[#61] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@michalmarek77, post #22

To Amiga stworzyła tam multimedia – bez niej komputery do dziś były by czarno białe i bez dźwięku


Czy na sali jest jakiś lekarz ?
3
[#62] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@ZbyniuR, post #41

Nie ogladalem tego filmu. Ale tutaj jest krotki filmik z nim (Andy Warhol) jak maluje mloda Debbie Harry (Blondie) na Amidze. Na YT jest troche filmikow z jego pracami. Ja akurat bardziej znalem Dave Warhol'a, bo ten sie muzyka zajmowal m. in. na Amidze.

link

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2022 21:15:25 przez Don_Adan
[#63] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@Motyl, post #61

Czy na sali jest jakiś lekarz ?


No, był jeden ale to handlarzyna.
3
[#64] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@Motyl, post #61

Jak tak się bawić, to można powiedzieć, że multimedia stworzyły firmy Sony Philips prezentując standard CD bodajże w 1982r.
[#65] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #2

Tutaj ciekawy wątek odnośnie liczny sprzedanych Amig:

https://www.ppa.pl/forum/amiga/7031/29.04.1994-commodore-bankrupt#m85990
[#66] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@Hubez, post #65

O Bosz....
"Ciekawy wątek".

O czym tu pisać, o czym gadać?

Commodore/Escom sprzedał 6000000 Amig (w porywach) w ciągu istnienia komputerów tej rodziny na rynku..
Z czego 1 mln+ w samych Niemczech...
A 70% wszystkich Amig to A500 i pochodne...

Jak ktoś jeszcze ma jakieś błędne dane, którymi chce się pochwalić, zapraszam.

Może jednak lepiej looknąć tu:

3 miliony

Trzy reklamy Commodore

Jedna z początku 1991 roku, w którym dumnie podaje się informację o sprzedaży 2 mln Amig.
Kolejna z początku 1992 roku - mówi o 3 mln Amig.

3 mln Amig w ciągu 6 lat produkcji komputera.

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2023 23:01:48 przez michalmarek77
[#67] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@michalmarek77, post #66

Commodore/Escom sprzedał 6000000 Amig

W tamtych czasach to nie było mało. Komputer był
raczej luksusem niż potrzebnym każdemu narzę-
dziem.
[#68] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@michalmarek77, post #66

Zajrzałem do tego Annuala (są na archive.org), czyli że to tak serio serio że tylko 3 mln sie sprzedały. Mnie to tam rybka, teraz mi nikt nie będzie przygadywał że Amstrad był mało popularny, hehe. :)

Więc skąd się wzięło te 6mln, czyżby tą liczbę wykreowali sprzedawcy czasopism a może samych Amig aby lud wierzył że taki zakup to podążanie za nurtem a nie za outsiderami? A może ten Annual do takie wewnętrzne czasopismo dla pracowników którym sie wmawia że mniej zrobili niż zrobili aby nie byli z siebie za bardzo zadowoleni i nie żądali podwyżek. (pracowałem we fabrykach w których tak robiono).

Nie wiedziałem że istniały Amigowe czasopisma które ukazywały sie raz w roku.
[#69] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@ZbyniuR, post #68

Mam pomysł skąd ta liczba mogła sie wziąć. Ktoś tam oszacował że 6mln ludzi miało Amigę, bo niektóre Amigi zmieniały właściciela. A ktoś inny zinterpretował to jako że tyle ich wyprodukowano. Ot typowy głuchy telefon.
[#70] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@ZbyniuR, post #69

WTF?

Dane o trzech milionach są z 1992 roku.
C= sprzedawał Amigi do 1994, Escom trochę dłużej.

Te 6 mln nie wzięło się znikąd - ogólna liczba sprzedanych amig oscyluje między 5,5 mln a 6,5 mln. (w zależności od źródeł)
Bez znaczenia to jest w zasadzie.


EoT
[#71] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@michalmarek77, post #70

ogólna liczba sprzedanych amig oscyluje między 5,5 mln a 6,5 mln

Czyli od Amigi w Europie sprzedał się lepiej jedynie MegaDrive od Segi,
który kosztował kilka stów i był w każdym kiosku na rogu aż do 1998.
[#72] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@michalmarek77, post #70

Ponad 6 lat potrzebowali żeby sprzedać 3mln, a potem w 2 lata sprzedali drugie tyle, czyli na finiszu sprzedawali średnio 3 razy więcej w roku niż wcześniej i to pomimo że właśnie wtedy przestali produkować najlepiej sprzedający sie model A500?

No nie wiem.
Przecież gdyby mieli taką super sprzedaż to by nie splajtowali. 1 mln to maks w co uwierzę że dali radę w te dwa ostatnie lata.
[#73] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@mmarcin2741, post #71

Liczba sprzedanych Amig dotyczy świarta, nie tylko w Europie.
Polecam, skądinąd sprawdzić liczby innych zabawek, jakie w latach 80, 90tych sprzedawano w Europie.
Nagle się okaże, że nie tylko MD sprzedało się na starym kontynencie lepiej.

Choć to nie ma, skądinąd, żadnego z nią związku.
[#74] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@ZbyniuR, post #72

Zrób research.
To nic trudnego dziś.

Nie będziesz musiał nikomu wierzyć.

Skądinąd, dane pochodzące z 1992 mowią o 3 mln sprzedanych do końca 1991 roku. C miał trzy lata sprzedaży przed sobą (92, 93 i 94 +"fire sale" leżaków magazynowych)
Dynamika sprzedaży znacznie przyspieszyła w odniesieniu do Amigi od roku 1990. Nie trzeba tłumaczyć dlaczego - synergia ceny i jakości oprogramowania zrobiła swoje. Normalna rzecz.

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2023 11:43:38 przez michalmarek77
[#75] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@michalmarek77, post #73

Liczba sprzedanych Amig dotyczy świarta, nie tylko w Europie.

90 procent sprzedaży, o ile nie więcej, to będzie Europa,
głównie Europa Zachodnia.
innych zabawek

nie tylko MD sprzedało się na starym kontynencie lepiej


Nie mówię o zabawkach a sprzęcie z podobnej kategorii
technicznej i cenowej.

Jeżeli liczba 6mln Amig ma stanowić jakiś zarzut
i potwierdzenie, że Amiga sprzedawała się
słabo, to jest to błędna teza.

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2023 13:04:14 przez mmarcin2741
[#76] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@mmarcin2741, post #75

Ja nie teoretuzuję, podaję fakty.
Skadinąd, o wiele ciekawsze jest, ile, w jakich ilościach sprzedawało się amigowe oprogramowanie w Europie.
Te dane są dopiero interesujące.
Wybitnie gdy zestawić je ze słupkami sprzedażowymi softu konkurencji.
Szczególnie tej zabawkowej bo tym - głównie - czy to się komuś podoba, bądź nie, była w Europie Amiga.
1
[#77] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@michalmarek77, post #76

Rozumiem liczby i dane.

Należy jednak dodać, że po 1994 roku Amiga była wykorzystywana głównie do programów użytkowych. Świadectwem są tematy poruszane w prasie - Magazynie Amiga, Amiga Format, Amiga Computer Studio.

Amigowcy dążyli do stworzenia własnej platformy użytkowej. Oczywiście rynek rynkiem i gry też się naturalnie pojawiały.

Moja droga jako Amigowca zaczęła się od Amigi CDTV i oprogramowania użytkowego. W zasadzie używam gier i programów na Amidze po równo.

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2023 15:04:16 przez Hexmage960
[#78] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@Hexmage960, post #77

Rozumiem liczby i dane.

Liczy i dane mają sens tylko wtedy, gdy się je porówna
z analogicznymi liczbami innych platform.
Atari St ogólnie sprzedano 2.1mln sztuk.
[#79] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@Hexmage960, post #77

Należy jednak dodać, że po 1994 roku Amiga była wykorzystywana głównie do programów użytkowych. Świadectwem są tematy poruszane w prasie - Magazynie Amiga, Amiga Format, Amiga Computer Studio.


Nieprawda, po 1994 Amiga nadal była przez jakieś 90% posiadaczy wykorzystywana głównie tylko do gier. Tak jak wcześniej...
Nic tu się nie zmieniło w porównaniu do roku 1990, 1992 czy 1993.
Ten, kto we wcześniejszych latach używał Amigi "głównie do programów użytkowych", robił to nadal, ale najczęściej w ogóle przesiadał się na PC, bo ograniczenia i powolność Amigi były coraz dotkliwsze.

Zupełnie nie rozumiem, skąd ta teza, że po 1994 Amiga w jakiś cudowny sposób nagle zmieniła swoje przenaczenie czy postrzeganie, i rzekomo zaczęła być traktowana jak profesjonalny sprzęt do programów użytkowych...
Takie coś nigdy nie miało miejsca, Amiga zawsze była tylko zabawką, z tym że z biegiem lat coraz tańszą i coraz dostępniejszą.

Jakież to użytki godne wspomnienia były na Amigę ?
Protracker, Deluxe Paint, Scala, Image FX, Real 3D czy podobne programy, które liczyły najprostsze rendery po 30-40 godzin...coś jeszcze ? No, jeszcze ShapeShifter, to rzeczywiście bylo coś.

Mówimy oczywiście o Amigach domowych A500/A600/A1200/CDTV, a nie o modelach A1000, 2000, 3000, 4000. Tych dużych Amig w Polsce było bardzo mało, np. ja nie znałem nikogo z takim sprzętem. Nawet nie slyszałem, żeby jakiś znajomy znajomego miał.

Właśnie było odwrotnie niż piszesz - po 1994 roku już nikt nie miał wątpliwości , że Amiga nie nadaje się do niczego poważnego, bo przede wszystkim ma za słaby, przestarzały procesor (MC68000 został zaprojektowany w 1979 roku, MC68020 w 1984 roku), i przegrała wyścig technologiczny, coraz bardziej odstając od peletonu. Czyli opóźnienie względem PC wynosiło ok. 10 lat....a w IT 10 lat to jest wieczność.
5
[#80] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@Motyl, post #79

Nie żebym się nie zgadzał, bo co do ogółu tez mam podobne zdanie.
Jednak w przypadku PC daty debiutu rynkowego procesorów też były dosyć odległe w przeszłości (a sam proces projektowania oczywiście miał miejsce wcześniej):
- 286 - rok 1982
- 386 - rok 1985
- 486 - rok 1989 (dla porównania debiut rynkowy 68040 miał miejsce w roku 1990)
[#81] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@Motyl, post #79

Nieprawda, po 1994 Amiga nadal była przez jakieś 90% posiadaczy wykorzystywana głównie tylko do gier. Tak jak wcześniej... 
Nic tu się nie zmieniło w porównaniu do roku 1990, 1992 czy 1993.


To jest prawda ale tylko odnośnie Europy. W USA i Canadzie głownie Amigę wykorzystywano do użytków.
[#82] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@Motyl, post #79

Właśnie było odwrotnie niż piszesz - po 1994 roku już nikt nie miał wątpliwości , że Amiga nie nadaje się do niczego poważnego, bo przede wszystkim ma za słaby, przestarzały procesor (MC68000 został zaprojektowany w 1979 roku, MC68020 w 1984 roku), i przegrała wyścig technologiczny, coraz bardziej odstając od peletonu. Czyli opóźnienie względem PC wynosiło ok. 10 lat....a w IT 10 lat to jest wieczność.



Zgadza się - w 1994 (albo 1995) widziałem reklamę w TV P166 MMX, co było rakietą wobec procków Motoroli. Reklama z CEBIT.
[#83] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@Hubez, post #82

Co jest o tyle ciekawe, że ten procesor miał premierę w styczniu 1997 roku. Ale kto bogatemu zabroni reklamować swój produkt 3 lata wcześniej?
10
[#84] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@recedent, post #83

Próbka inżynieryjna była przedstawiona znacznie wcześniej.
Ale proszę pamiętać, że nie są to wersje przeznaczone do
obrotu w handlu detalicznym.
[#85] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@mmarcin2741, post #78

Ta liczba 2,1 mln sprzedanych STków pochodzi ze zestawienia na blogu Jeremy Reimera z końca lat 90ych. Która nie uwzględnia komputerów firm z poza USA, ani amerykańskich sprzedanych poza nimi, z wyjątkiem C64 i Amig których sprzedaż podano z całego świata. Niestety do dziś jest cytowana jako źródło, a każde pełniejsze zestawienie z których wynika liczba bliższa 6 mln, musi tłumaczyć komentatorom czemu tamta strona nie jest wiarygodna.

Sama Hiszpania to 500tys, Francja 550tys, Wlk.Brytfanka 650tys... O Niemczech sie mówi że wchłonęły ponad połowę STków, a z tych dużych Mega i TT nawet 75%. Tak podaje francuska wiki, ale tą liczbę 2.1 mln też podali na wstępie jako że niby z całego świata, a z tego by wynikało że na dwa największe STkowe rynki USA i Niemcy łącznie zostaje z tej liczby jedynie 400 tysi, że o reszcie świata nie wspomnę, no to brawa dla matematyków z Wikipedii. :D
1
[#86] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@ZbyniuR, post #85

To wałek?
[#87] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@mmarcin2741, post #84

Raczej mało prawdopodobne aby twórca produktu o tak krótkim czasie życia danego modelu jak procesory x86 w drugiej połowie lat 90, reklamował go na trzy lata przed debiutem.
[#88] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@ZbyniuR, post #85

TT jest praktycznie niedostępny na portalach ogłoszeniowych (podobnie jak A3000) więc musiało być ich relatywnie mało.
[#89] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@mmarcin2741, post #86

Jedynym wałkiem jest 2,1 mln w odniesieniu do Atari ST i pochodnych (16/32 bitowej linii komputerów Atari).
Sprzedano ich znacznie więcej - moje wyliczenie, z grubsza, także oscylują ok 6 mln.
Postaram się pozbierać źródła do kupy i przedstawić cyfry.
Za jakiś czas. ST nie jest czymś czym mam ochotę się zajmować ;)
1
[#90] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@michalmarek77, post #89

Hmn...a może faktycznie sprzedali tylko / aż 2,1 mln tych komputerów?

Atari, w swym rocznym Raporcie, dotyczącym 1992 roku podaje, że linia komputerów Atari ST/TT odpowiadała za



53%, 53% oraz 59% wartości sprzedaży netto firmy w latach 1992, 1991 oraz 1990.

która wyglądała tak



W ciągu tych trzech lat sprzedaż netto firmy wyniosła 796 803 000 $.

55% tej wartości to linia ST/TT

Czyli w ciągu trzech lat linia ST/TT wygenerowała sprzedaż netto na poziomie 438 241 650 $.

Przy założeniu, że średni koszt sprzedawanego komputera w tych latach, przez Atari dystrybutorom, oscylował w okolicach 500 $ (mógł być większy, mógł być niższy - cena ST znacznie się różniła na swych biegunach - ST / TT, aczkolwiek najmniejszych modeli sprzedawano najwięcej) otrzymujemy sprzedaż ST na poziomie 876 483 komputerów.

W latach 87,88,89 cyfry pokazują, iż mogło być podobnie (nie chciało mi się już tego tu przeklejać).

Wg powyższego, całkowita sprzedaż Atari ST/TT na poziomie 2,1 mln jest bardzo prawdopodobna.

Może zrobię głębszy research ale wolałbym, zeby ktoś mnie w tym wyręczył.


Ostatnia aktualizacja: 20.01.2023 15:04:45 przez michalmarek77
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem