kategoria: A500
[#661] Re: Zakup Amigi

@mmarcin2741, post #660

W ogóle nie kumam "problemu" zasilaczy do Amigi. Przerabiam stare AT, bo najprościej i nigdy nie miałem żadnych problemów, łącznie z rozbudowanymi konfigami z PPC, albo z zasilaniem wielu dodatkowych urządzeń.
1
[#662] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #658

Zasilacze Cisco mogą mieć za sobą więcej godzin eksploatacji, niż Amigowy zasilacz. Ja mam dwie sztuki, które kupiłem za jakieś 20zł .

Mam też taki, który zbudowałem sobie dla moich retro zabawek i warsztatowych zabaw.
[#663] Re: Zakup Amigi

@snifferman, post #662

No jeszcze mi zasilacza laboratoryjnego brakuje na biurku

Na aukcjach pisało że zasilacz cisco jest o wiele mocniejszy niż amigowe, chociaż parametry mają te same. Swoją drogą Vampira tam nie będę wsadzać. A amigowe zasilacze też są drogie. Niestety ceny idą w górę. Nie ma co porównywać że ktoś coś kupił kilka lat temu taniej. Macie przykład tego że miesiąc temu ten sam zasilacz od tego użytkownika kosztował 20zł mniej. Gdybym 20 lat temu wiedział jak Amigi pójdą w górę to dzisiaj byłbym bogaczem kupując ze 100 Amig w roku 2000
[#664] Re: Zakup Amigi

@nostrum666, post #647

Ja chciałem kupić obudowy do A1200, znalazłem ogłoszenie:

https://www.olx.pl/d/oferta/amiga-commodore-1200-caly-zestaw-elbox-kit-zobacz-CID99-IDN6EoI.html#3c831c74ba

Zaproponowałem odbiór osobisty - jak najbardziej.

Niestety za same obudowy, bez ekranów, folii, bez klawiatury - 600zł sztuka, 1200zł za obie.

Dość drogo jak na używaną obudowę do A1200.
[#665] Re: Zakup Amigi

@Hubez, post #664

Zacząłem się interesować Amigą dopiero około 2017 lub 2018 roku. Poznawałem dopiero obsługę winuae. Ceny Amigi 1200 były wtedy dla mnie spore a były około 1200zł właśnie. Teraz obudowa jest za tyle

Swoją drogą jestem operatorem wtryskarki i ktoś mając wtryskarkę i formę do takiej obudowy może tego sporo naprodukować i czerpać niezłe zyski przy tych cenach

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2022 11:36:45 przez tukinem

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2022 11:37:21 przez tukinem
[#666] Re: Zakup Amigi

@Hubez, post #664

Jest jeszcze taka alternatywa :

https://www.a1200.net/amiga-1200-case/
[#667] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #663

Tylko ten zasilacz cisco może mieć za sobą lata nieprzerwanej eksploatacji, bo jest wykorzystywany w systemach sieciowych.

Amiga 600 używa standardowych napięć, więc kupno nowego zasilacza to nie problem. Jedyne, co w nim specjalnego to wtyk.

Można to obejść robiąc adapter na pcb. Mam ten z linka i ma zaletę wyłącznika przy samym wtyku.

Co do mojego zasilacza, to taki akurat chciałem zrobić z podglądem napięć i natężenia. Może zasilać kilka urządzeń na raz(np c64 + kilka stacji), ma wymienne przewody, więc pasuje do różnych komputerów. Można kupić mały nowy zasilacz, obudowę i nie musi leżeć na blacie.

Minusem tych rozwiązań jest to, że troche trzeba pomajsterkować i polutować.
[#668] Zakup Amigi

@snifferman, post #667

https://www.ebay.co.uk/itm/Amiga-A1200-Working-/304342967267?nma=true&si=B4mAVbCG%252B9djTo6VBK3vMXoZy3E%253D&orig_cvip=true&nordt=true&rt=nc&_trksid=p2047675.l2557
Podpinam sie pod temat. Co powiecie na ten zakup? Mam zamiar rozbudowac ale jeszcze nie wiem o ile. Po pierwsze czy przeplacilem (moze cos tam jest pod klapka). Jakies sugestie czy spostrzezenia? Dodam ze to ma byc moja jedyna klasyczna Amiga.
[#669] Re: Zakup Amigi

@Elvis, post #668

253F to jakieś 1350 sasinów. Trudno mówić o przepłaceniu.
[#670] Re: Zakup Amigi

@Elvis, post #668

Po pierwsze czy przeplacilem (moze cos tam jest pod klapka)

Cena OK jak na ebay. Jak będzie coś pod klapką to cena bardzo OK.

Mam zamiar rozbudowac ale jeszcze nie wiem o ile.

To zależy do czego będziesz używał. Na początek może wymiana kondensatorów.
Napewno coś jako dysk. Mogę polecić SD-IDE,link2.
Do tego będziesz potrzebował Taśemkę IDE, albo coś takiego, lub takiego.
Na allegro też kupisz adapter z taśmą

Muszę to dodać, że adapter SD-IDE podpięty przez taśmę będzie powodował ciągłe świecenie diody HDD. Adapterki KA rozwiązują ten problem lub można pokombinować.

Do tego karta SD 64GB i można się bawić.

Potrzebujesz jeszcze myszki. Ten temat był już poruszony w tym wątku. Albo kupisz klasyczną z kulką i będziesz się męczył, albo adapter dla myszek USB lub PS2.
Joy też się przyda.

Dalej, to zależy od budżetu i ewentualnej niespodzianki pod klapką.
[#671] Re: Zakup Amigi

@mmarcin2741, post #669

@mmarcin2741
"253F to jakieś 1350 sasinów" Hahaha myslalem ze popuszcze ze smiechu i nie spodziewalem sie w tym stylu odpowiedzi.

@snifferman

Problem narazie z tym ze nie wiem co tam jest. Na dniach przyjdzie to bede wiedzial. I wlasnie SD byloby dla mnie wygodniejsze poniewaz moge zawsze do laptopa wlozyc i cos przerobic.
Nawiasem mowiac Amisia ma Kickstart 3.0. Moze warto zaktualizowac do 3.2? Bo jak mam znowu placic za kosci 3.1 czy 3.1.4 do ktorych mam i tak licencje...
A kozystac chce z WHDLoad gry, programy uzytkowe i mozliwe iz internet przez PCMCIA. Moze zainwestuje w TF ale chyba tylko w 030. A moze bede potrzebowal 060?
[#672] Re: Zakup Amigi

@Elvis, post #671

Bo jak mam znowu placic za kosci 3.1 czy 3.1.4 do ktorych mam i tak licencje...

Tylko raz kupiłem Kicka na kości. Jak już miałem kilka Amig i kilka kicków do sprawdzenia, to programator+kasowarka miała większy sens ekonomiczny

Problem narazie z tym ze nie wiem co tam jest. Na dniach przyjdzie to bede wiedzial.


Jak już sprawdzisz i będziesz więdział, że wszystko działa OK, to będziesz myślał dalej.

Myślę, że kwestię fastów i turbo można ująć w cytacie z filmu "Forrest Gump"
Mama mawiała, że człowiekowi nie potrzeba aż tak dużo, reszta jest tylko na pokaz.


Ostatnia aktualizacja: 11.02.2022 19:08:56 przez snifferman
1
[#673] Re: Zakup Amigi

@snifferman, post #667

Zasilacze Cisco mogły być bardziej eksploatowane niż oryginalne z epoki do Amigi , wg mnie najlepszym zamiennikiem jest Mean Well RT-50B lub 65B.ok, racja Jest nowy, mały i idealnie nadaje się do obudowy od oryginalnego zasilacza od Amigi. OK
[#674] Re: Zakup Amigi

@zbroy, post #673

No wiadomo, nowy to nowy. Ja sobie złożyłem coś takiego.
[#675] Re: Zakup Amigi

@snifferman, post #674

To chyba dla Amigi z Vampirem szeroki uśmiech
[#676] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #675

Vampir nie jest jakiś prądożerny. To jest zasilacz z podstawowymi napięciami i ~9V do C64. Pozwala mi zasilić większość retrosprzętów i dodatków do nich z jednego zasilacza. Z wymiennymi przewodami, to wygodny bajer. Przy okazji wyjścia bananowe na warsztatowe eksperymenty
[#677] Re: Zakup Amigi

@snifferman, post #676

Projektanci Amigi będą się smażyć w piekle za amigowy zasilacz.
Na SedzeMD jest tylko napięcie +5V i mozna kupić nowy zasi-
lacz standardowy za 30zł.
[#678] Re: Zakup Amigi

@mmarcin2741, post #677

Eee. Amigowy zasilacz ma standardowe napięcia jakie w tamtym czasie (i dzisiaj) były w zasilaczach do PC. Możesz kupić nowy zasilacz za 80 kilka zł. Jedyne, do czego można się przyczepić to niestandardowy wtyk.
[#679] Re: Zakup Amigi

@snifferman, post #678

Można kupić nowego mean wella na przykład, ale jednak trzeba mieć
jakieś minimum wiedzy, aby to poskładać no i razem wyjdzie całkiem
spory koszt, bo jeszcze obudowa i końcówki.
Do Segi jest zasilacz do kupienia w każdym elektroniku za rogiem
i zasilacz segowy nie ma żadnego kabelka "shield", nawet
uziemienia nie ma.
Tylko że jest mały haczyk. W SegaMD model 1 jest odwrotna
polaryzacja we wtyku, co można poprawić bez lutowania
nwet.
[#680] Re: Zakup Amigi

@snifferman, post #672

Co myslicie o tych kondensatorach? Ja widze tylko kurz



A tak wyglada tuz przed wybielaniem ktore jest w toku




Amiga byla gola. Kupilem:
https://www.ebay.co.uk/itm/363726466988
i
https://www.ebay.co.uk/itm/164085649935
https://amigastore.eu/en/698-a1208-v3-8mb-fastram-expansion.html

Jakies sugestie? Wyczytalem na forum PPA ile sie dalo. Mam nadzieje ze wszystko ok
Na dniach przyjdzie rozszerzenie RAM z FPU zegarem itd to poskladam do kupy i moze nie bedzie BUM! Workbench 3.1
[#681] Re: Zakup Amigi

@Elvis, post #680

Co myslicie o tych kondensatorach? Ja widze tylko kurz

Przy C236 i C239 miejsca lutowania są już odbarwione i widać odbarwienia na krawędziach ścieżek. Przy C214 też widać odbarwienie i bladą plamę, której źródłem jest wlaśnie ten kondensator. C235 też ma bladą plamę przy padzie dodatnim. Zaczęło się, więc wymiana wskazana.
2
[#682] Re: Zakup Amigi

@Elvis, post #680

Kondensatory niestety już ciekną.
Przyjrzyj się dokładniej.
1
[#683] Re: Zakup Amigi

@Amigo-A1200-040, post #682

OK dzieki za profesjonalna opinie. Niedlugo wysle do RetroPassion na wymiane. Niestety nie znam w Anglii nikogo kto by mogl to zrobic a sam za to raczej sie nie zabiore. No chyba ze ktos mieszka w mojej okolicy ale watpie i szkoda.
A jak moje zakupy? Powinno dzialac?
[#684] Re: Zakup Amigi

@Elvis, post #683

No chyba ze ktos mieszka w mojej okolicy ale watpie i szkoda.

No wszyscy wiemy gdzie mieszkasz więc nie ma problemu, wiemy o jakie okolice chodzi.
Możesz podać swoją lokalizację w profilu, wtedy bedzie łatwiej się "domyślić" o jakie okolice chodzi.
[#685] Re: Zakup Amigi

@snifferman, post #684

Zrobione OK
[#686] Re: Zakup Amigi

@Elvis, post #685

Nie ma takiego miasta Birkenhead, jest Birken, Birkenstock

A tak na serio... mogę poprosić o zaznaczenie miejsc gdzie Wy widzicie zmiany na płycie? Pytam nie dlatego, że wątpię w to co piszecie, po prostu chciałbym poszerzyć wiedzę z pomocą bardziej doświadczonych użytkowników ;)

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2022 15:10:31 przez Madman
[#687] Re: Zakup Amigi

@Madman, post #686

Nnajpierw Oczyść z tej sierści płytę, na razie suchym pędzelkiem, sprężonym powietrzem, lub odkurzaczem ( niczym mokrym żeby na razie nie usunąć ewentualnych wycieków).
A potem Zrób dobrze doświetlone zdjęcie ( lub ze dwa tego samego miejsca, ale pod innym kątem ) 

Ta płyta jest tak zasyfiona tą  sierścią że przy tej jakości zdjęcia nie można na 100% stwierdzić czy to kondensatory ?
[#688] Re: Zakup Amigi

@UJP, post #687

​jak płyta będzie oczyszczona na sucho wystarczy obejrzeć luty na kondensatorach, jak są błyszczące to jest ok, a jak któryś jest matowy, a laminat w pobliżu nosi ślady zalania to ten kondensator "popuścił".
przy tej jakości zdjęcia i syfu ciężko powiedzieć, ale jak miałbym obstawiać to najbardziej podejrzany jest kondensator 10uf/C214, na drugim miejscu 47uf/C821 górny pad też jakiś taki matowy.
C236, C239 i C409 też im pady za bardzo nie błyszczą, ale tam jest sporo syfu i słaba ostrość, może to tylko rozmazana sierść, Ogólnie to pierwsze padają mniejsze pojemności, 100uf raczej na końcu, ale dużo też zależy od partii kondensatorów, miałem A1200 w której poleciały same 22uf, wszystkie.
[#689] Re: Zakup Amigi

@UJP, post #688







Nowe zdjecia. Lepiej nie potrafie. Moze przyda sie do edukacji mojej i innych uzytkownikow. Rowniez chce zapytac o ten zasilacz. Majac Amige w latach 90-tych nie zwracalem na to uwagi jednak teraz majac na uwadze to iz niedlugo bede mial rozszerzenie RAM 8MB a w przyszlosci moze jakas karta turbo... Pewnie bede potrzebowal czegos innego. Porady mile widziane.
Tak nawiasem mowiac to moze mala sugestia aby ten watek przeobrazic w jakis poradnik dla nowych uzytkownikow? pomysł
Recap bedzie i tak zrobiony tak czy siak na przyszlosc. Dzieki OK
[#690] Re: Zakup Amigi

@Elvis, post #689

Jak nie Umyłeś płyty na mokro to wygląda to bardzo dobrze, nic nie wyciekło, co nie oznacza że kondensatory są w dobrym stanie, a tylko że na razie ich stan nie grozi trwałym uszkodzeniem ( korozją ) płyty, jak Amiga pracuje stabilnie i nie ma jakichś anomalii w obrazie i dzwieku to nie ma jeszcze konieczności ich wymiany.
Po tylu latach takie eletrolity raczej nie trzymają już parametrów, prędzej czy później i tak trzeba będzie je wymienić, niektórzy wymianiają je prewencyjnie żeby mieć spokój na następne lata.

Zasilacz jeden z najsłabszych ( najsłąbszy był 2,5A ), ale jak jest w dobrym stanie ( kondensatory ) to do A1200 z rozszerzeniem pamięci styknie, szczególnie że pewnie nie Masz HDD a kartę CF/SD, a może i zamiast FDD goteka, ale przy zakupie turbo trzeba będzie zmienić na coś mocniejszego.


Ostatnia aktualizacja: 24.02.2022 18:41:51 przez UJP
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem