kategoria: A500
[#91] Re: Zakup Amigi

@Jacques, post #88

Nie sądziłem że zakup Amigi 500 to będzie kwota w sumie 1500zł a nawet więcej... do tego na alleszrocie jest większość z niemieckimi klawiaturami bez zasilaczy. Do tego jeszcze trzeba scandoubler przecież żeby podłączyć do tv. Potem mysz i joystick.

Nie każdy sprzedaje sprawdzony sprzęt. Niektórzy wystawiają za 800zł a nie wiedzą nawet czy działa.
Kolejna sprawa to to że to są same golasy.

Ale skoro karton i styropian z Amigi na olx kosztuje 250zł to się nie dziwię tym cenom :)
[#92] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #91

Może dobrym pomysłem jest, żebyś nadal korzystał z emulatora, a w międzyczasie sobie spokojnie polował na sensowną ofertę A500 lub A600. A potem na spokojnie pomyślał o doposażeniu w dopałkę, itp. Nie trzeba wszystkiego od razu przecież. Powodzenia tak czy inaczej OK

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 12:13:03 przez Jacques
1
[#93] Re: Zakup Amigi

@Jacques, post #88

A w tytule jest "zakup Amigi", stąd po całej tej aktywności w wątku wzmianka o MiST wydaje się być rozczarowująca, zwłaszcza, że może się okazać, że MiSTowi brakuje duszy i temat wróci

Dusze ma, można nawet sobie jej kod źródłowy na githubie obejrzeć, ściągnąć, zmodyfikować, zsyntezować i uruchomić
Nie jest to jednak dusza Jaya Minera tylko jej re-imaginacja

Imho do grania "tak jak na oryginalnym sprzęcie" Mister jest najlepszym rozwiązaniem poza zakupem oryginalnego sprzętu. Nie jest to jednak oryginalny sprzęt i jeśli cały ten temat dotyczy zakupu jakiejś Amigi kompatybilnej z Superfrogiem z dyskietki czy wynalazkami z AMOSa to Mister jako pomysł aby mieć coś na czym można we wszystko grać z przyzwoitą jakością (tj. na starym dobrym CRT), w tym AGA, jest dobrym rozwiązaniem... ale NIE zamiast Amigi tylko zamiast bawienia się karty turbo do Amigi 500 które udają że mają AGA

Każdy amigowiec musi mieć Amigę! Takie jest prawo na PPA... chyba splat


Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 12:20:14 przez XoR
[#94] Re: Zakup Amigi

@XoR, post #93

Chyba się zapędziłeś, nie wiem co każdy amigowiec musi mieć, niech ma to co lubi Koledze brakowało czegoś więcej po emulacji, oby MiST mu to dał OK
[#95] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #91

Ale skoro karton i styropian z Amigi na olx kosztuje 250zł to się nie dziwię tym cenom :)

Karton i styropian w którym jest więcej grzyba niż styropianu i jak ostatnie 30 lat leżał w piwnicy to natychmiast musi do niej też trafić

Amiga to kiedyś był drogi temat, potem tani sposób na dobre gry, potem relatywnie tania zabawka a dzisiaj to niestety, ceny z lat 80-tych mamy. tylko pamiętaj: BĘDZIE JESZCZE DROŻEJ
Więc nie traktuj Amigi jako wydatek tylko inwestycję w przyszłość ok, racja

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 12:24:20 przez XoR
[#96] Re: Zakup Amigi

@Jacques, post #92

Obserwuję ceny Amig odkąd Amigi 500 były po 300zł a Amigi 1200 po 1200zł. Ceny już nie spadną, będzie tylko mniej Amig. Lubię sprzęt retro ale znam granice rozsądku. Tymbardziej że nie jestem dyrektorem który zarabia miesięcznie kilkanaście/ dziesiąt tysięcy.

Zarówno winuae jak i Amiberry są tym co mnie denerwuje już. Przy uruchamianiu trzeba wczytać konfigurację i kliknąć START. W Miście tego nie ma. Uruchamiam i po chwili mam Amigę w FPGA. Winuae przy emulacji procka 020 już się gubi i głupoty czyni często. Ustawienie fastest possible w CPU nijak się ma do prawdziwej rzeczywistości. Włączając cycle exact przy 020 działa wolniej niż przy 000 czasami. Tu na filmikach widziałem jak to działa i myślę że będę zadowolony. Czas pokaże.
[#97] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #96

Pamiętaj że MiST także nie ma cycle exact dla 68000-68020, nie wiem jaki to ma wpływ na niektóre programy. Nigdy nie bawiłem się w nic poważniejszego na tym sprzęcie. Wiem , że niektóre dema mają przez to problem (te starsze pozycje dla 68000).
[#98] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #96

To może poczekaj do marca i kup to. Przynajmniej wy wygląd Amigi. Co prawda miniaturowej, ale zawsze :)

The A500 mini

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 12:49:22 przez mastaszek
[#99] Re: Zakup Amigi

@mastaszek, post #98

Najgorsze możliwe rozwiązanie. Ani to pies ani wydra i jeszcze kosztuje 600zł

Wszystkie te konsole/komputery "mini" z tego co się orientuję są zrobione byle jak.
Za to fajnie wygląda ta myszka i pad. Może da się kupić je same taniej, szczególnie myszka by mi sie do Mistera przydała pomysł
1
[#100] Re: Zakup Amigi

@XoR, post #95

Amiga to kiedyś był drogi temat, potem tani sposób na dobre gry, potem relatywnie tania zabawka a dzisiaj to niestety, ceny z lat 80-tych mamy. tylko pamiętaj: BĘDZIE JESZCZE DROŻEJ
Więc nie traktuj Amigi jako wydatek tylko inwestycję w przyszłość


Dostrzeżmy w tym szklankę do połowy pełną: jeśli ktoś kupi sprzęt po w miarę rynkowej cenie i za rok mu się odwidzi, to nie zostanie z wydaną kasą i bezwartościowym elektrośmieciem. Nawet jeśli nie zarobi, to sprzeda bez problemu za zbliżoną kwotę.

Ceny rynkowe poznajemy na aukcjach z licytacją.
1
[#101] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #96

Nie znam się za bardzo na winuae, ale czy na pewno nie da się tam zrobić jednego pliku startowego po kliknieciu którego od razu uruchomi się "Amiga"? Kojarzę jakieś gry i dema pod winuae - dwuklik na ikonce i gra/demo samo wczytywało - bez potrzeby osobnego uruchamiania winuae, wybierana zapisanej konfiguracji Amisi itd.
1
[#102] Re: Zakup Amigi

@Daclaw, post #100

Ceny rynkowe poznajemy na aukcjach z licytacją.

Jeśli oczywiście sprzedający nie licytuje.
2
[#103] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #96

950zł to cena odpowiednia.


No i kupujesz jako nowy ze sklepu. Za połowe tej ceny można kupić używany.

Obserwuję ceny Amig odkąd Amigi 500 były po 300zł a Amigi 1200 po 1200zł.


Teraz też można upolować za tyle na ebay. Ostatnio kupiłem A500 rev8 z zasilaczem za 550zł
W lutym kupiłem 2x A500 za 370zł.

Coś koło kwietnia 2020 kupiłem A1200 za 260 euro (jakieś 1200zł) już nie pamiętam czy były do niej graty

A1200 da się kupić na ebay między 300 a 400 euro bez problemu.


Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 13:15:13 przez snifferman
[#104] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #96

A500 nadal można upolować za około 300 zł, może ta będzie ? zostało tylko 2h i nie ma chętnych, ta jest dobrym materiałem do rozbudowy, ale pewnie taka tania już nie będzie.
A500 to w miarę bezpieczny zakup, na tym forum jest dużo ludzi którzy mają po kilka sztuk na części, jest prosta w naprawie, nawet jakby się trafiła uszkodzona to się pewnie ktoś znajdzie kto postawi ją na nogi, a i pewnie dozbroi ( kontroler HDD+RAM, KS3, dorobienie zasilacza, ogólna konserwacja itd.).
[#105] Re: Zakup Amigi

@UJP, post #104

Ja kiedyś polowałem na rev8, bo wydawały mi się drogie. Mialem A1200 więc nie miałem "noża na gardle".
I tak przez kilka lat upolowałem kilka. A to nie wiadomo czy działa, a to sama płyta uszkodzona. Najtaniej jak kupilem to chyba samo mobo za 130zł, a kompletną za 250zł.

Można kupić w przystępnej cenie, tylko trzeba obserwować rynek i to nie tylko lokalny. Za granicą też można wyrwać okazjonalnie.
[#106] Re: Zakup Amigi

@RokiS, post #101

Oczywiście, że się da i nic nie trzeba robić, wystarczy kliknąć na konkretny plik konfiguracyjny .uae.
1
[#107] Re: Zakup Amigi

@AmiClassic, post #106

Ja miałem raz nawet jednego laptopa skonfigurowanego tak, że po włączaniu odpalał WinUAE. Były nawet specjalne wersje Windowsa, które były okrojone i nawet nie pokazywało pulpitu. Można było się oszukać, że to Amiga, co nawet dawało jakąs tam satysfakcję
[#108] Re: Zakup Amigi

@AmiClassic, post #106

no to mamy odpowiedź dla kolegi tukinem #96
Zarówno winuae jak i Amiberry są tym co mnie denerwuje już. Przy uruchamianiu trzeba wczytać konfigurację i kliknąć START

OK
[#109] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #96

Winuae przy emulacji procka 020 już się gubi i głupoty czyni często.

Eeee... ja miałem jednego PCta tylko dla WinUAE i nie miałem problemów. Wszystkie gry w jakie grałem działały. Z programów, to nie bardzo się wypowiem, bo bawiłem się tylko Protrackerem, DPaintem, Dopusem, FileMasterem, X-Copy i innymi użytkami.

Winuae przy emulacji procka 020 już się gubi i głupoty czyni często.

Przeważnie miałem ustawiony 030 lub 060 i nie miałem problemów.

Taki substytut mi jakiś czas wystarczał, ale że chciałem sobie trochę pogrzebać w sprzęcie i polutować, to kupiłem prawdziwą Ami. Czekoladopodobne niby smakuje, ale wiesz, że to nie czekolada.
10 letni laptop z i7 740QM spokojnie mi wystarcza do emulacji klasycznej Amigi z zapasem bez problemów.

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 15:12:20 przez snifferman
[#110] Re: Zakup Amigi

@snifferman, post #109

Ja mam np. w WinUAE m. in. ustawioną A1200 z emulacją B1230-IV (razem z użyciem jego ROM-u) i wydaje się to bardzo wiernie oddawać A1200 z tym turbo (kalka jednej z Amig, którą posiadam), wynik w SysInfo jest identyczny, działa MapROM z BlizKick, są prążki przy starcie, itd...
Jak sądzę, prefefiniowane w WinUAE configi również szybkością odpowiadają oryginałom (A500, A1200, itd.) i "żadne głupoty NIE są czynione"

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 15:45:16 przez Jacques
[#111] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #91

Skoro już się rozpisuję o tym Misterze a widzę jest zainteresowanie to sprawdziłem jak działa najwyższa rozdzielczość AGA na plazmie 1920x1080 42"
cały ekran
z bliska
No i najważniejsze

Co do tego jak się pracuje: obrazach dyskietek i dysków. Można sobie przerzucać przez FTP z/do PC albo podłączając kartę microSD ale ja tam nie lubię tego robić, sieć działa równie szybko jak czytnik microSD.

68000 w benchmarkach ma wydajność praktycznie taką samą jak mam na A600. Nie jest to chyba cycle accurate ale to jest problem możne w jakichś demach bo w grach już nie. 68020 ma tylko wydajność turbo i z testów jest podobna do tego jak działa 68030 @ ~50MHz (AIBB - cache wyłączony)
[#112] Re: Zakup Amigi

@XoR, post #111

W MiSTerze 68000 jest cycle accurate, użyto fx68k, natomiast przy 68020 jest tg68k. Nie ma tego rozwiązania w MiST zapewne przez mniejszy układ fgpa.
[#113] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #83

Widzę że masz wysokie wymagania i nie chcesz iść na kompromisy. Albo spojrzysz na sprawę realnie i zaakceptujesz pewne niedoskonałości albo ryzykujesz rozczarowanie. Bo co jeśli wydasz 1k na Mista i coś zacznie Ci w nim przeszkadzać? Teoretycznie jest to bliżej oryginału, ale to wciąż nie jest w 100% kompatybilny z Amigą sprzęt. Jakoś sobie nie wyobrażam zadowolenia z używania Mista skoro nawet WinUAE Cię denerwuje.

Twój wybór widzę w ten sposób:

1. Kupujesz prawdziwy sprzęt za tysiaka i bawisz się nim. Nie będzie to high-end ale tu nic nie będzie udawane tylko realne aż do bólu!
2. Pomedytuj, weź głęboki oddech i nie patrz w kalendarz, a twoja cierpliwość zostanie wynagrodzona. Dozbierasz i kupisz to co w pełni zaspokoi twoje wymagania.
3. Kup Mista/FPGA i licz na cud. To będzie jak loteria, może akurat trafisz?
[#114] Re: Zakup Amigi

@forge, post #113

Nie ma co się szczypać, tylko brać A500 z gotekiem.
Do tego crt jakiś 14 cali za max 50zł i jesteś
ustawiony do końca życia.
Brak twardego może trochę boleć, ale to wszystko
kwestia przyzwyczajenia.
[#115] Re: Zakup Amigi

@mmarcin2741, post #114

A cóż za problem HDD do A500? W 1992 roku to był pewien wydatek, ale dzisiaj?
[#116] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #1

Rozumiem to tak, że tworzysz gry pod WinUAE, i w końcu chciałbyś móc przetestować swoje gry na real hardware.

Jeśli AGA to A1200, ale nie kupuj w ciemno, przygotuj minimum 2k i albo ktoś z forum Ci odsprzeda, albo zanim kupisz od obcej osoby to wklej link do oferty na forum i zapytaj o opinie.

Jeśli A500, to.... powiem tak, ja się wychowałem na A1200, i dla mnie A500 to masakra jakaś, powolny procek, powolny ECS/OCS. No ale jeśli chcesz tworzyć gry na A500 i testować je na real A500, to wystarczy ci A500 + gotek żeby łatwo przenosić swoją twórczość za pomocą pendrive z WinUAE.

No i jak koledzy napisali, najlepiej do Amigi dokupić TV CRT, wystarczy taki 14", wszystko płynnie jak za lat 90tych :)
1
[#117] Re: Zakup Amigi

@wali7, post #115

A cóż za problem HDD do A500? W 1992 roku to był pewien wydatek, ale dzisiaj?

Hdd nie stanowi problemu, ale zachowajmy jakąś
kolejność zdarzeń. Jak kolega nie posiada Amigi,
to nie ma co dywagować o dysku.
Zakupi polecany tu komputer, to sobie sam
zdecyduje, jakie rozszerzenie mu pasuje.
Są rozwiązania z boku i wewnętrzne, czasami
ilość miejsca na biurku bywa czynnikiem roz-
strzygającym szeroki uśmiech

Oprócz Aca500, jest jeszcze taka opcja:




Dostępna w sklepie amigastore.eu. U nas w retroami
jeszcze nie widziałem.
Plusem platformy Amiga jest, że zabawę można
rozpocząć na golasie, bez hdd. A rozszerzyć
sprzęt później, jak finanse pozwolą szeroki uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2021 01:08:16 przez mmarcin2741
[#118] Re: Zakup Amigi

@michal_zukowski, post #80

A ile jest kompatybilności między A500 a A1200?
[#119] Re: Zakup Amigi

@Jacques, post #110

Żywą Amigę, to mam 500 + Gotek, ale emulowaną podobnie



Można to skonfigurować, żeby odpalało się po starcie. Gotowe presety tez są ok, dla klasycznych amig. Co najwyżej trzeba do romów się dokopać, ale dla chcącego.... ;)

Do do wersji mini, to jak tam pograć w na przykład w pinballe? Bo dołączanie klawiatury mija się z sensem tego urządzenia.
[#120] Re: Zakup Amigi

@ZbyniuR, post #118

Ja bym bardziej chciał się dowiedzieć, ile jest realnej niekompatybilności? Tzn. jakich to istotnych pozycji z A500, bez których żyć nie sposób, nie da się nijak ruszyć na A1200?

Bo coś mi się wydaje, że tylko powtarzamy za MA, że "część gier nie działa". Ale jaka jest realna skala problemu?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem