kategoria: A500
[#181] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #176

Składak jakiś, ciekawe czy w ogóle działa?

Może Cię zaskoczę tym wpisem (miałem napisać to już jakiś czas temu, ale nie chciałem Ci podcinać skrzydeł)
Myślę, że Ty jako 'emulatorowiec' (o ile dobrze kojarzę, nie miałeś nigdy Amigi) prędzej czy później możesz się rozczarować oryginalnym sprzętem (w pewnym momencie może zacząć doskwierać brak AGA, w innym brak klawiatury numerycznej, itp.). Teraz problemy rozwiązujesz, dwoma, trzema kliknięciami, potem problemy trzeba będzie rozwiązywać najczęściej portfelem.
WinUAE pozwala na bardzo dużo, oryginalny sprzęt już nie.

Przemyśl czy na pewno potrzebujesz oryginalnego sprzętu. To może się okazać skarbonką bez dna.
To takie moje przemyślenia, oczywiście zrobisz jak zechcesz, ale chciałem abyś miał cały ogląd sytuacji
[#182] Re: Zakup Amigi

@AmiClassic, post #181

Wiem o czym mówisz. Miałem kiedyś c64 i porównując do emulatora to większość czasu spędziłem na ładowaniu gier z kaset. Ale jednak frajda grania na prawdziwym sprzęcie była ogromna. Zapewne wielu tu na forum posiada prawdziwe Amigi, a mimo wszystko używa winuae. Chcę mieć chociaż jedną Amigę choćby gołą. Nawet często pogrywam w gry z adf bezpośrednio bo whdload w wielu przypadkach skraca lub ucina gry, intra, abimacje wejściowe z gier itd. Brak numpada mi nie przeszkadza. Lubię pogrywać najbardziej w pinballe więc shifty wystarczą ;) zobaczymy czy uda się wyrwać A600.
[#183] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #180

ktoś zrobił układ klawiatury łacińsko-podwórkowy


Co wskazuje, w jakim poszanowaniu był ten sprzęt.
Serio, sytuacja na rynku nie jest jeszcze aż tak zła, żeby trzeba było sięgać po aż takie wykopaliska wysypiskowe. Takie coś można zaryzykować a potem reanimować jako dwudziestą Amigę w kolekcji, a nie pierwszą.
[#184] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #182

Akurat C64 posiada zdecydowanie mniej możliwości ze względu na brak dyskietek 3,5", twardego dysku, czy systemu okienkowego. Można pracować na C64, programując w Asemblerze lub Basicu, ale już trudniej o nowoczesny kompilator języka C. Jest GEOS, ale nie używałem.

Amiga jest najbliżej do nowoczesnego PC. Przynajmniej ja nie odczuwam znacznej różnicy mając A1200 i PC.

Nie sprawia mi zatem kłopotu odpalanie i wygodne korzystanie z kompilatora C, programu Photogenics do obróbki obrazów, malowanie w Deluxe Paint V, granie w nowoczesne gry w 256 kolorach, pracę w wysokiej rozdzielczości i wiele więcej.

Z drugiej strony są technologie trudniej dostępne, jak USB, czy Ethernet. Amiga zamiast tego oferuje port szeregowy i równoległy (oraz PCMCIA), które też z powodzeniem można używać i dziś.

Zastanów się do czego chcesz Amigi używać. Pamiętaj, że są komputery jak X5000 z zegarem 2GHz+, które też mają problemy jeśli chodzi o użyteczność! Nie determinuje to zatem prędkość maszyny, ile oprogramowanie i potrzeby użytkownika.
[#185] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #180

Tylko rev 8 jeśli chodzi o A500 bedziesz mal mało chipu i czesci stuffu przez whdload przez odpalisz. Jeśli już wcześniejsza rewizja, to koniecznie poza ramem i ide (albo turbo) jakiś gotek, zeby bezproblemowo odpalać tp na co zabraknie chipu przy whdload.
[#186] Re: Zakup Amigi

@Hexmage960, post #178

Jednak zdecydowałeś się na prawdziwą Amigę. Dobry wybór, Amiga to akurat taki komputer, który w mojej opinii funkcjonuje i dziś bez problemów. Czyni to nowoczesny Workbench, ikonki, okienka, obsługa myszą, twardy dysk i system operacyjny oraz możliwości graficzne i dźwiękowe.

Do dziś odpalam codziennie Amigę i mogę pracować bez żadnych wyrzeczeń.

Bo fantaaazja, fantaaaazja, fantaaazja jest od tego... ;)
3
[#187] Re: Zakup Amigi

@twardy, post #186

To nie fantazja. Laptopy z lat np. 2006-2008 posiadały
interface ide do hdd i złacze pcmcia. Tak samo jak
Amiga.
Obowiązywało prawo Moora, czyli moc obliczeniowa
procesorów podwajała się co pół roku. Tego na
Amidze nie przeskoczymy.
[#188] Re: Zakup Amigi

@twardy, post #186

E tam, czepiasz się Pan :) Jak odpalam pińcetkę na crt, to przenoszę się do roku 91 i też, tak jak Robert, mam nowoczesny komputer, z (super)nowoczesnym gotekiem zamiast stacji dyskietek (a tym bardziej zamiast magnetofonu!), nowoczesnym workbenchem z ikonkami i nowoczesną myszką kulkową. I hula ten komputer na nowoczesnym kolorowym telewizorze 29". A najśmieszniejsze, że ja naprawdę piszę to na poważnie - amiga zabiera mnie tam, gdzie za bajtla w zachwycie przy opadniętej szczęce odkrywałem jej (nowoczesne) możliwości.
3
[#189] Re: Zakup Amigi

@mastaszek, post #188

I to jest właśnie super sentencja na dziś OK
2
[#190] Re: Zakup Amigi

@mastaszek, post #188

Moja wypowiedź coś na kształt alegorii, czyli przenośni. Chciałem zobrazować pewną analogię - że możliwości multimedialne nie różnią się od PCtów z Windowsami. 32-bitowa Amiga zapoczątkowała to razem z PCtem 386. Też masz mysz, okienka, ikonki, czyż nie?

Wiadomo, nawet na NG YouTube czy Facebooka nie uruchomisz, lub uruchomisz z trudnościami, ale tu nie o to chodzi, żeby uruchamiać rzeczy, które wymagają 2GHz.

Do wymienionych przeze mnie wcześniej zastosowań używam dzisiaj chętnie Amigi. Po to się ją też kupuje.

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2021 06:12:55 przez Hexmage960
[#191] Re: Zakup Amigi

@mastaszek, post #188

i nowoczesną myszką kulkową

zamieniam się w słuch, opowiadaj pan ok, racja
1
[#192] Re: Zakup Amigi

@XoR, post #191

Temat był już nie raz wałkowany i prowadzi nigdzie. Każdy ma jakieś swoje wspomnienia, marzenia, oczekiwania i każdy ma swój cel w tym aby posiadać Amigę taką czy inną.

Ciekawy jestem, gdyby tak wypuszczono w tej chwili nową Amigę z nowym AmigaOS w pełni kompatybilnym wstecznie oraz możliwością emulowane instalacji programów spod Microsoft - wiem troszkę mnie poniosło, ale gdyby, to ile osób zdecydowałoby się na zakup nowej Amigi i co stałoby się ze starą generacją przyjaciółek, czy nowa Amiga byłaby prawdziwą Amigą czy też te stare byłyby prawdziwe czy może wszystkie. I co to prawdziwa Amiga.
[#193] Re: Zakup Amigi

@XoR, post #191

Można podłączyć myszkę usb do Amigi. Największa różnica to taka,
że trzeba się schylić i komputer wyłączyć guzikiem na zasilaczu szeroki uśmiech
Poza taką niedogodnością, Amigę obsługuję tak samo jak dzisiejszy
komputer.
[#194] Re: Zakup Amigi

@mmarcin2741, post #193

No i zamiast pomagać koledze w zakupie Amigi znowu wszystkim odpala się fantazjo-nostalgia mode i wszyscy przenosimy się do czasów nowoczesnego workbencha i przelomowych technologii z 1993. W alternatywnej rzeczywistości Commodore nie upada i tłucze kolejne Amigi od nowa definjując czym powinien być komputer osobisty, a Magazyn w wersji VR staje się gwoździem do trumny PSVR ;).

2
[#195] Re: Zakup Amigi

@KAN2000, post #192

Nie wiem jak to się ma do zakupu nowej kulkowej myszy ale spoko OK

A właściwie to nie spoko bo to typowy post zachęcający do brednio-seriali w stylu setek tematów o tym samym które zawsze ciągną się na kilkaset postów i nic z nich nie wynika oprócz tego że moderator musi komuś wymusić odpoczynek of ppa nie...
2
[#196] Re: Zakup Amigi

@XoR, post #195

Koledze nie chodziło o "nową kulkową mysz" tylko o "nowoczesną myszkę kulkową" (co prawda nie wiem jaka nowoczesność kryje się w tej technologii, ale tak właśnie napisał).
[#197] Re: Zakup Amigi

@recedent, post #196

Nie chodziło mi o nowe systemy Amigowe, fantazjowanie nt. Commodore itp. W zasadzie wszystko co chciałem przekazać, to że Amiga oferuje mi wygodę podobną do PC, i zasadniczo większą niż C64, czy Atari.

P.S. Przyznam, (uwaga offtopic) że jeśli chodzi o takie Atari, to sam Robbo Konstruktor mi wystarczy do multum zabawy. Powodem, że go nie uruchamiam jest to, że nie mam miejsca na desktopa na biurku i jest problem z głowicą stacji dyskietek, a nową nabyć dość trudno.

Ale to forum o Amidze, i ja tutaj rozmawiam o tym komputerze.

Na Amidze sam fakt, że mogę sobie edytować tekst, narysować grafikę, zaprogramować grę i zapisać na dysku - stawia w moich oczach ten komputer na równi z nowoczesnymi rozwiązaniami.

Wiadomo, wszystko w klimacie lat 90.

Wszystko to piszę, żeby autor wątku poznał doświadczenia różnych osób, które aktualnie Amigę posiadają.
2
[#198] Re: Zakup Amigi

@recedent, post #196

Koledze nie chodziło o "nową kulkową mysz" tylko o "nowoczesną myszkę kulkową" (co prawda nie wiem jaka nowoczesność kryje się w tej technologii, ale tak właśnie napisał).

Mi chodziło o "nowoczesną".
Jeszcze bezprzewodowej kulkowej z RGB-LEDami nigdy nie widziałem a do Mistera by mi się przydała ok, racja
[#199] Re: Zakup Amigi

@mastaszek, post #188

No, ja wierzę... Ale to w sumie smutne jest, bo oznacza, że po tamtym okresie w Twoim życiu nie wydarzyło się nic godnego uwagi.
[#200] Re: Zakup Amigi

@Daclaw, post #199

Jeśli chodzi o technologiczny zachwyt, to nic już później nie przebiło ekscytacji amigą. W sferze nietechnologicznej oczywiście zachwyty były :)
[#201] Re: Zakup Amigi

@XoR, post #198

W sensie, że myszka trumienka była DLA MNIE 30 lat temu nowoczesna.
[#202] Re: Zakup Amigi

@mastaszek, post #200

U mnie smartfon przebił, czyli internet zawsze przy sobie. Co ja bym dał, jako dzieciak, uczeń, student za coś takiego... O ile łatwiej byłoby przetrwać nudne wykłady, działkę RODos, rodzinne nasiadówy...
1
[#203] Re: Zakup Amigi

@mastaszek, post #200

Jeśli chodzi o technologiczny zachwyt, to nic już później nie przebiło ekscytacji amigą. W sferze nietechnologicznej oczywiście zachwyty były :)


Poważnie???
Mimo, że byłem i jestem wielkim fanem, pasjonatem Amigi to od czasu mega ekscytacji Amigą w sferze IT było tego trochę, i tak: Half-Life, Unreal, SoF, wideo wysokiej rozdzielczość wraz z dźwiękiem wysokiej jakości, internet - na Amidze też miałem ale mówię o internecie na łączach szerokopasmowych a co za tym idzie smartfon, laptopy gamingowe tak te z lat 2004-2005 jak i obecne. Przepraszam fanów konsol ale konsole nie robiły na mnie jakiegoś wow aczkolwiek mam i należę do tej grupy co używa Xbox'a ale na Sony też gram - nie jestem nawiedzony ;)
1
[#204] Re: Zakup Amigi

@recedent, post #196

co prawda nie wiem jaka nowoczesność kryje się w tej technologii, ale tak właśnie napisał

Mastaszek użył oksymoronu, czym wszystkich wkręcił. Tak samo
jak ktoś powie "gorący śnieg" szeroki uśmiech
[#205] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #182

Chcę mieć chociaż jedną Amigę choćby gołą. Nawet często pogrywam w gry z adf bezpośrednio bo whdload w wielu przypadkach skraca lub ucina gry, intra, abimacje wejściowe z gier itd. Brak numpada mi nie przeszkadza. Lubię pogrywać najbardziej w pinballe więc shifty wystarczą ;) zobaczymy czy uda się wyrwać A600.


No i git, nam pozostaje trzymać kciuki za poszukiwania i pogratulować ostatecznego(?) wyboru OK
Daj znać po zakupie

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2021 07:29:01 przez Jacques
[#206] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #182

...bo whdload w wielu przypadkach skraca lub ucina gry, intra, abimacje wejściowe z gier itd.

WHDLoad nic nie skraca bo bazuje na oryginałach gier.
Intra to rzeczy dodane prze crackerów i nie nazwałbym tego ucinaniem czy skracaniem gier
Nie chce mi się wierzyć, ale zapytam: w jakiej grze(grach) WHDLoad ucina 'animację wejściową'?
[#207] Re: Zakup Amigi

@AmiClassic, post #206

nieraz mozna w tooltypach ustawiac zeby nie pokazywalo
[#208] Re: Zakup Amigi

@mastaszek, post #201

W sensie, że myszka trumienka była DLA MNIE 30 lat temu nowoczesna.


To się bierze stąd, że wielu patrzy na produkty C= przez różowe okulary, przez pryzmat sympatii do marki. Prawda jest zaś taka, że poza kilkoma udanymi komputerami, produkty Commodore były takie sobie. Czy to kontrolery SCSI, czy karty turbo/procesorowe, czy karty graficzne - wszystko to było siermiężne i nędzne w porównaniu do odpowiedników firm trzecich.

Amigowe myszki nie miały absolutnie żadnych wyróżniających cech. Były całkowicie przeciętne. Takie myszki marki myszka, których racją bytu było to, że były w gratisie z komputerami. Choć, oczywiście, jak ktoś wcześniej pikslował joystickiem w Art Studio, to to był mimo wszystko awans.
[#209] Re: Zakup Amigi

@Daclaw, post #208

Amigowe myszki były całkiem niezłe. Ostanio kupiłem myszkę
na usb do pc za 50zł. Działa toto tak sobie a do tego trzesz-
czy, cienki plastik, szkoda gadać.

Commodore wkładał do pudełka myszkę, system opera-
cyjny a nawet modulator w przypadku A500.

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2021 15:48:15 przez mmarcin2741
[#210] Re: Zakup Amigi

@michal_zukowski, post #207

Ja rozumiem, że tukinem twierdzi, że WHDLoad pozbawia grę czegoś co jest w oryginale, więc pytam które gry zostały tak 'wykastrowane'
Przełączniki przy starcie gier to nie jest 'wycinanie', tylko opcja dla użytkownika czy chce coś pominąć czy nie, a to inna 'inkszość'.

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2021 16:17:55 przez AmiClassic
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem