #24

ano objawia się brakiem ikonek gier, zamiast nich masz kropkę.
grzebie własnie w icon.lib gdyż to ono jest źródłem problemu.
[#26] Re: dodatki, ulepszenia i upiekszenia dla workbencha

@ninex, post #25

A jaki masz system: 3.0, 3.1, 3.1.4, 3.5 czy 3.9?
Te kropki to są NewIcons. Musisz włączyć ich obsługę.

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2019 14:40:02 przez Hexmage960
[#27] Re: dodatki, ulepszenia i upiekszenia dla workbencha

@aszu, post #1

OS to k.... NARZĘDZIE, służy do zarządzania plikami i odpalania programów, JAKIEKOLWIEK bajery graficzne są absolutnie ZBĘDNE

To jakby nie wiem k.... kupić nowy samochód a potem wylać podłogę betonem i postawić w środku dębową ławę i w oknach firanki. PO KIEGO CH... CI TO PI.... OSZCZĘDZAJ RAM GDZIEKOLWIEK JESTEŚ!!!

[#28] Re: dodatki, ulepszenia i upiekszenia dla workbencha

@Hexmage960, post #26

Ta kropka to standardowa ikona.
Aby zobaczyć ładne ikony należy włączyć obsługę NewIcons
[#29] Re: dodatki, ulepszenia i upiekszenia dla workbencha

@Hexmage960, post #26

BestWB jest przeznaczone dla systemu 3.1.4. Ten system nie osługuje natywnie NI?

Obejrzyj ten film: link, może to Ci pomoże.
[#30] Re: dodatki, ulepszenia i upiekszenia dla workbencha

@Norbert, post #28

Case closed.
Okazuje się że BestWB wgrywa wlasne worknech.pref w którym jest NewIcons wyłączone.
Wystarczyło odklikać i pięknie zaczęło robić.
Dziękuję ślicznie za porady.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem