kategoria: A1200
[#31] Re: A1200 problem z twardym dyskiem - nie widzi go

@BULI, post #30

Akurat zamówiłem niedawno kieszeń na dysk 2,5 IDE pod USB, bo aktualna chyba padła. Zamówiłem z Chin, więc przyjdzie pewnie na święta
[#32] Re: A1200 problem z twardym dyskiem - nie widzi go

@A1200_Mavv, post #31

I jeszcze szybkie pytanie - jakiej wielkości karty SD poprzez adapter może obsłużyć Amiga?
[#33] Re: A1200 problem z twardym dyskiem - nie widzi go

@A1200_Mavv, post #32

W A1200 używałem długo 32GB i nie było problemów. Na slave miałem dysk ide 80GB też bez problemów.
Testowałem kilka dni 64GB i działała.
128GB nie chciało mi wykryć w A500 z TF536, ale jak to sie ma do A1200 to nie wiem, bo nie sprawdzałem jeszcze.
[#34] Re: A1200 problem z twardym dyskiem - nie widzi go

@snifferman, post #33

A czy karta SD musi być w jakimś specyficznym formacie? Np FAT32?
[#35] Re: A1200 problem z twardym dyskiem - nie widzi go

@A1200_Mavv, post #34

W jaki sposób chcesz ją podłączyć? Ja pisałem o IDE. Wtedy karta musi być spartycjonowana pod Ami albo Winuae.
Jeśli chodzi o pcmcia2CF i CF-SD to w taki sposób testowałem kartę 128GB i działała, ale nie zapełniłem jej całej. Przeżuciłem tylko kilka plików w obie strony i działało. O ile pamiętam była w FAT32.
Nie wszystkie karty SD chcą działać w takiej "kanapce"
[#36] Re: A1200 problem z twardym dyskiem - nie widzi go

@A1200_Mavv, post #34

Nie. Karte kasujesz całkowicie i nieodwołanie w windowsowym DISKPART i pod winuae lub amigą robisz partycje.
[#37] Re: A1200 problem z twardym dyskiem - nie widzi go

@snifferman, post #35

Podłączam poprzez adaptor CF - SD. Wszystkie potrzebne pliki są w Amidze, CF0: zamontowany. Nie widzi karty. Przy próbie otworzenia CF0: info, że dysk nie jest dosowy. Kartę mam 64GB.

Chyba że po wymianie gniazda PCMCIA ono nadal nie działa. Piny wszystkie są proste, karta dobrze siedzi. Jeszcze spróbuję poszukać innych kart SD (czy micro SD) i posprawdzam.
[#38] Re: A1200 problem z twardym dyskiem - nie widzi go

@Stoopi, post #36

Nie. Karte kasujesz całkowicie i nieodwołanie w windowsowym DISKPART i pod winuae lub amigą robisz partycje.


Czy taka operacja jest wymagana dla karty, która ma być dyskiem systemowym/startującym czy też po to, żeby używać jej jako karty do transferu plików między PC a Amigą?
[#39] Re: A1200 problem z twardym dyskiem - nie widzi go

@A1200_Mavv, post #38

Jako dysk twardy. Do komunikacji z PC po złączu PCMCIA musi być sformatowana FAT32
[#40] Re: A1200 problem z twardym dyskiem - nie widzi go

@Stoopi, post #39



Te pliki musisz też mieć w systemie

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 17:56:21 przez snifferman
[#41] Re: A1200 problem z twardym dyskiem - nie widzi go

@Stoopi, post #39

Do komunikacji z PC po złączu PCMCIA musi być sformatowana FAT32


Windows twierdzi, że karta 64GB jest za duża na format FAT32...
[#42] Re: A1200 problem z twardym dyskiem - nie widzi go

@A1200_Mavv, post #41

który win? xp ?
[#43] Re: A1200 problem z twardym dyskiem - nie widzi go

@A1200_Mavv, post #41

Na przykład




A fat95 masz na Amidze zainstalowany?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 18:35:22 przez RokiS
[#44] Re: A1200 problem z twardym dyskiem - nie widzi go

@A1200_Mavv, post #41

Windows twierdzi, że karta 64GB jest za duża na format FAT32...


Nie polecam ogólnie formatować kart pod Windowsem, a już na pewno nie takich dużych. Służy to tego narzędzie SD Card Formatter.

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 19:37:28 przez Drakon
[#45] Re: A1200 problem z twardym dyskiem - nie widzi go

@Drakon, post #44

Odpowiadając grupowo:

Mój system to Windows 7 - próbowałem formatować z wiersza poleceń, bo Windows formatuje jako NTFS lub exFAT. Z wiersza poleceń stwierdził, że wolumen jest za duży na FAT32.

Nie polecam ogólnie formatować kart pod Windowsem, a już na pewno nie takich dużych. Służy to tego narzędzie SD Card Formatter


Muszę zainstalować pewnie. Dzięki!

snifferman, obejrzałem pierwszy filmik. Mam te pliki, o których mowa. Drugiego, tego półgodzinnego nie miałem jeszcze okazji obejrzeć.

RokiS, fat95 tez jest.
[#46] Re: A1200 problem z twardym dyskiem - nie widzi go

@A1200_Mavv, post #45

Tym programikiem sformatujesz na FAT32 pod win10
[#47] Re: A1200 problem z twardym dyskiem - nie widzi go

@snifferman, post #46

Dzięki, to jutro się pobawię w formatowanie karty 64GB. Jeśli to zadziała, to fajnie. Jeśli nie, to pewnie Amiga idzie do sprzedania, bo więcej nie będę w nią inwestował.
[#48] Re: A1200 problem z twardym dyskiem - nie widzi go

@A1200_Mavv, post #47

PCMCIA nie jest jakoś wielce potrzebne. Da się bez tego żyć.
Możesz sobie podłączyć IDE-SD i poprowadzić adapter do tylniej klapki koło portów joya i myszki. Będziesz mógł wtedy wyciągać kartę bez rozkręcania ami.

Nie poddawaj sie i nie sprzedawaj. Zostaw wnukom. Sprzedadzą za miliardy.
[#49] Re: A1200 problem z twardym dyskiem - nie widzi go

@snifferman, post #48

PCMCIA nie jest jakoś wielce potrzebne. Da się bez tego żyć.
Możesz sobie podłączyć IDE-SD i poprowadzić adapter do tylniej klapki koło portów joya i myszki. Będziesz mógł wtedy wyciągać kartę bez rozkręcania ami.


Taki był plan, gdy PCMCIA zadziała. Wtedy bym go używał jako dodatkowe gniazdo i np przerzucał pliki, używał rozszerzeń itp. IDE - SD to następny krok, ale wolę najpierw sprawdzić PCMCIA. Ale - jeśli na złączu IDE potrafię zgubić napięcie na chwilę, to czy będzie wszystko działac prawidłowo po zainstalowaniu karty SD jako dysku? Czy tez będę miał takie jaja jak z dyskiem obecnie?

W sumie narodziło mi się pytanie. Powiedzmy, że wszystko jest ok i że jednak pokusiłem się o IDE - SD i uruchamiam tak Amigę. System startuje, siedzi w RAMie. I teraz - jeśli PCMCIA nie działa, a chce skopiować plik jakiś większy, to czy mogę wyjąć kartę SD, wgrać na nią coś i włożyć z powrotem? Nie wykrzaczy się nic?
[#50] Re: A1200 problem z twardym dyskiem - nie widzi go

@A1200_Mavv, post #49

Pod emulatorem musisz to robić. A wcześniej wyłączyć Amige przed wyjściem karty SD.
[#51] Re: A1200 problem z twardym dyskiem - nie widzi go

@A1200_Mavv, post #49

Ale - jeśli na złączu IDE potrafię zgubić napięcie na chwilę, to czy będzie wszystko działac prawidłowo po zainstalowaniu karty SD jako dysku?


Przeczytałem cały wątek i pisałeś, że mierzyłeś napięcie i nie zauważyłeś nic niepokojącego.

Zwalniający obroty dysk- z tym i ja się spotkałem kilka razy. Winny był dysk. U Ciebie podejrzewam to samo. Jakie jest napięcie szyny 5V przy podłączonym HDD?

Kup i sprawdź. Gwarancji nikt ci nie da. Na ebay SD-ide kosztuje jakieś 7.5e z Chin. Jak nie chce ci się czekać, to nasz forumowy kolega ma sklep u Ciebie "za rogiem"
[#52] Re: A1200 problem z twardym dyskiem - nie widzi go

@A1200_Mavv, post #47

Nawet jeśli uda Ci się ją sformatować, nie jest powiedziane, że będzie działać w PCMCIA. Nie każda karta działa jak i adaptery nie wszystkie działają. Ja miałem 4 adaptery z czego 2 działałające mam do dziś (Pretec i AirH). Karty też są wybredne i z kilku sprawdzonych kart działają mi tylko 2 (pomarańczowy Kingston 256Mb i Sandisk Ultra 4GB). Żaden Kingston z kwiatkiem mi nie chodził a i z Lexarem 8Gb miałem problemy. Na szczęście LeXar śmiga w IDE i mam go jako dysk ratunkowy. Ogólnie po krótkim użytkowaniu kart SD i CF jako dyski powróciłem do real HDD.
Tu sobie możesz zobaczyć że używanie kart w PCMCIA i IDE to loteria (nie są to wszystkie, ale to rzuca trochę światła na sprawę): link
[#53] Re: A1200 problem z twardym dyskiem - nie widzi go

@AmiClassic, post #52

Dlatego na IDE używam adaptera IDE-SD. Sprawdziłem kilkadziesiąt kart SD i każda z mojej kolekcji działała. Słyszałem jednak, że komuś jakaś się zdarzyła, co nie działa.

Co do PCMCIA, to jest tutaj gorzej.
Ja używam:



i działa.

oraz karty CF na PCMCIA
[#54] Re: A1200 problem z twardym dyskiem - nie widzi go

@snifferman, post #53

Ja używam:


Nawet ta 4Gb karta jest na wyrost jak na przerzucane przez mnie pliki.
Zastanawiam się po co aż 64Gb?
[#55] Re: A1200 problem z twardym dyskiem - nie widzi go

@snifferman, post #51

Przeczytałem cały wątek i pisałeś, że mierzyłeś napięcie i nie zauważyłeś nic niepokojącego.

Zwalniający obroty dysk- z tym i ja się spotkałem kilka razy. Winny był dysk. U Ciebie podejrzewam to samo. Jakie jest napięcie szyny 5V przy podłączonym HDD?

Kup i sprawdź. Gwarancji nikt ci nie da. Na ebay SD-ide kosztuje jakieś 7.5e z Chin. Jak nie chce ci się czekać, to nasz forumowy kolega ma sklep u Ciebie "za rogiem"


Być może że dysk pada... Niestety podczas testów z miernikiem wetkniętym pod wtyczkę zasilającą dysk, nic się nie działo. Kupiłem do testów miernik analogowy, bo on wykryje szybko każdy spadek napięcia.

U sordana kupiłem już kilka rzeczy i jestem mega zadowolony :) Właśnie od niego przyszedł adapter PCMCIA - CF - SD.
[#56] Re: A1200 problem z twardym dyskiem - nie widzi go

@AmiClassic, post #54

Zastanawiam się po co aż 64Gb?


Bo nie mam mniejszej :) Znaczy się może bym i znalazł jakieś 32 GB, albo szperając w starych telefonach nawet jakieś 2 lub 4GB... To jest myśl pomysł Trzeba w "śmieciach" pogrzebać
[#57] Re: A1200 problem z twardym dyskiem - nie widzi go

@A1200_Mavv, post #55

Kupiłem do testów miernik analogowy, bo on wykryje szybko każdy spadek napięcia.

To jest miejska legenda. Tutaj lepiej sprawdziłby się oscyloskop.
[#58] Re: A1200 problem z twardym dyskiem - nie widzi go

@A1200_Mavv, post #56

ja w amidze mam 128gb+32gb i jest to minimalna wielkosc jesli na tym dysku masz cale whdload, stuff demoscenowy i adfy z toseca plus jakis stary warez, no i kolekcja muzyki. taki dysk to wtedy na styk :)

w a500 mam 64gb i tam sprawa juz jest prostsza bo odpada mnostwo stuffu z AGA
[#59] Re: A1200 problem z twardym dyskiem - nie widzi go

@juen, post #58

Do środka to jednym wystarczy 8 innym braknie 128 - każdy pakuje dysk jaki potrzebuje i jest to jak najbardziej zasadne. Pamiętam mój pierwszy dysk 400MB i nigdy go nie zapełniłem
Natomiast do 'transportu' via PCMCIA, 64GB to jak jazda Ferrari do marketu na zakupy


Ostatnia aktualizacja: 25.09.2020 12:42:59 przez AmiClassic
[#60] Re: A1200 problem z twardym dyskiem - nie widzi go

@A1200_Mavv, post #56

Znalazłem kartę 4GB, mniejszej nie mam. Sformatowana na FAT32. Wkładam do Amigi i nic się nie dzieje. Nie widzi. A podejrzewam, że powinna się pojawić ikona. Jeśli nawet format będzie inny niż dosowy, to pewnie powinno być coś w stylu CF0??? (czy może CC0???)
Mam rację?

Prawdopodobnie jednak PCMCIA jest po prostu walnięte.

PS. Próbowałem też i formatować na FAT, ale nic to nie zmienia.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem