kategoria: A500
[#721] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #705

Tylko mnie dziwi skąd na allegro cena 3 tys zl?


Z dupy. Ktoś sobie tak wpisał. Miliard też można wpisać, nie ma ograniczeń.
Około 100 PLN to realna cena za produkt z chińczyka.
[#722] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #720

ciekawe czy nie będzie problemu z montażem

A któż to może wiedzieć. W tym przypadku mógł się pojawić po prostu zimny
lut gdzieś na cpu, sprzęt ma 30 lat a cyna z czasem robi się słabsza,
kruszeje itp.

Pisałem o tym w poście numer 134 na stronie 5
Zastanawiam się teraz nad Amigą 600.


Najlepiej A1200 kupić, ponieważ ma najmniej wad. Jeśli planujesz
turbo, to A1200 jest dobrym wyborem.
W A600 rozszerzenia zakłada się na procesor, a ten nie do
takich operacji był projektowany. Osobiście nie wiem,
ponieważ używam fastu na pcmcia w A600, ale były
zgłaszane problemy wynikające ze słabego styku roz-
szerzenie - cpu w A600.


Ostatnia aktualizacja: 26.05.2022 10:13:54 przez mmarcin2741
[#723] Re: Zakup Amigi

@mmarcin2741, post #722

Ja mam na swoim CPU założone 4MB fast ram, więc raczej będzie dobrze.

A czy zamawiając kartę bez wiatraka to jest bardzo ryzykowne posunięcie?
[#724] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #720

Czyli A630 będzie lepsze


To zależy do czego. Dla softu wymagającego FPU na pewno nie. Musisz zadać sobie pytanie czy FPU będzie Ci potrzebny. Mam karty ACA1233 do których wlutowałem sobie FPU, ale poza testami i benchmarkiem z użyciem FPU pełni funkcję dekoracyjną i pokazową (patrzcie da się wlutować i działa !)

Furia ma wg zjdęć, które znalazłem 7Mips vs 10.5Mips w A630. Różnica jest, ale 7Mips jest już wystarczające do systemu i praktycznie wszystkich gier. Co do Fast, to większe gry uruchamiane w WHD mogą z tego skorzystać. 9.5MB jest już wystarczająca do wszystkich gierek.

Ja kupiłem A630, bo chciałem mieć 030 w A600. FPU nie używam ale jakby była opcja, to bym pewnie kupił.

Do A500 jest karta 68030TK-V2 z 030 i FPU. Projekt otwarty, to może ktoś kiedyś przerobi ją dla A600, ale to tylko "wielkie może".

Co do filmiku, to autor nie pokazuje, że Amiga działa przed zamontowaniem karty. Nie znalazłem też aktualizacji info o naprawie, co jest popsute itd. Tytuł filmiku jest mocno na wyrost.

Podsumowująć A630 jest lepsza dla kogoś, kto nie używa FPU.
[#725] Re: Zakup Amigi

@snifferman, post #724

No właśnie, czy ja wykorzystam procek 030... Demka dla OCS/ECS działają pod 68000 (niektóre wymagają 020). Przy 9,5MB Fast Ram uruchomię nawet Settlersów pod WHDLoad. Obie karty mają mapowanie romu. Dla PPainta, gier WHDLoad, Amosa oraz ProTrackera chyba bardziej będzie pasować Furia prawda? Poza tym na tym filmiku tutaj, gdy zobaczyłem jak działa Pinball Dreams to się zraziłem do karty A630 (czas filmu 14:40):
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=4aUAhWA720Y&t=1229s[/youtube]

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2022 11:09:25 przez tukinem
[#726] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #723

A czy zamawiając kartę bez wiatraka to jest bardzo ryzykowne posunięcie?

Jak jest wersja z wiatrakiem, to lepiej zakupić z wiatrakiem. Może być
obawa o hałas, co mozna rozwiązać wymieniając wiatraczek
na noctue.
Minimum to jakiś radiator na cpu.
[#727] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #725

Poza tym na tym filmiku tutaj, gdy zobaczyłem jak działa Pinball Dreams to się zraziłem do karty A630...
A co z tą grą na filmiku jest nie tak?
[#728] Re: Zakup Amigi

@AmiClassic, post #727

Brak płynności. U mnie w Amidze na 68000 jest płynna animacja a na filmiku to jakoś skokowo działa.
[#729] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #728

Jakże to? Filmik na youtube nie działa w 50 hercach i ma chyba tylko 30 klatek na sekundę,
także nie będzie płynnie.
Nawet jak youtube nadaje w 50 klatkach, to monitor pc działa w swoich 60 hercach
i też nie będzie idealnie płynnie.

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2022 16:50:56 przez mmarcin2741
[#730] Re: Zakup Amigi

@mmarcin2741, post #729

Rozumiem. To w takim razie do tkiego użytku jak pisałem: PPaint, Amos, Protracker i WHDLoad co będzie lepsze? A630 czy Furia? No i w systemie będzie VisualPrefs i Birdie oraz jakaś skromna tapetka. Mp3 nie będę słuchać.
[#731] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #730

Na takie potrzeby to ci już powinien wystarczyć fast, który masz.
A630 ma szybsze CPU niż Furia (7Mips vs 10.5Mips) i więcej FAST, ale nie ma FPU. Furia jest otwarta więc jak wyjdzie jakiś nowy FW to będziesz mógł go sobie samemu wgrać jak będziesz umiał i miał malinkę/programator
Tyle. Więcej nic nie wymyślimy.
[#732] Re: Zakup Amigi

@snifferman, post #731

Długo mi system startuje z samym fastem (kick 3.1.4). Dlatego pytam z czym będzie szybciej startować? Furia ma FPU, a znowu A630 ma fast Zorro III (przynajmniej tak pisze) i 030. Pod prockiem 68000 u mnie system się wolno uruchamia dlatego pytam czy ktoś ma porównanie. Bardziej bym się skłaniał do kupna A630...
[#733] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #732

Jest dokładnie tak jak napisał snifferman:
Na takie potrzeby to ci już powinien wystarczyć fast, który masz.

System nawet jak będzie startował szybciej to w granicach dla Ciebie mało zauważalnych, chyba za bardzo idealizujesz 030 - to nie jest WinUAE
FPU nigdy nie wykorzystasz z tego co wnioskuje po wpisach na temat Twoich zainteresowań.

Większą robotę w 'szybkości' działania systemu zrobiłaby Ci AGA'ta niż 030, ale Ty przedkładałeś odrobinę miejsca na biurku nad komfort pracy na Amidze

030 przydaje mi się bo słucham dużo muzyki w formacie ADP4 robiąc inne rzeczy na Ami co przy mp3 jest w zasadzie niemożliwe chyba, że jest się desperatem degradującym jakość muzyki do niskich częstotliwości lub do mono.

Najlepszą opcją byłoby gdybyś miał możliwość pożyczyć kartę z 030 na tydzień lub miesiąc i wtedy przekonałbyś się czy warto wydawać kasę na odrobinę wyimaginowany komfort pracy.
[#734] Re: Zakup Amigi

@AmiClassic, post #733

W winuae również używam OCS/ECS więc AGA nic mi nie przyspieszy. Widziałem na filmikach z Amigą 600 że tam systemy szybko startują z Furią (nawet 3.2) dlatego jak mogę nie zauważyć różnicy? Blat z tapetą ładuje się tam szybciutko a u mnie dock i tapeta 4 kolorowa to jakieś 15-20 sekund.
[#735] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #734

AGA to nie tylko większa ilość kolorów, AGA jest również dużo szybsza od OCS/ECS;
Szybkość ładowania tapety zależy od procesora, zależy także istotnie od formatu danych.
Jednak podsumowując, skoro masz A600 to temat AGA jest dla Ciebie zamknięty, za to 68030 powinien znacząco przyspieszyć responsywność systemu.
[#736] Re: Zakup Amigi

@wali7, post #735

No i o to mi chodziło właśnie. W przyszłym miesiącu zamówię A630 i jeśli montaż przebiegnie pomyślnie, to o efektach poinformuję tu w wątku.

Dzięki
[#737] Re: Zakup Amigi

@wali7, post #735

za to 68030 powinien znacząco przyspieszyć responsywność systemu.


Jeśli porównujesz z 68000 7Mhz to tak, ale z Furią 020 33Mhz 7Mips może nie być już tak dużej różnicy.

Furia ma też możliwość przyśpieszenia IDE co może mieć wplyw na ładowanie danych. Musiałby się ktoś wypowiedzieć, co ma Furię.

W tym filmiku A630 ma prędkość IDE w sysinfo ok 2.2MB (10:30). To powinno spokojnie wystarczyć do płynnego skakania po okienkach.




Ja też stałem przed tym dylematem i wybralem A630 (tylko chyba mam wersję bez chłodzenia :( Jak otworzę pudełko to powiem ) Tylko ja mam kilka Amig i A600 posiadam ze względów sentymentalnych.
[#738] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #734

Widziałem na filmikach z Amigą 600 że tam systemy szybko startują z Furią (nawet 3.2) dlatego jak mogę nie zauważyć różnicy?
Podejrzewam, że to gołe systemy bez żadnych wodotrysków, bez dodanych programów w WBStartup (sam WBDock potrafi sporo wydłużyć start systemu) i bez tapet. Sprawdź u siebie ile szybciej wgra Ci się czysty system w porównaniu do takiego z dodatkami. Sam jestem ciekaw o ile humor w sprawie startu systemu poprawi Ci 030?
[#739] Re: Zakup Amigi

@AmiClassic, post #738

No i akurat system 3.1.4 był jakiś "problematyczny" z kartami niektórymi kartami turbo. U mnie o ile dobrze pamiętam na tf536 dość długo startował (goły). Dla Furii wyszedł chyba nowy firmware poprawiający działanie z 3.1.4. Jest o tym na forum
[#740] Re: Zakup Amigi

@snifferman, post #737

100% racji, responsywność jest bardzo podobna przy 68EC020 35 MHz (68EC030TK) i 68030 MHz 50 MHz, chociaż oczywiście 68030 jest w tym przypadku szybszy. Po prostu w oby przypadkach działa to fajnie, duża różnica jest w odniesieniu do 68000 7 MHz.
[#741] Re: Zakup Amigi

@wali7, post #740

Tak po prawdzie, to 030 w stosunku do 020 w A600 to bardziej do mania i snobowania, bo to prawie żaden przeskok technologiczny, a do używania maszyny z ECS tak szybkie 020 jak w Furii wystarczy.
No chyba, że chodzi o parę klatek więcej w Gloomie Deluxe

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2022 08:21:09 przez Jacques
[#742] Re: Zakup Amigi

@Jacques, post #741

Mam furię w A600 i TF536 w A500. Prędkość IDE w Furii jest wyższa niż w TF536 na 030. Nie wiem czy to wina softu czy firmwaru, ale w grach widać że TF jest szybszy natomiast w systemie okna się ładują znacząco wolniej niż na Furii.
[#743] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #736

A może warto poczekac na Furię 030 z FPU. Lotharek chyba coś szykuje
https://www.facebook.com/lotharek/photos/a.2490925674471541/3454184361478996
[#744] Re: Zakup Amigi

@ryshard, post #742

Może firmware TF z 030 ma swoje bolączki wieku dziecięcego jak ten z 060?
[#745] Re: Zakup Amigi

@jaster, post #743

A może warto poczekac na Furię 030 z FPU

Czekam na furię z 060 z Aga. Rozwiązania pośrednie niewiele wnoszą.
[#746] Re: Zakup Amigi

@jaster, post #743

Jako zadowolony użytkownik Furii, polecam kupić to co jest dostępne na rynku. Nowy sprzęt niewiadomo czy/kiedy się pojawi :).
[#747] Re: Zakup Amigi

@Bociek78, post #745

Dodanie Agi na akceleratorze jest mozliwe ? Zobaczymy kiedyś AGA na 500/600 ?
[#748] Re: Zakup Amigi

@Bociek78, post #745

Furia z 060 i AGA to może być koszt blisko Vampira. Ale demka AGA by szło pooglądać
1
[#749] Re: Zakup Amigi

@druzil28, post #747

Zupełnie teoretycznie jest możliwe, jednak w praktyce oznaczałoby to zbudowanie w rozszerzeniu prawie kompletnej A1200.
Po drugie dostępność układów AGA jest dosyć ograniczona, a co za tym idzie mają bardzo wysokie ceny.
Po trzecie, da się to zrobić jak w Vampirze, czyli drogą implementacji w FPGA, albo jak w Pistormie, czyli drogą emulacji... jednak w takiej sytuacji to już lepiej iść na całość i od razu postawić na WinUAE ;)
Już teraz możesz używać AGA w A500, po instalacji Vampira. Tylko nie masz tam do czynienia z realnym chipsetem, tylko jego implementacją w FPGA. Dla jednych to nic nie zmienia, dla innych zmienia wszystko. A większości to nie interesuje
[#750] Re: Zakup Amigi

@wali7, post #749

używać AGA w A500, po instalacji Vampira.

Tylko czy to działa poprawnie? Kompatybilność nie jest mocną stroną tych kart.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem