[#31] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@michalmarek77, post #30

AMENT ok, racja ok, racja ok, racja
1
[#32] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@selur, post #31

AM(IT)EN !
1
[#33] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@michalmarek77, post #30

@michalmarek77
Andy Warhol i Amiga? Proszę, nie naciągaj faktów. Poza jednym show (pierwszym) gdzie posadzili zblazowanego Warhola do prawie zawieszającego się programu zrobionego na kolanie. nie widziałem ci od niego. Prędzej taką artystką mogła być pewna Pani o której Amiga Bill zrobił kiedyś krótki dokument, ale to była jedna starsza Pani... wyjątek w regule. I zgoda Amigi używano do wielu rzeczy, ale tak samo używano Atari, C64 czy ZXa .

Poza tym podaj proszę przykłady jaki to wpływ Amiga wywarła na kulturę? Ja nie znam więc pytam.
Tzn domyślam się co masz na myśli i w tymi samymi argumentami mógłbym powiedzieć że C64 i Atari tak samo, a może bardziej w Europie wywarły wpływ.

Amigę pamiętasz / pamiętamy jako coś "wow" bo to faktycznie był skok technologiczny, ale nic poza tym. Skok, którego jak się potem okazało C= nie potrafiło przekuć w coś ponadczasowego - a mieli wszystko na tacy.
My, maniacy wiemy co to jest Amiga i jak ważnym elementem rozwoju historii komputerów była. Ale była i nie wiele z tego zostało. Przyznaję to ze smutkiem po przeczytaniu ksiązki, którą wspomniałem wcześniej ( i kilku innych też)

No a demoscena? To nisza w niszy i jako demoscenowiec od 30 lat doszedłem do tego po wielu latach. To jest supersprawa i zabawa i była startem dla wielu karier (w tym mojej) w IT, grafice, poligrafii, produckcji TV, gamedevie itp, itd. ale to tylko nisza w niszy - nie ruch masowy.
3
[#34] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@c64portal, post #33

Andy chyba cos wiecej wyciskal, pamietam, ze kiedys byla akcja odzyskiwania danych uzyskanych z jego kolekcji amigowych dyskietek
[#35] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@michalmarek77, post #22

To Amiga stworzyła tam multimedia – bez niej komputery do dziś były by czarno białe i bez dźwięku. Bez Amigi nie byłoby Direct X-a, Sharpa X68000, kolejnego etapu w technologicznym rozwoju konsol etc. Wpływ Amigi odbija się echem do dziś. Skądinąd to przykre, że amigowe portale w ogóle o tym nie piszą, nie przytaczają takich ciekawostek .



Ty faktycznie tak uważasz czy to jest jakiś żart którego nie rozumiem?
Nie można przecież być tak...
5
[#36] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@c64portal, post #33

używano Atari, C64 czy ZXa


Ale ZXa to Wy szanujcie... ZX, a szerzej - platforma Z80, stała sie ogólnoświatowym standardem przed PC. ZXy klonowano na całym świecie - w Rosji, w najlepsze, jeszcze długo w latach 90. Miały swoje miejsce w nauce, w układach pomiarowych, w układach sterowania. Procesor Z80 bywa w prostych układach stosowany do dziś.

Amiga nigdy nie osiągnęła takich - jak byśmy to dzisiaj powiedzieli - zasięgów.
1
[#37] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@Daclaw, post #36

Procesor Z80 bywa [...] stosowany do dziś

że o 6502 /6510 (i pochodnych) nie wspomnimy. ;)
Tak, Amiga była i jest wspaniała, tak jak cała masa innych komputerów. Tam gdzie miała osiągnąć "zasięgi" tam osiągnęła.
[#38] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@XoR, post #35

Jednym z głównych programistów Direct Audio/DirectX był autor Barns&Pipes.
[#39] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@michal_zukowski, post #38

Jednym z głównych programistów Direct Audio/DirectX był autor Barns&Pipes.

Microsoft potrzebował jakiegoś API do Windowsa. Nie ten programista to znalazł by się inny.
[#40] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@c64portal, post #33

Wpisz "Warhol" w wyszukiwarce PPA, dzial aktualnosci.
[#41] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@Don_Adan, post #40

To ten co zasłynął tym że zagrał we Facetach w Czerni 3? ;)

Zresztą wg mnie lepszym artystą jest James Warhola. :)
[#42] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@Daclaw, post #36

Amiga nigdy nie osiągnęła takich - jak byśmy to dzisiaj powiedzieli - zasięgów


Może gdyby Amiga miała w ROMie zawarty BASIC, to byłaby lepiej postrzegana i bardziej popularna.
[#43] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@karolb, post #42

albo wbudowanego Instagrama i Tik Toka ... tam to sa dopiero zasiegi
1
[#44] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@karolb, post #42

Może gdyby Amiga miała w ROMie zawarty BASIC, to byłaby lepiej postrzegana i bardziej popularna


Paradoksalnie - może tak?
Możliwe, że AmigaOS był zbyt innowacyjny jak na połowę lat 80-tych. Podstawowe konfiguracje Amig jeszcze przez wiele lat były zbyt ubogie, żeby efektywnie z niego korzystać.
Pamiętam moje pierwsze wrażenie - "przekombinowane to jakiś", wolałbym sobie po ludzku LOAD "$", 8 wpisać.
1
[#45] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@Daclaw, post #44

Ja się przesiadłem z Atari 800XL na A1200, i dla mnie to był ograniczony komputer, bo sam z siebie nic nie potrafił bez dyskietki w stacji. Brakowało tego komunikatu READY basicowego po starcie kompa :)
[#46] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@karolb, post #42

Jakby to było dziś, pamiętam mój pierwszy program.

10 PRINT "DUPA"
20 GOTO 10
2
[#47] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@selur, post #43

padłem xD
[#48] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@michalmarek77, post #22

[...]bez niej komputery do dziś były by czarno białe i bez dźwięku[...]
[...]to po prostu – sprawdzone u źródeł - fakty


ke? szeroki uśmiech
1
[#49] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@michalmarek77, post #30

Amiga była dłutem dla wielu.

1
[#50] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@karolb, post #42

Może gdyby Amiga miała w ROMie zawarty BASIC


Np. gdyby A500+/600/1200 miały "wsadzoną" jakąś ubogą wersje amos-a, to był by fajny pomysł
[#51] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@mike100, post #50

Wystarczy że każda Amiga ma już fabrycznie możliwość programowania w assemblerze.
[#52] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@karolb, post #42

Może gdyby Amiga miała w ROMie zawarty BASIC, to byłaby lepiej postrzegana i bardziej popularna.

No przecież do AmigaOS 1.2/1.3 był dołączany Basic. Wszyscy go olali i chyba nie powstał w nim ani jeden nawet drobny program.
2
[#53] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@MDW, post #52

Ale nie było go domyślnie po starcie kompa, po przesiadce z Atari 8bit to było dziwne :)
Kupując Amigę nie każdy miał dyskietki systemowe, a w moim przypadku z A1200 - nie było Basica na dyskietkach systemowych.

Więc:

10 PRINT "DUPA"
20 GOTO 10


był nieosiągalny.
[#54] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@michalmarek77, post #22

“ To Amiga stworzyła tam multimedia – bez niej komputery do dziś były by czarno białe i bez dźwięku.”

Prawda jest taka, że świat radził sobie bez Amigi w dziedzinie kolorowej grafiki. Wystarczy zobaczyć to (18 czerwca 1985, a więc jeszcze przed wejsciem A1K na rynek) i zwrocic uwagę na to, co można było zrobić na 8bitowym Apple IIc, nie mowiac juz o programie Lumena na pececie.

link

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2022 12:37:21 przez charliefrown
2
[#55] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@charliefrown, post #54

Nie.

To, że Amiga stworzyła multimedia w USA to niezaprzeczalny, historyczny fakt.

Te kilka przykładów, o których wspomniałem to raptem zachętą dla kogoś, kto zechce temat zgłębić, zamiast to negować swą wątpliwa, jak wyżej, "wiedzą".
1
[#56] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@karolb, post #53

To ty tak na poważnie z tym wbudowanym BASICem?
To ja poproszę w standardzie obsługę magnetofonu z C64

Dobrze, że twórcy Amigi nie poszli twoim tropem
[#57] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@michalmarek77, post #55

Amiga stworzyła multimedia

Amiga sama stworzyła multimedia czy ktos jej pomógł?
[#58] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@charliefrown, post #54

Prawda jest taka, że świat radził sobie bez Amigi w dziedzinie kolorowej grafiki


Przede wszystkim, ten "świat" nie kończył się na komputerach domowych czy tam osobistych. To, że szary Kowalski wybierał pomiędzy Commodore, Apple i PC (i tylko to ogarniał) nie oznacza, że cały świat miał tylko takie opcje.
[#59] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@michalmarek77, post #55

Napisałeś wyżej, że gdyby nie Amiga mielibyśmy komputery z grafika mono, z czym trudno się zgodzić.
[#60] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@charliefrown, post #59

Komputery do dziś byłyby w mono, nie byłoby dźwięku, za to smartfony miałyby 4K, stereo, nagłośnienia firm BOSE, Harman Kardon etc. OK
4
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem