kategoria: A500
[#1] Zakup Amigi
Witam.

Zakładam temat, ponieważ chciałbym w końcu kupić Amigę. Mam wiele dylematów do rozwiązania.

Mowa o A500.

Przeglądając ogłoszenia dużo Amig posiada klawiaturę niemiecką. Czy jest możliwe i opłacalne przerobienie klawiatury qwertz na qwerty?

Drugie pytanie to red led. Po co przepłacać skoro możnaby przelutować diodę? Ale to tak na marginesie.

Trzecie pytanie. Żeby mieć w Amidze AGA to jedyna opcja to Vampire? Jeśli tak to chyba najlepszy i najtańszy sposób to PiStorm.

Czwarte pytanie które miało być na pierwszym miescu. Kupić gotową Amigę 500 czy osobno obudowę, płytę, klawiaturę itd?

Aha. Piąte pytanie odnośnie niektórych ogłoszeń. Niekiedy pojawiają się Amigi, w których są nie działające klawisze. Czy to jest kwestia tylko wymiany membrany klawiatury czy to też może być poważniejsza sprawa?

Wiem wiem. Zaraz wszyscy powiedzą że skoro interesuję się Amigami to powinienem znać odpowiedzi na te pytania, ale chciałem zasięgnąć opinii u specjalistów :)
[#2] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #1

Jeśli budżet to nie problem kup 1200.
[#3] Re: Zakup Amigi

@Bociek78, post #2

Nie chcę przepłacać to raz. Dwa to jakbym miał nieograniczony budżet to jeszcze dziś zamówiłbym Vampire 4 SA, a chciałbym Amigę taką i do gier i do systemu. Wybrałem A500 i przełącznik kickstartów aby można było odpalać gry na kick 1.3 oraz system na kick 3.1
[#4] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #3

A500 to świetny wybór.
Taka Amiga z kontrolerem dysku i przynajmniej Fast RAM to już bardzo fajna maszynka.
Wrzucasz RGB2HDMI i masz kosmiczną jak na Amigę jakość obrazu.

Pistorm nie jest tak fajny jak mogłoby się wydawać. Widziałem głosy, że są jakieś problemy.
O Vampire nie będę się rozpisywał. Ja nigdy nie byłem zainteresowany taką "emulacją"
[#5] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #1

1. To tylko jedna komenda AmigaDOS
2. Po co psuć oryginalny stan Amigi?
3. Lepiej kupić coś z AGA jak potrzebujesz AGA
4. Zależy, jak bardzo zależy ci na czasie
5. Może być wszystko
1
[#6] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #3

AGA z Vampire? Szkoda zdrowia i pieniędzy.
[#7] Re: Zakup Amigi

@movin, post #4

Zależy do czego ma być ta amiga. Jak ma być tanio to może lepiej kupić A600?
Na start jest IDE i PCMCIA, 1MB chip i tanio można mieć 2MB chip.

Minusem jest brak klawiatury numerycznej i mało rozszerzeń względem a500/a1200.

Nie wiem za ile można upolować A600, ale jak podobnie jak A500 to warto się zastanowić
[#8] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #1

Przeglądając ogłoszenia dużo Amig posiada klawiaturę niemiecką. Czy jest możliwe i opłacalne przerobienie klawiatury qwertz na qwerty?


Można podmienić całą klawiaturę, można przełożyć klawisze między klawiaturami tego samego typu.

Drugie pytanie to red led. Po co przepłacać skoro możnaby przelutować diodę? Ale to tak na marginesie.


Po co przepłacać za renesansowy pałacyk, jak można przykleić styropianową sztukaterię na gierkowski klocek? Z tą diodą pierwotnie nie chodziło o to, że ona jakoś fajnie wygląda. Ona była charakterystyczna dla starszych i rzadszych na rynku edycji A500.


Czwarte pytanie które miało być na pierwszym miescu. Kupić gotową Amigę 500 czy osobno obudowę, płytę, klawiaturę itd?


Kupić A500 po prostu kompletną, sprawną, o akceptowalnym dla Ciebie wyglądzie i z taką klawiaturą, jaką preferujesz. To jest stosunkowo najłatwiej dostępny i najtańszy model Amigi. Jest więc wybór i nie trzeba rzeźbić.

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2021 10:50:41 przez Daclaw
2
[#9] Re: Zakup Amigi

@_arti, post #5

1. To wystarczy podmienić klawisz w klawiaturce i dać jedną komendę przy starcie systemu? Jak to wygląda w przypadku ładowania gier z dyskietek i przy obsłudze systemu? Chyba ręcznie kickstart by trzeba edytować żeby zapamiętało ustawienia Y i Z.
2. To było tylko pytanie z ciekawości :)
3. AGA nie jest mi niezbędna. Szkoda dopłacać 1000zł minimum żeby pograć w Alladin i Slamtilt
4. Zależy na czasie bo święta tuż tuż a już zbyt długo rozglądam się za Amigą. Przez to rozglądanie tylko mi ceny pouciekały do góry :D
5. To w takim razie klawiatury uszkodzone odpadają.

Myślałem o A500 i PiStorm żeby mieć ten OS 3.1 lub 3.2. Do tego PiStorm daje RTG więc obraz na tv byłby super. Tylko nie wiem czy PiStorm dodaje chip ram, bo w opisie pisze że dodaje 128 MB chip ram
[#10] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #9

RTG zawsze fajnie mieć, ale masz świadomość, że użyjesz tylko pod systemem i z aplikacjami/grami, które wspierają? To a propos świetnego obrazu

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2021 10:59:42 przez Jacques
[#11] Re: Zakup Amigi

@Daclaw, post #8

Na wyglądzie mi nie zależy. Może być nawet brązowa i popękana i poobklejana. Byle była sprawna. Używałbym do gierek, demek i whdload OCS. Do tego zabawa w Amosie, PPaint odtwarzanie modułów.
[#12] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #11

Brzmi jakby optymalna dla Ciebie była A500(+) z ACA500+ lub TF, a nie jakieś PiStormy czy Vampire

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2021 11:04:17 przez Jacques
1
[#13] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #9

3. AGA nie jest mi niezbędna. Szkoda dopłacać 1000zł minimum żeby pograć w Alladin i Slamtilt

AGA daje więcej aniżeli tylko Alladin i Slamtilt.

Z powodzeniem gram na AGA w takie tytuły jak: All New World of Lemmings, Worms: The Director's Cut, Body Blows Galactic.

Ponadto kickstart 3.0/3.1 daje naprawdę dużo w kontekście oprogramowania. 99% nowoczesnych programów tego wymaga.

Jeżeli doposażysz swoją Amigę w kartę turbo, masz Gloom Deluxe, Alien Breed 3D II, Genetic Species.

Amiga 600/1200 daje też możliwość stosowania twardego dysku i niebywałej wygody pracy z AMOSem.

To moja opinia jako użytkownika A1200. Sam nie wyobrażam sobie kodowania bez AGA, czy systemu 3.0.

RTG/PowerPC to ciężki temat - zapewniam.

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2021 11:09:24 przez Hexmage960
[#14] Re: Zakup Amigi

@Jacques, post #12

Amiga 500+ to już 1500zł na ogłoszeniach. Do tego ACA 500 to kolejne kilka stówek i tak dochodzimy do ceny Amigi 1200. A 2500zł nie dam. Vampira przytoczyłem bo to byłaby ostateczność już kiedyś tam w przyszłości. Max 1000zł chciałbym przeznaczyć na taki zestaw Amiga 500 już z obsługą dysku i z tym PiStormem żeby mieć system, w którym miałbym kolekcję WHDLoad i programy których lubię używać.
[#15] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #9

ad1. w kicku nie jest zapisany układ klawiatury. Jak będziesz miał grę na dyskietce z DE, to układ bedzie DE. Tak naprawdę różnica w Amidze, to inaczej nadrukowane znaki na klawiaturze i czasami inna ilość klawiszy (inny klawisz enter). Nie wiem czy zamienisz klawisze miejscami, bo "y" i "z" mają chyba inny kształt




Szkoda dopłacać 1000zł minimum żeby pograć w Alladin i Slamtilt

Tzn w A1200 na start dostajesz szybsze CPU, 2MB chip, IDE(względem A500), PCMCIA. W A500 nie zawsze jest możliwość rozszerzenia do 2MB chipu(tylko Rev8 lub rev6 z dodatkowym adapterem i wymianą agnusa). W sumie do gołej A1200 wystarczy fast ram (albo TF1230) i np SD2IDE aby mieć już WHDLOAD.

W A500 musisz coś dokupić aby mieć IDE. rozszerzenie pod klapkę aby mieć 1MB chip. Może się okazać, że wydasz więcej niż kupując A1200 na start, a będziesz miał mniejsze możliwości
[#16] Re: Zakup Amigi

@Hexmage960, post #13

Wystarczy mi OCS naprawdę. Co do obsługi dysku czy karty pamięci, to A500 też może. Kickstart 3.2 też można kupić w wersji A500 600 2000 :) kwestia tylko przełącznika.
[#17] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #16

OK, spoko - Twoja decyzja. OCS też jest fajne. Życzę Ci przede wszystkim powodzenia w zdobyciu swojej wymarzonej Amigi.

Świetnie Ci idzie praca w AMOSie, więc życzę Ci dalszych sukcesów.

Ja lubię swoją A1200, bo fabrycznie masz Kickstart 3.0/3.1 oraz możliwość rozszerzeń "pod klapką". AGA też jest dużo szybsza w kontekście wydajności programów. Z mojego doświadczenia Blitter jest szybszy i pracuje do 256 kolorów. W Deluxe Paint V marzenie.

Nigdy nie miałem styczności z nietypowymi rozszerzeniami jak PiStorm, więc się tutaj nie wypowiadam.

Miałem tylko BlizzardPPC i BVisionPPC i praca z nimi sprawia trochę kłopotów - po prostu od 2000 roku programy jakie powstawały na Amigę mają problemy z kompatybilnością, a i sam sprzęt nagrzewa się dość mocno.
[#18] Re: Zakup Amigi

@snifferman, post #15

Tylko że Amiga 1200 nie zawsze radzi sobie dobrze z grami z A500. Wiem że większość działa ale jest spora grupa gier które nie działają. Dlatego wybrałem A500.
[#19] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #9

1. To wystarczy podmienić klawisz w klawiaturce i dać jedną komendę przy starcie systemu? Jak to wygląda w przypadku ładowania gier z dyskietek i przy obsłudze systemu? Chyba ręcznie kickstart by trzeba edytować żeby zapamiętało ustawienia Y i Z.


Po stronie systemu będziesz miał taką mapę klawiatury, jaką sobie ustawisz, niezależnie od tego, co jest napisane fizycznie na klawiszach. Możesz np. przykleić naklejki, albo w ogóle te fizyczne opisy olać i pisać bezwzrokowo. Możesz też zamienić miejscami klawisze Y i Z, tylko że one są pod różnym kątem, więc nie będzie to specjalnie ładnie wyglądać.
[#20] Re: Zakup Amigi

@Hexmage960, post #17

Jest jeszcze taka sprawa, ale to już będzie offtop.

W winuae pod AGA PersonalPaint podaje mi wielkie liczby przy edycji palety kolorów i często muszę uruchamiać go pod OCS żeby po prostu spisać sobie wartości kolorów palety żeby później powpisywać do Amosa. Ale to tak na marginesie.

P.S. dziękuję za słowa pochwały za moją pracę z Amosem :)
[#21] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #1

Drugie pytanie to red led. Po co przepłacać skoro możnaby przelutować diodę? Ale to tak na marginesie.


Ja bym na Twoim miejscu akurat "RED LED" omijał, ponieważ jeśli Chcesz pod WHDLOAD to ten modle nie pozwoli na odpalenie większości gier, ponieważ większość gier pod WHDLOAD potrzebuje minimum 1MB CHIP, a RED LED miały płyty rev.5 które obsługiwały tylko 512KB CHIP, a przerobienie jej na 1MB CHIP jest drogie ( trzeba wymienić AGNUSA i modyfikować płytę ).
RED LED jest ceniona z dwóch powodów
1. to pierwszy model Amigi 500 jaki pojawił się na rynku
2. miał najlepszą jakościowo klawiaturę mechaniczną, ale ciężko z taką kupić ponieważ późniejsze modele mimo czerwonej diody miały już klawiaturę membranową, a nawet jeśli pierwotnie ta sztuka miała lepszą klawiaturę to często ludzie podmieniali je do nowszych modeli ( np. 500+ )

A500 - pewnie z 500 zł
8MB FAST RAM + IDE - 300-400 zł
drobnica Adapter i karta CF, KS 2,05+
1000 zł tak na styk ?
a przydałoby się 2MB CHIP ( jest trochę gier które potrzebują 1MB CHIP, a po odpaleniu systemu może zostać nieco ponad 0,5MB )
przydałby się procek przynajmniej MC68010 - na MC68000 nie da się wyjść d systemu z gry, za każdym razem trzeba resetować i odpalać na nowo system żeby wgrać następną

A600 ma już kontrole dysku, KS 2,05, 1MB CHIP z praktycznie darmowym rozszerzeniem do 2MB ( 2 kostki RAM ze starej karty graficznej i 15 minut lutowania, lub gotowe rozszerzenie pod klapkę z mniej niż 100 zł )
Fast RAM do A600 też nie jest drogi
Jak się ma FAST i dysk HDD/CF to nie trzeba sprzętowego przełącznika KS, wystarczy programowy
[#22] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #20

Jest jeszcze taka sprawa, ale to już będzie offtop.

W winuae pod AGA PersonalPaint podaje mi wielkie liczby przy edycji palety kolorów i często muszę uruchamiać go pod OCS żeby po prostu spisać sobie wartości kolorów palety żeby później powpisywać do Amosa. Ale to tak na marginesie.

P.S. dziękuję za słowa pochwały za moją pracę z Amosem :)

Podziel te wielkie liczby przez 16 i będziesz miał prawidłowe wartości dla OCS.

Bardzo mi się podoba Twoja praca w AMOSie. Jak będziesz miał Amigę 500 na pewno poczujesz jeszcze większą radość, szczególnie uruchamiając swoje gry na prawdziwym sprzęcie!
[#23] Re: Zakup Amigi

@Daclaw, post #19

A jakby to wyglądało przy wczytaniu np PPaint z dyskietki? Wciskając na niemieckiej klawiaturze będzie Z czy Y?

Co do podmiany klawiszy to prędzej bym dokupił sobie te dwa klawisze tak żeby były dobrze wyprofilowane. Koszt znikomy a dobrze by się pisało. Kwestia tylko właśnie przestawienia w systemie oraz przy wczytywaniu bezpośrednio z dyskietek
[#24] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #18

Z dyskietek bez K1.3 tak. W WHDLoad nie ma tego problemu. W epoce miałem A600z 2MB chip i nie miałem problemów z uruchamianiem gier. Miałem K1.3 wgrywany z dyskietki. Chcesz kupić A500, to kup.
Jeśli chodzi o kwestię ekonomiczną, to musisz sobie policzyć czy to co chcesz mieć w A500 nie wyjdzie tyle samo co A1200 gdy masz to na starcie.

Mam różne modele z różnymi dodatkami. Jakbym miał ograniczyć się do jednej (małej Amigi) wybrałbym A1200.

A500 jest fajna. Montaż przewlekany, dużo miejsca w środku, dużo rozszerzeń. Ma też minusy.
Na start jest bieda. Nie ma nawet IDE
Nie ma AGA.
problematyczna rozbudowa do 2MB chip. Można żyć z 1MB
Filtr dźwięku mocno obcina pasmo. Trzeba tunningować, aby było tak jak w A1200 (nie duży problem)
[#25] Re: Zakup Amigi

@snifferman, post #15

Może się okazać, że wydasz więcej niż kupując A1200 na start


Nie sądzę. To było aktualne 10-20 lat temu. Teraz jest mnóstwo różności do A500, wiele można polutować samodzielnie.
Spójrzmy na zalety: brak konieczności bujania się z kondensatorami. Jak uwalisz port, albo coś, to samodzielnie wymienisz scalaka w 3 minuty nawet bez znajomości lutownicy. Same scalaki są tanie.
[#26] Re: Zakup Amigi

@UJP, post #21

Na red led mi nie zależało. To było pytanie z ciekawości.

A600 mnie kusiła szczególnie że furia jest niedroga. Ale Amiga 600 to już wydatek ponad 1000zł na dziś dzień. Pewnie prędzej bym kupił Amigę 500+
[#27] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #23

A jakby to wyglądało przy wczytaniu np PPaint z dyskietki? Wciskając na niemieckiej klawiaturze będzie Z czy Y?
Dyskietka z programem pracującym "pod systemem", a takim jest PPaint, ładuje część systemu, a co za tym idzie systemową mapę klawiatury. Jeżeli w sekwencji startowej na dyskietce jest ustawienie niemieckiej mapy klawiatury to "Z" na niemieckiej klawiaturze da "Z". A jeżeli nie ma, to ustawia się domyślna mapa amerykańska i wtedy wciskając na niemieckiej klawiaturze "Z" dostaniemy "Y".
[#28] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #26

Pewnie prędzej bym kupił Amigę 500+
A500+ to ryzykowny model, bo w przeciwieństwie do A500, 600 i 1200 posiada wlutowaną na płycie głównej baterię niklowo-kadmową. Po latach bateria wylewa i większość płyt A500+ ma większe lub mniejsze uszkodzenia, postępujące z czasem. Więc bez możliwości starannego obejrzenia płyty przed zakupem nabywanie A500+ to loteria.
[#29] Re: Zakup Amigi

@snifferman, post #24

Myślałem o dokupieniu PiStorm. Ta karta pozwala Amidze na wykorzystanie karty pamięci jako dysku twardego. Do tego spora ilość fast ramu oraz procesor 030 i rtg. Problem z chip ramem zostaje, ale w whdload można wykorzystać pamięć fast jako chip?
[#30] Re: Zakup Amigi

@Krashan, post #28

Było sporo zwykłych A500 z płytą rev.8 która jest nie kompletą A500+, łato przerobić na 2MB CHIP, a nie ma baterii.
co "RED LED" to wspominałem o niej ku przestrodze, bo to dla kolekcjonera ciekawy model, ale dla użytkownika ( szczególnie WHDLOAD) najbardziej kłopotliwy.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem