kategoria: A600
[#1] A600, Furia etc. - OS3.1 czy 3.1.4?
Takie pytanie - stawiam sobie od nowa system i stoję przed dylematem.
Jakie profity daje mi przy konfiguracji A600+Furia korzystanie z OS3.1.4? Pomijam obsługę dużych dysków, bo to mogę ogarnąć przez loadmodule i odpowiedni dewajs.
Zostać przy 3.1 czy jednak uderzyć w 3.1.4?

Czy przy pojemności karty SD 32 GB użyć PFS3 czy FFS, czy akurat w tym przypadku nie ma to znaczenia? Zawsze stosowałem PFS, ale zacząłem się zastanawiać, czy jest sens w przypadku karty SD :)

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 10:06:27 przez Drakon
[#2] Re: A600, Furia etc. - OS3.1 czy 3.1.4?

@Drakon, post #1

FFS nie ma sensu, tylko PFS3, ewentualnie SFS.
[wyróżniony] [#3] Re: A600, Furia etc. - OS3.1 czy 3.1.4?

@Drakon, post #1

U mnie z org kick 3.1.4 A600 wymaga ręcznego resetu żeby wgrać system ( pierwsze uruchomienie za każdym razem, potem losowo - podejrzewam niekompatybilność z PCMCIA).W WB 3.1.4 jest problem z instalcją NewIcons ( rozwiązuje go icon.library v46). Z Whdload i grami normalnie zainstalowanymi nie miałem problemu. Według wszystkich programów testujących zestaw Kick 3.1 + wb 3.1 + Fblit + Ftext + blazewcp wydajniejszy od kick 3.1.4 + wb 3.1.4 ( z fblitem + blaze i bez)

Wyszedł nowy soft dla Furi v13 niby pod 3.1.4 poprawiony - ale u mnie się totalnie nie sprawdził ani pod kick 3.1 ani pod 3.1.4 ( o wszystkim poinformowany jest Borisa Krizma) - gdy w pcmcia była karta losowe częste zawiechy - dziś odebrałem kartę po downgradzie do softu 12.8 - sprawdzę czy wszystko jest po staremu.

Także ja obstawiam kick 3.1 i wb 3.1 jako najlepsze
3.1.4 jako dodatek na drugiej partycji :)

Aaa i wszędzie PFS3 używam i polecam
Przy kick 3.1 Loadmodule z nowszym scsi.device załatwia sprawę

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 12:44:13 przez RokiS
[#4] Re: A600, Furia etc. - OS3.1 czy 3.1.4?

@RokiS, post #3

O widzisz, o taką rzeczową odpowiedź mi chodziło.
Więc zostanę na razie przy 3.1 + PFS, czyli standardowo. A 3.1.4 niech sobie leży i czeka na lepsze czasy.
[#5] Re: A600, Furia etc. - OS3.1 czy 3.1.4?

@Drakon, post #4

Jeszcze chwilkę się wstrzymaj - może ktoś ma inne doświadczenia :)
[#6] Re: A600, Furia etc. - OS3.1 czy 3.1.4?

@Drakon, post #1

Nie doświadczyłem wspomnianych problemów przy 3.1.4. Co prawda używam 3.1.4.1. Z samą Furią natomiast mam negatywne doświadczenia i to niezależnie od wersji kicka czy systemu a mianowicie przegrzewanie, znikający dysk twardy w systemie i wybredność przy kartach CF/SD.
Do do filesystemu jak się da to PFS. Szybkość operacji np. przenoszenia czy kasowania bezkonkurencyjna. Bierze ciut więcej pamięci RAM od FFS to fakt. Trzeba też pamiętać o właściwej masce oraz szybkim formatowaniu zamiast pełnego.
Aby wsjo działało jak powinno musimy mieć możliwie najnowszą wersję SCSI.device, właściwy filesystem oraz wsparcie po stronie systemu (np. właściwe pokazywanie wolnego miejsca na partycji i jej rozmiaru).
[#7] Re: A600, Furia etc. - OS3.1 czy 3.1.4?

@pong777, post #6

Z samą Furią natomiast mam negatywne doświadczenia i to niezależnie od wersji kicka czy systemu a mianowicie przegrzewanie, znikający dysk twardy w systemie i wybredność przy kartach CF/SD.


Ja na chyba 5 czy sztuk Furii nigdy problemu nie miałem. Jedna tylko jakoś trochę więcej mi się grzała, w sumie bardziej RAM, ale sprawę załatwił mały wiatraczek w środku komputera; po 7 godzinach było w środku chłodno.
Z SD nigdy problemów nie miałem, zaś z CF nigdy nie korzystałem, bo nie lubię.

Dzięki za info.

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 13:45:34 przez Drakon
[#8] Re: A600, Furia etc. - OS3.1 czy 3.1.4?

@pong777, post #6

To doprecyzuje swoją odpowiedź kick fizyczny mam 3.1.4 WB 3.1.4 plus dyskietka z modułami A600 plus upgrade do 3.1.4.1 - nie mam na razie spolszczenia - bo tak jak pisałem dopiero co otrzymałem kartę po powrocie z downgradu firmwareu

A i Furia 40 MHz

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 13:54:08 przez RokiS
[#9] Re: A600, Furia etc. - OS3.1 czy 3.1.4?

@pong777, post #6

Te ciut więcej pamięci RAM w PFS3 przy 3ch partycjach, zżera jej wystarczającą ilość, by zawiesić Amigę, lub zablokować się na białym ekranie przy bootowaniu z dyskietki (bez s-s) na 1MB CHIP. PFS polecam, ale posiadanie większej ilości pamięci niż 1MB jest wręcz wymagane.
[#10] Re: A600, Furia etc. - OS3.1 czy 3.1.4?

@Drakon, post #7

Najnowszy firmware Furii dostępny od niedawna poprawia współpracę karty z 3.1.4. Ja osobiście używam 3.x od Cloanto od długiego czasu i nie mam z tym absolutnie żadnych problemów. Wcześniej z Furią 33MHz, teraz z tą nowszą @40MHz (z fabrycznym aktywnym wiatrakiem). Miałem przez chwilę problemy ze znikającym dyskiem - okazało się, że winny jest adapter kart SD, który nie za dobrze kontaktował w złączu IDE (a konkretnie jak się komp zagrzał, to coś się psuło) - tak więc to nie wina Furii. Nie ma problemu ze współpracą z PCMCIA (po poprawnej konfiguracji mam pełną pamięć i port w pełni działający).
[#11] Re: A600, Furia etc. - OS3.1 czy 3.1.4?

@perinoid, post #10

Co to znaczy poprawna konfiguracja?

U mnie soft v13 nie poprawił współpracy z 3.1.4 ( tzn praca PCMCIA przy pełnym RAM-ie nadal zwiechy :(. -- w trybie bezpiecznym przy 4MB Fastu PCMCIA działało i działa super ).
W innych aspektach pracy WB 3.1.4(.1) przynajmniej u mnie nie miał co poprawiać :)
No i firmware v13 troszkę Furię spowalnia ( FPU i operację w pamięci CHIP )

Muszę sprawdzić z kickiem takim jaki Ty masz :)
[#12] Re: A600, Furia etc. - OS3.1 czy 3.1.4?

@RokiS, post #11

Co to znaczy poprawna konfiguracja?


Zakładam, że chodzi o

C:LoadModule >NIL: L:cardres.ld.strip REVERSE
[#13] Re: A600, Furia etc. - OS3.1 czy 3.1.4?

@Drakon, post #12

Znam to :) ale to u mnie nie poprawia stabilności współpracy z PCMCIA w trybie full RAM
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem