kategoria: A1200
[#121] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@ppill, post #119

Te dwie karty (Kingston i SanDisk) kupowałem na allegro od różnych sprzedawców i oni te karty formatowali + wgrywali tam wszystko. Na obu systemach (Scalos i AmigaOS 3.0) jeszcze nic nie zmieniałem, jak coś.
Czyli rozumiem, że daną partycje w PFS można formatować powyżej 4GB mając Kickstarta 3.0.
Czy jednak jakiś inny filesystem do tego służy ?
[#122] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@krzysiekp41, post #121

ReadRDB

w Shellu:

readrdb scsi.device 0 f savefs ram:


w ram: będziesz miał plik(i) w stylu _xx.x. Robisz:

version _xx.x


dla każdego z nich i będziesz wiedział co tam się kryje za CFS\0

Skoro masz loadmodule w s-s i dodatkowe filesystemy w RDB to znaczy, że powinno działać. Dla spokoju możesz uruchomić check4Gb.

@snifferman

W sumie racja. Urządzenie dostaje DosPacket Formatuj i tyle... czasami warto jednak ustawić flagi dostępne tylko w tych filesystemach.
[#123] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@ppill, post #122

Konfiguracja mojej A1200:
1. Oryginalny Kickstart 3.0
2. Karta turbo Apollo 1240/40 (procesor CPU Motorola 68040 @ 40MHz 32MB Fast RAM + koprocesor FPU 68882).

Zauważyłem, że dwie różne wersje HDToolBox'a pokazują inną pojemność (błędną i prawidłową) dużej partycji na karcie CF Kingstona 8GB - po uruchomieniu systemu Scalos.
Gdy odpalam HDToolBox'a (to jest chyba ta stara wersja z dyskietki Workbench/Install 3.0/3.1) z katalogu Tools albo HDTools, to pokazuje mi drugą/ostatnią partycje (DH1) o pojemności 3052 MB - to jest błędna pojemność!!!
Gdy odpalam innego HDToolBox'a (to jest chyba jakaś nowsza wersja), to pokazuje mi drugą/ostatnią partycje (DH1) o pojemności 7148 MB - to jest prawidłowa pojemność.
Podejrzewam, że w tych dwóch wersjach HDToolBox'a są zapisane inne parametry w pliku "HDToolBox.info" - w ikonie. Jeszcze nie robiłem porównania odnośnie przejrzenia informacji o ikonie - tych dwóch wersjach. Ewentualnie ta nowsza wersja HDToolBox'a obsługuje partycje powyżej 4GB, sam nie wiem.

Co o tym sądzisz ?

Jestem w trakcie przygotowywania startującej (bootowalnej) dyskietki do obsługi:
1. dwóch kart CF podpiętych do dwóch osobnych adapterów V.H2 (zamontowanych do taśmy i to wszystko podpięte do płyty głównej)
2. karty CF podpiętej do adaptera PCMCIA
3. sterownika "scsi.device" - podobno wykrywa partycje powyżej 4GB

Mam prośbę do Ciebie:
Jeżeli będę już miał przygotowaną taką dyskietkę do obsługi tych 3 powyższych punktów, to mogę stworzyć obraz dyskietki (w ADF) i wrzucić to na serwer.
Gdy podam Ci linka, czy ściągniesz to z serwera, zapiszesz na dyskietce (na Amidze) i sprawdzisz co jeszcze można poprawić/dograć/skasować, aby to wszystko działało ?

Będę Ci bardzo wdzięczny.
[#124] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@krzysiekp41, post #123

Przypuszczalnie używasz HDToolbox i HDInstTool.
To dwa różne programy. Ten drugi jest lepszy.

Do obsługi dysków powyżej 4GB potrzebna jest odpowiednia wersja scsi.device oraz odpowiedni filesystem (pfs, sfs)
Karty pamięci w porcie PCMCIA obsluzysz przy pomocy compactflash.device a FAT32, NTFS, exFAT czy HFS po dograniu odpowiedniej mountlisty i drivera.

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2022 17:44:11 przez Norbert
[#125] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@Norbert, post #124

Programu HDInstTool - jeszcze nigdy nie używałem.
Odnośnie filesystemów, to gdzieś wyczytałem, że podobno PFS (powinno być chyba PFS3) zużywa najwięcej pamięci Chip RAM-u i z tego powodu niektóre gry mogą być nieuruchomione przez WHDLoad.
Odnośnie filesystemu "FastFileSystem" jako FFS, to podobno jest bezproblemowy (zużywa najmniej pamięci Chip RAM-u), ale nie wiem czy wykrywa partycje powyżej 4GB - przy odpowiedniej wersji scsi.device

Sam oceń.

Mam 2 pytania:
1. Czy do karty CF (przy ostatniej partycji 7GB) w praktyce lepiej używać filesystemu PFS/PFS3 (chyba zużywa najwięcej Chip RAM-u) czy jednak FFS (chyba zużywa najmniej Chip RAM-u) spośród pozostałych filesystemów ?
2. Czy podać Ci później linka do ściągnięcia tej mojej przygotowanej dyskietki (w ADF) i sprawdzisz co jeszcze można poprawić/dograć/skasować, aby to wszystko prawidłowo działało ?

Będę Ci bardzo wdzięczny.
[#126] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@krzysiekp41, post #123

Co o tym sądzisz ?


To samo co parę postów wcześniej... bez znaczenia, HDToolBox w starszych wersjach po prostu nie radzi sobie z poprawnym wyświetalniem pojemności większych dysków. Dysk można sobie spokojnie skonfigurować ale wpisując wszystko ręcznie bez pomocy paska i suwaków bo wszystko się pomiesza. Były jakieś patche ale nie pamiętam co dokładnie zmieniały. Może serwisant nagrał wersję z 3.1.4 albo 3.2, kto wie.

Możesz użyć polecenia version by zobaczyć...

To samo może dotyczyć innych programów. Dopus działa prawidłowo bo został poprawiony po udostępnieniu źródeł.

Bufory dysku domyślnie lądują w FAST jeżeli jest dostępny. No chyba, że ktoś sobie zmienił BufMemType na CHIP ale to raczej mało prawdopodobne.

PFS rzeczywiście potrzebuje więcej pamięci bo zawsze ustawia minimalnie 50 buforów. Blocksize na 1024 czyli masz 50x1024 bajtów na jedną partycję. Czyli jeżeli masz 5 partycji w PFS to 250kb idzie na same bufory (ale jak pisałem FASTu).

Zamieść linka do ADF to czy ja czy ktoś inny zobaczy i podpowie.
[#127] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@ppill, post #126

Skoro PFS zużywa tylko pamięć FAST RAM, to nawet lepiej. A1200 posiada fabrycznie tylko max 2MB Chip RAM-u + 32MB Fast RAM-u mam dodatkowo na karcie. Będę miał 3 partycje na karcie CF 8GB (max 250MB + max 250MB + max 7GB) = 7.5GB wolnej pamięci.
Zapomniałem jeszcze wspomnieć, że sprzedawca, który na allegro sprzedał mi takie same dwie karty CF 8GB SanDisk podał mi takie info na necie (odnośnie chyba konfiguracji tych obu kart):
1) max transfer dla karty CF ---> 1fe00
2) maska ---> 7ffffffe
3) dla PFS ---> 0x50465303
4) fnsizeset ---> 107
5) format - najlepiej Quick (pod Workbenchem)

Podejrzewam, że te jego pierwsze 4 powyższe punkty służą do skonfigurowania tych kart CF (chyba w HDToolBoxie tam przy partycjach w opcjach zaawansowanych) w celu szybszego odczytu/zapisu tych kart CF.
Sam oceń, bo nie mam pojęcia do czego służą te jego pierwsze 4 powyższe punkty.

Przed pójściem spać, zamieszczę linka do ADF.
[#128] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@krzysiekp41, post #127

Ta maska to w sumie chyba mogła by być ffffffff (8xf) ale nie pamiętam jak tam apollo ustawia RAM.
107 to maksymalna długość nazwy pliku.

Z tymi buforami to jeszcze trochę inaczej jest. Najlepiej zobacz przy pomocy polecenia devices. Bo jak jest w HDToolBox 30 to PFS zmieni na 150. Plus i tak sobie dokłada jak potrzebuje więcej. Przy 32 Mb fastu to nie problem.
[#129] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@ppill, post #128

Dyskietkę mam już prawie przygotowaną, ale muszę iść spać, bo zmęczenie mnie dopadło. Gdy będzie gotowa, to stworzę obraz dyskietki w ADF i wtedy zamieszczę linka na serwerze.
Zajmę się tym albo dzisiaj późnym wieczorem (w poniedziałek) albo jutro (we wtorek).
[#130] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@ppill, post #126

Tu jest ta moja dyskietka testowa w ADF:
https://mega.nz/folder/wQUilbaS#KTXLYp38xC4vj37_rsarJQ

Po uruchomieniu tej dyskietki na mojej A1200 (oryginalny Kickstart 3.0) efekty są następujące:
1. wykrywana jest karta CF 1GB z adaptera PCMCIA (działa kopiowanie/kasowanie) - testowałem przy pomocy programu Directory Opus
2. po odpaleniu HDToolBox (stara wersja z dyskietki Install3.1), to:
a) pokazuje mi jedną/testową partycje o pojemności max 4095 MB (karta CF Kingston 8GB)
b) pokazuje mi jedną/testową partycje o pojemności max 4095 MB (karta CF SanDisk 8GB)
3. po odpaleniu HDToolBox314 (jakaś nowsza wersja), to:
a) pokazuje mi jedną/testową partycje o całkowitej pojemności 7624 MB (karta CF Kingston 8GB)
b) pokazuje mi jedną/testową partycje o całkowitej pojemności 7630 MB (karta CF SanDisk 8GB)

Wniosek z tego taki, że nawet posiadanie odpowiedniego "scsi.device", to nie wystarcza, aby A1200 prawidłowo wykryła partycje powyżej 4GB na karcie CF. Musi być także nowsza wersja HDToolBox. Ta nowsza wersja HDToolBox314 pokazuje mi, że SanDisk ma 6MB więcej niż Kingston.

Będę używał tylko systemu jako ulepszonego Workbencha.
Ważne, że ta nowsza wersja HDToolBox314 wykrywa jednocześnie dwie karty CF i pokazuje ich całkowitą pojemność.

Na dyskietce mam zapisane m.in. takie pliki jak:
C/LoadWB-2
C/Mount-2
C/SetPatch-2 (tu jest chyba jakaś inna wersja)
Devs/compactflash-2.device (tu jest chyba jakaś inna wersja)
L/FastFileSystem-2 (tu jest chyba jakaś inna wersja)
L/FastFileSystem-3 (tu jest chyba jakaś inna wersja)
System/Format-1
System/Format-2
System/Format-3

Każdy z tych powyższych plików ma inny rozmiar.

Zależy mi tylko na tym, aby:
1. można było stworzyć ostatnią partycje ok 7GB (FFS lub PFS)
2. te dwie karty CF (Kingston/SanDisk) miały najszybszy odczyt/zapis przy tej mojej podanej konfiguracji sprzętu
3. dwie karty CF (Kingston/SanDisk lub SanDisk/SanDisk) były jednocześnie wykryte po uruchomieniu ulepszonego Workbencha

Mam 3 pytania:
1. Jakie wersje podanych powyżej plików będą najbardziej zgodne z Kickstarem 3.0 (-1/-2/-3) ?
2. Co można niepotrzebnego skasować i dograć na tą dyskietkę, aby wszystko działało prawidłowo ?
3. Jeżeli można coś poprawić, to mógłbyś mi to ogarnąć ?

Będę Ci bardzo wdzięczny.
[#131] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@krzysiekp41, post #130

Już Ci Norbert wcześniej pisał, ale powtórzę, HDInstTools jest lepszym narzędziem do partycjonowania dysków dla Amigi. Wykrywa poprawnie wielkości i nie ma jakichś ujemnych wartości. Użyj go zamiast HDToolBox.
[#132] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@nostrum666, post #131

Na tej dyskietce testowej jest HDInstTools (chyba jakaś nowsza wersja), ale niestety po niemiecku (nie lubię tego języka). Jak możesz, to zapodaj mi linka do ściągnięcia odpowiedniej wersji do wykrycia partycji powyżej 4GB (po angielsku).
[#133] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@krzysiekp41, post #132

Jak otworzysz HDInstTools to trzymaj prawy przycisk myszy i z menu EInstellungen wybierz Sprache a tam jest English.
[#134] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@nostrum666, post #133

Dobre i to.
Dzięki.
[#135] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@krzysiekp41, post #134

Nie zapisuj niczego przy używaniu HDInstTools! Jeżeli karty były przygotowywane przy pomocu HDToolBoxa to sobie tylko popsujesz RDB. Te programy trochę inaczej zapisują ten fragment dysku.
[#136] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@krzysiekp41, post #130

Po pierwsze...

Aminet:
http://aminet.net/package/util/virus/VirusZ
http://aminet.net/package/util/virus/xvslibrary

Masz virusa 'Happy New Year 96' (Mount, FastFileSystem-3, HDToolBox, Setmap) na którymś z dysków.

Nie jest groźny ale zawsze warto wytępić.

Po drugie...
Jakieś nowe kart CF znowu? Bo pisałeś, że masz gotowce...
Różnica w wielkości partycji na tych kartach spowodowana innymi ustawieniami geometrii dysku.
Masz scsi.device Don_Adama. Szybszy od oryginału ale podobno ten Doobrey'a (był w pliku z artykułu) trochę więcej potrafi wycisnąć.
Plik PFS3 to jedyny filesystem na tej dyskietce, który spełnia Twoje wymagania.
[#137] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@ppill, post #136

Masz virusa 'Happy New Year 96' (Mount, FastFileSystem-3, HDToolBox, Setmap) na którymś z dysków.

Dlatego też pliki mają różne wielkości.
Chyba że dodatkowo są to różne wersje programów/filesystemów.

Link do strony z kilkoma antywirusami.
Są tam tez bootujace adfy i dmsy
[#138] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@ppill, post #135

Sam widzisz, że niektórzy mają nieco inne poglądy na temat Amigi niż Ty. Gdy uruchomiłem dzisiaj tego HDInstTools z tej dyskietki testowej, to bezmyślnie klikałem na opcję "Ja". Mój błąd, ale mam teraz nauczkę na przyszłość!!! Wszystkie programy/narzędzia powinny być po angielsku, bo jesteśmy przyzwyczajeni do tego języka. Ewentualnie po polsku, ale nasz język ojczysty rzadko przydaje się w tych kwestiach. Wiem tylko tyle, że "Ja" po niemiecku oznacza "Tak". Po restarcie okazało się, że straciłem dane z karty CF Kingstona. Dwie partycje podzielone na ponad 3.5GB w standardzie NDOS. Na szczęście sprzedawca karty CF Kingstona nagra mi jeszcze raz te wszystkie dane na tego Kingstona. Na karcie Kingstona była nagrana jedna z moich ulubionych gier "Teenagent" w dwóch wersjach. Pierwsza wersja (niby HD) nie uruchomiła się z karty CF, bo wyskoczył komunikat, że trzeba włożyć dyskietkę (chyba nr 1). Dopisywanie "Assign" nic nie dawało. Druga wersja (chyba dostępna na CD32) uruchomiła się (inny rozmiar pliku startującego w .exe).
[#139] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@ppill, post #136

Nie mam już nowych kart CF.
Mam ogólnie 4 karty CF:
1. karta CF Kingston 8GB (na ten moment stracone wszystkie dane)
2. pierwsza karta CF SanDisk 8GB (partycja DH0/DH1/DH2)
3. druga karta CF SanDisk 8GB (partycja DH3/DH4/DH5)
4. karta CF Smart 1GB umieszczona w adapterze PCMCIA

Sprzedawca na allegro, który sprzedał mi te dwie karty SanDiska to także dorzucił mi kilka dyskietek z programami/narzędziami. Na każdej jego dyskietce jest nagrany program File Master. Wolę bardziej Directory Opus. Na jednej z tych jego dyskietek był chyba nagrany "FastFileSystem-3" i ten lepszy "HDToolBox314" do wykrycia partycji powyżej 4GB. Dodatkowo był na jego dyskietkach także nagrany "Format-1", "Format-2" albo "Format-3".

Podsumowując:
Z jego kilku dyskietek stworzyłem tą jedną dyskietkę testową (stąd te końcówki nazwy pliku ---> -1/-2/-3).

Ważne info:
Ten sprzedawca te swoje dyskietki testował na A1200 przy Kickstarcie 3.1. Zapewniał mnie, że na moim Kickstarcie 3.0 będzie wszystko działało. W tej sytuacji ciężko stwierdzić czy te niektóre pliki mają jakiegoś virusa.

Nie mam za bardzo pojęcia jakie wersje niektórych plików systemowych (FastFileSystem, SetPatch itd itd) są bardziej kompatybilne z Kickstartem 3.0 i 3.1.

Wiele lat temu jeden z amigowców mówił mi, że na Kickstarcie 3.1 nie uruchamia się dużo gier z A500 (wersje dostępne tylko na OCS). Gościu ma porównanie, więc chyba wie co mówi. Do gier doradzał mi tylko Kickstarta 3.0. W związku z tym A1200 chciałbym używać głównie tylko do gier uruchamianych z WHDLoad (wersje OCS i najlepiej AGA).
[#140] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@krzysiekp41, post #139

W tej sytuacji ciężko stwierdzić czy te niektóre pliki mają jakiegoś virusa.

We wspomnianych plikach jest wirus,.który będzie się roznosił po wszystkich dyskach i dyskietkach.
Jeśli tak podchodzisz do sprawy, Twój wybór.
Tylko nie pisz potem że coś przestało działać.
Gościu ma porównanie, więc chyba wie co mówi. Do gier doradzał mi tylko Kickstarta 3.0
.
No pewnie że wie. 😄
Jeśli zamierzasz używać tylko whdload, to wersja kickstartu nie ma znaczenia,.bo i tak whdload tworzy sobie środowisko do odpalenia gry z kickstartem 1.3, 3.0. czy 3.1
Ale pewnie ten Gościu zapomniał Ci o tym napisać 😄

Ps.
Za dużo kombinujesz.
Jeśli te karty CF zostały przygotowane poprawnie, (odpowiednie scsi.device,, filesystem ) to ich używasz.
[#141] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@Norbert, post #140

Ps.
Za dużo kombinujesz.

Dopiero zauważyłeś

Ciekawe czemu nie zrobił sobie kopii kart. Ma przecież czytnik, nad którego kupnem zastanawiał się kilka dni
Dokupiłem jeszcze na wszelki wypadek czytnik kart pamięci CF na USB:
https://allegro.pl/oferta/czytnik-kart-pamieci-micro-sd-usb-usb-c-sdhc-cf-sm-11711941270


Cały ten wątek zaczął się od planu podłączenia dysku HDD i CF na jednej taśmie, aby robić backup.

Gdyby słuchał od początku miałby już SD w amidze 64GB i drugie tyle na PCMCIA oraz backup na PC.

SD-IDE 55zł
2x karta 64GB SD 47zł
adapter SD-CF 44zł
2x CF-PCMCIA 40zł

Wszystko mieści się w wysyłkach SMART i wychodzi 186zł
Ciekawe ile autor wydał już na te gotowce, które zepsół
[#142] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@krzysiekp41, post #139

W tej sytuacji ciężko stwierdzić czy te niektóre pliki mają jakiegoś virusa.


Ehhh...

Ja sobie chyba ten wątek odpuszczę ;)
1
[#143] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@ppill, post #136

Wezmę pod uwagę ten program antywirusowy.
Plik jako program "HDToolBox" nie jest mi do niczego przydatny, bo nawet nie wykrywa partycji powyżej 4GB na karcie CF. Plik "FastFileSystem-3" też nie jest mi potrzebny, bo na dyskietce jest także "FastFileSystem" (wg. Ciebie niezawirusowany) - i ten mi wystarczy.
Będę używał pliku "Mount-2", skoro "Mount" jest zawirusowany.
Skoro plik "Setmap" jest zawirusowany, to niestety nie mam tego pliku w innej wersji (z inną pojemnością w KB).

Czy możesz podać mi linka do "scsi.device" od Doobrey'a, bo uważasz, że potrafi trochę więcej wycisnąć ?

Jeżeli uważasz, że "scsi.device" z tej mojej dyskietki testowej jest dla mnie wystarczającą wersją, to chyba nie muszę starać się o wersję od Doobrey'a, co nie ?
[#144] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@Norbert, post #140

Trochę niejasno się wyraziłem.
Ten gościu doradzał mi do gier tylko Kickstarta 3.0 na A1200, ale to nie ma nic wspólnego z WHDLoad. On doradzał mi to ok 15 lat temu. Chodziłem wtedy do niego i nagrywał mi różne gry na dyskietki przez X-Copy. Ja miałem wtedy dysk HDD 250 MB w A1200 i słabą kartę z 4MB Fast RAM. On miał wtedy dysk HDD kilka GB i kartę turbo z prockiem 68040 32MB Fast RAM (przeszedł z Kickstarta 3.0 na 3.1) - dlatego miał porównanie.
Jak na tamte czasy - był kumatym amigowcem.
Podejrzewam, że od wielu lat on już nie zajmuje się Amigą i wątpię, iż słyszał o czymś takim jak WHDLoad.
Ja zajmowałem się Amigą tylko rozrywkowo (do gier), a on profesjonalnie. Używał takiego wynalazku jak Genlock w swojej A1200. Był wtedy kamerzystą i nagrywał wesela montując to wszystko na swojej A1200.
Podsumowując:
On miał na myśli gry dosowe (z plikami i katalogami) zawierające instalkę na dyskietce. Ewentualnie niedosowe (na ostatniej dyskietce instalka), a na pierwszych kilku dyskietkach standard NDOS.
Z 15 lat temu wątpię, że ktokolwiek słyszał o grze w wersji WHDLoad na Amigę.
[#145] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@snifferman, post #141

Po pierwsze:
Ten czytnik kart pamięci na USB w ogóle nie widzi karty CF Kingstona 8GB (na laptopie z Win10). Chciałem go sformatować na FAT32 na laptopie. Wtedy byłaby szansa, że w adapterze PCMCIA w A1200 - byłby wykryty. Tamtą kartę 1GB widzi bez problemu. Widocznie ta Kingstona nie jest kompatybilna (w tym czytniku) - niestety.

Po drugie:
Tak jak wcześniej wspomniałem - ja zajmuję się Amigą tylko rozrywkowo (do gier). W zupełności wystarczy mi do gier ostatnia partycja o pojemności max 7GB. Przecież gry na Amigę zajmują średnio max 2MB na nośniku pamięci. Tak czy siak - będę miał grubo poniżej 2000 gier.
Gdybym profesjonalnie zajmował się Amigą, to KONIECZNIE potrzebowałbym nośnika pamięci 64GB (karty CF/SD).

Niepotrzebnie proponujesz mi nabycie nośnika pamięci o tak dużej pojemności.
[#146] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@ppill, post #128

Postanowiłem przeprowadzić taki test. Do A1200 mam podpięte 2 adaptery V.H2. Do pierwszego jest podpięta karta CF Kingston 8GB elite pro 133X (jako Master). Do drugiego jest podpięta karta CF SanDisk Ultra 8GB 30MB/s (jako Slave).
Uruchamiam tą dyskietkę testową. Odpalam tego nowszego HDToolBox314. Na górze mam podane parametry:
Interface Address LUN Status Drive Type
SCSI 0 0 Not Changed ELITE PR 0 CF CARD 8GB Ver6 (całkowita pojemność tej karty to 7624MB)
SCSI 1 0 Not Changed AMIGA SanDisk CF 8GB (całkowita pojemność tej karty to 7630MB)
Po pierwsze - ważne, że A1200 wykrywa dwie karty CF 8GB (zasługa tego adaptera V.H2).
Po drugie - ważne, że A1200 wykrywa partycje powyżej 4GB (zasługa odpowiedniego "scsi.device").

Gdy klikam na 'Partition Drive' przy ustawionej karcie Kingstona, to zaznaczam opcję 'Advanced Options', tam widnieje także opcja 'Direct SCSI Transfer' (ta opcja jest odznaczona) i następnie klikam na 'Change...'
Tu przy 'File System' mam do wyboru:
1. Standard File System
2. Custom File System
3. PFS\03 (biorę tylko to pod uwagę)
4. FAT\01
5. UNI\01
Przy wybranym PFS\03 poniżej tam jest:
Automount this partition (ta opcja jest zaznaczona)
Identifier = [0x50465303] (brak możliwości edycji)
Mask = [0x7FFFFFFE]
MaxTransfer = [0xFFFFFF]

Gdy klikam na 'Partition Drive' przy ustawionej karcie SanDiska, to zaznaczam opcję 'Advanced Options' i następnie klikam na 'Change...'
Przy wybranym PFS\03 poniżej tam jest:
Automount this partition (ta opcja jest zaznaczona)
Identifier = [0x50465303] (brak możliwości edycji)
Mask = [0x7FFFFFFE]
MaxTransfer = [0x1FE00]

Zauważ, że na tych dwóch kartach CF są podane inne parametry przy 'MaxTransfer'. Skoro zaznaczona jest opcja 'Automount this partition', rozumiem, że dotyczy to automatycznego wykrycia najszybszego transferu do odczytu i zapisu - tych dwóch kart CF.
[#147] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@ppill, post #142

Dobra, dość z tym cynizmem.
Przez 15 lat nie miałem do czynienia z Amigą, bo leżała zapakowana w piwnicy, więc nie muszę wszystkiego wiedzieć. Wy pewnie prawie codziennie macie do czynienia ze swoją Amigą, więc jesteście ze wszystkim w temacie. Dzisiejsi fanatycy ifonów i smartfonów - w ogóle nie kumają czegokolwiek związanego z Amigą, bo to dla nich czarna magia. Wychodzi na to, że Amiga jest o wiele trudniejsza do skumania niż te nowoczesne wynalazki. Spolszczone instagramy, facebooki i messengery - są tylko dla (nie chciałbym tu używać obraźliwego słowa).

Chciałbym w końcu definitywnie zakończyć ten temat odnośnie wykrycia jednocześnie dwóch kart CF + stworzenia na nich ostatniej partycji max 7GB (na A1200).
Drugą kartę CF SanDiska wykrywa na amigowym pulpicie bez problemu (jako Slave).
Przy uruchomionym HDToolBox314, najpierw klikam na 'Change Drive Type', 'Define New...' i 'Read Configuration'. Wykrył kartę Kingstona i następnie gdy klikam na 'Partition Drive' przy ustawionej karcie Kingstona, to pierwszą partycje jako testową DH0 (mam ustawioną jako bootowalną o pojemności 504MB) i drugą partycje jako testową DH1 (mam ustawioną jako niebootowalną o pojemności 7119MB). Gdy klikam na 'Change...', to partycje DH0 i DH1 - mają wybrany "PFS\03". Na końcu klikam na 'Save Changes to Drive'. Zmiany zostały zapisane na tej dyskietce (nazwa pliku to "drive definitions"). Nastąpił reset Amigi.
Problem polega na tym, że w ogóle nie widzi tej karty CF Kingstona.
Ten HDToolBox314 widzi pierwszą partycje (DH0) 504MB i drugą partycje (DH1) 7119MB, ale na amigowym pulpicie nie widać tych dwóch partycji od Kingstona.

Czy w tym przypadku problemem jest "PFS\03" i muszę wybrać inny filesystem ?

Niewidoczny na amigowym pulpicie Kingston ma ustaloną na nowo partycje: DH0 i DH1, a widoczny po staremu na amigowym pulpicie SanDisk ma partycje: DH3, DH4 i DH5.

Skoro nie wykrywa na amigowym pulpicie Kingstona, to zamiast "PFS\03" - musiałbym wybrać inny filesystem ?
Czy ta karta CF Kingstona niekoniecznie musi mieć przypisany "PFS\03" ?
[#148] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@krzysiekp41, post #147

Prawie od poczatku tego wątku wydaje mi się że prowadzisz rozmowę samym ze sobą, nie zwracając uwagi na rady i sugestie osób które chcą ci pomoc. To bardzo zaniża chęć pomocy, zaniża do zera. Albo prowadzisz swego rodzaju trolling, albo jesteś kimś kto nie będzie miał szans na reforme retro bo totalnie nie ogarnia technikaliów "z epoki" i cały czas wyciaga wnioski na podstawie windowsa (TFU!). CZYTAJ CO CI KOLEDZY DORADZAJA A NIE PO RAZ SETNY ZADAJESZ TE SAME PYTANIA.
1
[#149] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@Stoopi, post #148

Myślę, ze już nikt tego wątku nie czyta
2
[#150] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@nekroskop, post #149

Czytamy, ale Stoopi ma dość dużo racji... szkoda odpowiadać autorowi topicu gdy ten ignoruje odpowiedzi...
Temat do zamknięcia... trochę bez sensu gdy pytający nie czyta odpowiedzi...
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem