kategoria: A500
[#151] Re: Zakup Amigi

@brain030, post #149

Do tego Amiga rev. 6A z klawiaturą z dużym Enterem (Big L) jest super ładna. Takie jest moje zdanie :)

A600 wygląda najlepiej ze wszystkich Amig. A500 ma swój styl i po samym
wyglądzie się stwierdzało, że to jakiś wypasiony sprzęt szeroki uśmiech...ale jest
zwyczajnie trochę za duża.
A A600 wyglądem "pokonała" w końcu komputeki Atari szeroki uśmiech
A600 to wg mnie najlepiej wyglądający komputer w his-
torii wszystkich kompów.




Fotkę zapożyczyłem z jakiejś zakończonej aukcji allegro.
Pamiętam ten numer i że A600 często gościła na okła-
dce.

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2021 20:24:20 przez mmarcin2741
[#152] Re: Zakup Amigi

@brain030, post #149

Poprostu jeśli Ci się nie spieszy to cierpliwie "poluj". 3 miesiące temu kupiłem na ebayu a1200 z fast i hd w kartonie z myszką i jakimiś klamotami za równowartość 750zł wraz z kosztami wysyłki. Sprawna, całkiem ładna. Trzeba cierpliwości i się coś znajdzie... ale raczej nie przed świętami
1
[#153] Re: Zakup Amigi

@arturB, post #152

Okazje naturalnie się zdarzają. W zeszłym roku na znanym portalu aukcyjnym widziałem A1200 z kartą ACA 1232 (128 MB, 50 MHz) i drobiazgami za kwotę 1500 zł. Gdyby sprzedać akcesoria, to gołą Amigę dałoby się mieć za jakieś 250-300 zł.

Pytanie czy kolega kupujący chce poświęcić dużo czasu na obserwację i wyszukiwanie aukcji, aby mieć w końcu ten szczęśliwy traf. To może dłuuuugo potrwać i trzeba mieć konto na ebayu.

Konfigurację, którą podałem można mieć niezależnie od jakichkolwiek świąt w kilka dni u siebie, pytanie jak bardzo cenny jest czas dla kupującego. Pozostaje też kwestia wymiany kondensatorów i awarii. Jak dla mnie AGA nie jest potrzebne, zawsze jest WinUAE w razie co, choć w tej kwestii każdy ma swoje zdanie.
[#154] Re: Zakup Amigi

@brain030, post #153

Czas mam. Tylko jakoś w te okazje nie chce mi się wierzyć. Często ktoś sprzedaje po okazyjnej cenie bo albo wie co sprzedaje albo to oszust. Chętnie tu bym kupił pomimo że znałbym tylko nick sprzedawcy. Tu jakoś mam zaufanie do użytkowników ppa :)
[#155] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #154

Już ktoś wcześniej o tym wspominał, jak zdecydujesz się na coś konkretnego, zamieść ogłoszenie na naszej giełdzie w dziale "Kupię". Spora część tutejszych forumowiczów ma po kilka/kilkanaście Amig i nie sądzę abyś długo czekał na swoją jedną sztukę.
[#156] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #132

Drugie pytanie to czy do Amigi 600 potrzebny jest Scandoubler? ==> wiem głupie pytanie, ale dla kogoś, kto siedział tylko w emulatorach to podłączanie do tv/monitora to czarna magia :)

Scandoubler jest potrzebny tylko i wyłącznie jeśli masz monitor VGA.
Jak masz zwykły monitor komputerowy 15KHz albo telewizor to scandoubler nie jest potrzebny ani przydatny.
Oczywiście na monitorze VGA będzie ostrzejszy obraz i tryby "laced" które normalnie migają mogą być wreszcie normalnie używane. Aby jednak nie było tego migania potrzebujesz scandoublera z tzw. "flicker fixer"em

Z popularnych i niedrogich scandoublerów polecam GBS-8200/8220. Ma flicker fixer i są specjalne wersje firmware'u które redukują opóźnienia które są już naprawdę dobre. Wadą jest ograniczenie w postaci 6-bit wejść. Tyle samo dokładnie ile mają Amigi 500, 600, 1000, 2000, 3000 więc jeśli któryś z tych modeli nabędziesz to taki GBS "zrobi robotę". Nie potrzebne są też żadne konwertery z sygnałów HDMI na VGA ok, racja

ps. Ignoruję tutaj całkowicie wszystkie płaskie panele. Jeśli rozmawiamy o tym jaki jest najlepszy sposób aby amigować na LCD to odpowiedź jest prosta: WinUAE. Jeśli rozmawiamy o poczuciu co zrobiła Amiga dobrze aby zafascynować ludzi to odpowiedź jest też prosta: CRT. Nikt komu pokażesz Amigę na LCD nie zobaczy w niej absolutnie nic ciekawego - przez nikt rozumiem też Ciebie. Tam nie ma przecież nic czego w lepszej jakości nie ma dzisiaj wszędzie. Pokaż grę w 50fps na 50Hz CRT to ludzie nawet jeśli nie zrozumieją na co patrzą i dlaczego to wygląda tak dobrze to będą wiedzieć że coś tym jest czego dzisiaj nie mają. Prosta sprawa, prosta jak budowa CRT ok, racja

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2021 21:33:38 przez XoR
[#157] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #154

Kiedyś allegro było dobre, bo był system komentarzy.
Obecnie to portal właściwie tylko dla firm.

Ktoś powinien opracować wzór matematyczny na
obliczenie wartości Amigi, np. cena wyjściowa
plus 20% inflacji podzielić przez dwa
[#158] Re: Zakup Amigi

@mmarcin2741, post #151

A600 to wg mnie najlepiej wyglądający komputer w historii wszystkich kompów.


- Panie McCartney, co sądzi pan o opini, że Amiga 600 jest najładniejszym komputerem w historii komputerów?
- Amiga 600 nawet nie jest najładniejszym modelem w historii Amigi!

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2021 21:43:52 przez Ralpheeck
2
[#159] Re: Zakup Amigi

@mmarcin2741, post #157

Ktoś powinien opracować wzór matematyczny na obliczenie wartości Amigi, np. cena wyjściowa plus 20% inflacji podzielić przez dwa

A po co matematykę w to od razu mieszać...
Prosta sprawa:
Commodore 64 - 64zł
Amiga 500 - 500zł
Amiga 600 - 600zł
Amiga 1200 - 1200zł
Amiga 2000 - 2000zł
Amiga 3000 - 3000zł
Amiga 4000 - 4000zł
Atari ST - pół litra dorzuć pan to przyjadę po te atary. Kuzyn ma bachory które mnie wk...iają cały czas to będzie prezent 'dobry' na święta
6
[#160] Re: Zakup Amigi

@Ralpheeck, post #158

Amiga 600 nawet nie jest najładniejszym modelem w historii Amigi!

Kiedyś podobały mi się ibm thinkpad, świetnie wyglądające laptopy.
Maki oczywiście też, szczególnie desktop a nie towerki.
Z tymże to nie można porównać, bo zupełnie inna budowa.

Więc może Spectrum 128K +2 będzie najlepszy, kto wie.
[#161] Re: Zakup Amigi

@brain030, post #155

Raczej każdy woli puścić na Allegro i zarobić więcej.
[#162] Re: Zakup Amigi

@Hubez, post #161

Akurat w przypadku A500 niewiele więcej będzie na Allegro. Prowizja 9% to sporo. Teraz widzę jedną ofertę A500 rev.6A z rozszerzeniem pod klapką i przełącznikiem kickstartów 1.3/3.1 za 450 zł od ręki. Tylko nie wszystkie klawisze działają i jak się nie uratuje po czyszczeniu to pozostaje kupno folii. Raczej nie liczyłbym na dużo większy zysk przy tym modelu, no może z 50-100 zł.
[#163] Re: Zakup Amigi

@brain030, post #162

W sumie to nie ma znaczenia, jaką się Amigę kupi na początek,
ponieważ i tak trzeba mieć komplet, czyli zarówno A500 jak i
A600 oraz A1200. Ma się wtedy szerszy obraz świata

W moim przypadku zostałem ostatecznie fanem A600. Jak
kupowałem, to wiedziałem, że ma sporo wad, ale wygląd
i trochę wspomnienia z dawnych czasów zdecydowały OK

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2021 02:22:01 przez mmarcin2741
[#164] Re: Zakup Amigi

@mmarcin2741, post #163

W sumie to nie ma znaczenia, jaką się Amigę kupi na początek,
ponieważ i tak trzeba mieć komplet, czyli zarówno A500 jak i
A600 oraz A1200. Ma się wtedy szerszy obraz świata

Zapomiałeś o czymś... są jeszcze Amigi 2000, 3000 i 4000 ok, racja
Szerokości życzę

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2021 08:18:39 przez XoR
[#165] Re: Zakup Amigi

@brain030, post #162

A tu RAM i IDE do kompletu: https://allegrolokalnie.pl/oferta/amiga-500-8mb-ram-ide-cf4gb-dxb
[#166] Re: Zakup Amigi

@mmarcin2741, post #163

W moim przypadku zostałem ostatecznie fanem A600. Jak
kupowałem, to wiedziałem, że ma sporo wad, ale wygląd
i trochę wspomnienia z dawnych czasów zdecydowały

Większość "niegdysiejszych" posiadaczy amigi zwykle kupuje taką jaką kiedyś posiadało więc Ci się nie dziwię aczkolwiek ja (dawny posiadasz A500), zawsze twierdziłem, że A600 to taki kastrat A1200 jeśli chodzi o obudowę i główny minus - brak klawiatury numerycznej co w moim przypadku, jako fana Civilization czy symulatorów lotniczych, byłoby nie do zaakceptowania. A co do wyglądu w ogóle to A500 i tak zawsze będzie mi się najbardziej podobać ;) Jak byłem nastolatkiem i budziłem się rano, ona zawsze leżała obok, na stoliku, teraz jak się budzę rano to leży obok mnie żywa "przyjaciółka" i cieszę się tak samo na jej widok ok, racja

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2021 11:51:28 przez Madman
2
[#167] Re: Zakup Amigi

@twardy, post #165

Polecam CDTV-RAM-IDE. Daje dokładnie to samo, nie wymaga żadnej specjalnej wersji kickstartu, bo działa z każdym (chociaż zdecydowanie polecam min. 2.0). Karta nie wymaga żadnych riserów, żadnego kanapkowania, idealnie mieści się w A500.
Mój film o tej karcie: https://youtu.be/BlbVFSdqrB8

Jako że mam kilka płytek i komplet części, zrobię w tej samej cenie co karta z aukcji (w komplecie z adapterem CF). Moim zdaniem warto, bo karta lepsza.
2
[#168] Re: Zakup Amigi

@wali7, post #167

Witam
Karta fajna, ale mnie nic się nie mieściło w A500 bez riser'a Problem był z samym kontrolerem IDE (wersja x angel) i kartą fast ram 4 mb A1TK po prostu się klawiatura wspierała na procku i nie można było normalnie zamknąć obudowy.
[#169] Re: Zakup Amigi

@zbroy, post #168

Owszem, bo wiele kart nakładanych na procek w A500 za bardzo wystaje do dołu. W przypadku CDTV-RAM-IDE (jak również 68EC020TK tego samego autora) PCB kończą się dosłownie jeden mm poniżej dolnego pinu 68000 i nic nie haczy.
PS. W przypadku tej karty co to ją twardy zalinkował z Allegro zintegrowanie kontrolera IDE z riserem jest niegłupim pomysłem, ale nawet w tym przypadku sam riser wystaje bardziej niż cała CDTV-RAM-IDE. Co tylko dowodzi, ze skoro riser mieści się, to CDTV-RAM-IDE musi mieścić się jeszcze łatwiej. I tak jest.

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2021 12:46:01 przez wali7
[#170] Re: Zakup Amigi

@XoR, post #156

Pokaż grę w 50fps na 50Hz CRT to ludzie nawet jeśli nie zrozumieją na co patrzą i dlaczego to wygląda tak dobrze to będą wiedzieć że coś tym jest czego dzisiaj nie mają. Prosta sprawa, prosta jak budowa CRT


Tylko, że w ten sposób nie pokazujesz atutów Amigi, tylko maskujesz jej mankamenty - w tym przypadku, bardzo niską rozdzielczość z jaką wszystko tu działa.
To tak jak ze starymi filmami - zajeżdżona 10 kopia z wypożyczalni skutecznie maskowała drewnianą scenografię i niedorobione efekty.
2
[#171] Re: Zakup Amigi

@Daclaw, post #170

Akurat maskowanie niskiej rozdzielczości to bez problemu idzie uzyskać na LCD np. filtry na 4K IPS i wygląda to praktycznie jak na CRT. Cieńsze linie z większymi odstępami czy grubsze z mniejszymi, bardziej ostry obraz jak na PVM lub mniej ostry jak na TV, do koloru do wyboru. O ile monitor na którym to wyświetlasz jest dobry to wygląda to praktycznie identycznie a na CRT VGA to w ogóle identycznie.

Gorzej płynność ruchu. Ze względu na to jak oczy trackują ruchome obiekty tj. robią to płynnie, zbierane jest światło z czegoś co się nie rusza i się obraz rozmywa. Na CRT nie ma tego rozmycia bo większość czasu oczy nie widzą absolutnie nic (nawet nie widzą powierzchni ekranu bo przed chwilą zostały oślepione przez jasne światło!) i obraz który zobaczyły się przesuwa razem z oczami => wrażenie że obraz jest płynny.

Da się uzyskać ten efekt na LCD ale na 50Hz w sposób w jaki to się uzyskuje obraz byłby nieznośnie migający więc rzadko taki tryb migania jest dostępny dla 50Hz. Raczej te tryby redukcji motion blura są dostępne od 85 czy nawet 100Hz w górę.

Poza tym jak masz kozacki setup Amiga + monitorek 14" Commodore 1084S (tudzież jakiś mały PVM) to wrażenie to jednak robi bardzo dobre. Rozdzielczości małej nie widać. Zresztą Amiga miała dość dużą rozdzielczość jeśli chodzi o sprzęty 16bit. Więcej linii niż typowa konsola. Na SNESie to masz niską rozdzielczość a'la 256x224 i tutaj można by mówić o pikselozie... a i tak nie ma z tym problemu i gry wyglądają na małym monitorze wystarczająco szczegółowo.
[#172] Re: Zakup Amigi

@XoR, post #171

Czy wyjście video chinch jest ważne w A600? Sprzedający pisze, że nie działa to wyjście, ale obraz przez RGB jest bardzo ładny.
[#173] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #172

A #133 czytałeś?
[#174] Re: Zakup Amigi

@Jacques, post #173

Za dużo informacji naraz było :) czyli composite euro nie jest mi niezbędne, skoro nie nadaje się do niczego poważniejszego, jak to zostało napisany w tamtym poście. To dobrze, więc mogę się zainteresować tą Amigą z ogłoszenia. Zobaczymy na ile ceny podskoczą przez te kilka dni.
[#175] Re: Zakup Amigi

@XoR, post #171

kozacki setup Amiga + monitorek 14" Commodore 1084S (tudzież jakiś mały PVM)

Różnice pomiędzy lcd a crt bywają dosyć subtelne i tak naprawdę
większość osób ich nie widzi.
Pamiętam jak kupiłem swojego pierwszego lcd w 2005/6 miałem
dwa monitory 17 lcd i 15 crt. Było mi wtedy zupełnie obojętne,
czy gram na lcd, czy też crt.
Potem człowiek naczytał się o input lagach itp. i teraz bez crt
jak żyć?

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2021 17:02:09 przez mmarcin2741
[#176] Re: Zakup Amigi

@Madman, post #166

Przeglądając fejsbookowy marketplace wpadła mi w oko taka oto Amiga:



[#177] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #176

Amiga ładna. Brak emblematu A500 na obudowie sugeruje,
że może to był starsza rewizja, tj. rev.5.
[#178] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #176

Jednak zdecydowałeś się na prawdziwą Amigę. Dobry wybór, Amiga to akurat taki komputer, który w mojej opinii funkcjonuje i dziś bez problemów. Czyni to nowoczesny Workbench, ikonki, okienka, obsługa myszą, twardy dysk i system operacyjny oraz możliwości graficzne i dźwiękowe.

Do dziś odpalam codziennie Amigę i mogę pracować bez żadnych wyrzeczeń.

Powodzenia w kupnie i pracy i zabawie z Amigą. Może to być Twoja wymarzona A500 albo A600 lub dowolny inny wybrany przez Ciebie model.

Poszukaj najlepiej wśród sprawdzonych sprzedawców. Na pewno oni dbają o ten sprzęt. Sam kupuję oryginalne gry i programy z eBaya i dostaję towar w pełni zadbany.

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2021 19:56:06 przez Hexmage960
[#179] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #176

Co to za dziki układ klawiatury? Dvorak jakiś?
[#180] Re: Zakup Amigi

@ppill, post #179

Jak się wpatrywałem to ktoś zrobił układ klawiatury łacińsko-podwórkowy :) zamiast qwerty znajdzie się inne słowa po drodze :D
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem