kategoria: A1200
[#1] A1200 problem z twardym dyskiem - nie widzi go
Witam po długiej przerwie :)

Któregoś razu włączyłem Amigę i nie wystartował Workbench z twardego dysku. Dysk się kręci, słychać go. W boot menu go nie widać. Mam tylko DF0 i CC0. Wtedy nie miałem czasu się tym zając, bo Amiga szła do naprawy - wymiana gniazda PCMCIA. Dziś ją wreszcie poskładałem i odpaliłem. To samo.
Nie, nie sądziłem, że samo się naprawi wtedy wiedziałem, że nie będę mógł niczego sprawdzić za Waszą sugestią, bo po prostu Amiga miała wrócić do szafy :) No ale teraz jest czas, żeby spróbować naprawić :)
Co mogę sprawdzić? Czemu dysk nie startuje?
[#2] Re: A1200 problem z twardym dyskiem - nie widzi go

@A1200_Mavv, post #1

Mój syn miał A1200 z takim twardym dyskiem że Amiga dysk widziała dopiero po resecie z klawiatury po normalnym włączeniu wyłącznikiem dysku nie było.Tak było za każdym razem.
[#3] Re: A1200 problem z twardym dyskiem - nie widzi go

@barbaramazurek, post #2

Też nie działa. Zarówno po włączeniu zasilaczem jak i po A+A+Ctrl. Tylko DF0 i CC0.
[#4] Re: A1200 problem z twardym dyskiem - nie widzi go

@A1200_Mavv, post #3

A HDToolbox widzi dysk?
[#5] Re: A1200 problem z twardym dyskiem - nie widzi go

@A1200_Mavv, post #3

Też tak miałem. W jednym przypadku padł dysk, w innym kondensatory się zużyły, ale po ich wymianie dysk znowu działał. W tym konkretnym przypadku (przed wymianą kondensatorów) dysk nie współpracował z płytą, ale CF już tak.

Ja bym sprawdził jeszcze może taśmę tj. czy rzeczywiście jest podłączona prawidłowo lub sprawdził z inną taśmą. Gdzieś kiedyś czytałem, że lejące kondensatory żarły ścieżki co powodowało, że nie było sygnałów na złączu bądź nawet wypadały piny od ide.


Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 14:33:09 przez misiek2
[#6] Re: A1200 problem z twardym dyskiem - nie widzi go

@nostrum666, post #4

Czy HDTollbox jest standardowo w WB3? Bo mam jedynie na dyskietkach teraz. Będę wszystkie sugestie sprawdzał wieczorem.
[#7] Re: A1200 problem z twardym dyskiem - nie widzi go

@misiek2, post #5

Rozbiorę jeszcze raz i popatrzę dokładnie.
[#8] Re: A1200 problem z twardym dyskiem - nie widzi go

@A1200_Mavv, post #6

HDToolbox jest na dyskietce Install. Jeśli masz WB w wersji dla Amig z HDD, to powinieneś mieć tą dyskietkę.
[#9] Re: A1200 problem z twardym dyskiem - nie widzi go

@PopoCop, post #8

Podłącz inny dysk. Jakiś pewny. I go sformatuj wtedy będziesz pewien czy Amiga padła czy dysk.
[#10] Re: A1200 problem z twardym dyskiem - nie widzi go

@misiek2, post #5

Otworzyłem Amigę jeszcze raz. Wizualnie w porządku. Ale odpiąłem dysk i z płyty głównej i rozłączyłem taśmę. Po czym poskładałem jeszcze raz i ....
kurde działa. Podejrzewam, że może taśma gdzieś nie łączy. Piny na płycie i na dysku nie są połamane.
[#11] Re: A1200 problem z twardym dyskiem - nie widzi go

@A1200_Mavv, post #10

Jak sytuacja będzie się powtarzać, może warto wymienić taśmę. Jeśli na płycie są jeszcze stare kondensatory, też warto ... nawet trzeba je wymienić.
[#12] Re: A1200 problem z twardym dyskiem - nie widzi go

@misiek2, post #11

Kondziołki były zmieniane w zasilaczu. Płyty jeszcze nie ruszałem. Rzeczywiście trzeba będzie się za to zabrać. ok, racja
[#13] Re: A1200 problem z twardym dyskiem - nie widzi go

@A1200_Mavv, post #12

Panowie, czy gdy jest mowa o wymianie kondensatorów, to mówmi tylko o elektrolitycznych? Czy do wymiany są tylko te 4, które zaznaczyłem, czy jeszcze coś innego?

[#14] Re: A1200 problem z twardym dyskiem - nie widzi go

@A1200_Mavv, post #13

Te też, ale przede wszystkim te srebrne kubki z czarnym paskiem

częściej padają te mniejsze pojemności ( 10uf, 22uf) i mniej po nich widać ( matowe luty, przy 47uf często przyklejony kurz, jeden z modeli stosowanych przez C= miał jakiś "tłusty" elektrolit ) niż po tych przewlekanych ( które jak padają mają wyraźnego "brzucha" a w późniejszej fazie dziurę na środku )

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2020 21:04:58 przez UJP
[#15] Re: A1200 problem z twardym dyskiem - nie widzi go

@UJP, post #14

O, to będzie więcej roboty. A co, gdy nie dostanę takich właśnie pojemności? W Irlandii nie jest to łatwe, chyba, że są na forum koledzy, którzy też są w Irlandii i wiedzą, gdzie kupić potrzebne elementy.
[#16] Re: A1200 problem z twardym dyskiem - nie widzi go

@A1200_Mavv, post #15

Ale sklepy online też istnieją... Digikey, mouser, rs.... A nawet chyba TME Ci wyśle zamówienie do Irlandii.
Mam tylko obawy, że skoro nie rozpoznajesz kondensatorów, to płyta może... Hmm. Wierzę w ciebie, a ale zastanów się czy nie oddać jej do zrobienia komuś bardziej doświadczonemu.
[#17] Re: A1200 problem z twardym dyskiem - nie widzi go

@A1200_Mavv, post #15

to dużo nie waży, większość wysyła na teren europy za niewielkie pieniądze
TME mouser
Ja wymieniam małe pojemności na ceramiki a te większe na polimery, najbardziej długowieczny zestaw, a nawet jeśli by się coś im przytrafiło to nie uszkodzą płyty ( nie ma żrącej cieczy w nich )

Ta Twoja płyta na pierwszy rzut oka nie wygląda żeby miała uwalone kondensatory, ale po tylu latach lepiej je wymienić profilaktycznie, natomiast te fazy z IDE to nie wina kondensatorów, a bardziej zaśniedziałych styków, po prostu po wpięciu i wypięciu wtyczki styki zarysowały się do "żywego metalu" i zaczęły dobrze przewodzić.
[#18] Re: A1200 problem z twardym dyskiem - nie widzi go

@MariuszK, post #16

Ja nie mam sprzętu do takiego lutowania. Lutuje dla mnie kolega, ja lutuję wieksze elementy ;)
Po czym wnosisz, że nie wiem, jak kondesator wygląda? Że nie zaznaczyłem właśnie tych "srebrnych kubeczków z czarnym paskiem"? :) Zaznaczyłem typowe podręcznikowe elektrolity, o tych mniejszych nie pomyślałem. Nie mam aż takiego doświadczenia w elektronice. Ale skoro te też jednak padają, to zostaną wymienione.
Jeśli chodzi o sklepy online, to najczęściej szukam takich rzeczy na ebay; rzuciłem hasło o kimś z Irlandii, kto może wie, gdzie można takie rzeczy kupić. Po to jest forum, żeby pytać.
[#19] Re: A1200 problem z twardym dyskiem - nie widzi go

@UJP, post #17

No właśnie teraz jedyny problem z dyskiem jest taki, że potrafi czasem na chwilkę wyraźnie zwolnić. Od razu wtedy cały system wisi i tylko A+A+Ctrl... W zasadzie zdarza się to 9/10 razy.
Zgodzę się, że kondensatory wyglądają ok, jak i cała płyta. Oglądałem ją, kolega elektronik też ją obejrzał. Nic podejrzanego nie widać, ścieżki są w porządku, zero zniszczeń. Dlatego nie wiem co dalej, jeśli kondensatory będą nowe, a problem nadal ten sam.
Ostatnio płyta dostała nowe gniazdo PCMCIA, ale nawet nie miałem jak potestować, bo jeśli już komp ruszył, to po chwili dysk zwalniał. Amiga znów wylądowała w kącie. Dziś ją rozebrałem i jutro jedzie do kolegi na wymianę kondensatorów.
A może posmarowanie styków dysku jakimś preparatem poprawiającym styki by pomogła? Zamiast psikać sprayem, to prisknąć na wacik i wacikiem styki potraktować? Jak myślisz?
[#20] Re: A1200 problem z twardym dyskiem - nie widzi go

@A1200_Mavv, post #18

Przede wszystkim te "kubeczki" padają ( aluminiowe ), te zwykłe elektrolity np. w A500 lepiej trzymają parametry po 33 latach niż nowe kupowane na Aliexpress, a nie przypominam sobie A500 której kondensatory wyżarłby ścieżki na PCB, jak już padały to najczęściej wysychały i spadała ich pojemność, rosło ESR.
W A1200/600 częściej padają, najprawdopodobniej to wina lekkich zasilaczy ( impulsowe bardziej dają w kość elektrolitom ) lub oszczędności C=
[#21] Re: A1200 problem z twardym dyskiem - nie widzi go

@UJP, post #20

O widzisz, nie wiedziałem OK
Pewnie dla świętego spokoju polecą wszystkie. Pospisuję sobie ile ich i jakie potrzeba, zobaczę, co kolega ma u siebie, a resztę zamówię. Oby to była ostatnia rzecz do wymiany w tej Amidze...
[#22] Re: A1200 problem z twardym dyskiem - nie widzi go

@A1200_Mavv, post #19

styki w płycie są złocone, jak by to była korozja to by gołym okiem było widać, można je przeczyścić alkoholem ( IPA, nie whisky ), ale bardziej podejrzana jest wtyczka na taśmie, masz inną taśmę ?

Jak Amiga widzi dysk, tylko zwalnia to może być więcej powodów, sam dysk ( też można by sprawdzić na innym ), jakaś biblioteka ( bobrze by było odpalić z partycji z gołym systemem z instalki ), kondensatory, ale i chipset.
[#23] Re: A1200 problem z twardym dyskiem - nie widzi go

@UJP, post #22

Taśmy puszukam, być może gdzieś mam. Niestety z dyskiem na podmianę może być gorzej. Ten ma 2GB, mniejszego IDE nie udało mi się dostać (kupiony na allegro jakiś czas temu). Poszukam na grupach amigowych, może ktoś ma sprawny na sprzedaż nie za jakieś chore pieniądze.
Szkoda by mi było tego formatować, mam tam sporo poinstalowane już. Dopiero się będe mógł pobawić, jak wróci z wymiany kondensatorów.
[#24] Re: A1200 problem z twardym dyskiem - nie widzi go

@A1200_Mavv, post #18

Oczywiście, forum jest po to żeby pytać i sobie pomagać :) Ważne że płyta będzie zrobiona i tyle, nie miałem na celu tu nikogo urażać, po prostu wyraziłem swoje obawy :)
[#25] Re: A1200 problem z twardym dyskiem - nie widzi go

@A1200_Mavv, post #23

Tańsza i szybsza jest karta CF, a wygodniejsza SD
A dysku całego nie trzeba formatować, można tylko jedną partycję, tylko musi być bootująca.
[#26] Re: A1200 problem z twardym dyskiem - nie widzi go

@A1200_Mavv, post #18

Ja nie mam sprzętu do takiego lutowania. Lutuje dla mnie kolega, ja lutuję wieksze elementy ;)


Jak kolega ma doświadczenie z smd i retro to sobie poradzi. Gdy kondensatory wylewają, to uszkadzają PCB. Ścieżki i pady stają się delikatne i można łatwo pogorszyć sprawę.
Na tym filmie masz pokazane jak wygląda taki zabieg.


Co do kondensatorów to kupisz na ebay, ale lepiej zamówić potrzebne elementy tam gdzie koledzy sugerują. Masz wtedy z pewnego źródła.
[#27] Re: A1200 problem z twardym dyskiem - nie widzi go

@UJP, post #25

Odgrzewam kotleta :)

Ta Amiga mnie w końcu wykończy... Kondensatory powymieniane, taśma to twardego dysku założona nowa, a dysk nadal potrafi na chwilę zwolnic i wtedy wisi wszystko.

Co chcę następnego zrobić:
1. Zamówiłem własnie adapter PCMCIA -> CF oraz CF -> SD plus sterowniki do tego.
2. Tym sposobem sprawdzę, czy wymienione gniazdo PCMCIA działa
3. Jeśli zadziała, to dam Amidze jeszcze jedną szansę:
3.1. Planuję zakup kolejnego adaptera IDE -> CF montowanego na tylnej ściance
3.2. Karta CF z Workbenchem 3.1 i używanie tego jako twardego dysku, żeby wyeliminować mechaniczny stary dysk 2,5 cala.

Co o tym koledzy sądzą?
[#28] Re: A1200 problem z twardym dyskiem - nie widzi go

@A1200_Mavv, post #27

a dysk nadal potrafi na chwilę zwolnic i wtedy wisi wszystko


Zwolnić? Czyli słychać, że prędkość obrotowa spada i po tym jest "kiszka"?
Jeśli tak to masz problem z i lub:
1. Zasilaniem (spadek napięcia?)- podłączyć inny zasilacz lub zasilić HDD niezależnie z drugiego zasilacza.
2. Problem z samym dyskiem/ taśmą. Może pada dysk, może ma gdzieś zimy lut, lub jest uszkodzona taśma (czasem łączy, czasem nie), bo zasilanie dla dysku dla ide 44pin idzie przez taśmę. Ewentualnie przetestować sam dysk pod PC, żeby nie nagrywać tego wszystkiego od nowa pod WinUAE ok, racja
[#29] Re: A1200 problem z twardym dyskiem - nie widzi go

@BULI, post #28

Dokładnie tak jak piszesz - na chwilę słychać, jak spada prędkość, po czym prędkość wraca, ale system już wisi. Właśnie pierwszą rzeczą był zasilacz - kondensatory zmienione. Podczas testów napięć w zasilaczu nie znaleźliśmy nic niepokojącego.
Teraz ciekawostka - identyczny problem miałem w latach 90-tych z ówczesną A600. Miałem wtedy dysk 3,5 cala, wyprowadzony na zewnątrz. Nie pamiętam, po jakim czasie posiadania tego dysku, zacząłem miewać takie same problemy. Dysk na chwilkę zwolnił, wrócił do prędkości, ale system już wisiał. Niestety nie miałem wtedy jak się wtedy pobawić, bo niedługo potem Amigę wykończyła burza (chyba o tym już kiedyś tu pisałem).

1. Zasilaniem (spadek napięcia?)- podłączyć inny zasilacz lub zasilić HDD niezależnie z drugiego zasilacza.


Nie mam drugiego na testy, ani nikogo w pobliżu, kto ma Amigę...

2. Problem z samym dyskiem/ taśmą. Może pada dysk, może ma gdzieś zimy lut, lub jest uszkodzona taśma (czasem łączy, czasem nie), bo zasilanie dla dysku dla ide 44pin idzie przez taśmę. Ewentualnie przetestować sam dysk pod PC, żeby nie nagrywać tego wszystkiego od nowa pod WinUAE


Taśma nowa, czyli to nie ona. Ewentualnie gniazdo na płycie głównej. Spróbuję je potraktować IPA 100%.

Jak sprawdzić dysk na PC-cie pod WinUAE?
[#30] Re: A1200 problem z twardym dyskiem - nie widzi go

@A1200_Mavv, post #29

Jak sprawdzić dysk na PC-cie pod WinUAE?


Są proste przelotki PATA 40 i 44/SATA na USB, np taka:
https://allegro.pl/oferta/adapter-dysk-ata-ide-2-5-3-5-sata-usb-2-5a-zasilac-9094439823
Sprawdzone- to działa z amigowymi dyskami i PC pod Winuae ok, racja

Trzeba pamiętać, że w zależności od prądożerności dysku może być konieczne podłączenie przelotki przez HUBa USB z własnym zasilaniem ok, racja
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem