kategoria: A1200
[#61] Re: A1200 problem z twardym dyskiem - nie widzi go

@A1200_Mavv, post #60

A może w systemie nie masz odpowiednich plików?

link
[#62] Re: A1200 problem z twardym dyskiem - nie widzi go

@A1200_Mavv, post #60

Ikona pojawi się tylko wtedy, jeżeli masz w katalogu DEVS:DOSDrivers plik CF0 z mountlistą. Czyli nie jest tak jak ze stacją dysków, gdzie owszem jakiej dyskietki byś nie włożył, to jakieś DF0 z pytajnikami się pojawi.

Potrzebujesz dwóch archiwów z Aminetu.
1. CFD133 zawiera wyżej wspomnianą mountlistę CF0 oraz sterownik, dzięki któremu Amiga widzi karty CF w adapterze PCMCIA.
2. fat95 czyli system plików FAT32.

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2020 11:06:38 przez Krashan
[#63] Re: A1200 problem z twardym dyskiem - nie widzi go

@A1200_Mavv, post #60

PCMCIA w Amidze jest bardzo wybredne co do kart CF, na 100% powinny chodzić SanDisk 4GB Ultra II 15MB/s (nawet podróbki tych kart kiedyś sprzedawane). W IDE-CF adapterach wszystkie posiadane przeze mnie karty działają, w PCMCIA już niestety nie.
[#64] Re: A1200 problem z twardym dyskiem - nie widzi go

@SimonGK, post #63

Dlatego jak PCMCIA to karta SD. Nie miałem żadnych problemów ani z combo PCMCIA/CF + CF/SD + karta SD, ani z bezpośrednim adapterem PCMCIA/SD.

Jedno, o czym warto wiedzieć, niektóre modele bezpośrednich adapterów PCMCIA/SD obsługują karty SD tylko do 2 GB. O ile ta pojemność wystarcza swobodnie do przenoszenia danych, o tyle może być kłopot z kupieniem takiej karty. Ja na znanym portalu kupiłem kilka używanych kart micro SD 2 GB z nawigacji samochodowych, po 5 zł za sztukę. Wszystkie działają.
[#65] Re: A1200 problem z twardym dyskiem - nie widzi go

@Krashan, post #62

W L: siedzi fat95, w Devs: siedzi compactflash.device, a plik CF0 z mountlistą jest na dysku, uruchamiam go po restarcie (nie wrzuciłem go jeszcze do startup-sequence).

Jeszcze coś ma być?

CF0 wygląda tak:

Filesystem = l:fat95
Device = compactflash.device
Unit = 0
Flags = 0
LowCyl = 0
HighCyl = 0
Surfaces = 1
BlocksPerTrack = 1
BlockSize = 512
Buffers = 20
BufMemType = 1
BottPri = 0
Stacksize = 4096
Priority = 5
GlobVec = -1
DosType = 0x46415401
[#66] Re: A1200 problem z twardym dyskiem - nie widzi go

@A1200_Mavv, post #65

Jeszcze coś ma być?
Nie, te trzy rzeczy to komplet.
[#67] Re: A1200 problem z twardym dyskiem - nie widzi go

@Krashan, post #66

Nie, te trzy rzeczy to komplet.


Czyli pewnie PCMCIA nie działa.

Wrzuciłem zapytanie na irlandzką grupę, czy jest ktoś w pobliżu mnie z Amigą, gdzie mógłbym sprawdzić kartę. Narazie mam jedną odpowiedź z drugiego końca kraju. Poczekam na kogoś bliżej.
[#68] Re: A1200 problem z twardym dyskiem - nie widzi go

@A1200_Mavv, post #67

Wpisz jeszcze po uruchomieniu workbencha MOUNT CF0: Jeśli bedziesz miał info o tym że już jest zamontowany to masz problem z PCMCIA lub kartą. Jeśli pojawi ci się ikonka karty w PCMCIA to masz problem z niewłaściwym umiejscowieniem CF0: . Ja ikonkę mam wlożoną w katalog WBStartup
[#69] Re: A1200 problem z twardym dyskiem - nie widzi go

@A1200_Mavv, post #65

A po co do startup-sequence? Wystarczy że plik będzie w Devs/DosDrivers i będzie się uruchamiało od strzała.
[#70] Re: A1200 problem z twardym dyskiem - nie widzi go

@Stoopi, post #68

Wpisz jeszcze po uruchomieniu workbencha MOUNT CF0: Jeśli bedziesz miał info o tym że już jest zamontowany to masz problem z PCMCIA lub kartą. Jeśli pojawi ci się ikonka karty w PCMCIA to masz problem z niewłaściwym umiejscowieniem CF0: . Ja ikonkę mam wlożoną w katalog WBStartup


Trafny trop! Po wpisaniu mount cf0: pokazało, że nie może otworzyć pliku DEVS:Mountlist. Plik przerzuciłem tam, odpaliłem, wpisałem jeszcze raz mount cf0: i pokazał, że już jest zamontowany. Nie zmienia to faktu, że dalej lipa... Nie widzi karty.
[#71] Re: A1200 problem z twardym dyskiem - nie widzi go

@A1200_Mavv, post #70

Uwaga - update!

W różnych archiwach miałem 3 różne pliki compactflash.device. Zadziało z trzecim dopiero, od Niemca. Plik o rozmiarze 8376B...

No to zaczynam zabawę :) OK

Dziękuję Wam za porady i cierpliwość; pewnie będę miał znów mnóstwo pytań
[#72] Re: A1200 problem z twardym dyskiem - nie widzi go

@A1200_Mavv, post #71

Przecież to jest ostatnia wersja CFD i leży na Aminecie: link
[#73] Re: A1200 problem z twardym dyskiem - nie widzi go

@AmiClassic, post #72

Przecież to jest ostatnia wersja CFD i leży na Aminecie: link


Ja zacząłem od plików, które miałem na dyskietce dołączonej do przejściówek. Potem zacząłem sprawdzać Aminet.
[#74] Re: A1200 problem z twardym dyskiem - nie widzi go

@A1200_Mavv, post #73

Nie jest źle, ale nie jest też rewelacyjnie. Widzi kartę, czyta ją. Jak kopiuję z niej, to często Amiga się wysypuje. Restart i od nowa kopiuję. Być może któreś pliki są uszkodzone, bo zauważyłem np że przy otwieraniu folderu Franko od razu Amiga się wiesza.
Na szczęście większość plików skopiowałem Jeszcze sporo przede mną

W każdym bądź razie zamówiłem Workbencha na CF oraz IDE do CF na tył. Zobaczymy, co będzie
[#75] Re: A1200 problem z twardym dyskiem - nie widzi go

@A1200_Mavv, post #74

Być może masz źle ustawiony max transfer na dysku twardym, stad kłopoty z kopiowaniem.

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2020 18:59:40 przez Stoopi
[#76] Re: A1200 problem z twardym dyskiem - nie widzi go

@A1200_Mavv, post #74

Jakim programem kopiujesz pliki?
Jeśli FileMasterem, to niestety ma on tendencję do wysypywania się, jeśli DirectoryOpusem, problemem może być to o czym pisze Stoopi.

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2020 19:49:48 przez AmiClassic
[#77] Re: A1200 problem z twardym dyskiem - nie widzi go

@AmiClassic, post #76

Jakim programem kopiujesz pliki?
Jeśli FileMasterem, to niestety ma on tendencję do wysypywania się, jeśli DirectoryOpusem, problemem może być to o czym pisze Stoopi.


Tak, Filemasterem. Póki co nie mam nic innego, a spod Workbencha to jest trochę zachodu. Podejrzewam, że DirectoryOpusa mogę pobrać z Aminetu?
[#78] Re: A1200 problem z twardym dyskiem - nie widzi go

@A1200_Mavv, post #77

FileMaster jest kapryśny jeśli chodzi o duże pliki lub ilość plików i chociaż sam używam go na codzień czasami odpalam DOpusa gdy mam do przerzucenia sporą ilość. Nie wiem czy starsze wersje FM mają ten problem, i aż sam sprawdzę.

DOpusa pełną wersję można pobrać z tego miejsca: link
[#79] Re: A1200 problem z twardym dyskiem - nie widzi go

@AmiClassic, post #78

jako fan filemastera, moge polecic - http://aminet.net/package/util/dir/DiskMaster

wciaz lekki, a swietnie sobie radzi z duzymi partycjami i ilosciami plikow :)
[#80] Re: A1200 problem z twardym dyskiem - nie widzi go

@juen, post #79

Ecodisk206 też daje radę i jakoś bliżej mu do Filemastera.
http://aminet.net/package/util/dir/EcoDisk206
[#81] Re: A1200 problem z twardym dyskiem - nie widzi go

@Norbert, post #80

Zapisałem ponownie pliki, które wysypywały Amigę i sczytało je bez problemu.

Szukałem info na forum, ale nie znalazłem. Jak ugryźć temat pliku adf o rozmiarze 912kB? adf2disk twierdzi, że potrzebuje dyskietki w rozmiarze 901120.
Pliki adf, które mają rozmiar 901kB bez problemu się zapisują na dyskietkę.
[#82] Re: A1200 problem z twardym dyskiem - nie widzi go

@A1200_Mavv, post #81

Powinno bez problemu zgrać adf'a na dyskietkę, jednakże bardziej eleganckim i funkcjonalniejszym programem do tego jest TrackSaver: link

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 20:19:52 przez AmiClassic
[#83] Re: A1200 problem z twardym dyskiem - nie widzi go

@A1200_Mavv, post #81

Najlepsze rozwiazanie. Dobre bo polskie i jest ciągle rozwijane.
[#84] Re: A1200 problem z twardym dyskiem - nie widzi go

@AmiClassic, post #82

TSGui mam, właśnie spróbowałem, ale to samo - wyskakuje info, że rozmiar pliku obrazu nie odpowiada rozmiarowi dyskietki.

Zdecydowaną większość plików .adf mam wielkości 901kB, a akurat Cywilizacja AGA ma obrazy wielkości 912kB... I jak to ugryźć?

Edit: Jednak TSGui przepuścił. Ale obraz jest chyba walnięty, bo mam błąd odczytu pliku. Poza tym plik adf musi być w głównym katalogu dysku, nie może być w podkatalogu, bo wywala błąd, że dysk jest niedosowy.

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 22:59:54 przez A1200_Mavv
[#85] Re: A1200 problem z twardym dyskiem - nie widzi go

@A1200_Mavv, post #84

TransAdf też nie daje rady ?
[#86] Re: A1200 problem z twardym dyskiem - nie widzi go

@A1200_Mavv, post #84

Masz uszkodzone obrazy dyskietek. Musisz poszukać poprawnych. Sprawdziłem Civilisation AGA na jednym z portali, i ADF'y mają tam wielkość 901 120k.
Plik ADF dla TSGui może być w dowolnym miejscu, na jakiejkolwiek partycji. Może być nawet na karcie podpiętej przez PCMCIA.

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 23:23:45 przez AmiClassic
[#87] Re: A1200 problem z twardym dyskiem - nie widzi go

@AmiClassic, post #86

Masz uszkodzone obrazy dyskietek. Musisz poszukać poprawnych. Sprawdziłem Civilisation AGA na jednym z portali, i ADF'y mają tam wielkość 901 120k.
Plik ADF dla TSGui może być w dowolnym miejscu, na jakiejkolwiek partycji. Może być nawet na karcie podpiętej przez PCMCIA.


Poszukam w takim razie. Ale póki co koniec na dziś; jedna z partycji odmówiła posłuszeństwa... Checksum errory sypie, nic nie odczytam z niej. Zrobiłem backup pozostałych partycji i czekam na IDE -> CF + Workbench na CF. Ciąg dalszy jak przyjdą zamówione zabawki.
[#88] Re: A1200 problem z twardym dyskiem - nie widzi go

@A1200_Mavv, post #87

Checksum errory sypie, nic nie odczytam z niej

A jaki masz/miałeś filesystem?

Idealne rozwiązanie to PFS3aio lub SFS i odpowiednie ustawienie MaxTransfer.
Zrobisz raz - masz z głowy na wieki :)
[#89] Re: A1200 problem z twardym dyskiem - nie widzi go

@Drakon, post #88

Kombinowałem z obrazami Cywilizacji AGA i przerzucałem na partycję. Podczas próby zapisu obrazu (TSGui podjął próbę po kliknięciu Ingore ostrzeżenia o braku miejsca na dyskietce) wysypał się błąd. Zniknęła też ikonka wolumenu i ta partycja jest jak zwykła szuflada. Widzę, co na niej jest, ale próba otworzenia pliku powoduje checksum.

A jaki masz/miałeś filesystem?


Standardowy, pewnie jakiś fat.
[#90] Re: A1200 problem z twardym dyskiem - nie widzi go

@A1200_Mavv, post #89

A dysk/karta pracuje?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem