kategoria: A1200
[#61] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@ppill, post #60

Masz rację. Nie będę kupował tej karty CF SanDisk, bo to nie ma sensu w moim przypadku.
W końcu od początku lutego będę miał czas na spokojnie zająć się A1200, bo ten miesiąc mam zwariowany.
[#62] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@krzysiekp41, post #61

Nie wiem czy wam to w czymś pomoże
- jak mi amiga nie widzi karty cf lub czyta ją z błędami to do adaptera lutuje 100nf między VCC a GND gniazda karty Cf
- w przy niektórych kartach 3 kondensatory równolegle i wychodzi 300nf

W ogóle Amiga robi zakłócenia filtrowane przez 330nF na płycie głównej a większość adapterów CF albo w ogóle nie mają żadnego kondensatora filtrującego albo 100nF
1
[#63] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@Norbert, post #48

Rozmawiałem dzisiaj przez tel z amigowym serwisantem i podpowiedział mi jedną rzecz - odnośnie wykrycia dysku HDD 8.4GB (ustawiony na slave) przy pomocy uruchomienia systemu Scalos przez kartę CF (oba te nośniki pamięci są podłączone do adaptera CF2IDE+).

Napisałem mu tak w mailu:
Uruchamiam z karty CF program HDToolbox w celu wykrycia tego dysku i sformatowania go. Po uruchomieniu HDToolbox mam na górze podane tylko parametry: [SCSI 0 0 Changed Generic Mass-Storage 1.11]. Podejrzewam, że te parametry dotyczą tylko karty CF. Klikam na 'Change Drive Type' i następnie na 'Define New...'. Gdy kliknę na 'Read Configuration' i następnie na 'Continue', to pokazuje mi parametry z karty CF.
Wygląda to następująco:
FileName: [ drive definitions ]
Manufacturers Name: [ ELITE PR ]
Drive Name: [ 0 CF CARD 8GB ]
Drive Revision: [ Ver6 ]
Cylinders: [15490]
Heads: [16]
Blocks per Track: [63]
Blocks per Cylinder: [1008]
Park head where (cylinder): [15490]

Ten amigowy serwisant podpowiedział mi, żebym przeciął pierwszą żyłkę przy taśmie IDE ATA, bo to jego sprawdzony patent na wykrycie dysku HDD 3,5" przez Amigę (w tego typu sytuacjach).
Poniżej zamieszczam 2 zdjęcia tego dysku HDD Seagate ST38410A 8.4GB 3,5".

Czy pierwsza żyłka na taśmie to ta z czerwonym paskiem (po prawej stronie) czy z lewej strony ?
Co sądzicie o tym jego patencie ?

[#64] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@krzysiekp41, post #63

Chodzi o przewód w taśmie zaznaczony na czerwono. Jest to pin1 i jest to sygnal RESET.
Nie wiem czy to coś zmieni. Moim zdaniem nie, bo dysk jako pojedyńcze urządzenie działa ok, no chyba, że karta CF coś "mąci" na tej lini. Ten fix pomagał z dyskami, które nie były widoczne po resecie komputera. Bez sprawdzenia nie ma pewności czy to coś zmieni.

Najpierw sprawdziłbym z inną kartą CF, później innym dyskiem. Musisz wykluczać po kolei potencjalne przyczyny.

Pisałem już wcześniej, że robiebie backupu na mechanicznym ponad 20 letnim dysku to zły pomysł. Pozatym będzie to nie wygodne. W A1200 masz PCMCIA, które lepiej się w tym sprawdzi.

Ten dysk chcesz mieć w środku Amigi, czy ma "dyndać" na boku?
[#65] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@krzysiekp41, post #63

Ten amigowy serwisant podpowiedział mi, żebym przeciął pierwszą żyłkę przy taśmie IDE ATA, bo to jego sprawdzony patent na wykrycie dysku HDD


Pisalem o tym 13 stycznia

Niektóre dyski powoli się rozkręcaja po resecie i nie są wykrywane. Pomaga wtedy przecięcie kabelka 1 na taśmie IDE.

Nie czytasz tego, co Ci podajemy.

Zmień serwisanta, i rób to co my ci polecamy.


Jeśli dysk/CF wykrywa to dziel na partycje , formatuj i gotowe

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2022 11:56:57 przez Norbert
[#66] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@snifferman, post #64

Ten dysk ma chwilowo "dyndać" na boku.
Moim celem jest skopiować wszystkie dane z karty CF 8GB na ten dysk HDD 8.4GB, aby mieć kopię zapasową. Ten dysk HDD ma służyć tylko jako kopia zapasowa (w razie gdybym stracił dane z karty CF). Aby to zrobić, A1200 musi wykryć ten dysk HDD.
Ze 2 miesiące temu ten amigowy serwisant wymieniał mi kondensatory w A1200 i ogarnął mi wykrycie innego dysku twardego HDD Seagate ST36421A 6.4GB 3,5".
Podsumowanie dwóch dysków:
1. Seagate ST36421A 6.4GB 3,5" ---> ten dysk jest widoczny (ustawiony jako slave) dzięki serwisantowi
2. Seagate ST38410A 8.4GB 3,5" ---> wolałbym, żeby ten dysk był widoczny, bo ma chociaż 8GB
Te oba dyski HDD (6 i 8) wizualnie wyglądają tak samo, jak coś. Nawet parametry mają bardzo podobne.

Nie chcę kupować żadnego PCMCIA, bo to tylko dodatkowe koszty. Gdyby na rynku był dostępny adapter z możliwością podłączenia dwóch kart CF, to dysk HDD byłby mi niepotrzebny.
[#67] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@krzysiekp41, post #66

Na pewno jest coś takiego , choć może nie od ręki ( na alledrogo chwilowo nie widzę) ale - istnieje i działa.

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2022 14:59:31 przez RokiS
[#68] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@Norbert, post #65

Nie wiem czy jest sens przycinać kabelek nr 1 na taśmie IDE. Bardziej rozważam instalację IDEFix (serial z internetu + patch) oraz kombinowanie ze zworkami na tym adapterze CF2IDE+.
Przypominam, że wcześniej na A1200 robiłem format tego dysku HDD 8.4GB i wgrywałem do niego dane przy użyciu innego/zwykłego adaptera - używając tej samej taśmy IDE.
[#69] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@krzysiekp41, post #66

Moim celem jest skopiować wszystkie dane z karty CF 8GB na ten dysk HDD 8.4GB, aby mieć kopię zapasową. Ten dysk HDD ma służyć tylko jako kopia zapasowa (w razie gdybym stracił dane z karty CF). Aby to zrobić, A1200 musi wykryć ten dysk HDD.


Ja nie wiem czy ty czytasz, co tutaj do Ciebie piszemy? Żeby zrobić kopię zapasową wystarczy wyjąć kartę CF, włożyć do czytnika (Tak, wiem, kosztuje jakieś 16zł i to niepotrzebne koszty) i zgrać na PC. Zamiast zgrywać plikowo, mozna zrobić obraz całej karty. Możesz go spakować i wrzucić w chmurę/na maila/nagrać na pendrive/DVD/nagrać na HDD.

Możesz mi wyjaśnić dlaczego chcesz robić backup (czyli dane, które mają być bezpieczne przed utratą) na ponad 20 letnim dysku, który "jedną głowicą jest już w grobie"?

Nie potrzebujesz adaptera IDE- 2xCF. możesz podłączyć dwa adaptery CF na jednej taśmie.

Adapter PCMCIA-CF kosztuje 20-30zł i nie będzie ci dyndał i masz hot-swap. Minusem jest znalezienie kompatybilnej karty CF. U siebie mam adapter SD-CF i PCMCIA w A1200 obsłużyło mi kartę 128GB.

Możesz zamiast swojego Adaptera CF użyć adaptera SD-IDE i przedłużacza SD. Możesz wtedy sobie wyprowadzić kartę SD w wygodne miejsce i robić łatwo backup.

To nad czym się teraz męczysz jest moim zdaniem jednym z najgorszych rozwiązań robienia kopii zapasowej.
Jeśli nadal się upierasz, to musisz sprawdzić co jest przyczyną. Karta CF? Adapter? Dysk? Posprawdzać w różnych kombinacjach.
1
[#70] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@snifferman, post #69

Chciałbym zrobić kopię zapasową na tym dysku HDD 8.4GB 3,5", bo kupiłem go w przyzwoitej cenie (za 20 zł). Ten dysk miałem wcześniej podłączony pod zwykły adapter IDE na tej A1200. Podzieliłem go na 3 partycje, wykonałem format z weryfikacją (trwało to z godzinę) i nie ma żadnych bad blocków. Dysk chodzi cicho i jest 100% sprawny. Skopiowałem dane na te 3 partycje przy pomocy CD-ROM-u z płyty CD (ponad 500MB). Wszystko skopiowało się bez problemu. Jedyny minus to rozmiarowo jest największym nośnikiem pamięci. Pisanie, że "jedną głowicą jest już w grobie" - jest bez sensu. Musiałby mi upaść z dwóch metrów na twarde podłoże - może wtedy nadawałby się na śmietnik.
Nigdy nie miałem do czynienia z adapterem PCMCIA-CF. Nie znam się na tego typu amigowych wynalazkach. Wspomniałeś, że kopię zapasową mogę zgrać na komputer stacjonarny typu PC. Niestety nie mam PC. Od wielu lat korzystam z laptopa (ma HDMI, 2xUSB, nagrywarkę CD/DVD i wejście słuchawkowe).
Jak możesz, to podaj mi linka do zakupu adaptera SD-CF.
Jak możesz, to także podaj mi linka do zakupu adaptera SD-IDE i przedłużacza SD.
Wtedy obadam te amigowe wynalazki (SD-CF/SD-IDE) i być może zrezygnuję z tego swojego adaptera CF2IDE+. W tej sytuacji tym bardziej nie będzie mi już potrzebny ten dysk HDD 8.4GB 3,5".
Będę Ci bardzo wdzięczny za fachową podpowiedź.
[#71] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@krzysiekp41, post #70

No to od początku

Pisanie, że "jedną głowicą jest już w grobie" - jest bez sensu. Musiałby mi upaść z dwóch metrów na twarde podłoże - może wtedy nadawałby się na śmietnik.

Dysk HDD jest urządzeniem mechanicznym z ruchomymi częściami. Te się zużywają i po jakimś czasie przestają działać. Mialem wiele dysków HDD i większość wylądowała na śmietniku bez upadku czy uderzenia, albo wstrząsu. Mam nawet dyski, które przeleżały kilkanaście lat. Były odłożone jako sprawne, a ostatnio jak je sprawdzałem, to połowa miała już problemy. Twój ma ponad 20 lat. To tykająca bomba. Można go urzywać w hobby, ale backup na nim to zły pomysł.

Wspomniałeś, że kopię zapasową mogę zgrać na komputer stacjonarny typu PC. Niestety nie mam PC. Od wielu lat korzystam z laptopa (ma HDMI, 2xUSB, nagrywarkę CD/DVD i wejście słuchawkowe).

Nie czytasz ze zrozumieniem. Pisałem o PC a nie komputerze stacjonarnym. Wystarczy USB i
przykładowo taki czytnik. Właściwie to nie musi być PC, a dowolna platforma z obsługą czytnika kart.

Nigdy nie miałem do czynienia z adapterem PCMCIA-CF. Nie znam się na tego typu amigowych wynalazkach.

PCMCIA-CF
Na YT masz filmy pokazujące jak to działa. Tutaj przykładowy filmik

Jak możesz, to podaj mi linka do zakupu adaptera SD-CF.

SD-CF

Jak możesz, to także podaj mi linka do zakupu adaptera SD-IDE i przedłużacza SD.

SD-IDE
przedłużacz SD
przedłużacz microSD
[#72] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@snifferman, post #71

Tu podałeś mi linka do zakupu adaptera SD-CF:
https://allegro.pl/oferta/adapter-karty-sd-sdxc-do-cf-type-i-compact-flash-10646572885

Tam sprzedawca podał info, że jest to adapter kart pamięci SD, SDHC, SDXC do formatu karty pamięci typu CF (Compact Flash). Po zastosowaniu adaptera możesz użyć karty SD w urządzeniu obsługującym karty CF. Idealne do urządzeń, które obsługują wyłącznie karty CF.

Skoro posiadam adapter CF2IDE+ (podpinam do niego kartę CF) i przy nim jest złącze IDE (w tym celu chyba niepotrzebne), to w jaki sposób mam użyć tego adaptera SD-CF, aby wszystko działało prawidłowo ?

Czy oprócz karty SD (minimum 8GB) mam jeszcze do kompletu coś dokupić ?
[#73] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@krzysiekp41, post #72

Zależy co gdzie chcesz użyć.

Jak chcesz kartę SD użyć w PCMCIA to potrzebujesz
PCMCIA-CF , CF-SD. Możesz wtedy tą kartę wyciągać gdy komputer jest włączony. Potrzebujesz oba adaptery, aby użyć SD w PCMCIA

Jak chcesz SD podłączyć do IDE 40pin, który jest w twoim adapterze, to potrzebujesz SD-IDE 40pin
Adaptery SD-IDE dzaiałają tylko jako master i nie wiadomo, czy będą współpracować z twoją kartą CF.


Jak chcesz podłączyć SD do IDE zamiast swojego adaptera, to potrzebujesz SD-IDE 44pin i taśmy 44pin
. Są różne długości, więc możesz sobie dobrać. Do tego możesz sobie dokupić przedłużacz SD/microSD i wyprowadzić kartę na zewnątrz.
[#74] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@krzysiekp41, post #72

Czyli:

Na tym CF2IDE+ działa CF jako Master i mniejszy dysk jako Slave?

Na innym adapterze (zwykła przejściówka 44>40 pin?) załozyłeś partycje, sformatowałeś i przegrałeś pliki z CD. Używałeś dyskietki Install czy innej z nowym scsi.device i systemem plików?

I ten dysk nie chce działać jako Slave w odróżnieniu od tego mniejszego?
[#75] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@snifferman, post #73

Chciałbym, aby zadziałał mi jeden z tych wariantów:
1. System ma być uruchamiany z karty CF i ten dysk HDD 8.4GB podłączony do taśmy IDE (najlepiej na zewnątrz) ma służyć tylko jako nośnik pamięci kopii zapasowej (odradzasz mi to rozwiązanie ze względu na zbyt duże ryzyko uszkodzenia dysku HDD).
2. System ma być uruchamiany z karty CF i karta SD (najlepiej podłączona na zewnątrz) - ma służyć tylko jako nośnik pamięci kopii zapasowej.

Podsumowując:
Tego dysku HDD 8.4GB albo kartę SD - będę używał tylko chwilowo w celu skopiowania danych, jeżeli coś się schrzani na karcie CF (utrata danych).

Najlepiej, żeby zadziałał mi wariant nr 1, bo nie muszę ponosić dodatkowych kosztów. Jeżeli uważasz, że wariant nr 2 jest lepszy, to napisz mi konkretnie co muszę kupić, aby nie brakowało mi niczego do kompletu. Jak możesz, to zaproponuj mi jakąś dobrą kartę SD 8GB.
Jeżeli chodzi o wariant nr 2, to nie mam zamiaru wydawać kilku stów. W dodatku nie mam 100% pewności, że jeżeli wezmę pod uwagę tylko wariant nr 2 i wydam kilka stów na kupno dodatkowych akcesoriów, to wszystko zadziała jak należy.

Aby nie przedłużać dyskusji, to co będzie dla mnie najlepszym rozwiązaniem w tym celu ?

Nie ponosząc zbyt dużych kosztów na dodatkowe akcesoria.
[#76] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@ppill, post #74

Do A1200 mam aktualnie podpięty adapter CF2IDE+ (ustawiony jako Master - włożona zworka), do niego kartę CF i pod ten adapter mam podłączoną taśmę IDE na 2 urządzenia (dysk HDD/CD-ROM). Do tej taśmy 2xIDE mam podłączony na zewnątrz ten dysk HDD 8.4GB ustawiony jako Slave (brak zworki).
Ten inny/zwykły adapter to:
https://www.efunzine.com/page.php?a=pro&id=140

Przy pomocy tego zwykłego adaptera kiedyś podłączyłem do niego tą taśmę 2xIDE i właśnie ten dysk HDD 8.4GB. Pod pierwszy wtyk podpiąłem ten dysk, a pod drugi wtyk podpiąłem napęd CD-ROM. Na płycie CD mam gotowe pliki z ulepszonym Workbenchem, programami i grami. Aby A1200 wykryła mi napęd CD-ROM, mam przygotowane dwie dyskietki. Na pierwszej (startującej) dyskietce mam nagrany AsimCDFS_Buffer - tu są zapisane sterowniki w katalogu Devs do odczytu płyt CD ("asimcdfs.device", "asim_atapi.device" i "cd.device"), plik "CD0" w katalogu Devs/DOSDrivers oraz plik "AsimCDFS" w katalogu L. Na tej dyskietce AsimCDFS_Buffer nie mam zapisanego sterownika "scsi.device", jak coś.
Na drugiej dyskietce mam nagrany program - Directory Opus. Przy pomocy DOpusa wykonuję różne operacje na plikach (kopiuję/kasuję itd itd).
Minusem tego AsimCDFS_Buffer jest to, że widzi tylko pierwsze 8 znaków w nazwach plików i katalogów na płycie CD (nagrywanie na nowszych Windowsach). Wiele lat temu nagrywałem tą płytę CD jeszcze na starym komputerze stacjonarnym PC (z Windowsem XP SP3) przy użyciu Nero 7. Przed zapisem płyty CD zaznaczyłem w tym Nero 7 opcję "System plików: ISO 9660 + Joliet" oraz "Zezwalaj na więcej niż 64 znaki w nazwach Joliet".
Natomiast, gdy nagrałem pliki i katalogi na płytę CD na nowoczesnym laptopie DELL z Windowsem 10 przy użyciu Nero 7 - to niestety CD-ROM widzi tylko pierwsze 8 znaków w nazwach plików i katalogów na płycie CD. Oczywiście przed zapisem płyty CD zaznaczyłem w tym Nero 7 opcję "System plików: ISO 9660 + Joliet" oraz "Zezwalaj na więcej niż 64 znaki w nazwach Joliet".

Ale to już temat na inną dyskusję.
[#77] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@krzysiekp41, post #76

Pytałem o to jak był przygotowany HD 8.4Gb a nie o CD. Gotowiec czy sam robiłeś? Jeżeli sam to z czego bootowałeś i jaki program do partycjonowania?
[#78] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@krzysiekp41, post #75

A jak przenosisz dane na Amigę?

Jak chcesz mieć tylko backup, to może najprostrzym rozwiązaniem będzie czytnik kart pamięci CF na USB.
Minusem będzie rozbieranie Amigi, aby wyjąć kartę CF.

A wariant drugi to karta SD w PCMCIA
czyli SD-CF + CF-PCMCIA:
https://allegro.pl/oferta/ak144-czytnik-kart-adapter-cf-pcmcia-compact-flash-7461685541
https://allegro.pl/oferta/adapter-karty-sd-sdxc-do-cf-type-i-compact-flash-10646572929

Co do samej karty pamięci, to używałem wielu. Jakoś ostatnio najwięcej używam takich:
https://allegro.pl/oferta/karta-microsd-samsung-mb-mc64ha-eu-64-gb-10776159870
https://allegro.pl/oferta/karta-pamieci-samsung-evo-plus-32gb-microsd-11571544195
https://allegro.pl/oferta/karta-pamieci-sandisk-ultra-microsdxc-64gb-100mb-s-10243734613

Nie wiem skąd ci się bierze kwota kilka stów?
[#79] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@krzysiekp41, post #63

A600/1200 to kompaktowe maszyny. Że też chce ci się takiego grzmota podłączać do Amigi.
W latach 90' pewnie miało to sens, cena dysku 2.5 była pewnie sporo wyższa niż 3.5.
[#80] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@ppill, post #77

Gdy już nabyłem ten dysk HDD 8.4GB, to sam go robiłem na tej A1200 (mając podłączony tamten zwykły adapter). Na taśmie 2xIDE miałem podpięty ten dysk i napęd CD-ROM. Uruchomiłem z pierwszej (startującej) dyskietki AsimCDFS_Buffer, aby Amiga wykryła CD-ROM. Z drugiej dyskietki uruchomiłem HDToolbox (ten z Workbencha 3.1). Kliknąłem tam na 'Change Drive Type' i następnie na 'Define New...'. Gdy kliknąłem na 'Read Configuration', to automatycznie wyświetlił mi parametry od tego dysku HDD 8.4GB. Następnie kliknąłem na 'Partition Drive' i podzieliłem dysk na 3 partycje. Przy pierwszej partycji (HD0:) mam standardowo zaznaczoną opcję "Bootable". Przy drugiej i trzeciej - ta opcja jest odznaczona. Następnie zapisałem zmiany i zrobiłem format tego dysku. Po formacie skopiowałem wszystkie dane z płyty CD do poszczególnych partycji przy pomocy programu - Directory Opus.
Wszystko w temacie.
[#81] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@snifferman, post #78

Rozważam Twoje 2 rozwiązania:

1. czytnik kart pamięci CF na USB
https://allegro.pl/oferta/czytnik-kart-pamieci-micro-sd-usb-usb-c-sdhc-cf-sm-11711941270
Ten czytnik podłączyłbym pod laptopa z Windowsem 10. Do czytnika włożyłbym kartę CF 8GB Kingstona z amigowymi danymi. Skoro ta karta CF była formatowana na Amidze, to czy laptop z Win10 odczyta ją bez problemu ?

2. adapter PCMCIA dla kart pamięci CF
https://allegro.pl/oferta/ak144-czytnik-kart-adapter-cf-pcmcia-compact-flash-7461685541
Ten adapter PCMCIA z kartą CF ma być włożony do A1200 z lewej strony klawiatury. Aby Amiga wykryła w nim kartę CF, to pewnie w systemie musi być zapisany sterownik "compactflash.device" w katalogu Devs i być może jakieś dodatkowe pliki.

Mam 2 pytania:
1. Czy laptop z Win10 odczyta kartę CF formatowaną wcześniej na Amidze i z amigowymi danymi przy pomocy tego czytnika na USB ?
2. Czy system Scalos uruchomiony z karty CF przy pomocy adaptera CF2IDE+ (podpięty do płyty głównej A1200) wykryje drugą kartę CF z adaptera PCMCIA przy użyciu samego sterownika "compactflash.device" ?

Chodzi o to, że ja nie chcę kupować kota w worku.
Udziel mi fachowej porady, abym nie żałował zakupu.
[#82] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@krzysiekp41, post #81

Windows 10 czy inne windowsy nie odczytają natywnie danych z karty. To nie działa tak, że karta będzie widziana pod win jako dysk z plikami. Będzie widoczny jako niesformatowany, bo sam Windows nie rozpoznaje systemu plików Amigi.

Musisz dodatkowo zainstalować emulator WinUAE, który obsłuży kartę. Wtedy będziesz miał dostęp do plików na karcie i możliwość przerzucania danych instalowania programów jak na Amidze, a nawet uruchomienia systemu i programów z tej karty. Twój laptop będzie udawał Amigę i masz możliwości jak na prawdziwej Amidze plus obsługę danych z wybranych folderów z dysku laptopa. Przykładowo sciągniesz sobie gry whd 5GB, przerzucisz je sobie na Laptopie na karte CF pod emulatorem i gotowe. Transfery są większe niż na prawdziwym sprzęcie i jest to wygodne. Działa to też w drugą stronę.
Dodatkowo możesz zrobić obraz całej karty pod Win i miec jako backup.
Garść informacji o WinUAE znajdziesz tutaj

Możesz nawet pod WinUAE przygotować sobie cały system, programy, gry bez Amigi. Jak już sobie wszystko zainstalujesz i poukładasz, to przerzucić to na kartę CF i uruchomić na Amidze.

Na YT masz wiele filmików o WinUAE. Tutaj o konfiguracji i instalacji WB3.1 pod WinUAE.

Jeśli nie slyszałeś o WinUAE i nie masz świadomosci o możliościach emulacji Amigi na PC i przerzucaniu danych, to masz spore zaleglości do nadrobienia.

Od siebie dodam, że WinUAE i czytnik CF/SD czy nawet HDD40pin/44pin (w zależności czego używasz w Amidze) to podstawowe "narzędzia" w naszym hobby jak "śrubokręt i kombinerki" w domu. Da się bez tego żyć, ale lepiej mieć. Nie ważne czy będziesz chciał przerzucać dane przez PCMCIA czy mieć dwa urządzenia na jednej taśmie, to czytnik i tak kup (Jak nie masz śrubokręta i kombinerek, to też sobie kup ).

2. Czy system Scalos uruchomiony z karty CF przy pomocy adaptera CF2IDE+ (podpięty do płyty głównej A1200) wykryje drugą kartę CF z adaptera PCMCIA przy użyciu samego sterownika "compactflash.device" ?


Nie używam Scalosa więc nie wiem. Zakładam, że jakby nie działało, to bym o tym wiedział. Z tego co pamiętam potrzebne są jeszcze pliki do obsługi systemu FAT. Tutaj trochę info o tym.
Nie wszystkie karty CF działają w PCMCIA.
U siebie używam takich

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2022 16:32:49 przez snifferman
[#83] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@krzysiekp41, post #81

2. Czy system Scalos uruchomiony z karty CF przy pomocy adaptera CF2IDE+ (podpięty do płyty głównej A1200) wykryje drugą kartę CF z adaptera PCMCIA przy użyciu samego sterownika "compactflash.device" ?


Ty uzywasz CF jako dysku, który jest obsługiwane przez inne .device, niż CF podpięte pod PCMCIA..
Tak. Amiga wykryje kartę CF pod compactflash.device.
Nie będzie z tym problemu, chyba że trafisz na takie CF, którego nie obsłuży.
[#84] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@Norbert, post #83

Na 99% zdecydowałem się na rozwiązanie nr 2:
https://allegro.pl/oferta/ak144-czytnik-kart-adapter-cf-pcmcia-compact-flash-7461685541
Mając już do dyspozycji ten adapter PCMCIA dla kart pamięci CF, to chciałbym umieścić w nim kartę CF 8GB Kingston 133X. Dokładnie taką samą kartę CF 8GB Kingstona mam podpiętą pod adapter CF2IDE+.
Podsumowując:
Pierwsza ta karta CF będzie podpięta pod adapter CF2IDE+ (z niej będzie odczytywany system), natomiast druga taka sama karta CF (tylko jako kopia zapasowa) będzie umieszczona w adapterze PCMCIA.
Na tej pierwszej karcie CF są wgrane odpowiednie pliki do obsługi tych kart CF (compactflash.device itd itd).

Mam 3 ostatnie pytania do Ciebie:
1. Czy w tej mojej konfiguracji A1200 wykryje na 100% dane z karty CF umieszczonej w adapterze PCMCIA ?
2. Czy przy włączonej Amidze mogę podpiąć ten adapter PCMCIA z kartą CF do tego portu z lewej strony czy jednak lepiej podpiąć to przy wyłączonym zasilaczu, aby uniknąć zwarcia na płycie głównej ?
3. Skoro adapter CF2IDE+ jest ustawiony jako Master z podpiętą kartą CF, to jak domyślnie będzie ustawiony adapter PCMCIA (jako Slave) ?

Po udzieleniu mi odpowiedzi na te 3 powyższe pytania wtedy ostatecznie zdecyduję czy zakupić ten adapter PCMCIA. Daj mi znać.
Czekam na fachową podpowiedź od Ciebie...
[#85] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@krzysiekp41, post #84

100% gwarancji nikt Tobie nie da bo różnie z kartami CF pod PCMCIA bywa.

Najpierw to napisz czy masz dodatkową pamieć i ile. Karta turbo czy tylko rozszerzenie FAST?

PCMCIA gryzie się ze zwykłymi rozszerzeniami (bez CPU) gdy jest więcej niż 4MB. Niektóre karty mają przełącznik 4/8Mb by właśnie te problemy ominąć.
[#86] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@krzysiekp41, post #84

1. Czy w tej mojej konfiguracji A1200 wykryje na 100% dane z karty CF umieszczonej w adapterze PCMCIA ?

Nikt nie da ci 100% pewności.
- PCMCIA może być uszkodzone,
- karta CF może być niekompatybilna z PCMCIA (dodaj fotkę swojej i zapytaj, czy ktoś tu takiej używa).
- nawet jak karty będą wyglądać identycznie, to mogą różnić się budową w środku i też jest ryzyko, że nie będzie działać

Dlatego doradzałem adapter CF-SD i kartę SD, bo miałem z tym więcej szczęścia, ale słyszałem, że komuś to nie działało.

2. Czy przy włączonej Amidze mogę podpiąć ten adapter PCMCIA z kartą CF do tego portu z lewej strony czy jednak lepiej podpiąć to przy wyłączonym zasilaczu, aby uniknąć zwarcia na płycie głównej ?

Możesz.

3. Skoro adapter CF2IDE+ jest ustawiony jako Master z podpiętą kartą CF, to jak domyślnie będzie ustawiony adapter PCMCIA (jako Slave) ?

Nie. PCMCIA to nie IDE.

Najpierw to napisz czy masz dodatkową pamieć i ile. Karta turbo czy tylko rozszerzenie FAST?


Jest w pierwszym poście
W związku z tym do tej A1200 mam włożoną kartę turbo Apollo 1240/40 (procesor Motorola 68040 @ 40MHz 32MB Fast RAM)



Ostatnia aktualizacja: 06.02.2022 15:28:19 przez snifferman
[#87] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@ppill, post #85

Konfiguracja mojej A1200:
1. Oryginalny Kickstart 3.0
2. Karta turbo Apollo 1240/40 (procesor CPU Motorola 68040 @ 40MHz 32MB Fast RAM + koprocesor FPU 68882).
[#88] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@Norbert, post #83

Dzisiaj napisałem do sprzedawcy na allegro.
Odpisał mi, że karta CF przygotowana dla Amigi pod adapter CF2IDE+ nie będzie działać w porcie PCMCIA.
[#89] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@krzysiekp41, post #88

Zrobiłeś już sobie kopie tej karty CF na PC ?
link

Bo mam wrażenie, że wcześniej stracisz dane niż się zdecydujesz
[#90] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@nekroskop, post #89

Z tego co się ja zorientowałem w tym wątku, to autor nie ma czytnika CF do PC.
Rozważał jego zakup w poście 81
Nie wiem, czy jest świadomy istnienia WinUAE.

Ogólnie doradzam przeczytanie autorowi całego wątku, bo wydaje mi się, że nie wszystko jest dla niego jeszcze jasne.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem