kategoria: A500
[#811] Re: Zakup Amigi

@Hubez, post #794

https://www.olx.pl/d/oferta/commodore-amiga-1200-mega-opcja-CID99-IDTqTm4.htmlCytuj


link

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2023 13:21:47 przez kempy
[#812] Re: Zakup Amigi

@kempy, post #811

czyli co ... zlodziej czy sie rozdwoil ?
[#813] Re: Zakup Amigi

@selur, post #812

Cena się chyba rozdwoiła. Albo i więcej razy rozmnożyła... Chyba że tam siedzi PPC i PicassoIV.
[#814] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #813

Ledwo 30stka w dodatku EC tam siedzi, w dodatku buda skręcona za długim wkrętem, pudełka ani innych pierdół brak, no ale to larytas
[#815] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #809

Ja kiedyś sobie zrobiłem taki warsztatowy do retro. Ma w środku porządnego retro ATXa i 9VAC. Wtyki na przodzie mają wszystkie napiecia. Dzisiaj ładniej bym go zrobił, ale działa i ma się świetnie.


Z tyłu ma potencjometr do precyzyjniejszej regulacji napięcia. Jak troche tam umiesz dziergać lutownicą, to może warto sobie samemu coś zbudować.

1
[#816] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #804

Po co pchać się w stary amigowy zasilacz? Są nowe, właśnie z Cisco, a jeśli chodzi o cele estetyczne to zrobiłem tak, że kupiłem gdzieś uszkodzony stary zasilacz za grosze i wykopałem z niego stare bebechy zastępując to porządnym Cisco. Można też pomyśleć o jakiejś nowej maszynce Mean well i wpakowaniu jej do starej budy z zasilacza.
[#817] Re: Zakup Amigi

@RokiS, post #805

5V - 4,5A, więc będzie akurat :)

Dziękuję za pomoc.
[#818] Re: Zakup Amigi

@Lapka555, post #816

Mam mocniejszą wersje MW chyba 85W i nie potrzebuje dodatkowej obudowy.
[#819] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #817

4.5A to najmocniekszy o ile dobrze pamietam. Sam mam kilka i niestety w każdym wskazana wymiana kondensatorów. Pod sztucznym obciążeniem przy 4.5A pracowały niestabilnie. Przeserwisuj go sobie zanim zaczniesz używać
1
[#820] Re: Zakup Amigi

@snifferman, post #819

Te 4,5A to zdjęcie z innego zasilacza. No ale napisał mi że z jego Amigą 1200 działał bez zarzutu. Jak przyjdzie to wrzucę tu zdjęcia jego wnętrzności i dam znać z jakim natężeniem pracuje.

W sumie dziwne że zasilacze są tak drogie skoro mają taką słabą moc. 5V i 4A to tylko 20W mocy. Po drugie wtyk DIN5 kwadratowy też jest mocno przesadzony cenowo. To tylko wtyk z 5 pinami. Analogicznie wtyczka DIN5 okrągła do audio z epoki (pewnie wiecie o co mi chodzi) kosztuje chyba ze 3zł a nie 50zł...
[#821] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #820

To ten co kupiłeą nie ma 4.5A? Bo nie bardzo rozumiem twoja wypowiedź.

W sumie dziwne że zasilacze są tak drogie skoro mają taką słabą moc. 5V i 4A to tylko 20W mocy.


Możesz sobie kupić tańszy. Tutaj chodzi, że jest do Amigi.

Po drugie wtyk DIN5 kwadratowy też jest mocno przesadzony cenowo. To tylko wtyk z 5 pinami. Analogicznie wtyczka DIN5 okrągła do audio z epoki (pewnie wiecie o co mi chodzi) kosztuje chyba ze 3zł a nie 50zł...


Bo okrągłe wtyki są popularne i możesz kupić "za rogiem".
Kwadrarowe nie są popularne. Zawsze możesz sobie wyrzeźbić za darmo własny, albo zlecić wykonanie w chinach. Zamówisz z 1000szt. Zostawisz sobie 10 a reszte sprzedaż i cena rynkowa spadnie.
[#822] Re: Zakup Amigi

@snifferman, post #821

Zapytałem sprzedającego, ile mocy ma ten zasilacz.

Wysłał mi zdjęcie innego zasilacza, który ma na sprzedaż, bo nie miał czasu sprawdzić akurat tego egzemplarza, więc to też trochę mnie wprowadziło w błąd, przez co ja Was tu wprowadziłem. No ale zależało mi akurat na tym, bo on ma włącznik, a tamte nie wiadomo bo na zdjęciach było widać.

Co do wtyku, to raczej nie rzeźbiłbym sam, chociaż potrafię, ale to jednak elektryka i prąd przez to przechodzi, Zamawiając 1000szt. z Chin musiałbym też sporo zainwestować, a zanim nadwyżkę bym sprzedał, to by to zardzewiało .

Koniec końcem, przyjdzie zasilacz to dam znać ile ma natężenia i wstawię zdjęcie jego wnętrzności, to mi doradzicie, czy należy wymienić elektrolity w nim.
[#823] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #822

Nie no, po co wymieniać. To tak samo bezcelowe jak w A600 i A1200.

A tak serio to warto wszystkie wylutować i pomierzyć. Czasem jest tak, że pojemność jest, ale ESR już bardzo słaby. Nie ma ich tam dużo więc te 30min można poświęcić.
[#824] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #822

trzeba było brać 4,5A
nie widomo co za słabiaka przyśle
z tego co wiem to każdy tzw "lekki" zasilacz o Amigowy ma włącznik
[#825] Re: Zakup Amigi

@snifferman, post #823

Nie władam dobrze lutownicą, tyle co sobie przylutować jakiś kabelek, lub polutować płytkę już przygotowaną do lutowania, ale jeśli chodzi o wylutowanie, nakładanie past itd. to dla mnie czarna magia, bo nie miałem jakoś okazji nigdy nikogo podpatrzeć jak to się robi jak należy.

ESR również nie zmierzę, bo nie mam czym. Zwykły miernik nie poradzi sobie z tym. Ostatnio we wzmacniaczu Diora WS442 wymieniłem kondensator główny (podwójny) na pojedynczy jakiś wojskowy. Miał ciut więcej wolt oraz trochę więcej uF. Jak go uruchomiłem, to się zadymiło i Diora poszła na śmietnik :P Dlatego nie chcę sam kombinować z tym.

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2023 18:37:07 przez tukinem
[#826] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #825

Diora poszła na śmietnik

Szkoda. Pewnie dało się naprawić.

ESR również nie zmierzę, bo nie mam czym. Zwykły miernik nie poradzi sobie z tym.


Może warto przemyśleć zakup prostego testerka. LCR-TC1 kosztuje obecnie jakieś 70zł z wysyłką.

Wymiana kondensatorów w zasilaczu nie jest jakaś trudna. Jak chcesz używać tego zasilacza, to minimum bym go sprawdził. Pomierzył napięcia pod obciążeniem i sprawdził wszystkie elektrolity. Nie będę się upierał nad swoją tezą, bo chętnię wygrzebię twoją Amigę ze śmietnika razem z Diorą
[#827] Re: Zakup Amigi

@snifferman, post #826

Diora już przemielona pewnie, a Amiga choćby zdechła to dam do naprawy :D
[#828] Re: Zakup Amigi

@RokiS, post #824

Odpakowałem dzisiaj zasilacz, który też ma 4,5A:
[#829] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #828

no i super :) teraz wymiana kondziąłków :) i do pracy :)
[#830] Re: Zakup Amigi

@RokiS, post #829

Jak znajdę chwilkę to rozbiorę go i wrzucę zdjęcie. Może nie trzeba będzie, chociaż ze zdjęcia pewnie nic się nie dowiemy.
[#831] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #820

Po drugie wtyk DIN5 kwadratowy też jest mocno przesadzony cenowo. To tylko wtyk z 5 pinami. Analogicznie wtyczka DIN5 okrągła do audio z epoki (pewnie wiecie o co mi chodzi) kosztuje chyba ze 3zł a nie 50zł...
Można też kupić wtyk DIN 8 pin 262 stopnie (Hirschmann), wypchnąć nagrzaną lutownicą 3 niepotrzebne piny, przylutować kable, owinąć wtyczkę taśmą izolacyjną i nasunąć okrągłą nasadkę. Mamy wtedy pasującą wtyczkę w cenie około 16zł. Tylko nie ma tego kwadratowego metalowego elementu wokoło pinów, ale na samych pinach wtyczka trzyma się bez problemów. Zrobiłem sobie w ten sposób już kilka wtyczek i wszystkie działają super.

Wygląda to podobnie jak na obrazku:



Ostatnia aktualizacja: 12.03.2023 17:57:35 przez brain030
[#832] Re: Zakup Amigi

@brain030, post #831

To prawda, że tak można się poratować.
Jednak biorąc pod uwagę fakt, że obecnie najtańsze Amigi chodzą po 1000 zł, to chyba warto wykosztować się na drogą wtyczkę, niż ryzykować zniszczenie bardzo drogiego komputera na skutek odwrotnego wpięcia wtyczki bez metalowej obudowy.
2
[#833] Re: Zakup Amigi

@wali7, post #832

... to chyba warto wykosztować się na drogą wtyczkę, niż ryzykować zniszczenie bardzo drogiego komputera na skutek odwrotnego wpięcia wtyczki bez metalowej obudowy.
Nie da się włożyć wtyczki odwrotnie, dokładnie to sprawdzałem, dwa górne piny mają między sobą wyraźnie inną odległość od dwóch dolnych, nie ma możliwości ich wetknąć odwrotnie, po prostu nie wejdą. Zawsze można sobie na górze wtyczki zrobić oznaczenie jak prawidłowo celować.
[#834] Re: Zakup Amigi

@brain030, post #833

Racja. Piny nie są symetryczne względem siebie. A dziwiłem się przeglądając oferty zasilaczy amigowych, że niektóre miały właśnie okrągłe wtyczki. Zastanawiało mnie jak sobie ludzie radzą z wkładaniem ich do Amigi, to teraz mam odpowiedź
[#835] Re: Zakup Amigi

@brain030, post #833

Ja tam nie wiem... dla upartego nic trudnego ;)
Ja się zaopatrzyłem w kilka sztuk prawilnych wtyczek.
[#836] Re: Zakup Amigi

@wali7, post #835

Był kiedyś sprzedawany tutaj adapter dla zasilacza Cisco.
Zamiast grzebać z wtyczki din można zamówić PCB z odpowoednim rozstawem i piny.
Mam te adaptery i jest to fajne, bo ma włącznik przy wtyku i nie trzeba się schylać ani grzebać przy zasilaczu.
[#837] Re: Zakup Amigi

@snifferman, post #836

Ale jakby ktoś potrzebował oryginalne wtyczki z kablami od zasilacza to mogę zaoferować. Mam też obudowy zasilaczy i sprawne elektroniki po recapie, ale te tylko do odbioru w Gdańsku, oddam za ...np.piwo 😉
Czyszczenie magazynu.
[#838] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #830



Kondensatory nie napuchnięte. Myślę że mogę spokojnie używać zasilacza.
[#839] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #838

Jakby były napuchnięte to w takim impulsowym by wydajność jedynie spadła (raczej rzadko spotykane inne objawy).
[#840] Re: Zakup Amigi

@Hubez, post #839

Jak skompletuję jeszcze drugi kabel RGB<=>SCART to przetestuję, bo narazie nie uruchamiałem go jeszcze. Leży i czeka na swoją porę uruchomienia. Pisze na nim A1200, ale użyję go do A600 z 030. Nie ma tam talerzowego HDD, tylko IDE2SD, turbo z 030 i dodatkowy 1MB CHIP.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem