kategoria: A500
[#31] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #29

whdload można wykorzystać pamięć fast jako chip?

nie
[#32] Re: Zakup Amigi

@Krashan, post #28

Można kupić A500 z mobo rev8. Wtedy nie ma baterii, zegara, jest 0.5MB ram na start, denise przeważnie jest OCS.
Wiele osób kupuje A500. Rozbudowuje i po jakimś czasie szuka A1200, bo jednak czegoś brakuje.
Każdy musi sobie przemyślec co chce osiągnąć i jaki ma budżet.

Ja brałbym na start A1200 jeśli miałbym $$. Na ebay kosztuje między 300 a 400e.
Ile wyjdzie A500 rev6a powiedzmy z TF536 i 1MB chip?
Albo zamiast TFa pistorm?

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2021 12:11:54 przez snifferman
2
[#33] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #1

Moim zdaniem warto zapoznać się z WinUAE.
Pobaw się wirtualna amiga kilka tygodni. Zobacz jaki sprzęt dokładnie pasuje ci najbardziej.
[#34] Re: Zakup Amigi

@makaron, post #33

Wirtualną Amigą bawię się już kilka ładnych lat. Zarówno Winuae jak i Amibian. Prawdziwej Amigi nigdy na żywo nie widziałem dlatego tak mnie kusi.

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2021 13:20:03 przez tukinem
[#35] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #34

Doskonale Cię rozumiem
[#36] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #18

Tylko że Amiga 1200 nie zawsze radzi sobie dobrze z grami z A500. Wiem że większość działa ale jest spora grupa gier które nie działają

Tak? Jakich? Podaj tytuł a ja Ci go odpalę i zrobię nagranie.

A tak na serio jak ktoś już pisał to w epoce dyskietek i w 90% wystarczyło wczytać KS v1.3 i/lub zmienić parametry w Early Startup menu.

Powiem od siebie to, co już niektórzy wspomnieli. Kupując A1200 masz na starcie to, co w A500 musisz dołożyć - 2MB ChipRAM, 68EC020 14MHz, kontroler i port IDE, PCMCIA, ClockPort. Dodatkowo nie zapomnij o AGA, a na ten układ jest kilkaset gier, z czego część tylko na AGA. Teraz zwróć uwagę że A500 masz już pozapychaną dodatkami i trudno coś upchnąć, a w A1200 nie masz na razie nic. W slot rozszerzeń wystarczy dołożyć tylko jakąś kartę już z dodatkowym FastRAM i ewentualnie z lepszym procesorem i innymi dodatkami. W PCMICA można włożyć różne karty (na szczęście standard się przyjął), na ClockPort też są rzeczy. HDD to tylko kwestia podpięcia napędu pod port IDE lub ewentualnie jakiejś przejściówki np na SD czy CF.

Co do ceny, jak dla mnie lepiej poczekać i szukać okazji by kupić okazyjnie A1200 niż kupować A500 i się pakować później w kupowanie dodatków zbędnych w A1200. Ja kupiłem zestaw A1200 z 8MB FastRAM do napraw, która y licząc z innymi wydatkami (naprawa, wymiana kondensatorów, S-Video mod, wymiana baterii na koszyk w rozszerzeniu) wyniosła mnie około 700PLN. Ktoś ostatnio wylicytował A1200 za niewiele ponad 1000PLN. Więc można ale trzeba czekać i obserwować aby trafić na okazję.
7
[#37] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #26

Ja tam nie wiem... Montowanie karty na procesorze 68000, za pomocą odwróconej podstawki, to wg mnie poroniony patent. Tak przynajmniej uważam z punktu widzenia Apollo630, gdzie nie przewidziano żadnego dodatkowego mocowania przy całkiem konkretnych rozmiarach i wadze karty. Nijak się tego nie dało utrzymać w stabilnym działaniu ani nawet w stabilnym postoju.

Po długiej i nierównej walce, w końcu przylutowałem to dziadostwo do proca na fest. Ale nadal uważam, że to jest kupa nie robota.
[#38] Re: Zakup Amigi

@Solo Kazuki, post #36

Tak? Jakich? Podaj tytuł a ja Ci go odpalę i zrobię nagranie.

Jak byłem użytkownikiem A1200 z dyskietek, to wszystkie gry
działały, ale czasami trzeba było wejść do start menu i wy-
łączyć cache cpu oraz włączyć kości ecs.
Nie ukrywam, że było to dosyc upierdliwe.

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2021 14:20:04 przez mmarcin2741
[#39] Re: Zakup Amigi

@mmarcin2741, post #38

Samo granie z dyskietek też jest upierdliwe. Nie po to dzisisiaj się kupuje karte cf/sd i fast, żeby grać z dyskietek.
W a500 przełączanie kickstartów też jest upierdliwe
[#40] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #11

Jeśli chcesz pograć w gierki na OCS (czyli większość gier z czasów świetności amigi), pooglądać wczesne demka, popuszczać moduły, lub testować swoje programy Amosowe (napisane pod winuae, a nie na prawdziwej amidze) to A500 wystarczy.

Jeśli chcesz czegoś więcej, to moim zdaniem A1200 + rozszerzenie pamięci to jest minimum, żeby wygodnie amigować.

W rozbudowę A500 bym nie szedł, bo się tylko namęczysz.

A zamiast Vampira, to odpal sobie winuae na pececie, ustaw parametry na maksa, podłącz peceta do tv kablem hdmi i już masz vampira za darmo :)
2
[#41] Re: Zakup Amigi

@mastaszek, post #40

za rok wyjdzie The Amiga 500, pewnie w dużej obudowie, najpierw mini potem maxi
[#42] Re: Zakup Amigi

@mastaszek, post #40

W rozbudowę A500 bym nie szedł, bo się tylko namęczysz.

To niestety prawda. Jedyną łatwą i prostą formą rozbudowy
dla poczatkującego jest ACA500+ a ta trochę kosztuje.
Ostatnio około 800zł.

Plusem ACA500+ jest fakt, że zrobi 1mb chipu nawet
na A500 rev.5 bez moda na płycie. Ale i tak trzeba
mieć Agnusa z rev.6 lub 8.
[#43] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #18

Przez WHDLOAD wszystko działa. Bez AGA tracisz sporą grupę świetnych gier, oraz demosceny.

Tylko że Amiga 1200 nie zawsze radzi sobie dobrze z grami z A500. Wiem że większość działa ale jest spora grupa gier które nie działają. Dlatego wybrałem A500.
1
[#44] Re: Zakup Amigi

@mmarcin2741, post #42

dla poczatkującego jest ACA500+ a ta trochę kosztuje.
Ostatnio około 800zł.

Jest jeszcze TF536, 68EC020TK.
Kilka innych kart opartych na 68000 (np. Wicher)
Wspomniany już Pistorm. Trochę tego jest
[#45] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #18

Tylko że Amiga 1200 nie zawsze radzi sobie dobrze z grami z A500.

Może nie ogralem jeszcze wszystkiego ale do tej pory się z czymś takim nie spotkałem. Tylko a1200, chyba że decydują jakieś kwestie sentymentalne.
1
[#46] Re: Zakup Amigi

@mmarcin2741, post #38

A kto mówił o dyskietkach? Nie jestem masochistą.
[#47] Re: Zakup Amigi

@Solo Kazuki, post #36

Nie uruchomisz na A1200 chocby wszystkich gier A500 1MB, ktore na sztywno korzystaja ze slow fastu. Chocbys nie wiem jak kombinowal z Early Startup lub kickstartem. Takie gry tylko spod WHDload odpalisz. Z tego co pamietam to chocby Swiv nie dzialal na A1200. Ale oczywiscie pozniej czesto byly robione przez koderow/crackerow wersje fixed. Wiec takich gier jest coraz mniej.
[#48] Re: Zakup Amigi

@Don_Adan, post #47

Jeśli na A500 rev6 masz 1MB chip to aby mieć slow chyba i tak musisz kombinować? Z tego co pamiętam, to nawet jak wlutujesz 1MB na mobo, to pamięc z pod klapki nie będzie widoczna. Musisz mieć rozszerzenie z podstawką pod Garego, albo przełącznik SLOW/FAST rozszerzenia pod klapką. Są oczywiście karty turbo, które dodają pamięć pod adresem SLOW.

Nie uruchomisz na A1200 chocby wszystkich gier A500 1MB, ktore na sztywno korzystaja ze slow fastu.

Nie ma żadnego rozszerzenia FAST 9,5MB do A1200, co dodaje pamięć pod adresem SLOW?
[#49] Re: Zakup Amigi

@Don_Adan, post #47

A ile jest takich gier? Pisałem że w 90% przypadków, więc to te 10%. Zresztą SWIV jest wersja AGAfix i WHDLoad a chyba były też inne HD loadery.
Nie ukrywam że A1200 miałem od razu z HDD, więc ominęło mnie sporo tych przykrości. SWIV akurat nie pamiętam że miałem jakikolwiek problem, ale mogłem go już uruchamiać z HD (wtedy chyba w ogóle nie było WHDLoad, albo był w powijakach) albo wersję AGAFix.
[#50] Re: Zakup Amigi

@Solo Kazuki, post #49

No właśnie też jestem ciekaw, na razie to opowieści z mchu i paproci, że są podobno takie gry.
Podejrzewam, że więcej zyskasz jeżeli chodzi o gry i dema kupując A1200 niż A500.
a gry o których mowa zostały już dawno przerobione, albo nie są warte uwagi.
Powtórzę jeszcze raz za poprzednikami - conf minimum
A1200 + CF/SD2IDE + 8MB Fast
i po temacie
1
[#51] Re: Zakup Amigi

@nekroskop, post #50

Ja bym szedł w CD32 z TF330. Taniej wyjdzie.
[#52] Re: Zakup Amigi

@pp, post #51

no też można, mam taki zestawik i śmiga elegancko
ale z tego co doczytałem i rozumiem to kolega i tak nie ma budżetu ani na 1200 ani cd32
chce się w 1000 zmieścić
to w sumie chyba bym poszedł w A600 + 1mbchip +cf2ide + 8mbFAST
ale chyba też nie wyjdzie taniej niż
A500 + 0.5/1M pod klapke + IDE 8GB Fast
[#53] Re: Zakup Amigi

@Solo Kazuki, post #49

Bylo ich dosc duzo. I zalezy czy chodzi tylko o cracki czy tez o oryginaly gier, bo oryginaly bardzo czesto mialy zabezpieczenia w stylu RNC copylock, a tam byly wersje zabezpieczen, ktore dzialaly tylko na 68000. Mozesz zreszta obejrzec TOSEC i szukac "f AGA", o ile pamìetam. Ale teraz to pewnie chodzi duzo wiecej, Ross caly czas fiksuje rozne gry.
[#54] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #34

Wirtualną Amigą bawię się już kilka ładnych lat. Zarówno Winuae jak i Amibian. Prawdziwej Amigi nigdy na żywo nie widziałem dlatego tak mnie kusi.

Nie zostało to wspominane w temacie ale jakie jest docelowe urządzenie wyświetlające obraz z wymarzonej Amigi 500?

Jeśli jest to jedyny słuszny ekran kineskopowy CRT to jak najbardziej popieram taki kierunek bo od lat (tak gdzieś od 1985) prawdziwa Amiga była jedynym* rozwiązaniem dla CRT które było pozbawione okazjonalnego haczenia spowodowanego desychronizowaniem się emulatora z ekranem i pozbawionym input laga**.

Amigi przez RGB podłączać bezpośrednio do żadnego LCD nie chcesz bo wygląda to i działa bardzo słabo. Nawet monitory które łapią sygnał 15KHz bezpośrednio mają słaby obraz, nie wspominając że niewiele takich jest i większość to jakieś stare truchło na panelach TN na które szkoda oczu.

Normalnie to aby mieć dobry obraz z retro komputerów/konsol potrzeba drogi scandoubler*** ale dla Amigi 500 na szczęście można użyć taniego rozwiązania bazującego na Raspberry Pi Zero https://www.ppa.pl/forum/amiga/42437/rgb-do-hdmi-karta-video-adapter-na-raspberry-pi i się dość tanio wykpić. Nie wiem jak dobrze to działa bo na własne oczy nie widziałem aby wyłapać w czym to rozwiązanie nie jest idealne ale podobno**** całkiem dobrze i nie rwie jak Indivision ECS/AGA.

*) Dzisiaj są oczywiście lepsze rozwiązania aby grać na CRT np. Mister FPGA


**) Ten problem oczywiście nie tylko na CRT z emulatorami ale też starymi słabymi LCD. Na normalnym gamingowym LCD z Freesync/G-Sync emulatory działają bardzo dobrze, nic nie haczy i laga też ma o ile emulator nie buforuje bez sensu klatek. WinUAE z tego co pamiętam jak ostatnio go używałem jest sensownie napisany i działa idealnie z monitorami VRR.

***) I dalej zapewne jest to najszybsze rozwiązanie podłączania Amigi do VGA/HDMI w sensie input laga. Jaki lag ma to rozwiązanie na RPi to jednak nie wiem. Zakładam że jakiś ma.

****) Z tymi zapewnieniami ludzi z netu to jednak różnie bywa. Indivision ECS też miał wg. wielu ludzi nie rwać a jak zobaczyłem jak to działa u brata to jednak okazało się ustawienie 50Hz w opcjach Indivision znaczy że ta karta sobie sama generowała jakiś swój tryb 50Hz a nie że nie będzie rwało
[#55] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #34

Kup sobie taką na jaką cię stać. Teraz wszystkie modele są drogie, i w razie jak ci się znudzi amigowanie nie zostaniesz z jeszcze droższym modelem do sprzedania dalej. My tutaj na forum jesteśmy maniakami, i zakładamy że wszyscy tacy być muszą :(
Kup sobie a500, rozszerz, a jak się nakręcisz to pójdź model wyżej. Pięćseta dobrze zrobiona nie jednemu wystarczy do dobrego grania i oglądania demek.
[#56] Re: Zakup Amigi

@snifferman, post #48

Ja mam A500 z przelacznikiem slow/chip. A co do rozszerzen fast 9.5MB do A1200 to nie wiem. Jak bylem mlody to byly 4/8MB. Imialem takie 8MB jak mialem A1200.
[#57] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #1

Moim zdaniem nie ma sensu rozbudowywać A500, lepiej daj sobie więcej czasu na zebranie funduszy i kup A1200, wydaje mi się że cenowo wyjdzie na to samo. No chyba że już naprawdę nie możesz wytrzymać to kup golasa, to też nie jest zła opcja. Tylko mam pewne obawy, bo jak piszesz nigdy realnej Amigi nie używałeś, a tylko emulator... no możesz się rozczarować. WHDLoad nie odpalisz, o PPaint zapomnij, raczej Deluxe Paint III, AMOS bez dwóch stacji dyskietek to będzie lekka mordęga, OS 3.1 na OCS+68000 będzie się ślimaczył, itp itd. Nie to że zniechęcam, sam używam A500 z 1MB i dwiema stacjami FDD do takich rzeczy że ludziom by ręce odpadły , po prostu trzeba mieć świadomość jak się takiego sprzętu używa, ale jeszcze tego nie wiesz, wszystko przed tobą OK.
[#58] Re: Zakup Amigi

@XoR, post #54

nie rwie jak Indivision ECS/AGA.


Indivision AGA MK3 nie rwie. :)
1
[#59] Re: Zakup Amigi

@Don_Adan, post #53

No właśnie ja nie miałem większych problemów z grami, jak z dyskietek były. Zazwyczaj fixAGA były dla mnie raczej dostępne. Ale jak już pisałem miałem HDD i starałem się raczej od razu na niego wrzucać gry. Co do braku kompatybilności to jak już poruszyłeś kwestię cracków to warto to rozwinąć. Wiele cracktro/trainerów samych w sobie powodowało problemy z działaniem gier, które w innej wersji lub bez nich działały bez problemu. Można powiedzieć że przesiadka z OCS/ECS na AGA była dla mnie dosyć miękka i wychodziło u mnie co najmniej wspomniane 90%.

Lecz to było kiedyś, więc wtedy można było mieć dylematy. Teraz to nie tylko robią AGA fixy ale też dodają do gier dodatkowe funkcje lub wręcz naprawiają gry. Więc na dzień dzisiejszy nie mam żadnego dylematu, przypuszczam że więcej jest obecnie gier na AGA niż nie działających w jakiś sposób z OCS/ECS.
[#60] Re: Zakup Amigi

@forge, post #57

Ja mam standardową A500 z 1 mega ramu i gotekiem zamiast stacji dysków. Do tego tradycyjny dżojstik i telewizor CRT. Lepszego odwzorowania giercowania z dziecięcych lat sobie nie wyobrażam. Jest tak, jak było w roku 1992. Jest pięknie.

Ale (!) to mi służy właśnie tylko do takiego grania. Robienia na tym czegokolwiek innego sobie nie wyobrażam. I choć 30 lat temu w amosie na takiej konfiguracji coś tam dłubałem, to dziś wiem, że byłby to masochizm.
1
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem