[#91] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@michalmarek77, post #90

Takie wyliczanie po cenie detalicznej nie ma najmniejszego sensu. Podobnie jak analizowanie co zostalo na portalach aukcyjnych.
Maluchow tez wyprodukowano kilka milionow, i teraz prawie nigdzie ich nie ma :)

Ta tabelka jakos najbardziej do mnie przemawia

[#92] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@Ralpheeck, post #91

to nie jest wyliczenie po cenie detalicznej - zaznaczyłem, że dotyczy to ceny netto, sprzedaż do dystrybucji, kwota uśredniona.
Skądinąd poniekąd to wyliczenie odpowiada w/w tabelce (co interesujące - mniej więcej pokrywa się z moją oceną ilościową na postawie danych rocznych Atari za lata 87,88,89.
Tu na trzy lata (90,91,92) przypada - 720 tyś, mi z szacowania wyszło - 876 tyś.
Nie jest to jakaś kolosalna różnica przy takim "strzale"
2
[#93] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@Ralpheeck, post #91

W 93 C64 sprzedało się więcej sztuk niż Amigi. Ludzie,
klienci czy użytkownicy odwrócili się od Amigi na rzecz
pc i konsol. Smutne to, ale prawdziwe, co zrobić.
[#94] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@mmarcin2741, post #93

Dość pokrętna interpretacja- tabela w przypadku Amigi - od 93 roku nie wydaje się być poprawna.
Inna sprawa, że sprzedaż tak dużej ilości C64 dziwić też nie powinna -C= wyprzedawał leżaki magazynowe za bezcen, głównie do Rosji, na rynki Europy Wschodniej. Polska była od 91 do 94 roku zalana tanim C64.
1
[#95] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@michalmarek77, post #94

A i w kraju na Wisłą w 93 Amigi sprzedawały się jak świeże bułeczki.
Doszło do tego, że doszliśmy do ponad 100 tys. Amig. Beret
urywa, co nie? 100 tys. a dziś stara gwardia to może mniej niż
1000 użytkowników.
[#96] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@Ralpheeck, post #91

To jest właśnie ta tabelka z bloga Jeremiego o którym pisałem w poście #85. A przynajmniej jej fragment. Pierwsze co sie tam rzuca w oczy to brak Atari XE po przejęciu firmy przez Tramiela. Czytałem kiedyś analizę tych danych w jakimś angielskim ataroskim forum i koleś po kolei dedukował i wyliczał kolejne nonsensy jakie zawiera ta tabelka nie zostawiając na niej suchej nitki.

A co do rozkminy michałamarka to skoro nie znasz różnicy między kosztami produkcji a ceną sprzedaży za każdego kompa to można sobie ssać z dowolnego palca wielkość produkcji. Równie dobrze zysk z każdego kompa może być np 4 razy mniejszy a tym samym wielkość produkcji mogła być 4 razy większa, i też będzie do tych mln dolców przychodu pasowało.

No ale tak jak Goebels mówił, bzdura powtórzona tysiąc razy staje się prawdą. ;)

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2023 21:35:14 przez ZbyniuR
[#97] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@Ralpheeck, post #91

Ta tabelka jakos najbardziej do mnie przemawia

ale nie jest chyba do końca dokładna.

tutaj pan zebrał chyba najdokładniej jak widziałem (raporty miał nawet od pracowników C=)
dotyczy tylko C64 ale jeśli ufać tej tabelce i temu co koleś na tym filmie mówi to różnica jest jakieś 3.5 bańki za dużo w tabelce.
https://youtu.be/-m343skFnkg?t=595
swoją drogą fajny kanał Commodore History... i w filmiku koleś ciekawie zebrał dane.
[#98] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@ZbyniuR, post #96

Sprzedaż netto to sprzedaż netto a nie zysk netto.
To ile Atari zarabiało na sprzęcie jest tu nieistotne - nikogo to nie obchodzi.
Mój szacunek opierał się na luźnym szacunku średniej kwoty sorzedaży ST - dotyczył on jednak precyzyjnych informacji podanych przez Atari.lepszego info nie ma. Nie musi być
Te są bezwzględne.
Średnia cena sprzedaży Atari do dystrybucji mogła się różnić (dla gamy TT/ST) ale nie sądzę by to była różnica +-100$.(dla 90,91,92- w
latach wcześniejszych była pewnie wyższa, strzelałbym, że średnio o 50$ za każdy kolejny rok do tyłu)
Jakbyś nie liczył - cyfra aka ci wyjdzie, po analizie wszystkich rocznych sprawozdań Atari wyjdzie bliżej 2mln niż 3mln.
Coroczne Raporty Atari zawierają mnóstwo informacji, z których nietrudno o wnioski.
Commodore ich nie podawał - bo nie musiał. Inny status przedsiębiorstwa
Z faktami nie ma co dyskutować
2
[#99] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@michalmarek77, post #98

Strzelasz i podajesz fakty jednocześnie? To tak jak z tym kotem Schrodingera dwie sprzeczne rzeczy jednocześnie robisz. hahaha
W tej twojej wklejce jest tylko ile było zysku w roku, i ile % z nich było z ST, można sie domyślać że reszta zysków to sprzedaż 8bit, konsolek, PC oraz wyprzedaż nieruchomości po zamykanych filiach, ale nie ma tam liczb z których da sie wywnioskować ilość wyprodukowanych sztuk albo zysk od sztuki.
A ty liczysz ten podany % jakby to był zysk od sztuki i przeliczasz przez średnią cenę sklepową wyliczasz produkcję. no to jasie innej matematyki uczyłem. Bo to tak jakby liczyć iloraz inteligencji obwodem w pasie zakładając że skoro umiał sobie skołować tyle żarcia to musi być bystry. :D
2
[#100] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@ZbyniuR, post #99

Bosz...no ile mogła wynosić średnia cena Atari ST sprzedawanego do dystrybucji ? 400$ 500$ 600$

Domyślać? czego domyślać skoro w raportach ATARI perfekcyjnie, precyzyjnie podaje jaka wartość rocznej sprzedaży dotyczy linii ST.
To jest kluczowe!
Jak to masz to w zasadzie niczego więcej nie potrzebujesz.


Nie trzeba być Profesorem Fizyki by swobodnie przyjąć średnia kwotę, biorąc pod uwage dywersyfikację linii ST.
Nie ma szans by na przestrzeni 90/91/92 roku średnia cena sprzedaży za Atari (do dystrybucji, netto) była niższa niż 400$. Fizycznie niemożliwe.
Czy 500$ to dobra cena - sądzę, że powinna być wyższa, biorąc pod uwagę, że gros sprzedaży od roku 90 wzwyż dotyczył STE, 1040ST, MEga ST i pochodnych - 520 wyleciał z obiegu, 1040 był najniższym modelem od 1990 roku.

Jakbyś nie liczył - to czy Atari w ciągu tych 3 lat sprzedało 700 tyś STków 900 tyś czy 1,2 mln STków wielkiej róznicy nie robi. Jakbyś nie liczył - wartość netto rocznej sprzedaży Atari jest bezwzględne.
I te dane perfekcyjnie pokazują, że szacunki o całkowitej liczbie sprzedaży lini ST na poziomie 2,1 mln jest bardzo prawdopodobna, by nie napisać dokładna.

Atari, ze względu na swój status, musiało upublicznić dane o sprzedaży więc tu nie ma w ogóle o czym gadać, dywagować - Commodore tego nie robił, więc precyzyjne oszacowanie ich sprzedaży jest znacznie trudniejsze, musi posiłkować sie wieloma - kiedyś tajnymi - informacjami.

Masz jeszcze raz, z podpowiedziami :P







Ostatnia aktualizacja: 20.01.2023 22:42:19 przez michalmarek77
2
[#101] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@michalmarek77, post #100

No dobra pomylił mi sie zysk z dochodem. Mea Culpa.
Dawno temu jeszcze w 90ych na papierze czytałem gdzieś o tym że oba kompy były sprzedawane w podobnym okresie i w podobnej ilości, ale STki sprzedawały sie głównie w pierwszej połowie lat produkcji, bo ST i STFM były tańsze o ok 40% od A1000 i A500), więc chętniej je kupowali także ci co robili do nich soft, który na Amie tworzono wtedy wyraźnie w mniejszych ilościach, ale w drugiej połowie tego okresu Amigi nadgoniły bo było już na nie wystarczająco dużo kuszącego softu aby uzasadnić droższy zakup. Tym bardziej że modele ST już sie skończyły, a STE były tylko o 20% tańsze od Amig. A w PL chyba nawet STE kosztowały tyle samo co A500.

W Magazynie Chip oba kompy aż 3krotnie dostały tytuł komputera roku i tu też ST więcej dostał w początkach a Ama na finiszu:
'85 - ST \
'86 - ST - oba tytuły w kategorii komputer osobisty, a w domowych 2x wygrały CPC.

'87 - A500 - od tego roku zezwolono aby 16bitowce startowały jako domowe.
'88 - STFM
'89 - A500
'90 - A500

Tak na marginesie - W '87 kategorię osobiste podzielone na 3 kategorie, PC16bit, PC32bit i Motorolki. W tej ostatniej MegaST i TT trafiały na podium ale przegrywały z Makówami, a Amigi nigdy sie na podium nie pojawiły.

Nawet jeśli w ostatnie 3 lata produkcji sprzedano tylko 1 mln STków, to nie jest to żaden dowód na to że w 8 lat nie sprzedano ich 6 mln.

Nawiasem mówiąc, czy firma Atari musiała uwzględniać w tych raportach (jak rozumiem dla zeznania podatkowego w USA czy dla udziałowców), także to co produkowali na dalekim wschodzie a sprzedawali w Europie? Czy ich oddziały zagraniczne były zarejestrowane jako firmy tamtejsze i tam płacili podatki a wujek Sam mógł ich za to cmoknąć? Pytam bo sie nie znam. A to by mogło tłumaczyć to niedoszacowanie sprzedaży nie uwzględniające zagranicy, w tej tabelce Jeremiego, o ile wogóle miał dostęp do jakiś oficjalnych danych, bo strasznie okrągłe te ilości tam podał.
[#102] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@ZbyniuR, post #101

Musieli podawać każdego centa
Sprawozdanie finansowe Atari dotyczy wszystkiego, nawet pfeniga zgubionego w Berlinie.

Finansowe sprawozdanie roczne dotyczy całości, każdego wydanego centa, każdej śrubki sprzedanej przez Atari.

Skądinąd zamiast teoretyzować poczytałbyś te zeznania, zapoznał się z nimi - zoaczyłbyś, że 1992 roku sprzedaż ST się załamała, w 1993 została zakończona a w 1994 Stadion sprzedawało już praktycznie tylko Jaguara.
2
[#103] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@michalmarek77, post #102

Tymczasem rynek Amigi załamał się w 1993. Wszystko wskazuje na to, że maszyny aga ubily Amigę.
[#104] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@mmarcin2741, post #103

Tak. Gdyby tak dalej produkować Amigi z ECS to byłoby dalej tak cudownie jak 2 lata wcześniej. pomysł
8
[#105] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@mmarcin2741, post #103

Nie tyle załamała ile C= nie był w stanie wyprodukować Amig1200.
Amigi 1200, co nie każdy pamięta, od końca 1992 roku schodziły na pniu.
Sprzedawały się jak dziś PS5.

Rynek się oczywiście załamał - C= nie dostarczał komputerów do sklepów, ludzie ich nie mogli kupić - kupowali SNESa/MegaDrive, Ci którzy szukali komputera - kupowali PC.
Punkty handlowe sprzedają to co ludzie kupują - z racji tego, ze Amigi były niedostepne kupowali inne zabawki , kupowali PC. A gdy C= był w stanie dostarczyć towar - ten nikogo nie obchodził bo sklepy zarabiały na czymś innym, miejsca handlowe w sieciach były zajęte.

Podobnie zresztą było z CD-32 - ona impetem wdarłą się na rynek, w Wielkiej Brytanii sprzedawała się na pniu.

Z jej dostepnością było źle.

Złota zasada biznesu - brak twojego towaru na półce - ukłon w stronę konkurencji.
5
[#106] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@michalmarek77, post #105

Nie tyle załamała ile C= nie był w stanie wyprodukować Amig1200.
Amigi 1200, co nie każdy pamięta, od końca 1992 roku schodziły na pniu.
Sprzedawały się jak dziś PS5.

Rynek się oczywiście załamał - C= nie dostarczał komputerów do sklepów, ludzie ich nie mogli kupić - kupowali SNESa/MegaDrive, Ci którzy szukali komputera - kupowali PC.
Punkty handlowe sprzedają to co ludzie kupują - z racji tego, ze Amigi były niedostepne kupowali inne zabawki , kupowali PC. A gdy C= był w stanie dostarczyć towar - ten nikogo nie obchodził bo sklepy zarabiały na czymś innym, miejsca handlowe w sieciach były zajęte.

Podobnie zresztą było z CD-32 - ona impetem wdarłą się na rynek, w Wielkiej Brytanii sprzedawała się na pniu.

Z jej dostepnością było źle.

Złota zasada biznesu - brak twojego towaru na półce - ukłon w stronę konkurencji.


Ja też bardzo lubię fantastykę, szczególnie krótkie opowiadania o alternatywnych światach. Bardzo dobrze się czyta, naprawdę. Lekkie opowiadanie, nasycone niebanalnym humorem... a jednak nieco krótkie.
Dodałbym jakieś wzruszające wątki, chociażby scena z Jobsem, który przybija ostatnią deskę w swojej firmie, a następnie przywdziewa strój roboczy i zatrudnia się jako sprzątacz w Amiga World Corporation.
Wspomniałbym też o największym pomniku Amigi 500 w Rio De Janeiro...
Oczywiście warto by było nadmienić też o nowym prawodawstwie, gdzie usługi sieciowe i internet byłby prawnie zabronione a jedyną formą wymiany danych byłoby nigdy nieprzemijające przenoszenie danych na dyskietkach.
Bll Gates wyrokiem Światowego Sądu Amigi zostałby skazany na stukrotne dożywocie, a komputery PC byłyby publicznie palone jako heretyckie wynalazki...
Nie jestem pewien jak bym podszedł do tematu telewizji... czy może powinna być w takim świecie analogowa, gdzie oczywiście wszystko opierałoby się na Amigach, czy może jednak cyfrowa, gdzie jedynym i obowiązującym formatem byłby ANIM5...
Generalnie - jest świetnie, pomysł godny Zemeckisa. Gratuluję!

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2023 17:09:36 przez Nasedo

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2023 17:09:53 przez Nasedo
[#107] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@Nasedo, post #106

Zabawne, ale pozbawione sensu. Gdy Commodore wypuścił A1200 i CD32, to sprzedawały się one świetnie, tyle że kretyńskie zarządzanie spowodowało, że Commodore nie był w stanie zaspokoić popytu na swoje maszyny. Przespali kolejne momenty na zwiększenie sprzedaży i w 1994 roku zderzyli się ze ścianą, czego już nie przeżyli.
A Steve Jobbs w tym czasie już od paru lat nie pracował w Apple, samo Apple zaś powoli podążało tą samą drogą co Commodore. Na szczęście dla nich udało im się z powrotem ściągnąć Jobbsa i ten wyprowadził firmę na prostą. Ale to dopiero w 1996.
4
[#108] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@wali7, post #107

Chyba chodziło o to, że przenieśli produkcję gdzieś na Filipiny,
co skutkowało wydłużonymi czasami dostaw.
[#109] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@wali7, post #107

Z tym Stevem Jobsem to nie przesadzajmy. W Next'a jakoś nie wyciągnął, a Apple uratował nie Jobs, tylko jego największy wróg - Microsoft :) Gdyby Nie Bill Gates, Apple skończyłoby jak Commodore dwa razy!



Tutaj sprzedaż Nexta

te 5 sprzedane w 93 roku mnie zastanawia :)


Ostatnia aktualizacja: 21.01.2023 20:36:31 przez Ralpheeck
2
[#110] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@Ralpheeck, post #109

No właśnie. Gdyby nie Bill Gates, to dziś żylibyśmy w świecie
zdominowanym przez Microsoft.
[#111] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@Ralpheeck, post #109

Może te 5 sztuk mieli w biurach firmy i sprzedali je gdy ją likwidowali.
4
[#112] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@Ralpheeck, post #91

Oto wyniki, jakie dziś podał mi ChatGPT, czyli sztuczna inteligencja
Chyba jakaś ściema z tym AI, bo przecież Amiga 600 weszła na rynek w 1992, a nie w 1991 roku...
https://beta.openai.com/


Ile szt. komputera Amiga sprzedało się na świecie ?

Komputer Amiga został po raz pierwszy wprowadzony na rynek w 1985 roku i był jednym z pierwszych komputerów osobistych z interfejsem graficznym. W ciągu swojego życia sprzedano około 6 milionów komputerów Amiga.
Ile z tego Amigi 1200 ?

Amiga 1200 była jednym z najbardziej popularnych modeli komputerów Amiga. Nie ma dokładnej liczby, ile Amig 1200 sprzedano, ale szacuje się, że było to około 1,5 miliona sztuk.
A ile Amiga 600 ?

Amiga 600 była mniejszą wersją Amigi 1200 i została wprowadzona na rynek w 1991 roku. Według szacunków, sprzedano około 1 miliona sztuk tego modelu.
[#113] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@Motyl, post #112

Amiga 1200
1,5 miliona sztuk

Chyba spore przeszacowanie. A1200 na rynku była
mniej niż półtora roku. Jakby A1200 się tak sprze-
dawała, to za następne 2 lata by wyprzedziła
A500 a Commodore by nie zbankrutowało.
Raczej najczęściej spotykałem liczby rzędu 200tys.
[#114] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@mmarcin2741, post #113

Te ok. 200 tys. szt. A1200, to w samych Niemczech.
Dokładając Wlk. Brytanię, Holandię, Irlandię i pozostałe kraje europejskie, to może jednak ponad milion by wyszło.

P.S.
Amiga 1200 została wprowadzona na rynek w 1992 roku i produkowana była aż do 1996 roku.
Więc nie była na rynku 1.5 roku, a aż 4 lata...

Sądząc po ilości dostępnych obecnie używanych egzemplarzy, był to drugi najpopularniejszy model Amigi, po A500.
Zatem niemożliwe, żeby sprzedało się go tylko 200 czy 300 tysięcy sztuk.
1
[#115] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@Motyl, post #114

Możliwe, A500 ludzie wyrzucali na śmietnik. Z A1200 trochę się jednak zastanawiali co zrobić.Poza tym wszystko zależy od kraju. W USA najpopularniejsze byly A1000, a w Europie tak średnio. W Niemczech bardzo popularna była A2000, a w Polsce też tak średnio.
[#116] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@michal_zukowski, post #115

W stanach a2000 też sprzedawała się bardzo dobrze. Gdzieś te Toastery trzeba było wkładać. Podobno w USA wszystkie duże Amigi schodziły bez problemów.
[#117] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@Motyl, post #114

Zatem niemożliwe, żeby sprzedało się go tylko 200 czy 300 tysięcy sztuk.


Oczywiście, przecież sami forumowicze z PPA mają w domach z pińset tysięcy sztuk.
[#118] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@michal_zukowski, post #115

Możliwe, A500 ludzie wyrzucali na śmietnik. Z A1200 trochę się jednak zastanawiali co zrobić


A bo ja wiem, chyba przez sentyment tylko, bo pamiętam czasy jak ludzie 8-16 bitowce wywalali na śmietnik, tak z ciekawości ile mogła kosztować A1200/A600 w 2000 roku ?
[#119] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@mike100, post #118

za A1200 i 1084 dałem koledze 6cio pak piwa w przeciwnym razie miała lecieć do śmietnika. Jak liczę mógł to być 99 rok
[#120] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@Ralpheeck, post #91

Tak, podaję się ogólną liczbę między 4 a 7 milionów, jednak amigowcy przeważnie lubią przyjmować możliwie najgorsze scenariusze. W tym przypadku pomaga fakt iż bardzo mało jest danych podawanych przez Commodore. Jednym z niewielu wyjątków był raport Commodore Germany datowany na 31.12.1993 roku i dotyczący sprzedaży w Niemczech. Raport wyglądał tak:
Amiga CD32 25.000
Amiga CDTV 25.800
Amiga 500 1.081.000
Amiga 500+ 79.500
Amiga 600 193.000
Amiga 1000 27.500
Amiga 1200 95.500
Amiga 2000 124.500
Amiga 3000 8.300
Amiga 4000/030 7.500
Amiga 4000/040 3.800

Teraz radzę się wszystkim zastanowić, czy nawet jeśli Niemcy były największym rynkiem Amigi (choć niektórzy twierdzą że jednak UK), to czy jest możliwe iż miały pozycję aż tak dominującą że sami Niemcy kupili 45% Amig na świecie (bo mniej więcej taki procent stanowiłoby te 1.8mln Amig, jeśliby przyjąć że 100% to 4 miliony)?

No a przecież na 1993r sprzedaż się nie skończyła, był jeszcze przynajmniej cały rok 1994 ( uwzględniając kilka miesięcy produkcji plus wyprzedaż zapasów magazynowych) no i czasy Escomu. Brałem już udział w tego typu dyskusjach i wiem że jak ktoś się zafiksuje na jakiejś liczbie to nikt go nie przekona zwłaszcza że 100% dowodów brak. Jednak ja na podstawie poszlak, które przeanalizowałem pozostaję we frakcji, której bliżej jest do 7 milionów niż czterech. Myślę że te 4mln to sama A500, kolejne 1.5mln stanowią A1200 & A600 a kolejny 1mln - 1 5mln pozostałe modele razem wzięte.
1
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem