kategoria: A1200
[#91] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@krzysiekp41, post #88

To zależy co miał na myśli pisząc, że nie będzie działać.
Zabootowac się nie da z pcmcia, ale można podmontowac taką kartę i Amiga będzie widziała pliki.
No chyba że, to sprawdził i ten konkretny model CF faktycznie nie będzie działał na pcmcia poprzez adapter CF-PCMCIA.
[#92] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@Norbert, post #91

Bootować z PCMCIA się da, ale to jest troszkę więcej roboty/kombinowania. Tak działają np dyski Overdrive do 600/1200.
Ale tak jak mówisz - karta CF przeznaczona do adaptera IDE nie zadziała z PCMCIA (nie zabootoje się). Pliki będzie można przejrzeć.
[#93] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@Norbert, post #91

Pierwszy sprzedawca na allegro napisał mi, że karta CF przygotowana dla Amigi pod adapter CF2IDE nie będzie działać w porcie PCMCIA. Napisał także, że karta CF do PCMCIA musi być sformatowana na FAT32 - na kompie PC. Trzeba ją sformatować jak pendrive'a i na tej zasadzie jej używać. Można wkładać przy włączonej amidze. To taki pendrive dla amigi. Aby używać karty CF w PCMCIA, to trzeba mieć specjalną kartę CF na odpowiednie napięcie 3,3v. Takie jest jego zdanie.
Drugi sprzedawca na allegro napisał mi, że ma w sprzedaży różne akcesoria do Amigi. Posiada A1200, przetestuje dzisiaj na niej różne karty CF, adaptery i da mi znać czy A1200 może wykryć jednocześnie dwie karty CF - bez użycia adaptera PCMCIA i kombinowania na kompie PC.
[#94] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@MariuszK, post #92

Nie zależy mi, aby bootować system z karty CF w PCMCIA (to miałoby służyć tylko jako kopia zapasowa). Wystarczy, ze system (Workbench/Scalos) będzie startował z karty CF (ustawiony jako Master) przy użyciu odpowiedniego adaptera - podpiętego do płyty głównej.
Zależy mi tylko na skutecznym patencie, aby A1200 wykryła jednocześnie dwie karty CF.
Wszystko w temacie.
[#95] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@MariuszK, post #92

Wiem że się da z pcmcia zabootowac, ale nie to powszechnie stosowane. Mała popularność i dostępność Overdrive.

@krzysiekp41
Karta CF nie musi być sformatowana na FAT32.
Może to być inny dowolny file system (FFS, PFS3, FAT32, NTFS EXT2) który obsłuży Amiga i PC (windows) czy PC (winuae)
Nie ma problemu żeby Amiga widziała karty CF na IDE i PCMCIA jednocześnie.
To tylko kwestia kompatybilności tych kart z Amigą
[#96] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@Norbert, post #95

Tylko nie wiem czy jest sens pchać się w CF.
W sumie w większości swoich sprzętów mam SD-IDE i nigdy nie miałem problemów z tym rozwiązaniem. Karty SD mogę sobie "obslużyć" w laptopie, bo ma wbudowany czytnik, no i jak sprawdzałem ceny 16GB,32GB,64GB SD vs CF, to wtedy(nie wiem jak teraz) wychodziło taniej nawet jak się wliczało cenę adaptera IDE.

Jeśli chodzi o PCMCIA, to też mam adapter SD-CF i działa mi nawet z pojemnością karty SD 128GB. Mogę jeszcze zrozumieć sentyment i przezwyczajenie do CF, ale jak autor chce "ciąć koszty" to nie rozumiem po co chce się pchać w CF. Posiadając tylko jeden adapter SD-CF, może używać już różnych kart SD w PCMCIA. Ma to większy sens dla backupów. Można zrobić kilka na różnych kartach, czy nawet na jednej dużej.

Przy okazji może sobie sprawdzić czy Jego dysk HDD będzie działał z SD-CF w adapterze IDE.

Może ma nawet czytnik SD w laptopie i zaoszczędzi 20zł na czytniku CF-USB do kart CF (chociaż jaka to oszczędność jak i tak nie chciał go kupić)
[#97] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@snifferman, post #96

Nie napisałem że warto pchać się w CF.
Karty SD "walają" się po domach pojemnościach 1, 2, 4 ,8 czy 16GB.
Za małe do telefonu czy aparatu.
Prędkością też nie zachwycają.
Do Amigi w sam raz.
[#98] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@Norbert, post #95

Dobra, są duże postępy.
Kupiłem od gościa na allegro 2 adaptery V.H2 zamontowane do tej krótkiej taśmy. Kupiłem od niego także dwie takie same karty CF SanDisk Ultra 8GB. Na pierwszej karcie SanDiska wgrany jest system - AmigaOS 3.1 (pierwsza partycja bootowalna). Na drugiej karcie SanDiska są inne nazwy partycji (żadna nie jest bootowalna). Na tych identycznych dwóch kartach SanDiska wgrane są dokładnie takie same dane (druga karta jako kopia).
Tak wygląda ten adapter V.H2:
http://www.amigacoffinservices.com/amiga-a600a1200-cf-hdd-kit-adaptor-ide-lead-vh2-1
Pierwszy adapter V.H2 na wierzchu ustawiony jest jako Master, natomiast drugi adapter V.H2 pod spodem ustawiony jest jako Slave. Pod pierwszy adapter podpiąłem tamtą swoją dawną kartę CF 8GB Kingston 133X (system - Scalos), natomiast pod drugi adapter podpiąłem jego kartę CF SanDisk (z partycjami nie bootowalnymi).
Kupiłem jeszcze od niego adapter PCMCIA i włożona jest do tego adaptera karta CF 1GB.
Przed zakupem sprzedawca zapewniał mnie, że będzie to wszystko u mnie działało. Z tymże on to wszystko testował (przed sprzedażą) na swojej A1200 używając Kickstarta 3.1, a ja posiadam tylko Kickstarta 3.0. Gdy uruchomiłem OS 3.1 z jego pierwszej karty SanDiska, to niestety moja A1200 nie wykryła jego drugiej karty SanDiska. Zadziałało to wtedy, gdy pod pierwszy adapter V.H2 podpiąłem Kingstona, a pod drugi adapter V.H2 podpiąłem jego SanDiska (z partycjami nie bootowalnymi).
Oczywiście A1200 widzi także jego kartę CF 1GB z adaptera PCMCIA - całe szczęście.
Aby to zadziałało na mojej A1200, to oczywiście nazwy partycji muszą się różnić:
1. moja dawna karta CF Kingston 8GB (jako Master)
DH0: ---> 191MB (jako bootowalna)
DH1: ---> 7.1GB
2. jego karta CF SanDisk 8GB (jako Slave) - z partycjami nie bootowalnymi
DH3: ---> 511MB
DH4: ---> 3.8GB
DH5: ---> 3.3GB
Gdy uruchamiam system Scalos z Kingstona, to po odpaleniu na nim HDToolboxa - parametry są następujące:
SCSI 0 0 Not Changed Generic Mass-Storage 1.11 (to jest karta Kingstona)
SCSI 1 0 Not Changed AMIGA SanDisk CF 8GB
Tu jest trochę dziwna sytuacja, bo przy Kingstonie (HDToolbox) pokazuje mi drugą partycje (DH1) o pojemności 3GB (powinno być 7.1GB), natomiast przy SanDisku pokazuje, że pojemność wszystkich partycji jest prawidłowa. Gdy otwieram okienko z partycją DH1 (przy uruchomionym systemie - Scalos), to pokazuje mi pełną pojemność 7.1GB. Gdy odpalam DirectoryOpus, to partycje DH1 także widzi jako 7.1GB.
Dokupiłem jeszcze na wszelki wypadek czytnik kart pamięci CF na USB:
https://allegro.pl/oferta/czytnik-kart-pamieci-micro-sd-usb-usb-c-sdhc-cf-sm-11711941270
Jeżeli chodzi o kartę CF 1GB z adaptera PCMCIA, to sprzedawca wspomniał mi, że ta karta jest sformatowana w FAT32. W tej sytuacji nie będę już musiał korzystać z programu - WinUAE, aby kopiować/kasować amigowe dane na laptopie z Win10.
Podsumowując - moja A1200 widzi jednocześnie dwie karty CF 8GB (Kingstona i SanDiska - z partycjami nie bootowalnymi). Dodatkowo widzi także kartę CF 1GB z adaptera PCMCIA.
Mam 2 pytania:
1. Dlaczego HDToolbox przy Kingstonie pokazuje mi drugą partycje (DH1) o pojemności 3GB, skoro ta partycja wynosi 7.1GB ?
2. Jeżeli sformatuję drugą kartę CF SanDiska 8GB (pod FAT32) na laptopie z Win10 przy pomocy tego czytnika kart pamięci CF na USB i umieszczę tą kartę 8GB do adaptera PCMCIA, to czy A1200 odczyta ją bez problemu czy jednak są jakieś limity ?

Będę Wam bardzo wdzięczny za fachowe udzielenie mi odpowiedzi na te 2 powyższe pytania.
[#99] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@krzysiekp41, post #98

Po co odpowiadać, skoro i tak nie przyjmujesz odpowiedzi do wiadomości.

Na pytanie nr 2 odpowiedź padła już kilka razy

#59
Należy wspomnieć, że nie wszystkie karty CF działają w PCMCIA.

#69
Minusem jest znalezienie kompatybilnej karty CF.
U siebie mam adapter SD-CF i PCMCIA w A1200 obsłużyło mi kartę 128GB.

#82
Nie wszystkie karty CF działają w PCMCIA.

#85
100% gwarancji nikt Tobie nie da bo różnie z kartami CF pod PCMCIA bywa.

#86
Nikt nie da ci 100% pewności.
- karta CF może być niekompatybilna z PCMCIA (dodaj fotkę swojej i zapytaj, czy ktoś tu takiej używa).


Ostatnia aktualizacja: 11.02.2022 12:31:23 przez snifferman
[#100] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@krzysiekp41, post #98

HDToolBox pokazuje różne głupoty przy większych dyskach (negatywne pojemności itd.). Dopiero wersje z AmigaOS 3.1.4 i wyżej sobie z tym radzą. Nie ma co się sugerować. Jak się 'start i end cylinder' zgadza z ustawioną geometrią i przez to wielkością to git.
[#101] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@ppill, post #100

Wygląda to tak, że gdy:
1. odpalam "Format" z katalogu System (po uruchomieniu Scalos), to pokazuje mi drugą partycje (DH1) o pojemności 3052 MB (przed formatem można tu zaznaczyć tylko opcję - "Put Trashcan", innych opcji brak)
2. otwieram okienko z partycją DH1 (po uruchomieniu Scalos), to pokazuje mi pełną pojemność 7148 MB (764 MB free i 6,384 MB in use = 7,148 MB)
3. odpalam "HDToolBox" z katalogu Tools (po uruchomieniu Scalos), to pokazuje mi drugą partycje (DH1) o pojemności 3052 MB
4. odpalam program "DirectoryOpus" (po uruchomieniu Scalos), to gdy uruchomię tam Format, to przy partycji DH1 pokazuje mi pojemność 7.1 GB (przed formatem można tu zaznaczyć opcję - "Fast File System", "International Mode" i "Verify")
To wszystko trochę takie dziwne!

Przypominam, że ta partycja DH1 jest na karcie CF 8GB Kingstona.
Mam 2 pytania:
1. Gdybym kiedyś chciał robić format tej partycji DH1, to najlepiej przez DOpusa (zaznaczając opcję - "Fast File System" i "Verify"), co nie ?
2. Gdybym zdecydował się kiedyś robić pełny format tej karty Kingstona (DH0 i DH1), to podział partycji musiałbym tworzyć na nowo przy pomocy HDToolBox'a, co nie ?
Powiedzmy:
DH0: ---> ponad 200 MB (jako bootowalna)
DH1: ---> ok 7 GB
[#102] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@snifferman, post #99

Sorry, to wszystko moja wina.
Niepotrzebnie traciłem czas na to, aby A1200 wykryła jednocześnie kartę CF 8GB Kingstona i dysk HDD 8.4GB przy pomocy adaptera CF2IDE. Za dużo czasu straciłem na rozkminianie i kombinowanie tego tematu.
Ponad 80% moich wiadomości kręciło się tylko wokół tamtego adaptera CF2IDE oraz tamtego dysku HDD Seagate 8.4GB 3,5". Dobrze, że już wyniosłem do piwnicy ten dysk HDD (największy rozmiarowo nośnik pamięci i podobno awaryjny), napęd CD-ROM i taśmę IDE ATA-33.
Dzięki za przypomnienie odpowiedzi: 59, 69, 82, 85 i 86.
Mam jeszcze takie pytanie:
Czy jesteś pewny na 100%, że gdy mam włączoną A1200 (z uruchomionym Scalos), to czy mogę podpiąć ten adapter PCMCIA z kartą CF 1GB czy jednak lepiej, abym to robił przy wyłączonej Amidze, aby uniknąć jakiegoś zwarcia na płycie głównej ?
[#103] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@krzysiekp41, post #101

Najpierw to musisz wiedzieć jakie filesystemy są przypisane do tych partycji, bo na pewno nie FFS z kicka 3.0 skoro tam jest partycja 8Gb.

Ściągasz to, przegrywasz devices do c: i w shellu:

devices dh0: dh1: dh2: dh3: dh4: dh5:


W HDToolboxie też możesz to zobaczyć po zaznaczeniu Advanced Options i Add/Change w Partition Drive.

Nigdy nie formatuj z Verify bo to strata czasu i cykli zapisu na karcie CF. Zawsze z opcja Quick niezaleznie od filesystemu.

Spokojnie możesz wkładać CF do adaptera PCMCIA przy włączonej amidze.

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2022 17:53:26 przez ppill
[#104] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@krzysiekp41, post #102

Czy jesteś pewny na 100%, że gdy mam włączoną A1200 (z uruchomionym Scalos), to czy mogę podpiąć ten adapter PCMCIA z kartą CF 1GB czy jednak lepiej, abym to robił przy wyłączonej Amidze, aby uniknąć jakiegoś zwarcia na płycie głównej ?


Na to pytanie odpowiedź już padła

post #59
No i dodatkowo jest wygoda HOT-SWAP.


post #69
Adapter PCMCIA-CF kosztuje 20-30zł i nie będzie ci dyndał i masz hot-swap.


definicja Hot Swap

Jeśli nie wyczrpuje to w pełni tematu, to mam jeszcze kilka sugestii.
Można stosować środki ostrożności aby uniknąć możliwości zwarcia czy innego uszkodzenia Amigi.
1) Cały czas mieć na sobie opaskę antystatyczną podłączoną do uziemienia
2) Nigdy nie podłączać Amigi.
3) Zapakować Amigę w folię antystatyczną (oczywiście mając opaskę z punktu 1 podczas pakowania)
4) Przeprowadzić się w miejsce nie wsytępowania wyładowań atmosferycznych
5) nie pić żadnych płynów w pobliżu Amigi (tymbardziej jesli nie zastosowaleś się do punku 2 i 3)
6) utrzymywać wilgotność w pomieszczeniu gdzie jest Amiga na niskim poziomie.
7) Monitorować napięcie w sieci i stosować zabezpieczenie antyprzepięciowe(gdy nie stosujesz się do punktu 2).
8) Monitorować aktywność słoneczną i rozbłyski
9) Monitorować pogodę i wyładowania atmosferyczne
10) Nie używać i nie przechowywać Amigi w pobliżu miejsc wybuchów nuklearnych (dotyczy to aktywnych eksplozji, jak i miejsc gdzie miały one miejsce w niedalekiej przeszłości)
11) Nie zabierać swojej Amigi na wycieczkę do Czarnobyla

Nie da to 100% pewności, że nie nastopi zwarcie, albo przepięcie, ale w znacznym stopniu zmniejszy ryzyko.
[#105] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@snifferman, post #104

Śmiej się, śmiej.
Pamiętaj: "Ten się śmieje, kto się śmieje ostatni".
Piszesz o jakiejś opasce antystatycznej, Czarnobylu itd itd.
Ale ty jesteś cyniczny.
Ze 20 lat temu byłem w posiadaniu Amigi 600 (bez dysku twardego i tylko 1MB pamięci CHIP RAM). Przy takiej konfiguracji gry uruchamiałem tylko z dyskietek. Niestety z uruchomieniem niektórych fajnych gier był problem, bo pamięć RAM okazała się niewystarczająca. Nie chciałem już dokupować akcesoriów do A600 (dodatkowej pamięci FAST RAM i dysku twardego), bo był to wtedy duży wydatek. Sprzedałem A600 i później kupiłem A1200, bo wolałem do niej dokupować różne akcesoria.
Przeczytaj co spotkało moją A600 - zanim ją sprzedałem!
Używałem tej A600 przez kilka lat. Ani razu jej nie rozkręcałem. Wszystko działało super. Pewnego dnia włączam A600, bo chciałem sobie zagrać w jakąś grę. Zobaczyłem, że oryginalna/amigowska myszka w ogóle nie działa. Pomyślałem sobie, że myszka nie działa i tyle. Poszedłem z tą myszką do swojego znajomego, podłączył ją do swojej A500 i okazało się, że ta myszka u niego działa w 100%. Postanowiłem A600 zanieść do serwisu i serwisant po naprawie powiedział mi, że na płycie głównej były spalone 2 podzespoły elektroniczne. To były takie 2 drobne podzespoły elektroniczne w kształcie prostokąta (wlutowane pionowo do płyty głównej o długości max 7mm) - one odpowiadały za działanie myszki.
Ani razu nie rozkręcałem tej A600 ani nie rozkręcałem tej myszki.
Jaki z tego wniosek?
Na płycie głównej może nawet się coś uszkodzić z elektroniki (bez naszej ingerencji), gdy podłączona jest sprawna w 100% myszka z wtykiem 9-pinowym. Sam się o tym przekonałem. A600 nie miała styczności z Czarnobylem, z burzą/piorunami/błyskawicami ani z jakimś przepięciem elektrycznym.
Uważam, że istnieje minimalnie większe ryzyko uszkodzenia czegokolwiek na płycie głównej podpinając do niej adapter PCMCIA z kartą CF (jako nośnikiem pamięci) - tym bardziej przy włączonej Amidze. Ale to tylko moja osobista sugestia.
Rozumiem, że karta CF w adapterze PCMCIA - to taki amigowy PenDrive.
Czy dalej będziesz kpił ze mnie?
[#106] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@ppill, post #103

Mimo to, zaryzykuję wkładać CF do adaptera PCMCIA przy włączonej Amidze.
[#107] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@krzysiekp41, post #106

Wkłada się adapter z kartą,
A nie samą kartę cf do adaptera i jeszcze na dodatek przy włączonej amidze. Grozi to uszkodzeniem.

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2022 20:54:19 przez Amigo-A1200-040
[#108] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@Amigo-A1200-040, post #107

Chodzi mi TYLKO o włożenie adaptera PCMCIA z kartą CF (do portu z lewej strony) - przy włączonej Amidze!

NIGDY nie będę wkładał karty CF do adaptera V.H2 (zamontowanego do taśmy) - przy włączonej Amidze!

Czy teraz dostrzegasz różnicę ?
[#109] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@krzysiekp41, post #108

Mimo to, zaryzykuję wkładać CF do adaptera PCMCIA przy włączonej Amidze.


A co napisałeś w poście 106 ??
[#110] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@krzysiekp41, post #105

Piszesz o jakiejś opasce antystatycznej,

Nie tylko piszę. Ja ją posiadam !!!

Ze 20 lat temu byłem w posiadaniu Amigi 600 (bez dysku twardego i tylko 1MB pamięci CHIP RAM). Przy takiej konfiguracji gry uruchamiałem tylko z dyskietek.

Ja mialem A600 z 2MB CHIP od gdzieś 94r albo i wcześniej.

Nie chciałem już dokupować akcesoriów do A600 (dodatkowej pamięci FAST RAM i dysku twardego), bo był to wtedy duży wydatek.

20 lat temu mały dysk twardy kosztował grosze. Sam kupiłem około 2000r 850MB 3.5" za 20zł (bez bad sectorów).

Postanowiłem A600 zanieść do serwisu i serwisant po naprawie powiedział mi, że na płycie głównej były spalone 2 podzespoły elektroniczne. To były takie 2 drobne podzespoły elektroniczne w kształcie prostokąta (wlutowane pionowo do płyty głównej o długości max 7mm) - one odpowiadały za działanie myszki.

Możliwe. Mógł też cię okłamać. Nie można tego wykluczyć.

Jaki z tego wniosek?
Na płycie głównej może nawet się coś uszkodzić z elektroniki (bez naszej ingerencji),... A600 nie miała styczności z Czarnobylem, z burzą/piorunami/błyskawicami ani z jakimś przepięciem elektrycznym.

Monitorowałeś w tamtym momencie sieć elektryczną oscyloskopem, albo innym urządzeniem diagnostycznym aby wykluczyć przepięcie w sieci?
Rozbłysk słoneczny wykluczyłeś na podstawie jakich danych?
Nie odpowiadaj, bo to pytania retoryczne.


Uważam, że istnieje minimalnie większe ryzyko uszkodzenia czegokolwiek na płycie głównej podpinając do niej adapter PCMCIA z kartą CF (jako nośnikiem pamięci) - tym bardziej przy włączonej Amidze. Ale to tylko moja osobista sugestia.


No tak. Dlatego wypunktowałem dodatkowe "czynności" zmniejszające ryzyko.

Rozumiem, że karta CF w adapterze PCMCIA - to taki amigowy PenDrive.

Tak.

Ani razu nie rozkręcałem tej A600 ani nie rozkręcałem tej myszki.

Moja rada z postu #82 jest nadal aktualna
(Jak nie masz śrubokręta i kombinerek, to też sobie kup ).


Czy dalej będziesz kpił ze mnie?


Wymieniłem tylko małoprawdopodobne, ale możliwe scenariusze. Chyba nie uraziła cię opaska antystatyczna?
1
[#111] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@Amigo-A1200-040, post #109

W poście 106 dałem do zrozumienia, że raczej nic nie powinno się popsuć na płycie głównej Amigi - podpinając adapter PCMCIA z kartą CF przy włączonej Amidze. Skoro podpinamy Pendrivy do kompów stacjonarnych typu PC (jako tower) albo laptopów - to te komputery nadal działają i czytają nawet inne pendrivy.

Adapter PCMCIA z kartą CF to podobno taki amigowy Pendrive.
[#112] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@krzysiekp41, post #111

napisałeś:
wkładać CF do adaptera PCMCIA przy włączonej Amidze.


Adapter PCMCIA z kartą CF to podobno taki amigowy Pendrive.

Tak ,ale "Adapter PCMCIA z kartą CF" a nie "wkładać CF" do "adaptera PCMCIA"

Mamy wyraźne problemy z komunikacją.

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2022 22:03:43 przez snifferman
[#113] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@snifferman, post #112

Właśnie to pisałem,
Ale ktoś nie potrafi czytać ze zrozumieniem.
[#114] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@snifferman, post #110

Wiem, że wtedy (ze 20 lat temu) dyski twarde kosztowały grosze, ale odpalanie gier z dysku twardego na A600 z 1MB CHIP RAM nie przynosiło dobrych efektów, bo w trakcie odpalania gry wyskakiwał na górze czerwony komunikat - not enough memory. Karty z dodatkową pamięcią były drogie. Ja już wolałem polować na A1200, bo jest ogólnie lepsza.
Jedyna Amiga jaką rozkręcałem śrubokrętem, to ta moja aktualna A1200 (podłączanie dysku HDD, różnych adapterów i kart CF).
Odnośnie postu #82, to jeszcze nie tak dawno odpalałem emulator WinUAE na laptopie (z Win10). Chciałem zagrać sobie na laptopie - odpalając na nim amigową grę "Sensible World Of Soccer" z amigowych obrazów dyskietek (ADF).
W WinUAE ustawiłem opcje w ten sposób:
1. Quickstart
Model: [A1200]
Configuration: [4 MB Fast RAM]
2. ROM
Main ROM file: [Pulpit\SensibleSoccer\kick30.rom]
3. Floppy drives
DF0: [Pulpit\SensibleSoccer\Disk1.adf]
DF1: [Pulpit\SensibleSoccer\Disk2.adf]
4. Display
Screen: [wybrałem swoją kartę graficzną]
Settings ---> Native mode: [Fullscreen]
5. Game ports
Port 1: [Windows mouse] ---> to działa jako myszka
Port 2: [Keyboard Layout B (Cursor keys, Right CTRL and ALT = Fire)] ---> to działa jako joystick (sterowanie strzałkami na klawiaturze, prawy CTRL + Alt = Fire)
6. Kliknąłem - Start
Ta amigowa gra odpaliła mi się na laptopie bez problemu (przy powyższych ustawieniach), ale wkurzało mnie sterowanie grą laptopowymi klawiszami - to niekomfortowe (trzeba przyzwyczaić się do gry klawiszami). Jednak wolę grać w tą grę na A1200 - odpalając z WHDLoad i korzystając z joysticka.
Sam widzisz, że uruchamiany emulator WinUAE na laptopie (z Win10) - nie jest mi obcy.

Chodzi mi TYLKO o włożenie adaptera PCMCIA razem z kartą CF (do portu z lewej strony) - przy włączonej Amidze!
Nie miałem zamiaru włożyć do portu samego adaptera PCMCIA (bez karty CF) i później przy włączonej Amidze - do tego adaptera podpiąć kartę CF!
NIGDY nie będę wkładał karty CF do adaptera V.H2 (zamontowanego do taśmy) - przy włączonej Amidze, bo to na 100% grozi uszkodzeniem sprzętu!
[#115] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@krzysiekp41, post #114

Karty z dodatkową pamięcią były drogie.

Akurat rozszerzenie CHIP do A600 nie było drogie. Kupowałem nowe w sklepie za jakieś 50zł
Za to A1200 można było wtedy kupić za 300zł i to przy dobrych wiatrach z monitorem.

ale wkurzało mnie sterowanie grą laptopowymi klawiszami

Można podłączyć pada.
NIGDY nie będę wkładał karty CF do adaptera V.H2 (zamontowanego do taśmy) - przy włączonej Amidze, bo to na 100% grozi uszkodzeniem sprzętu!


Ryzyko jest, ale z twierdzeniami na 100% byłbym ostrożny
[#116] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@snifferman, post #115

Wkładanie karty CF do adaptera V.H2 (zamontowanego do taśmy) - przy włączonej Amidze, to zbyt duże ryzyko. Może się wtedy uszkodzić kilka elementów elektronicznych na płycie głównej odpowiadających za funkcjonowanie interfejsu IDE 44-pinowego (nastąpi brak sygnału). Wtedy pozostaje tylko uruchamianie gier/programów z dyskietek - a nie o to chodzi w tej zabawie.
Nie znam się dobrze na elektronice, tylko piszę co podpowiada mi intuicja i tyle.
[#117] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@Amigo-A1200-040, post #107

Grozi to uszkodzeniem.

To akurat nie jest prawdą. Oba złącza, PCMCIA i CardFlash, przynajmniej w zgodnych ze standardem wykonaniu, mają odpowiednie piny przedłużone albo skrócone, by doprowadzić do podłączania odpowiednich napięć w trakcie wsuwania do gniazda. Fakt że adapter PCMCIA-CF to element pasywny, proces prawidłowego wyrównania potencjału masy obu układów i załączanie zasilania jest taki sam w obu przypadkach: przy wkładaniu karty CF do adaptera, jak przy wkładaniu adaptera do gniazda PCMCIA w komputerze.
[#118] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@ppill, post #103

Ściągnąłem ten plik "devices", skopiowałem do systemowego katalogu C i uruchomiłem Shella.
Wpisałem tam:
devices DH0: DH1: DH3: DH4: DH5:
Tam pod opcją "DosType" pokazane są parametry (chyba filesystemy) dla poszczególnych partycji

Karta CF 8GB Kingston:
DH0: [DosType: DOS0x3]
DH1: [DosType: CFS0x0]

Karta CF 8GB SanDisk:
DH3: [DosType: PFS0x3]
DH4: [DosType: PFS0x3]
DH5: [DosType: PFS0x3]

Przypominam, że mam oryginalnego Kickstarta 3.0

Mam 2 pytania:
Czy ta opcja "DosType" dotyczy filesystemów dla poszczególnych partycji ?
Jeżeli tak, to czy kartę CF 8GB Kingstona musiałbym przed formatem przypisać do tych dwóch partycji (DH0 i DH1) pod PFS0x3 ?
[#119] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@krzysiekp41, post #118

DH1: [DosType: CFS0x0]


Tu chyba jakaś literówka jest. Nie znam takiego filesystemu. Moze SFS?
EDIT:
Ktoś nie zmienił identyfikatora i został ten sugerowany przez HDToolbox (CustomFileSystem). Co tam jeszcze wypisuje przy 'devices DH1:'

Formatujesz przy pomocy polecenia do formatowania dla danego filesystemu. DH0 jest w FFS i tu normalny format z Workbencha czy shella sobie poradzi. Na SanDisku masz partycje w PFS(pewnie wersję pfs3aio) i musisz użyć pfsformat.

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2022 23:54:45 przez ppill
[#120] Re: A1200 - adapter CF2IDE nie wykrywa dysku HDD 8.4GB 3,5"

@ppill, post #119

partycje w PFS(pewnie wersję pfs3aio) i musisz użyć pfsformat.

Hmm... ja normalnie formatowałem w WB3.1 (pod winuae) i wszystko działa cacy na kilkunastu kartach.
Sugerowałem się tym filmem

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem