kategoria: A500
[#241] Re: Zakup Amigi

@ppill, post #240

Już nie mam monitora z HDMI. Najlepiej będzie kupić właśnie ten monitor Benq. Razem z przejściówką to wyjdzie z 250zł maksymalnie. Do tego zasilacz sprzedający mi polecił nowy C64Power 5V 3A. Tylko czy w przyszłości uciągnie też Furię którą bym chciał kiedyś tam dokupić.
[#242] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #241

A600 800 zł
zasilacz 3A 175 zł
Mysz 100 zł
rozszerzenie pamięci CHIP do 2MB 80 zł
Furia 670 zł
razem 1825 zł + kilka wysyłek


A1200 komplet 1899 zł

za te 70 zł dopłaty chyba jednak wolałbym A1200 ?

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2021 18:05:54 przez UJP
4
[#243] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #236

Jak chcesz 4:3, to polecam Samsunga 17" 711MP i podłączenie bezpośrednio po SCART.
Benq widziałem w akcji i mnie to podłączenie z nim po VGA nie przekonuje. Ciężko o dobre wycentrowanie i ustawienie obrazu dla różnych rozdzielczości, co chwilę trzeba przy tym dłubać.
[#244] Re: Zakup Amigi

@KM_Ender, post #239

Nie wiem, gdzie Ty tu komunizm widzisz. Całkiem niegłupio gada, jak na tamte głupie czasy.
Tym nie mniej, też nie wiem, co chciał przekazać autor tego cytowania.
2
[#245] Re: Zakup Amigi

@Jacques, post #243

Ja kupiłem nowy w zeszłym roku i choć sporo osób na forum wspomina o problemach z zapamiętywaniem ustawień dla różnych rozdzielczości, u mnie nie ma z tym problemu (3-4 spokojnie). Obsługa menu rzeczywiście taka sobie i ten cholerny przycisk Auto Adjust ale można się przyzwyczaić (od miesięcy i tak nie musiałem niczego zmieniać bo lecę na PAL/NTSC). Interlace wali po oczach niemiłosiernie. Na forum jest sporo o tym monitorze więc zawsze warto poczytać.
[#246] Re: Zakup Amigi

@mmarcin2741, post #219

Prawdopodobnie linia opóźniająca padła.
[#247] Re: Zakup Amigi

@UJP, post #242

Furie można taniej chyba tutaj kupić, albo na początek sam fast.
A do A1200 należy chociaż te 4MB Fastu dokupić, już nie mówiąc o podobnej wydajnościowo karcie turbo :(.
Wszystko zależy od tego ile kasy mamy na wydanie...
[#248] Re: Zakup Amigi

@RokiS, post #247

Tylko że sklep lotharek.pl jest na terenie PL zamknięty
[#249] Re: Zakup Amigi

@Amigo-A1200-040, post #248

Tak. Właśnie tam miałem zamówić tego MISTa na początku ale były problemy z rejestracją. Furia ma 9,5MB Fast Ram, czego goła A1200 nie posiada. Poza tym Furia ma procesor 020 20MHz (do 33 MHz) a w Amidzie 1200 jest bodajże 14 MHz. Poza tym Furię mogę zamówić sobie nawet za rok a do tej pory testować sobie gry z dyskietek lub ewentualnie kupić jakiegoś goteka.
[#250] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #249

020 14MHz czy 20MHz to żadna różnica, do 99% gier z epoki i 95%te 14MHz wystarcza do komfortowej gry, a te co potrzebują mocniejszego CPU to te 6-14MHz nie wiele zmieni, 030@50MHz dla takiego Quake to też mało, do tej gry bez 060 nie ma co podchodzić, to samo z demami tyle że tu większy odsetek będzie wymagał 060.
bez FAST w A1200 da się od biedy "żyć", sporo rzeczy z instalkami chodzi z HDD na 2MB, także dużo na WHDLOAD odpali ( z przerwami na doczytywanie )
A600 jest mała, kompaktowa, fajna, ale AGA-ty nie Wrzucisz :(
jak miałaby to być jedyna Amiga, to jednak A1200 jest najlepszym wyborem, najwięcej softu pójdzie i ma największy wachlarz opcji rozbudowy, a skoro docelowy budżet i tak byłby bliski dzisiejszej ceny A1200, to można go wydać od razu na A1200 nawet posiłkując się jakimś kredytem ( nawet złodziejskie odsetki w kartach kredytowych przy dzisiejszej inflacji mogą wyjść realnie na zero ).


Ostatnia aktualizacja: 19.12.2021 21:14:57 przez UJP
2
[#251] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #249

https://amigastore.eu/en/877-xt-accelerator-for-amiga-600-28mhz-11mb.html

jeszcze coś takiego jest
[#252] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #249

No na początek potrzebujesz zasilacz, przejsciówkę do myszki i jakiegoś joya.

Zamiast goteka, może lepiej SD2IDE i ewentualnie rozszerzenie do 2MB chip. Postawisz sobie system i z 2MB chipu wiele gier będzie działać z instalacji na SD. Kartę pamięci przygotujesz sobie na WinUAE.

Jest to tanie i dobre rozwiązanie na początek, bo jakbyś nie chciał jej dalej rozbudować, to 2MB CHIP i HDD będzie bardzo przydatne i zawsze użyteczne


https://amigastore.eu/en/877-xt-accelerator-for-amiga-600-28mhz-11mb.html

jeszcze coś takiego jest

Są programy, które do działania wymagają 020. Taki IGame do wyboru gier WHD wymaga 020, a wersja po 68000 nie chciała u mnie ruszyć na wichrze.
Jak cena praktycznie taka sama, to raczej kupiłbym Furię. Pozatym 020 jest szybszy przy takim samym taktowaniu

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2021 21:18:48 przez snifferman
[#253] Re: Zakup Amigi

@snifferman, post #252

Konfiguracja 2mb chip i hdd jest na początek zupełnie ok.
Sporo się nauczyłem na takiej, głównie instalować
gry na hdd; whdload będą dobrze działać
gry 1 i 2 dyskowe, chociaż pamiętam, że na 2mb chip
bez problemu działa 3 dyskowe Agony.

Chyba wersje files mają mniejsze wymagania od image,
ale nie jestem ekspertem w dziedzinie whdload.
-----
Niestety, z powodu obawy przed piratami dużo
gier nie można zainstalować na dysku.
Czasami można zainstalować daną grę, ale
żeby odpalić i tak trzeba mieć 1 dysk w stacji,
np. Banshee na aga tak było i chyba ab ta.

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2021 21:31:13 przez mmarcin2741
[#254] Re: Zakup Amigi

@snifferman, post #252

Zgoda. Dodatkowy Chip i HD to podstawa. Tanie a komfort pracy zwiększy się od razu. Jaki tam jest kick? Przy 2.x to nawet z 2MB można się systemem fajnie pobawić.

Przy adapterach myszki i joy'a pamiętaj, że w większości przypadków nie podłączysz bezpośrednio do a600 ze względu na obudowę. Tu najlepiej zrobić sobie przejściówkę ze starego kabla i złącza serial 9 pin. Wystający adapter z boku mnie doprowadzał do szału bo cały czas w niego uderzałem ręką.

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2021 21:36:06 przez ppill
[#255] Re: Zakup Amigi

@mmarcin2741, post #253

Przy A600 tylko z 2 MB chip to ja nauczyłem się szybko zamykać okienka.
Workbench po załadowaniu kradł chip, każde okienko otwierane kradło chip.
Więc jak się dokopałem do gry to nagle okazywało się, że chipu mało
Do komfortowego użytkowania WHDLoad sam chip to trochę mało.
Przydało by się trochę Fastu.

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2021 22:01:42 przez nekroskop

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2021 22:02:02 przez nekroskop
[#256] Re: Zakup Amigi

@nekroskop, post #255

Ja nauczyłem się odpalać Amigę z opcji
"boot whithout startup sequence" i
wpisywałem tekstowo ścieżkę do gry szeroki uśmiech
[#257] Re: Zakup Amigi

@nekroskop, post #255

Podejrzewam, że autor poszukiwań swojej wymarzonej Amigi chciał coś w ograniczonym budżecie.
800zł Za A600 bez zasilacza, to trochę dużo, więc jak ma być tanio, to SD i 2MB Chip musi na początek wystarczyć. Pamiętaj, że jeszcze osprzęt potrzebny.
[#258] Re: Zakup Amigi

@mmarcin2741, post #256

to było poza moją strefa komfortu. siermiężne i uciążliwe
nie polecam nikomu.
[#259] Re: Zakup Amigi

@nekroskop, post #258

Jest polecenie 'ystart', chyba na aminecie. Polecam :). Wystarczy je uruchomić z CLI i można klikać myszką bez uruchamiania WB.

http://aminet.net/package/util/wb/yStart

Nie pamiętam jaki kick wymaga, trzeba sprawdzić.
[#260] Re: Zakup Amigi

@snifferman, post #257

Zdaje sobie, że takie 4MB to dodatkowe 136 zeta ( chyba za tyle jest na Alle )
Jednak brał bym to bardzo mocno pod uwagę.
[#261] Re: Zakup Amigi

@nekroskop, post #260

Za 149 jest 8MB, tylko wtedy pewnie straci się PCMCIA.
Mając wybór między 8MB fast a dodatkowym 1MB CHIP, to pierwsze wydaje się lepsze.

1MB CHIP + 8MB FAST już wystarczy aby odpalić wiele gier w WHD. Wszystko zależy czy planuje się przy tym fascie zostać, czy w planach jest furia.
[#262] Re: Zakup Amigi

@snifferman, post #252

Przecież to produkuje Archi-Tech, a chcecie to z Portugalii ściągać?
[#263] Re: Zakup Amigi

@UJP, post #242

za te 70 zł dopłaty chyba jednak wolałbym A1200 ?

Przecież od zawsze było wiadomo że jak się chce za bardzo na wszelką siłę oszczędzać to się płaci dwa razy ok, racja
2
[#264] Re: Zakup Amigi

@UJP, post #242

Ja bym brał A1200 i dozbierał sobie te 389 na nowe rozszerzenie FAST link . Czyli na początku 1200 golas, potem fast do tego. Zostaje wtedy tylko wydatek na przejściówkę i
Ide sd i kartę, czyli grosze.
1
[#265] Re: Zakup Amigi

@snifferman, post #261

Nie rozumiem. Mając Furię nie mogę mieć 2MB Chip Ram?
[#266] Re: Zakup Amigi

@twardy, post #264

No właśnie widzisz tu grosze tam grosze i będzie 2500zł i tak. Znając siebie nie uzbierałbym. Pewnie bym na coś roztrwonił. A tak Amiga już w drodze. Miała być 500 OCS a jest 600 ECS. Kierowałem się też zakupem z tej aukcji tym, że ona jest po wymianie kondensatorów. A to też jest kilka stówek prawda? Są aukcje gdzie A600 z Furią jest za 2500zł więc chyba aż tak nie przepłaciłem? Zresztą w tych czasach wszystko drogie. Dobrze że do tej Amigi nie było jeszcze kartonu ze styropianem bo wtedy już by mnie nie było stać :D
1
[#267] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #265

Dodatkowe 1 MB chip w Amidze 600 montuje się pod klapką na spodzie Amigi. Furia idzie na procesor.
Więc trzeba kupić jakby 2 rozszerzenia.

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2021 09:29:56 przez WojtekX
[#268] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #265

Oczywiście, że możesz. Kup sobie +1MB Chip pod klapkę na początek i spokojnie zbieraj na Furię OK Jeśli to ma być Twoja jedyna Amiga, to nie bawiłbym się w półśrodki z Fastem, bo choćby dla WHDLoad warto mieć 020, zamapujesz sobie Kickstart, itp. itd. Generalnie jest prosto, bo to najbardziej słuszna, opłacalna i dostępna opcja dla A600 obecnie.
1
[#269] Re: Zakup Amigi

@UJP, post #242

Gdybanie teraz o A1200 jak autor wątku kupił A600 mija się trochę z celem. Zresztą nikt nie bierze pod uwagę, że komputer ma wymienione kondensatory, zatem mamy przynajmniej 150 zł do przodu. Dodatkowo komputer jest czysty więc odpada wiele godzin pracy na czyszczenie.

Jeśli kolega będzie chciał sobie zaoszczędzić na reszcie to przecież może. Kupując używany zasilacz (choć najlepiej nowy np.: RT-50B) można wybrać za 50zł ADP-30RB i wtyczkę DIN 8pin 262st. (15 zł), trochę pracy i ma za około 70 zł zasilacz. Myszkę zgodną z PS/2 każdy może mieć nawet w domu, wystarczy tani interfejs Jerry (około 60 zł) i też kilka dyszek do przodu. Kabel EURO-RGB za 40zł. Adapter IDE na SD to jakieś 50 zł. Pozostaje pamięć, ja bym brał FAST 4 lub 8 MB, czyli powiedzmy około 150 zł. Wychodzi, że za mniej niż 400 zł da się kupić wszystko. Całość wyszłaby zatem za 1200zł. To nie taka wysoka cena, dużo niższa od kompletu z A1200.

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2021 09:32:25 przez brain030
[#270] Re: Zakup Amigi

@brain030, post #269

To ja przy okazji chciałbym, abyśmy postarali się mniej więcej ustalić jakie to są obecnie te mityczne "rozsądne ceny" Amig, które co i rusz pojawiają się w ogłoszeniach KUPIĘ na giełdzie ppa.

Ktoś czuje się kompetentny w tej kwestii ? Bo ja nie bardzo
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem