kategoria: A500
[#61] Re: Zakup Amigi

@mastaszek, post #40

Amiga 500 Rev8/500+ dodatkowo 1MB Chip, TF536 i karta CF.
A600+ 1mb+ chip + furia + CF
A1200 + 8mb fastram + CF
Z 500+ nie jest wcale tak tragicznie, w sumie A500 Rev6 podobnie jeśli 1MB chip wchodzi w grę.

Edit
W sumie jeszcze
CD32 + riser + TF330 + CF + klawiatura

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2021 21:19:41 przez makaron
1
[#62] Re: Zakup Amigi

@Drakon, post #58

Indivision AGA MK3 nie rwie. :)

Powiedz to tym wszystkim którzy kupili inne ich produkty które nie spełniają swoich podstawowych założeń.

Superfrog ma skakać jak się da do góry a nie w lewo/prawo pomysł
[#63] Re: Zakup Amigi

@mastaszek, post #60

Ja mam standardową A500 z 1 mega ramu i gotekiem zamiast stacji dysków. Do tego tradycyjny dżojstik i telewizor CRT. Lepszego odwzorowania giercowania z dziecięcych lat sobie nie wyobrażam. Jest tak, jak było w roku 1992. Jest pięknie.

Osobiście nigdy nie lubiłem grać na joystikach. Nawet na tzw. Rambo grałem w gry 'padem' bo się joye połamały to się rozebrało pady i wciskało blaszki i wbrew pozorom grało się znacznie lepiej pomysł

Do Amigi i Atari ST mam pada od Sega Master System i całkiem się on dobrze sprawdza. Mam też oryginalny arcade stick do SMS czyli coś a'la joystick. Fajne urządzenie ale trudniej się na tym gra niż na padach.
[#64] Re: Zakup Amigi

@XoR, post #54

Nie zostało to wspominane w temacie ale jakie jest docelowe urządzenie wyświetlające obraz z wymarzonej Amigi 500?

Jeśli jest to jedyny słuszny ekran kineskopowy CRT to jak najbardziej popieram taki kierunek bo od lat (tak gdzieś od 1985) prawdziwa Amiga była jedynym* rozwiązaniem dla CRT które było pozbawione okazjonalnego haczenia spowodowanego desychronizowaniem się emulatora z ekranem i pozbawionym input laga**.

Jak kupi crt z płaskim ekranem, z odświeżaniem 100hz, to przetwarzanie
obrazu będzie jak na lcd - input lat i artefakty podobno.
Dobrą robotę robią tanie, najprostsze crt-ki z końca
produkcji.
[#65] Re: Zakup Amigi

@makaron, post #61

Dobra lista.

Ostatecznie, jeśli faktycznie kolega nie ma w planach dozbierać kasy na takie configi, to do wygodnej zabawy i dem ECS wystarczy A500 albo A600 1MB z gotekiem.
[#66] Re: Zakup Amigi

@twardy, post #65

Jeden z kolegów z forum dał mi propozycję zakupu MISTa. Na FPGA mogę się przerzucić i zmieszczę się cenowo. Zawsze to już będzie AGA, RTG i procek 020. Z czasem dokupię pustą obudowę i klawiaturę.
[#67] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #66

Czyli zamiana emulatora programowego na sprzętowy. Rozwiązanie niezłe, tylko żebyś nie zatęsknił znów za jakiś czas za prawdziwą "fizyczną" Amigą
[#68] Re: Zakup Amigi

@Jacques, post #67

Jak dla mnie to: zamienił stryjek siekierkę na kijek....
1
[#69] Re: Zakup Amigi

@RokiS, post #68

Dla mnie też, wyszło dużo hałasu o... MiSTa

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 09:19:44 przez Jacques
[#70] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #66

Jakieś rozwiązanie jest.

Ale mam pytanie: czy na tym MIST można pracować, czy służy wyłącznie do gier?

Bo na prawdziwej Amidze sobie odpalisz AMOSa itp.
[#71] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #66

Myślałem, że chcesz Amigę?
Wyjdzie taniej, bo używane widziałem po 100e.
[#72] Re: Zakup Amigi

@Hexmage960, post #70

Mist to praktycznie nierozwijany projekt. Teraz jest mister który jest OpenSource. Wystarczy terrasic de-10 intela plus rozszerzenie ram. Co przy obecnych cena da jakieś 1200 zł . Da to Tobie prędkość pozwalająca na prace i granie.
[#73] Re: Zakup Amigi

@snifferman, post #71

Na początku już pisał , że gdyby miał pieniądze to zainwestowałby w V4 SA , więc chyba na prawdziwej Amidze mu jednak nie zależy. MiST fajna zabawka , AGA nawet bardziej dopracowana niż w V4.
[#74] Re: Zakup Amigi

@sand, post #72

W tej chwili ceny poszły bardzo do góry i jest problem z dostępnością. Cena de10 nano np. w Kamami - 1199zł. link Dodatkowo zakup modułu I/O , hub , SDRAM

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 09:38:17 przez JakubH_
[#75] Re: Zakup Amigi

@Jacques, post #67

MiST to bardziej reimplementacja sprzętu w FPGA, więc przynajmniej w teorii powinien być bardziej zbliżony do realnego sprzętu ( kompatybilność, czy brak opóźnień emulatorów ), ale z tego co wiem dostępne aktualnie wsady pod względem kompatybilności ustępują jeszcze takiemu UEA ?
W takim razie co tak naprawdę dziś zyskuje użytkownik kupując takiego MiSTa zamiast dużo tańszej maliny z emulatorem ? LAG będzie mniejszy ?
takie Raspberry Pi 4 chyba nawet będzie szybsze ? a na pewno będzie więcej RAM, emulacja 68060, PPC
[#76] Re: Zakup Amigi

@UJP, post #75

Nie daje nic, ale w głowie siedzi, że to jednak taki bardziej "prawdziwy" sprzęt, bo fpga ;)

Jak ktoś chce prawdziwy sprzęt to kupuje AMIGE :)

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 09:40:47 przez JakubH_
[#77] Re: Zakup Amigi

@UJP, post #75

MiST to bardziej reimplementacja sprzętu w FPGA,


Wg mnie to reimplementacja FUNKCJONALNOŚCI sprzętu w FPGA, żeby udawać ten sprzęt na innym sprzęcie, czyli emulować sprzętowo. No ale może nie zaczynajmy

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 09:41:29 przez Jacques
[#78] Re: Zakup Amigi

@Jacques, post #77

Zgadza się nie ma co zaczynać, temat wałkowany 100 razy. Żaden sprzęt w FPGA nie jest idealny, czy to MiST + klony , czy Mister lub V4SA i raczej nie będzie. Chyba nikt nie sądzi ,że tam np. AGA jest 1:1 jak w prawdziwym układzie :) Druga sprawa, ceny są wysokie za prawdziwą Amigę , tanio to już było i wybór klonów w fpga żeby spać spokojniej ( bo mam real hardware ) też chyba nie jest zły.

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 09:50:39 przez JakubH_
[#79] Re: Zakup Amigi

@RokiS, post #68

Dokładnie. Albo prawdziwa Amiga, albo po prostu winuae. No bo czy to mist, czy emulator napędzany na raspberry to nadal tylko emulatory.

@tukinem: Zamiast mista, kup sobie takiego PCta, naklej na niego nalepkę AMIGA, uruchom winuae i udawaj amigę :)

Mały pecet

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 10:00:02 przez mastaszek
[#80] Re: Zakup Amigi

@JakubH_, post #78

Mamy pudełko nie będące Amigą z emulatorem emulującym Amigę w 99% i pudełko niebędące Amigą emulujące/implementujące Amigę w 90%, dodatkowo droższe. Wybór jest jak dla mnie oczywisty.

Oczywiście jakby zrobili implementacje 1:1 Amigi w FPGA to by była inna rozmowa, ale nie zrobili.

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 10:01:06 przez michal_zukowski
1
[#81] Re: Zakup Amigi

@sand, post #72

Dziękuję za odpowiedź, nie jestem w temacie emulatorów. Używam WinUAE sporadycznie w razie konieczności.

Ja nie mając wcześniej z MISTem do czynienia zastanawiałbym się nad paroma rzeczami przed takim zakupem:

1. Jak zgram (oryginalne) oprogramowanie na ten komputer Dyskietki + CD?
2. Jak dostarczyć ROM?
3. Jaka jest kompatybilność oraz wygoda grania przez WHDLoad?
4. Czy jest możliwość grania w bardziej wymagające gry?

Wystarczy terrasic de-10 intela plus rozszerzenie ram.

Trudny temat. Nie mam pojęcia co te symbole oznaczają, a co dopiero gdybym składał taki sprzęt, choć PC potrafię składać.

Amiga powstała m.in. po to, by jednak mieć gotowy zestaw.

Z MISTem pewnie miałbym ten sam problem co z WinUAE, tzn. ściągnę z sieci ROMy, ściągnę obrazy Workbencha, zrobię partycję z archiwum, wyklikam konfigurację, pobiorę pirackie gry z sieci - kiedy w tle jest Windows.

Niby można to skonfigurować - mimo "złapania" myszy, ale moim zdaniem sporo traci się kiedy nie widzi się wygody pracy z systemem Amiga OS. To tylko moja opinia.

WinUAE koncentruje się na sprzęcie, imituje sprzęt z najwyższą dokładnością, sprawiając że system Amiga OS odszedł na dalszy plan.
[#82] Re: Zakup Amigi

@Daclaw, post #19

Po stronie systemu będziesz miał taką mapę klawiatury, jaką sobie ustawisz, niezależnie od tego, co jest napisane fizycznie na klawiszach. Możesz np. przykleić naklejki, albo w ogóle te fizyczne opisy olać i pisać bezwzrokowo. Możesz też zamienić miejscami klawisze Y i Z, tylko że one są pod różnym kątem, więc nie będzie to specjalnie ładnie wyglądać.


Dokładnie.
Amiga "nie wie" jaką podpiąłeś klawiaturę.
Jak rozumiem, chcesz programować, wobec tego pamiętaj, że większość znaków specjalnych jest umieszczona inaczej w DE i EN , nie tylko Z/Y. Kupując niemiecką klawkę masz opcje:
- ustawić niemiecki układ klawiatury i go używać (ble)
- naklejki (ble)
- nauczyć się gdzie co jest i pisać na pamięć (ja tak robiłem w dawnych czasach
[#83] Re: Zakup Amigi

@Hexmage960, post #81

Na Youtube widziałem wybór konfiguracji w Mist dla A500 i A1200. Można spokojnie używać Amiga OS 3.1 i WHDLoad. Chodzi to całkiem fajnie. Nie potrzebuję zgrywania oryginalnych nośników cd i dyskietek bo takich nie posiadam. Obsługuje za to ADF oraz obrazy dysków. 950zł to cena odpowiednia.

FPGA mogę wybrać. Zawsze to już bliżej oryginału. Nie muszę się przynajmniej martwić o wymiany elektrolitów lub wylanie baterii i skorodowane płyty główne albo nie czytające stacje dyskietek. Workbench odpalę na nim oraz Amosa. Jedynie bardziej wymagających dem nie ruszę ale na prawdziwej A500 tymbardziej bym nie ruszył.

Bardziej wymagających gier też nie odpaliłbym na A1200 bez karty turbo przecież. A nie łudźmy się A1200 plus karta turbo to już ponad 3000zł i wielka loteria jak ta Amiga będzie działać. Vampir faktycznie ma problemy z kompatybilnością. Raspberry to emulator. Więc chyba Mist to najlepsze rozwiązanie. FPGA to przecież nie zbrodnia? Wielu kupiło Vampira do prawdziwej Amigi.
[#84] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #83

Widzę, że jesteś zdecydowany. Sam nie znam posiadaczy MISTa, warto gdyby któryś z nich zabrał głos w wątku.

Widzę, że masz sprecyzowane wymagania.

Ja tylko przypomnę jaki według mnie jest "konfig marzeń". Amiga 1200 + Blizzard 1230-IV/50MHz + 16 MB RAM. Kupiłem to za nie tak duże pieniądze.

Z CD-ROMem komponuje się to w fajny zestaw.

Życzę Ci dokonania właściwego wyboru, który spełni Twoje marzenie posiadania Amigi lub podobnego sprzętu. I będę czekał na dalszy postęp w AMOSie i może też innych językach, jak np. Amiga E, który również polecam.

Ważne też ile masz w domu miejsca na taki sprzęt.

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 11:16:51 przez Hexmage960
[#85] Re: Zakup Amigi

@tukinem, post #83

No spoko, MIST to jakieś tam rozwiązanie. Nie wiem jak to wygląda z kompatybilnością na AGA co prawda.

Natomiast tak, jak koledzy pisali powyżej i tak predzej czy pozniej bedziesz chcial prawdziwą Ami ;) jeślibten MIST jakoś tam ogarnia AGA to i A500 wtedy wystarczy.
[#86] Re: Zakup Amigi

@Hexmage960, post #81

Z MISTem pewnie miałbym ten sam problem co z WinUAE, tzn. ściągnę z sieci ROMy, ściągnę obrazy Workbencha, zrobię partycję z archiwum, wyklikam konfigurację, pobiorę pirackie gry z sieci - kiedy w tle jest Windows.


Gdzie tu jest problem?

Niby można to skonfigurować - mimo "złapania" myszy, ale moim zdaniem sporo traci się kiedy nie widzi się wygody pracy z systemem Amiga OS. To tylko moja opinia.

Konfiguracja nie jest przecież trudna. WinUAE jest dopracowany i ma długą historię (wersja 1.0 jest z okolic 2005?). Nie wiem co masz na mysli mówiąc, że się nie widzi wygody pracy z systemem. Moim zdaniem praca na WinUAE jest wygodniejsza niż na prawdziwej amidze. Jest lepiej ale ten "niedosyt" pozostaje.

Powiem tak. Emulatorami bawię się od roku 2000. Grałem już na P200MMX. Od 2008 myślałem o zakupie prawdziwej Amigi, ale wydawały mi się drogie (a było dużo taniej niż dziś). w 2015 nie dałem rady i kupiłem A1200. I tak do dzisiaj mi się trochę tych sprzętów nazbierało.

Nie wiem czy ten Mist da satysfakcję na długo
[#87] Re: Zakup Amigi

@twardy, post #85

Ogólnie rzecz biorąc: kto chce kupić Amigę ten kupi, a kto nie chce to nie kupi. :)
[#88] Re: Zakup Amigi

@RokiS, post #87

A w tytule jest "zakup Amigi", stąd po całej tej aktywności w wątku wzmianka o MiST wydaje się być rozczarowująca, zwłaszcza, że może się okazać, że MiSTowi brakuje duszy i temat wróci

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 11:50:14 przez Jacques
[#89] Re: Zakup Amigi

@JakubH_, post #76

Nie daje nic, ale w głowie siedzi, że to jednak taki bardziej "prawdziwy" sprzęt, bo fpga ;)

Daje to że możesz tak samo podłączyć do CRT i działa z identycznie jak prawdziwy sprzęt. Ba, największy problem jaki obecnie z Minimigiem mam to to że gry na Amigę to tak średnio centruje obraz na wyjściu (względem innych komputerów/konsol) i próbuję to poprawić. W sensie Verilog i te sprawy a nie kombinowanie z ustawieniami Amigi.

Mister też ładnie działa przez HDMI z płaskimi panelami (i to na HDMI w tym samym czasie co CRT na wyjściu VGA - może być podłączone do TV/monitora 15KHz). Telewizor musi obsługiwać odświeżanie core'ów a nie na odwrót (choć można wymusić standardowe tryby tylko wtedy haczy). Rozdzielczość da się ustawić za to wyższą np. 1920x1080 i u mnie na plaźmie Panasonica VT30 działa to tak idealnie jak tylko mogłem sobie wymarzyć że będzie działać. Możesz oglądać dema z płynnymi scrollerami i nigdy nie zobaczysz żadnego haczenia ani dodatkowego laga.

Próbowałem tak to sobie ustawić tak na Raspberry Pi to jednak nie jest takie proste a już na pewno nie ma gwarancji że tam nie ma dodatkowego laga bo jak czasami haczy (bo się nie ustawiło idealnie trybu graficznego) to znaczy że lag pływa a jak nie haczy to dalej może być lag. Dodatkowo aby mieć dobry obraz bez efektów skalowania (takie drżenie pikseli jak się coś przesuwa na ekranie) to albo dla każdego emulatora trzeba inny tryb graficzny ustawiać albo sztuczkę z bardzo wysoką rozdzielczością poziomą a'la 1920 a nawet większą.

Mister to jeden prosty jak cep plik .ini i wszystko po prostu działa ok, racja
To oczywiście nie znaczy że Mister jest dla każdego najlepszym rozwiązaniem. Na monitorze/TV z VRR (Variable Refresh Rate) emulacja programowa może dać większe możliwości i wygodę np. obsługę ekranu 4K, lepsze opcje w emulatorze np. podkręcenia sprzętu, filtrów obrazu itp. Nie na Raspberry Pi bo tutaj żadnego VRR nie ma i jest to kiepskie rozwiązanie ale z PC na monitorze jak odpalam emulatory np. WinUAE to działa to idealnie i mam rozdzielczość 4K więc Mister tutaj raczej nic nie poprawia oprócz może faktu że mi focusa z systemu operacyjnego nie zabiera pomysł
[#90] Re: Zakup Amigi

@Jacques, post #88

Najwyżej znowu będziemy udzielać cennych porad :).
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem