kategoria: A1200
[#31] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@ppill, post #30

To prawda, producenci kart CF raczej luźno podchodzą do trzymania się komptybilności, w końcu to były/są głównie karty pamięci do aparatów fotograficznych.

W takich przypadkach pomaga interfejs 4xIDE i podłączanie dysku do "drugiego" kanału.
[#32] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@san_u, post #31

Zdaje się, że to SanDisk w 1994r. wprowadził standard cf, który ma być
kompatybilny ze standardem ide. Produkowali dobre i kompatybilne
karty, które zawsze były polecane do Amigi. Od 2016 SanDisk został
przejęty przez inną firmę i niestety karty już nie te, co kiedyś.

Na dzień dzisiejszy nie miałem nigdy kłopotu z kartami Transcend, ale
tylko w ide. W pcmcia nie działają w mojej A600.

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2022 15:26:52 przez mmarcin2741
[#33] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@krzysiekp41, post #29

A czy ten adapter CF to nie przypadkiem CF2IDE+ ?
[#34] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@Norbert, post #33

Tak, ten adapter ma dokładną nazwę CF2IDE+.

Tak wygląda ten adapter:
https://programatory.archi-tech.com.pl/environment/cache/images/0_0_productGfx_503/CF2IDE_plus_3.jpg

Ściągnąłem wczoraj z aminetu ten program - SCSIQuery. Skopiowałem go do katalogu C na karcie CF, do katalogu C na tym dysku HDD 8GB i na dyskietkę jako kopię zapasową.

Wczoraj zrobiłem następujący test:
Na ten moment mam podłączoną kartę CF i dysk HDD. Przy tym adapterze CF2IDE+ zworka jest ustawiona przy napisie ---> Master-ON oraz Slave-OFF. Dysk HDD ustawiony jest aktualnie na SLAVE (czyli brak zworki). Uruchomiłem system z karty CF i wpisałem w Shellu ---> scsiquery scsi.device UNIT=0 (tu wyskoczyły jakieś parametry odnośnie wykrycia nośnika pamięci) oraz scsiquery scsi.device UNIT=1 (tu wyskoczył komunikat, że niczego nie wykrywa).

W takim razie czy jest szansa, aby w końcu z kartą CF ten dysk HDD został wykryty ?
[#35] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@krzysiekp41, post #34

A drugą zworkę(na CF2IDE+) jak masz ustawioną? Up czy Down? Ustaw na Down bo druga opcja wymaga spatchowanego IDEFix.
[#36] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@ppill, post #35

Z drugą i trzecią zworką nic nie kombinowałem (tam jest brak zworek). Przy drugiej i trzeciej zworce są bardzo małe litery i ledwo widać co tam jest napisane. Nie wiem o co chodzi z tym spatchowanym IDEFixem.
Dopiero w piątek będę miał czas zajmować się Amigą.
[#37] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@krzysiekp41, post #36

są bardzo małe litery i ledwo widać co tam jest napisane.

Bierzesz telefon, robisz zdjęcie albo w podglądzie oglądasz te literki szeroki uśmiech

ps
Ciekawe czy eide.device też to obsłuży bez patchowania, a jeśli tak da radę z dyskami powyżej 4GB.
Eide.device dodatkowo przyspieszy też transfer z IDE

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 07:24:17 przez Norbert
[#38] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@Norbert, post #37

Dzisiaj mam czas zająć się A1200.
Ten mój adapter CF2IDE+ wygląda w ten sposób:


Zauważcie, że na czerwono zaznaczyłem gdzie jeszcze włożyłem zworkę. Tam przy tej zworce jest napisane "TURN POWER OFF!!!", czyli wyłącz zasilanie.
Gdy uruchomiłem A1200, to nadal dysk HDD nie został wykryty. Dysk HDD ustawiony jest standardowo na SLAVE (czyli brak zworki). Uruchomiłem system z karty CF i wpisałem w Shellu ---> scsiquery scsi.device UNIT=0 (tu wyskoczyły jakieś parametry odnośnie wykrycia nośnika pamięci) oraz scsiquery scsi.device UNIT=1 (tu wyskoczył komunikat "Required memory type for device not found. Device is not mounted").
Nie wiem czy teraz jest ustawione na Up czy Down.
Nie zajmowałem się jeszcze sterownikiem "eide.device", bo nie miałem czasu. Nie wiadomo czy polepszyłby sytuacje w sprawie wykrycia tego dysku HDD 8GB. Sami oceńcie.

Mam 2 pytania:
1. Czy dobrze zrobiłem, że ustawiłem zworkę na adapterze w tamtym miejscu ?
2. W takim razie czy jest szansa, aby w końcu z kartą CF ten dysk HDD został wykryty ?
[#39] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@krzysiekp41, post #38

OK. Co ta karta CF? Producent?

Może pójdzie w jednej z tych konfiguracji:

1) Przezworkujesz HD na "Master with non-ATA compatible slave" a CF na Slave. Zworkę na CF2IDE+ zostaw jak jest. Tylko przy uruchomieniu wejdź w Boot Menu i zobacz co jest wybrane jako boot partition.

2) Zamieniasz LoadModule na IDEFix (szukasz seriala na necie i robisz patcha do CF). Wtedy Zmieniasz zworkę na CF2IDE+ na UP. CF i HD ustawione na Master.

https://aminet.net/package/driver/media/IDEfix97
https://aminet.net/package/driver/media/IDEFix_patches

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2022 19:02:32 przez ppill
[#40] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@krzysiekp41, post #1

A próbowałeś wykonać soft reset przy podłączonym dysku i CF? Coś mi świta że kiedy podłączałem tak dysk do mojej Amigi, to był widoczny dopiero po soft resecie (mam taki sam adapter, trochę starszy, ale taki sam). CF na Master a HDD na Slave albo Cable Select (to chyba nie miało tutaj większego znaczenia przy ustawionym Master dla CF).
[#41] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@ppill, post #39

Nie znam producenta tego adaptera CF. To jakaś firma "No Name".
Kiedyś ten adapter kupiłem na allegro od sprzedawcy "JacekK84":
https://allegro.pl/oferta/adapter-cf2ide-do-podlaczenia-2-urzadzen-ide-11276796002?snapshot=MjAyMS0xMC0yNVQwMTozNTo0My42MTZaO2J1eWVyOzA3MmQyMzRhNDQ2YzYzZTJhZWU4MDc4MmJhNzQwYjliNmNkZjRiNWVhNGE3YjRmZDQyN2NmYTBjM2Q4YzAwYTY%3D

W rzeczywistości kolor tego adaptera jest zielony.

Karta CF 8GB to ta:
https://allegro.pl/oferta/karta-cf-8gb-amiga-1200-gry-cf-whdload-11445722532

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2022 19:25:17 przez krzysiekp41
[#42] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@krzysiekp41, post #41

Nie znam producenta tego adaptera CF. To jakaś firma "No Name".

Wszytko o producencie tego adaptera napisane jest na PCB.
Made in Poland

Nie dostałeś instrukcji do tego urządzenia ?
[#43] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@Norbert, post #42

Nie dostałem instrukcji.
[#44] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@krzysiekp41, post #43

A mój post czytałeś?
[#45] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@nostrum666, post #44

Czytałem.
Nie testowałem takiej kombinacji.
Dopiero w środę będę próbował.
[#46] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@Norbert, post #42

Dopiero w środę będę działał z tym tematem, bo zaraz muszę iść w kimę. W środę zadzwonię do sprzedawcy tego adaptera CF2IDE+ i niech podpowie mi na jakiej zasadzie działa ten CF2IDE+. Mam nadzieje, że wiedział co sprzedaje. Nie wiem po co producent montował złącze IDE przy tym adapterze, skoro dysk HDD nie może zostać wykryty - nadal nie ma światełka w tunelu. Mam nadzieje, że nie padł jakiś element elektroniki (układ scalony itp) w tym CF2IDE+. Raczej adapter jest 100% sprawny, bo inaczej dane z karty CF by nie ruszyły.
Dzięki Wam za fachowe podpowiedzi. Nadal brakuje efektu końcowego.
W środę będę nadal działał z tym tematem, bo jestem uparty jak osioł.szeroki uśmiech
Do środy, jak coś.
[#47] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@krzysiekp41, post #46

Sprzedawca jak i twórca tego adaptera są tutaj, na forum.
Tutaj masz wątek na ten temat.

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2022 21:10:53 przez nostrum666
[#48] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@krzysiekp41, post #46

Niektóre dyski są wybredne i nie działają w takiej konfiguracji jak masz.
Możliwe że inny dysk by pracował.

Nie masz w okolicy jakiegoś amigowca? Podaj namiary, może ktoś się znajdzie i znajdzie czas aby Ci pomóc
[#49] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@krzysiekp41, post #38

TURN POWER OFF!!! to ostrzeżenie, by nie przestawiać zworek przy włączonym zasilaniu, wyżej jest napisane, że góra to tryb 4xIDE, a dół to tryb przelotowy, czyli albo tu, albo tam. W trybie 4xIDE złącze IDE na adapterze to drugi kanał, ale do jego uruchomienia potrzebny jest idefix (sterowniki cd-rom powinny go widzieć bez idefixa), w trybie "passt", to złącze jest na tym samym kanale, co karta CF.

Nie było o tym wspomniane w instrukcji? Czy nie było w ogóle instrukcji?
[#50] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@Norbert, post #48

W Twojej opinii raczej to wina tego modelu dysku HDD, a nie tego adaptera. Wiele lat temu ktoś pisał mi na necie, że Amiga najbardziej wykrywa dyski HDD od Seagate. Mógł pisać bzdury i wymyślać, sam nie wiem.
Nie znam w swojej okolicy żadnego amigowca. Jestem z Kołobrzegu (zachodniopomorskie).
Żyjemy w takich czasach, że 99% ludzi zachwyca się smartfonami, iphonami, tabletami, pracują na laptopach albo komputerach stacjonarnych typu PC, stąd mają wywalone na Amigę, bo dla nich to bezużyteczny zabytek. Podążają tylko za tym co jest nowoczesne i na czasie. Oni nie kumają tego amigowego klimatu.
Czy mam podać tu publicznie namiary w postaci swojego nr telefonu albo maila czy Tobie na priv ?
[#51] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@san_u, post #49

instrukcja w PDF powinna być na stronie producenta:

CF2IDE+

a jak nie ma to trzeba mu (archi-tech) o tym przypomnieć, aby ją tam umieścił
[#52] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@san_u, post #49

Nie dostałem żadnej instrukcji do tego adaptera CF2IDE+.
Troche pogubiłem się w tym wszystkim. Mam nadzieje, że częściowo nie uszkodziłem tego adaptera. Zworkę tam umieściłem przed włączeniem A1200.
Czy w tej sytuacji mam wyciągnąć stamtąd zworkę w celu wykrycia dysku HDD czy mam ją zostawić ?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2022 21:45:17 przez krzysiekp41
[#53] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@krzysiekp41, post #52

Jak pisałem o producencie miałem bardziej na myśli kartę CF a nie adapter. To na 99% jest wina karty CF, która nie potrafi dogadać się z drugi dyskiem. W IDE slave musi pytać mastera o to czy droga wolna i jak nie dostaje odpowiedzi to nic się nie dzieje.

To allow for two drives on the same cable, IDE uses a special configuration called master and slave. This configuration allows one drive's controller to tell the other drive when it can transfer data to or from the computer. What happens is the slave drive makes a request to the master drive, which checks to see if it is currently communicating with the computer. If the master drive is idle, it tells the slave drive to go ahead. If the master drive is communicating with the computer, it tells the slave drive to wait and then informs it when it can go ahead.

The computer determines if there is a second (slave) drive attached through the use of Pin 39 on the connector. Pin 39 carries a special signal, called Drive Active/Slave Present (DASP), that checks to see if a slave drive is present.


https://computer.howstuffworks.com/ide.htm

Jak wyjmiesz kartę CF i do taśmy podepniesz oba HD(6gb i 8gb) to pewnie pójdzie bez problemu.

Nie pierwsza i nie ostatnia karta CF, która nie w pełni implementuje TrueIDE.
[#54] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@ppill, post #53

Wiem, pomyliłem się. Na szybko przeczytałem od Ciebie wiadomość. Poruszałem także temat tego adaptera. A pytałeś się tylko o producenta karty CF.
Gdy wyjmę kartę CF i do taśmy podepnę oba HD (6gb i 8gb), to raczej pójdzie bez problemu. Korzystam z taśmy, która umożliwia podłączenie dwóch urządzeń IDE (dysk(i)/cd-rom).
Ewentualnie mogę kupić w desperacji inną kartę CF albo inny adapter, jeżeli na tej mojej konfiguracji nic nie ruszy.
Co możesz polecić ?
[#55] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@krzysiekp41, post #54

Jeżeli CF to na dzień dzisiejszy chyba tylko Transcend. Nówka oczywiście. Z tym adapterem możesz mieć CF i te dwa dyski bez problemu.

Jak zainstalujesz IDEFix(serial z internetu plus patch) i zmienisz HD na Master plus zworka wyżej na adapterze, to powinno pójść z tą CF co już masz.

Jeszcze możesz zobaczyć ten pin 39. Może gdzieś po drodze nie styka. Na płycie, adapterze czy już samym dysku...

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2022 22:46:47 przez ppill
[#56] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@krzysiekp41, post #52

Adaptera nie uszkodzisz, tylko co najwyżej możesz zawiesić Amigę, jak będziesz przełączać na włączonym komputerze.

Karty CF nie zawsze chcą gadać z czymś innym na tym samym kanale, producenci raczej nie brną głęboko w kompatybilność przy współpracy z innymi urządzeniami, często te karty po prostu są jedynym urządzeniem w komputerze/aparacie.

Warianty, które są do wypróbowania:

Karta CF na SLAVE, dysk na master, zworka na adapterze w pozycji PASST.
Karta CF na MASTER, dysk na master, zworka na adapterze w pozycji 4xIDE, dysku w bootmenu nie zobaczysz, ale po uruchomieniu programu idefix (spatchowanego pod karty CF), on doda ten dysk do systemu.

Jeśli ten drugi wariant nie zadziała, a sam dysk HDD jest widoczny, kiedy nie ma karty, a zworka jest w pozycji passt. to raczej karta będzie tutaj tym kapryśnym urządzeniem, choć zdarzały się i kiedyś nawet pary dysków HDD, które ze sobą też nie chciały współpracować.

W trybie 4xIDE podłączałem kiedyś nagrywarkę, która na stałe jest ustawiona na master i działało mi to z kartą Sandisk Extreme III 4GB.
[#57] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@Norbert, post #48

Tu obcziłem jedną kartę CF 8GB do kupienia:
https://allegrolokalnie.pl/oferta/karta-wyciagnieta-z-amigi-1200-sandisk8gb-extreme3

Być może ta karta CF jest lepsza od tej mojej aktualnej Kingstona. Nie wiem czy ta karta ma lepiej skonfigurowany system (musiałbym zapytać sprzedawcy) i jest technologicznie lepsza od tamtego Kingstona.

Czy jest sens, abym kupował tą kartę CF 8GB SanDisk w celu wykrycia dysku HDD 8GB ??
[#58] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@krzysiekp41, post #57

Nie wiadomo czy problemem jest karta CF czy adapter CF2IDE.

Zamiast korzystać z HDD jako backupu, użyj pcmcia i w nim kart CF lub SD jako dysku kopii zapasowej.
[#59] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@Norbert, post #58

No i dodatkowo jest wygoda HOT-SWAP. Należy wspomnieć, że nie wszystkie karty CF działają w PCMCIA.

Druga sprawa, to robienie kopii zapasowej na starym mechanicznym dysku nie jest najlepszym posunięciem.

Z moich testów wynika, że wszystkie adaptery SD-IDE, które posiadam działają na sztywno jako master i działały w tandemie z dyskami HDD i moim adapterem CF-IDE z 4GB kingstonem z kwiatkiem

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2022 13:54:24 przez snifferman
[#60] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@krzysiekp41, post #57

Nie ma sensu kupowanie używanych kart i to jeszcze w takiej cenie. Wiadomo jaka tam była ustawiona geometria dysku (CHS) i jak bardzo przez to była zjechana?

Sprawdź ustawienia o których była mowa wcześniej.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem