kategoria: A500
[#361] Re: Zakup Amigi

@Daclaw, post #360

Cieżko wsadzić do a600 :(
[#362] Re: Zakup Amigi

@kaka, post #358

Crt to tylko i wyłącznie 100 mhz ( 85 to jest min przy którym da się wysiedzieć). Ale do takiego odświeżania pewnie jest potrzebna karta graficzna. ]

85hz to nawet mój najtańszy 14 calowy Goldstar z lat 90' robił,
w rozdziałce 640x480.

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2021 18:30:55 przez mmarcin2741
[#363] Re: Zakup Amigi

@mmarcin2741, post #362

Ale nie chipset OCS/ECS/AGA.
[#364] Re: Zakup Amigi

@Daclaw, post #363

Jeśli dobrze pojmuję działanie 100hz telewizora. Amiga działa
w palu 50hz. Telewizor każdą klatkę wyświetla dwa razy, żeby
osiągnąć 100hz.
[#365] Re: Zakup Amigi

@mmarcin2741, post #364

Tak, ale telewizory 100Hz CRT to telewizory cyfrowe i działają praktycznie tak samo, jak LCD. Obraz jest skalowany, filtrowany, itp. A że są konstrukcjami już wiekowymi, więc końcowy efekt tego może być gorszy, niż na dobrych, nowych LCD.
Jak dla mnie, jedyne sensowne, a przy tym zachowujące pełen klimat, rozwiązanie, to LCD do systemu i analogowy CRT 50Hz do dem i gier.
[#366] Re: Zakup Amigi

@Daclaw, post #365

No to LCD z filtrem z epoki, przetartym mokrą szmatą. LCD do systemu, a później filtr "pomazgany" żeby pixele były rozmyte w grach.
[#367] Re: Zakup Amigi

@KM_Ender, post #366

Stare LCD to się nadawały do okienek albo dosa. Pamiętam, że jakoś w 2004 roku sprawiłem sobie Neca LCD 19 cali, który kosztował na tamte czasy ok 5 tysi i gry działały super - oczywiście ich wada to rozdzielczość, poniżej swojej natywnej jest słabo - ale do dzisiaj jest to problem, który np. Windows rozwiązano skalowaniem ale już z grami jest lipa.
[#368] Re: Zakup Amigi

@KM_Ender, post #366

I obowiązkowo siatkowy filtr Polaroida podłączony kabelkiem do kaloryfera Ja miałem niegdyś telewizorek Elemis, nie wiem ile to było, 14 czy 15 cali. taki czarny, przenośny z szybą przed kineskopem która, wg producenta, miała poprawiać kontrast i kolory I na to miałem zamontowany w/w filtr chroniący mnie m.in. od promieniowania
2
[#369] Re: Zakup Amigi

@Madman, post #368

Elemis, Syriusz piękne wspomnienia. Ten drugi reklamowali, że miał wyjście do podłączenia komputera.
[#370] Re: Zakup Amigi

@KM_Ender, post #369

Elemis to już lata '90.
[#371] Re: Zakup Amigi

@snifferman, post #329

Został mi do kupienia joy, adapter z taśmą do karty SD oraz ryś do myszki.

Przeglądając aukcje wyskoczył mi adapter na karty SD wraz z taśmą lecz pisze że minimum musi być kickstart 37.350 a ja mam 37.300. Zastanawiam się też nad aukcją na której jest taśma od razu z dyskiem 2.5" z systemem i grami dla Amigi.

Ze znalezieniem rysia (jerrego) też nie jest łatwo. Znalazłem jedno ogłoszenie ale wtyczka wygląda tak samo jak gniazdo w Amidze od joya, tzn powinna mieć otwory na pręciki od pinów a tam jest na odwrót. Nie lepiej kupić gotową nową mysz dla Amigi? Za 170zł są z gotową wtyczką. Bo trumienki raczej nie upoluję.
[#372] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #371

Kup tani cf z cf do ide a co do myszki to ten sam port co joy.
[#373] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #371

Na allegro jest Jerry za 64zł

>> link
[#374] Re: Zakup Amigi

@sand, post #372

Myślałem bardziej o karcie SD. W PC nie mam czytnika na karty CF.
[#375] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #371

Nie lepiej kupić gotową nową mysz dla Amigi?

Jeżeli nie przeszkadza ci mysz kulkowa to warto rozważyć ten wybór. Mam taką i nie narzekam.
[#376] Re: Zakup Amigi

@mastaszek, post #373

Widziałem to. Do tego trzeba mysz na PS2 a tam w opisie jest że nie wszystkie działają pod tym interfejsem. Znalazłem myszkę od razu z wtyczką DB9 za 70zł i chyba ją kupię.

Jeszcze tu będę miał interes do forumowiczów, żeby mi ktoś nagrał na pamięć EPROM rom w wersji 3.1.4 ale to jeszcze nie teraz. Muszę najpierw podstawy skompletować.
[#377] Re: Zakup Amigi

@forge, post #375

Nie przeszkadza mi kulkowa mysz. Sam od takiej zaczynałem w pececie :D gdyby była niedroga z wejściem dla Ami to od razu bym brał. Przy kulce jedynie miałem zabrudzone później te wałeczki co się obracają ale to czyściłem systematycznie.
[#378] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #371

Przeglądając aukcje wyskoczył mi adapter na karty SD wraz z taśmą lecz pisze że minimum musi być kickstart 37.350 a ja mam 37.300. Zastanawiam się też nad aukcją na której jest taśma od razu z dyskiem 2.5" z systemem i grami dla Amigi.


dyskiem mechanicznym? Wiesz, że on może mieć z 20 lat? Raczej ci to odradzam. W necie są gotowe obrazy systemów razem z grami. Wystarczy wrzucić image na kartę i już.

Karty CF są mniej poręczne, bo nie kazdy laptop ma czytnik do nich. Są też droższe.

Widziałem to. Do tego trzeba mysz na PS2 a tam w opisie jest że nie wszystkie działają pod tym interfejsem.

Nie musi być z wtyczką PS2 ale musi obsługiwać ten protokół. Sam mam myszki USB z przejsciówką na PS2 i działają. Nawet jakieś NoName mi działały. Jak masz dużo myszek w domu, to masz szansę, że jakaś będzie działać :D

Ryś MKII obsługuje myszki USB HID, ale nie wiem czy dostępny i kosztował kiedyś jakieś 150zł

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2022 22:12:00 przez snifferman
[#379] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #371

Polecam ten adapter:
https://programatory.archi-tech.com.pl/pl/p/Adapter-myszki-USB-Amiga/211
[#380] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #376

Znalazłem myszkę od razu z wtyczką DB9 za 70zł i chyba ją kupię

Pamiętaj, że myszki do PC były na COM (DB9) i nie są kompatybilne z Amigą.
[#381] Re: Zakup Amigi

@Atryda, post #379

Nie wiem czy ten adapter wejdzie mi w gniazdo w A600 i czy blaszka nie zasłoni drugiego portu od joya bo tu mam gniazda z boku
[#382] Re: Zakup Amigi

@snifferman, post #380

Za każdym razem co szukam to wpisuję w wyszukiwarce magiczne słowo "Amiga". No faktycznie coś mi się tak teraz kojarzy że myszkę kulkową miałem na wtyczkę ze śrubkami a klawiaturę chyba na PS2. To było dawno a ja miałem 8 lat :)
[#383] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #381

powinno pasować tak, że wejdzie i joy.
[#384] Re: Zakup Amigi

@snifferman, post #378

https://allegro.pl/oferta/dysk-hdd-2-5-ide-44-amiga-1200-600-gry-adapter-11523240116

Tu jest oferta tego dysku. Raczej nie ma 20 lat :)

https://allegro.pl/oferta/adapter-ppuh-mafa-ver-01-usb-joystick-mysz-11563897122 tu jest adapter jakiś tani dla myszki USB

https://allegrolokalnie.pl/oferta/mysz-optyczna-amiga-500600-itp-zmienna-czulosc-llu

A tutaj sama myszka dla Amigi. To raczej nie jest z epoki mysz z peceta. Tylko co wybrać z tego? Mysz czy adapter?
[#385] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #384

Na Twoim miejscu nie pakowałbym się ani w fizyczny dysk twardy, ani w mysz kulkową.
[#386] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #384

Mam podobny adapter, działa z tanimi logitechami optycznymi. Co do tej myszki a4techa to ps2 z podobnym adapterem ukrytym we wtyczce. Ja bym brał osobny interface i myszkę starsza logitecha.
[#387] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #384

No ten model dysku jest dostępny od 2003 więc ma max 18 lat. Do 20 jeszcze daleko

Mam adaptery SD, CF, dyski HDD, adaptery CF-PCMCIA i najwygodniej jest mi z kartami SD. Bez problemu możesz sobie przegrać dane na WinUAE, bo każdy laptop teraz ma czytnik. Karta 64GB kosztuje z 40-50zł i zmieścisz na nią wszystkie gry WHD,ADF,trochę dem i jeszcze powinno zostać kilka MB

Możesz sobie nawet dokupić extender i przymocować np zamiast modulatora albo na zewnątrz

Nie bierz myszki z wbudowanym adapterem. Lepiej adapter osobno, bo jak ci się myszka znudzi albo popsuje, to łatwiej wymienić. Czy adapter z Alle czy ten od Architekta? Zależy jakich myszek chcesz uzywać. Ten drugi będzie bardziej uniwersalny jeśli chodzi o myszki USB.
[#388] Re: Zakup Amigi

@snifferman, post #387

No właśnie też myślałem o adapterze na SD. Sam sobie już zacząłem tworzyć pod winuae plikopartycję na kartę SD.

Co do myszki to ten interface który podałem w linku jest niedrogi, wąski i jest na myszki USB. Mam w domu jedną tylko na PS2 w laptopie retro i jej nie ruszę. Więc zostaje tylko jakaś pod USB. Trochę to nie amigowe ani USB ani karta SD no ale cóż mamy 21 wiek :)

Poza tym zasilacz też nie będzie od Commodore tylko Cisco jakiś mocny zakupiłem.
[#389] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #388

Z tego co udało mi się znaleźć w necie to ten ADAPTER PPUH MAFA ver.01 USB nie obsługuje HID, tylko PS/2 więc nie każda mysz USB będzie działać. Tutaj trochę info
[#390] Re: Zakup Amigi

@stachu100, post #311

Oraz psucie oczu.
A wzroku nikt na loterii nie wygrał.
Dlatego ja osobiście wolę telewizor LCD z wejściem SCART i VGA.

Całe życie używam CRT i mam wzrok lepszy niż większość ludzi. Przypadek? Nie sądzę! pomysł

Jak pytam ludzi tak przybliżających się do monitora LCD bo nie widzą co tam jest napisane mimo że mają ten monitor bardzo blisko a ja wszystko widzę stojąc za nim metr dalej czy mają/używają w domu CRT to oczywiście że nie... nie...

Psucie wzroku od CRT to mit ok, racja
Oczy psują się od książek, telefonów i tabletów czyli wszędzie tam gdzie się patrzy w dół na coś zbyt długo. Tylko popatrz na statystyki. Dzieci wychowane na CRT (nawet tych 50Hz a właściwie to praktycznie miejscami 25Hz w przypadku trybów z przeplotem) mają oczy dobre a na tabletach/smartfonach >50% wady wzroku... i to w najlepszym przypadku bo sięga to 90% w niektórych rejonach świata
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem