kategoria: A500
[#751] Re: Zakup Amigi

@snifferman, post #750

Nie wiem. Dla mnie ważniejszym problemem od kompatybilnosci jest "sztuczność" tych rozwiązań.
Ja tam się cieszę prawdziwym 68030 w prawdziwej A500. Lada dzień Matze ma wypuścić zarąbistą (wg specyfikacji) kartę procesorową do A4000. Zrobię, zainstaluję w A4000, jeśli będzie działać zgodnie z oczekiwaniami to się będę jeszcze bardziej cieszył szeroki uśmiech
[#752] Re: Zakup Amigi

@wali7, post #751

Ja tylko spytałem o porównanie Furii i A630... tu nie ma sztuczności. Jeśli wypuszczą Furię z AGA to już będzie inna sprawa. Wybrałem A630. Jeśli mi nie podejdzie, to trafi tu do działu "giełda" i wymienię na Furię.
[#753] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #752

Furia to tylko i wyłącznie karta turbo z fastem do amigi,. nic innego. Tam nigdy nie będzie AGA. Z AGA to tylko vampir.
[#754] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #752

Oba rozwiązania są OK, powinieneś być zadowolony.
AGA nie będzie ani w jednym, ani w drugim. AGA mogłaby być albo w mocarnym FPGA (jak w Vampire), albo przez emulację (jak w Pistormie). Oba rozwiązania nie są "prawdziwe" w rozumieniu użycia oryginalnych chipów.
1
[#755] Re: Zakup Amigi

@wali7, post #751

Dzisiaj przyjechała do mnie karta A630. Mogę się podzielić swoimi wrażeniami:

Postawiłem system prosto na Amidze bez emulatora. Wszystko instalowane z początku z goteka. Na kickstarcie 3.1.4 zainstalowalem OS 3.2 bez GlowIcons.
Następnie BestWB.
Później samo GlowIcons z instalatora OS 3.2, aby BestWB nie namieszał w ikonach. Odziwo BestWB nagrał icon.library w wersji 46.4 i nie ma problemów (chyba dzięki kick 3.1.4).
Następnie MMU Library z OS 3.2.
Dograłem VisualPrefs z łatką w wersji 020/030. Nie działało.
Zainstalowałem VisualPrefs jeszcze raz ale w wersji 000. Działa.
Dorzuciłem Birdie. Działa.
Dograłem WBDock 2 (najnowsza wersja) z niezbędnymi bibliotekami. Działa
WHDLoad działa.

Teraz wrażenia:
1. System startuje z 10 razy szybciej niż wtedy
2. S-S jest bardziej obciążony (VisualPrefs i Birdie)
3. Wszystko działa o niebo lepiej.
4. Gry pod WHDLoad nie mają wariackiego przyspieszenia (tak jak w przypadku uruchamiania dajmy na to Jaguara XJ220 w Winuae, gdzie nie da się grać przez szybkość). Nawet Zool 2 ma takie same spowolnienia miejscami jak na procku 000 z 4MB FastRam.
5. Martwiłem się oglądając kiedyś filmik na YT z działaniem Pinball Dreams na tej karcie i tam gra działała skokowo. Nic bardziej mylnego. Działa wyśmienicie film na YT musiał być tak nagrany że to tak wyglądało.
6. Narazie nie zauważyłem braku kompatybilności dem czy gier z kartą turbo
7. Jak wcześniej nie mogłem załadować stołu w Pinball Fantasies, tak dalej się wiesza w tym miejscu
8. Nareszcie można pograć w Gunship 2000 szeroki uśmiech

Teraz moje pytanie. Jak zmapować rom do karty? Np gdybym chciał uruchamiać stare ADFy na kick 1.3?

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2022 21:15:21 przez tukinem
2
[#756] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #755

Nareszcie można pograć w Gunship 2000

To zdanie przekonuje, przynajmniej mnie, co do potrzeby zakupu akceleratora do A500/600.
Nie ma chyba co się oszukiwać, że na 68k 7mhz pogramy w takie gry.

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2022 21:45:56 przez mmarcin2741
[#757] Re: Zakup Amigi

@mmarcin2741, post #756

Odkąd mam Amigę to tylko raz przeszedłem na siłę jedną misję, ale to była męka. Odziwo inna wektorówka, Total Eclipse, działa swoją stałą szybkością bez przyspieszenia. Noi ogólnie gry się o wiele szybciej ładują.
[#758] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #757

To tutaj masz jeszcze A630 50Mhz vs ACA1233 50Mhz.



[#759] Re: Zakup Amigi

@snifferman, post #758

Przepustowość układów graficznych aga jest dwa razy większa niż ocs/ecs.
Tego bottlenecka nie przeskoczyny. Nawet 060 sparowane z ocs/ecs nie
poprawi klatek, 060 będzie czekać na grafikę.
Albo te filmiki to fejki szeroki uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2022 00:10:51 przez mmarcin2741
[#760] Re: Zakup Amigi

@mmarcin2741, post #759

Nie dwa, a cztery razy.
[#761] Re: Zakup Amigi

@mmarcin2741, post #759

Jeśli na ECS możesz oglądać filmy CDXL, to przepustowość jest wystarczająca, by wysłać te 25klatek, tylko musiałyby one być przygotowane bardzo szybko pomiędzy wyświetlanymi klatkami.

Na pierwszym Indi ECS, które miało usuniętą już opcję "framebuffer chynky" z Vampirem obraz miał około 20 klatek na pełnym ekranie w 256 kolorach. Dez kiedyś wrzucał filmik tutaj na ppa.pl

Tutaj inny film.
[#762] Re: Zakup Amigi

@san_u, post #761

przepustowość jest wystarczająca, by wysłać te 25klatek

Przy założeniu, że ta gra optymalnie wykorzystuje przepustowość
szyny.
Bo skoro procki są te same, to jakiś powód musi być, ze na A600
jest mniej klatek niż na A1200.
[#763] Re: Zakup Amigi

@mmarcin2741, post #762

No dokładanie z takiego powodu jak opisałeś :) , wolniejszy transfer = mniej czasu dla procesora na przygotowanie klatki, więc wymagana jest mocniejsza karta do uzyskania takiego samego efektu. 40ms na klatkę przy 25fps, jeśli na ECS zapis klatki zajmie 32ms, to na AGA będzie to 8ms. 32ms vs 8ms dla procesora robi tą różnicę i dlatego Vampir ma dobre wyniki. chodziło mi o to, że możesz sobie skompensować wolniejszą szynę mocniejszą kartą turbo (jeśli ma buforowany zapis do chip to jeszcze lepiej) do pewnego stopnia, ale czasem musiałaby ona być kilka razy szybsza, by uzyskać ten sam efekt jak na AGA, gdzie procek musi dużo kopiować do CHIP.

Szkoda, że w A600 nie zrobili dostępu 32-bitowego do CHIP jak w A3000. Z prockiem 020 to byłaby królowa ECS wśród domowych Amig.
[#764] Re: Zakup Amigi

@mmarcin2741, post #762

Bo skoro procki są te same, to jakiś powód musi być, ze na A600
jest mniej klatek niż na A1200.


1. ACA1233 50Mhz ma 11.98Mips vs A630 10.27?
2. Kopiowanie z Fast do Chip jest szybsze.

przepustowość jest wystarczająca, by wysłać te 25klatek

Wystarczająca, żeby wysłać, ale przy 3D trzeba tą klatkę policzyć i przepuścić przez C2P

No i jeszcze na A1200 jest więcej kolorów. Jakby odpalić w palecie jak na A600, to powinno być więcej klatek.
[#765] Re: Zakup Amigi

@snifferman, post #764

No dobra nie porównywujmy różnych kart turbo bo to dwie różne Amigi. ACA 1233 kosztuje więcej, tak jak Blizzard 1230 kosztował więcej niż A630. Moim zdaniem A630 to najlepszy "dostępny" na rynku akcelerator dla Amigi 600. ADoom to tylko ciekawostka, bo 99,9% PCtów Dooma uruchomi. Dzięki tej karcie da się za to grać w Cytadelę i w Glooma a tego chyba na PC nie ma. Tam na filmiku z A630 nie wiem czy jest informacja, czy karta ma wiatraczek, czy karta ma procek RC50 czy RC33?


Nikt mi nie odpowiedział na pytanie jak użyć MapRom?
[#766] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #765

No dobra nie porównywujmy różnych kart turbo bo to dwie różne Amigi.

Dlaczego nie? Tytuł wątku to "Zakup Amigi". Ty już kupiłeś, ale może ktoś inny jeszcze się zastanawia i śledzi ten temat. Porównanie z A1200 jest jak najbardziej na miejscu.

ACA 1233 kosztuje więcej, tak jak Blizzard 1230 kosztował więcej niż A630.

Można wyrwać na ebay za 200-250e. Jakby porównywać z nową kartą do A1200, to ACA1234 50Mhz kosztuje na dzień dzisiejszy 385 euro. TF1230 kosztuje 170e, ale ma "tylko" 9.5Mips.

Moim zdaniem A630 to najlepszy "dostępny" na rynku akcelerator dla Amigi 600

Jest dobry i też go mam. Idealnie byłoby, gdyby miał FPU, aby zadowolić te 0.1% pozostałych, co robią rendery, albo chcą mieć koprocesor by na niego sobie popatrzeć.

ADoom to tylko ciekawostka, bo 99,9% PCtów Dooma uruchomi

Nie pełznij w tą króliczą norę.

czy karta ma wiatraczek, czy karta ma procek RC50 czy RC33?

Obecnie z tego co widzę na stronie producenta sprzedawana jest rev.2 z chlodzeniem pasywnym, a za dopłatą dostajesz wiatraczek.

Co do CPU, to na rewizji bez chłodzenia były szlify i tak naprawdę nie wiesz, jaka to wersja CPU. W nowej rewizji radiator zasłonił oznaczenia, więc będzie jeszcze mniej zmartwionych spojrzeń

Nikt mi nie odpowiedział na pytanie jak użyć MapRom?

Karta nie ma detykowanej opcji MapROM. Producent zaleca instalację MMULibs
[#767] Re: Zakup Amigi

@san_u, post #763

Szkoda, że w A600 nie zrobili dostępu 32-bitowego do CHIP jak w A3000.

A niby jak skoro A600 ma procek 68K, który ma 16-bitową magistralę danych i nie umiałby wykorzystać 32-bitowego dostępu?
[#768] Re: Zakup Amigi

@perinoid, post #767

A niby jak skoro A600 ma procek 68K, który ma 16-bitową magistralę danych

Zapewne dlatego wspomniany został 020
Z prockiem 020 to byłaby królowa ECS wśród domowych Amig
[#769] Re: Zakup Amigi

@snifferman, post #768

Zapewne dlatego wspomniany został 020

Z 020 to wtedy wydali A1200. Można powiedzieć, że teraz "cierpimy" za decyzje projektowe - ale wtedy akurat te były sensowne. Inne nie i dlatego Amiga nie przeżyła konkurencji. Ale to nie ten temat.
[#770] Re: Zakup Amigi

@snifferman, post #766

A mając TF536 w A500 i doinstalowując MMULibs pójdzie maprom też ?
[#771] Re: Zakup Amigi

@ryshard, post #770

MMULibs Mapuje ROM, który jest fizycznie w Amidze do ramu. Nie wiem czy jest tam opcja mapowania z pliku. TF536 działa mi z MMULibs na WB3.1.
[#772] Re: Zakup Amigi

@snifferman, post #771

To jaki jest sens tej funkcji MapROM? Po to mam kość ROM żeby sobie dodatkowo zapełniać RAM? Nie widzę tu logiki. Myślałem że to działa na innej zasadzie, ale tak w sumie to i kickstart 3.1.4 jest dobry dla OS 3.2. Nie mam problemu z icon.library.
[#773] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #772

Skopiowanie kickstartu do ramu przyspiesza działanie systemu. Coś jak
przejść z mechanicznego hdd na ssd. Z tymże same gry
i oprogramowanie szybciej działać nie będą.
Dodatkowo mozna sobie bezkosztowo i bez zmiany fizycznie kostki
kickstart przetestowac różne kickstarty.

Mnie osobiście ta funkcja nigdy nie interesowała. Mam kicki
2.05 w A500 oraz W A600 i jest dobrze.

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2022 14:42:33 przez mmarcin2741
[#774] Re: Zakup Amigi

@mmarcin2741, post #773

Więc jak "bezkosztowo i bez zmiany fizycznie kostki kickstart" przetestować? Da się jakoś wgrać plik .rom z PC do Amigi i ruszyć na nim?
[#775] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #774

W latach 90tych używałem RELOKICK na dyskietce. Wgrywałem z niej K1.3 przed uruchomieniem gry.

Przeważnie karty turbo mają specjalny programik do mapromu. Są chyba uniwersalne, ale nie używałem i się nie wypowiem.
[#776] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #774

Potrzebujesz SKick lub MKick do podmiany kick.
Oczywiście potrzebne ROMy w odpowiedniej wersji oraz pliki relokacji. Te ostatnie są w pakiecie ze wspomnianymi programami.

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2022 16:10:12 przez Norbert
[#777] Re: Zakup Amigi

@Norbert, post #776

U mnie się sprawdził softboot.
[#778] Re: Zakup Amigi

@Rafał A-3000, post #777

Chyba Softboot będzie najlepszy. Tamte programy używają romów z WHDLoad, a tam nie ma romu 3.2. Poza tym pisze na Aminecie, że Skick działa na Amidze 600 z kickstartem 2.0, a ja wymieniłem go na 3.1.4.
[#779] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #778

O czym ty piszesz?!!!

Tamte programy używają romów z WHDLoad, a tam nie ma romu 3.2.


Czy to whdload, skick czy mkick używają tych samych kickstartow.
A to że nie ma na liście 3.2, to tylko dlatego że nie zostały jeszcze dodane, a whdload tego nie wymaga.

Poza tym pisze na Aminecie, że Skick działa na Amidze 600 z kickstartem 2.0, a ja wymieniłem go na 3.1.4


Skick działa na Amidze z minimum kick2.0, a że nie wymienili 3.1.4, bo nie musieli, a nawet nie mogli, bo w czasie kiedy powstał skick, kick 3.1.4 nie był nawet "w planach " szeroki uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2022 22:00:34 przez Norbert
[#780] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #1

Tak urodzinowo skromne ubranko na coraz chłodniejsze dni
6
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem