kategoria: A500
[#121] Re: Zakup Amigi

@Daclaw, post #120

Ściągnąłem kiedyś na komputer kolekcję ADFów. Sporo gier przetestowałem ale to tylko kropla w morzu tego co sprawdzałem. Mówię o testach na winuae.

Pierwsze miejsce stanowi Jaguar XJ 220. Najłatwiej grać przy 7MHz bo im szybciej tym płynniej i trudniej. Teraz wymienię gry które musiałem uruchamiać na kick 1.3: Tetris, Swooper, Super orange man, Superman the man of steel, Super space invaders, Chase H.Q. II, Swibble dibble, Tearaway thomas, Time bandit, Their finest hour, Tasar, Technocop, Sword and the rose, Sword of Sodan.

Sprawdzając alfabetycznie gry akurat te miały problem. Nie pamiętam czy wcale nie ruszały czy były problemy. Nie pamiętam czy sprawdzałem pod kickstartem 2.05 czy 3.1 ale wiem że najlepiej działają na kick 1.3.

Poza tym spora ilość starszych dem na OCS ma też problemy z kickami powyżej 1.3. Uruchamiać za każdym razem Amigę z dyskietką z kickiem 1.3?

Co do HDD to można faktycznie dodać jej PiStorm i już będzie hdd w formie karty pamięci oraz FastRam i chyba nie trzeba Scandoubleru kupować. Zdaję sobie sprawę że to forum amigowe, a nie o emulatorach. Ale ja tylko jestem użytkownikiem a nie kolekcjonerem. Czas pokaże czy FPGA mi wystarczy.

Z góry dziękuję za wszystkie rady.
[#122] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #121

Whdload zalatwia problem. Albo tak jak mam w jeden z moich A500. Na pokladzie mam turbo Wicher i kickstart switcha 1.3/3.1, do tego gotek. Jak chce odpalac stuff whdload albo nowe dema plikowe to switchem wlaczam sobie turbo z kontrolerem IDE i 8 MB Ramu z kickiem 3.1. Jak chce oglądać stare dema, to przełącznikami wyłączam turbo i zmieniam kicka na 1.3 i mam gołą A500.

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2021 11:26:10 przez twardy
[#123] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #121

Uruchamiać za każdym razem Amigę z dyskietką z kickiem 1.3?


a co ta dyskietka robi ??

wczytuje kick do pamięci i robi restart ....

to samo uzyskasz klikając ikonkę skryptu pod wb,

więc odpada Ci "uruchamianie z dyskietki"



Ostatnia aktualizacja: 09.12.2021 13:06:17 przez Cezarykl
[#124] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #121

Pierwsze miejsce stanowi Jaguar XJ 220. Najłatwiej grać przy 7MHz bo im szybciej tym płynniej i trudniej.

Ciekawe zagadnienie, któremu warto by było się przyjrzeć w grach wektorowych.
Większość tych gier powstała z myślą o cpu 7mhz.
[#125] Re: Zakup Amigi

@mmarcin2741, post #124

Dobrze napisane gry zyskują płynność przy szybszym CPU, jednocześnie zachowując zaprojektowane tempo.
[#126] Re: Zakup Amigi

@Jacques, post #125

Tak powinno być, ale widocznie nie zawsze to jest standard.
Oglądałem film z gry Wings i też tak jest, mimo że płynniej,
to gra działa szybciej niż powinna i w rezultacie jest trudniej
niż powinno być.
[#127] Re: Zakup Amigi

@mmarcin2741, post #126

No, ale oglądanie filmów czy odpalanie na WinUAE, nigdy nie da 100% pewności czy będzie tak samo na gołej A1200.

Nie mając WHDLoad, dla większości gier powinno wystarczyć wczytanie kick1.3, tylko że nie wiem czy on automatycznie wyłącza cache i przełącza kości gfx na original (bo jak wiadomo kick1.3 nie posiada bootmenu)

Ja spotkałem się tylko z jedną grą która nie działała z dyskietki na A1200, mianowicie FireForce. No ale przez moje ręce przeszła tylko garstka gier.....
[#128] Re: Zakup Amigi

@karolb, post #127

Jakie to ma znaczenie czy gra działa dokładnie tak jak na gołej A1200?
Jak komuś to do szczęścia potrzebne to są A1200 do kupienia jeszcze. Nie trzeba wtedy się zastanawiać czy ktoś dobrze odtworzył AGAtę
[#129] Re: Zakup Amigi

@mmarcin2741, post #126

A widzisz, miałem Wingsy na A1200, ale nie widziałem tego na 7MHz więc nawet nie wiem czy u mnie też było za szybko. I tak odbiłem sie od gry bo wolę odrzutowce.
Kojarzę 3 inne gry w które nie mogłem grać bo na A1200 były za szybkie, choć inni na forum pisali że u nich nie było takich problemów: Syndicate, North&South i Vroom. Choć w tą ostatnią można było pograć tyle że częściej trafiałeś w drzewo. Zastanawiam sie które wersje były bliższe oryginalnym, te co w org działały na 020 ale piraci je skopali, czy te co NIE działały ale piraci je poprawili.
Również w PushOver w 3 na 100 plansz nie sposób było przejść na szybszym procku, bo po pchnięciu trzeba było gdzieś dobiec zanim sie tam przewrócą klocki, ale poradziłem sobie kodami.

A skąd moje pytanie w poprzednim poście? No bo skoro narzekamy że wyroby Amigopodobne są kompatybilne z Amigami tylko w 90-99%, to chciałbym przypomnieć że nawet same Amigi nie zawsze były kompatybilne z innymi Amigami, przez inny ROM, inne adresy Slow/Fast-RAMu, inny procek, inne kości grafiki, rzadziej innego OSa (tzn wersję bibliotek) na HDD, lub taką pierdołę jak inne nazwy partycji niż w jedynym istniejącym instalatorze, że o Escomowych stacjach które nie czytały niedosowych dopóki ich nie przerobiłeś nie wspomnę. Kłopot w podłączeniu Slow/Fast w A500+ i A600 budziły frustrację u laika który czyta wymagania 1MB, i wie że tyle ma i nie rozumie problemu!
Pomijam że AGOwe i inne wymagające tytuły nie poszły na tańszych kompach, bo postęp kosztuje a nie zapłaciłeś to nie pograsz.

Owszem jak ktoś miał wiedzę to większość tych przypadków sobie ogarnął, (mówię o latach zanim WHDLoad stał sie dostępny). "no Cache", KillAGA, wczytanie starszego KS, zmiana ścieżki dostępu lub modyfikacja skryptu startowego by pomijał kłopotliwe pliki lub szukał bibliotek w innym miejscu. Ale świeżo upieczony posiadacz Amigi borykał sie z problemami że kilkadziesiąt procent softu jakie sobie "skołował" nie potrafił uruchomić. Albo kupił twardziela za CIĘ-ŻKIE "piniądze" aby nie "wachlować", a tu sie okazuje że zamiast cieszyć sie komfortem cholera go bierze, bo instalatory niby instalują ale gra z twardego nie chodzi. A tu ktoś kręci nosem że kilka procent nie działa. Mięczaki. Kiedyś człowiek musiał znosić większe rozczarowania. ;)


A tak na marginesie to nie dałoby sie zrobić takiego ROMa na którym działa wszystko? - Ja rozumiem czym jest tablica skoków i jaką pełni rolę, że w nowszych ROMach część procedur zmodyfikowano co zmieniło ich długość a tym samym adresy początkowe kolejnych procedur przez co odwoływanie sie do ich starych adresów powodowało zwiechy. Ale gdyby początki wszystkich istotnych procedur zostawić na ich oryginalnych miejscach, a w razie jeśli ich nowsza wersja nie mieści sie w obszarze przed początkiem kolejnej to wstawiamy skok i reszta tej procedury jest w innym obszarze. A nawet jeśli nowy adres do procedury przypada pod adresem wewnątrz jakiejś innej, to w tej innej wstawia sie przeskok o kilka bajtów dalej do jej reszty, bo tu mamy wstawkę ze skokiem faktycznego początku tej która w innej wersji ROMu była właśnie tu. I w ten sposób niezależnie czy programista odwoła sie do ROMu przez tablice skoków czy bezpośrednio do nowego lub starego adresu danej procedury to procek i tak znajdzie to co trzeba. Mam nadzieje że dla bystrzaków to co napisałem jest zrozumiałe. A taki super ROM byłby wygodniejszy niż ich przełączniki, albo modyfikowanie setek tytułów aby działały na każdym ROMie. :)
[#130] Re: Zakup Amigi

@pp, post #51

usun to

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2021 19:44:07 przez Cezarykl
[#131] Re: Zakup Amigi

@JakubH_, post #112

W MiSTerze 68000 jest cycle accurate, użyto fx68k, natomiast przy 68020 jest tg68k. Nie ma tego rozwiązania w MiST zapewne przez mniejszy układ fgpa.

Fajnie wiedzieć. Do 68000 OCS/ECS to jeszcze cycle-accurate ma jakieś tam znaczenie. Przynajmniej do demek aby nie martwić się że działa to lepiej/gorzej niż powinno.

Mist fajna zabawka. Aż sam się dziwie że sobie tego sprzętu nie kupiłem nigdy.
Mister jest jednak lepszy i bardziej popularny. Szczerze to skusiłem się nie tyle dla Amigi tylko Turbografx16 i Sharp X68000. PC Engine sobie kupiłem oryginał ale Sharpa to już chyba mnie nie stać
[#132] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #1

Jednak nie zakupiłem jeszcze sprzętu i dalej się zastanawiam. Nie chcę kupić czegoś, a później zmieniać.

Zastanawiam się teraz nad Amigą 600. Czy dokładając do niej czytnik na karty SD można używać systemu na kickstarcie 39.290? Czy tak jak w przypadku HDD trzeba mieć koniecznie kickstart 39.350? Chociaż tak w sumie to postawiłbym jej OS 3.1.4 na kickstarcie właśnie 3.1.4.

Drugie pytanie to czy do Amigi 600 potrzebny jest Scandoubler? ==> wiem głupie pytanie, ale dla kogoś, kto siedział tylko w emulatorach to podłączanie do tv/monitora to czarna magia :)

Mało miejsca ta Amiga zajmuje, a skoro nie ma problemu z rozbudową chip ram do 2MB, to chyba to byłoby najlepsze rozwiązanie. Zawsze w przyszłości można wsadzić jej Furię lub coś innego z 020.
1
[#133] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #132

A600 ma port RGB taki sam, jak każda inna Amiga. W odróżnieniu od A500, ma ponadto wbudowany modulator TV, więc masz do dyspozycji kolorowy sygnał composite po chinchu. Oczywiście, on się nie nadaje do żadnych poważnych zastosowań, więc albo scandoubler, albo przejściówka i poszukiwanie monitora/telewizora, który wyświetla 15,6 kHz, podane przez D-Sub albo EURO. Trochę takich jest i dużo o nich tu pisano. Jest też 4-kolorowy tryb Productivity, czyli, pi razy oko, VGA. Ale niewiele w nim uruchomisz.

W moim subiektywnym odczuciu, w A600 występują bardziej dobitne problemy z kondensatorami, niż w A1200. Chociażby dlatego, że płyty główne są o kilka lat starsze.
[#134] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #132

Zastanawiam się teraz nad Amigą 600.

Najlepiej A1200 kupić, ponieważ ma najmniej wad. Jeśli planujesz
turbo, to A1200 jest dobrym wyborem.
W A600 rozszerzenia zakłada się na procesor, a ten nie do
takich operacji był projektowany. Osobiście nie wiem,
ponieważ używam fastu na pcmcia w A600, ale były
zgłaszane problemy wynikające ze słabego styku roz-
szerzenie - cpu w A600.
[#135] Re: Zakup Amigi

@mmarcin2741, post #134

Ale tak samo złącze krawędziowe w a1200 może nie domagać. Na ebay ostatnio poszła A1200 z turbo 030 za 350e więc da się upolować w przystępnej cenie. Do A600 można dać fast albo furię. Problemy z kontaktem wynikały z kiepskich podstawek i nie jest to już tak problematyczne jak kiedyś.

A600 nie ma też klawiatury numerycznej i w paru grach może to stanowić problem, ale to nieliczne przypadki.

A600 posiadałem w latach 90tych i jest to fajny sprzęt. Jak bym miał wybierać między A600 a A500 to ta pierwsza daje więcej na start.

Zbieraj $$$ i poluj na okazję A1200.
Pamiętaj też że kupując prawdziwą Amigę masz duże szanse, żeby ją później sprzedać w dobrej cenie.
1
[#136] Re: Zakup Amigi

@snifferman, post #135

Klawiatura numeryczna mi niepotrzebna. A jak jest z tymi kickstartami i kartą SD/CF? Czy faktycznie kickstart 37.299 nie obsługuje tylko hdd, czy ogólnie startowania systemu z np. kart CF?
[#137] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #136

Z tego co pamietam nie ma scsi.device albo ma jakiś błąd i nie wystartuje z hdd chyba że zrobisz dyskietke startową, która przy włączeniu Ami je podmieni. Wiele osób z tego forum ma programator i zrobienie nawet kicka 4in1 nie jest wielkim problemem.

https://www.ppa.pl/forum/amiga/42923/podstawka-pod-kickstart-a500#m720416
Tutaj masz jak ja to zrobiłem w A500 znajomemu
[#138] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #136

Czy faktycznie kickstart 37.299 nie obsługuje tylko hdd

Faktycznie, kick 37.299 nie obsługuje ani hdd,
ani slotu pcmcia. Musiałbyś kompa startować
ze specjalnej dyskietki, która ładuje
sterowniki.
Na allegro można kupić kicka 37.350, dałem
bodajże 40zł ze 2 lata temu.

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2021 17:33:02 przez mmarcin2741
[#139] Re: Zakup Amigi

@mmarcin2741, post #138

Tylko po co bawic sie w kicki 2.xx jak można włożyć 3.1 albo 3.2 z os 3.2. Ja bym sobie nagrał 4in1 i najwyżej przełączanie zrobił w środku na początku. 1.3/3.1/3.2/ diagrom albo 3.1.4.
Przecież eprom kosztuje z 5zł na ali.
[#140] Re: Zakup Amigi

@snifferman, post #139

A os 3.2 nie działa z kickiem 37.350?
[#141] Re: Zakup Amigi

@snifferman, post #139

Czyli przy zakupie nia patrzeć jaki ma kickstart, tylko można dokupić kick 3.1.4 na przykład i już wtedy hdd wystartuje, tak?
[#142] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #136

Najlepiej założyć 37.350 do A600, zaopatrzyć się w Furię i używając MAP ROM zamapować sobie później dowolny Kickstart.
[#143] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #141

No ja mam na to inne spojrzenie, bo mam programator, więc kickstart mnie przy zakupie nie interesuje. Wymiana kickstartu polega na wyjęciu starego z podstawki i włożenie nowego. Z rozkręcaniem, to jakieś 10min pracy. Tak jak już koledzy wspomnieli furia ma mapowanie kicka i wtedy musisz mieć jakikolwiek, który pozwoli odpalić HDD i wgrać nowy do RAM.

Raczej nie polecam K3.1.4. Ja akurat jako konserwatysta jestem zwolennikiem 3.1. Podobno system 3.2 jest ciekawy więc raczej na twoim miejscu myślałbym pomiędzy tymi dwoma. 3.1.4 i 3.2 są "nowe" i nie wiem czy są 100% kompatybilne ze starym softem. Jak już chciałbym używać OS3.2 i miał tylko jedną Amigę 500/600, to montowałbym 4in1. Nawet jak używałbym cały czas jednego, to zawsze lepiej mieć wybór. Minusem jest, że jakoś musisz to przełączać, więc albo zworki w środku, albo przełącznik na zewnątrz.

Kick to najmniejszy i najtańszy problem.
[#144] Re: Zakup Amigi

@snifferman, post #143

Ok. Czyli zostało mi tylko rozejrzeć się po aukcjach za Amigą :) może się uda jeszcze w tym roku coś złapać ciekawego :)
[#145] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #144

Szukaj na też Ebay. Jest więcej ofert i często taniej niż w PL
[#146] Re: Zakup Amigi

@XoR, post #128

Dla twórcy softu ma znaczenie, a autor wątku takowym jest :)
[#147] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #144

Daj ogłoszenie tutaj do giełdy i obczajaj ebay.
Nie patrz na kickstarty tylko czy chodzi i jest zadbana.
Też bym celował w 1200, i w grudniu może ludzi przycisnąć i złowić coś fajnego (o ile to ciebie również nie przycisnęło).
Powodzenia i fajnie że nowi ludzie czają ten klimat.
1
[#148] Re: Zakup Amigi

@Ralpheeck, post #147

Do ebay nie mam zaufania. Jakoś przeglądając ogłoszenia nie jestem pewien czy dotyczą one komputerów czy samych pudeł. Nie chcę się naciąć a z zagranicy kupować sprzęt za tyle pieniędzy to już trochę strach.
[#149] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #144

Duże zamieszanie w wątku i każdy poleca coś innego, więc może i ja się wypowiem :)

Rozumiem, że chcesz się zmieścić w przedziale cenowym poniżej 1k. Dlatego uważam, że Twój pierwszy pomysł o kupnie A500 był dobry. A500 w rewizji 6A (a nawet 8A) można dostać za około 400-500 zł nawet z rozszerzeniem po klapką, zasilaczem i myszką. Dokupić sobie kickstart 3.1 w kości i coś co się nazywa CDTV-RAM-IDE 8MB FAST za około 360 zł. Mamy wtedy konfigurację A500 (512 Chip i 512 Slow lub 1MB Chip - zrobienie przełącznika jest banalne), kick 3.1, oraz 8 MB Fast i dysk w postaci karty CF. Całość, po kupnie jeszcze karty CF i kabla EURO-RGB mieści się w okolicach 900-950zł, na pewno poniżej 1k. Taka konfiguracja pozwala na komfortową pracę w systemie i gry w WHDLOAD.

Nie kupowałbym A600, bo jednak jest obecnie dużo droższa, no i trzeba będzie wymieniać kondensatory oraz w przypadku awarii jakiegoś układu będzie ciężko z naprawą. A1200 jest z kolei dużo za droga.

Do tego Amiga rev. 6A z klawiaturą z dużym Enterem (Big L) jest super ładna. Takie jest moje zdanie :)
1
[#150] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #148

Mam A600 ale gdybym dziś planował zakup jednak chyba zdecydował bym się na A1200. Co do samego zakupu to szukał bym sprzętu z okolicy w miarę możliwości dobrze jest podjechać obejrzeć sprzęt po zakupie podstawa to wymiana kondensatorów.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem