[#121] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@MUFA-amigaone-pl, post #120

Niemcy...miały pozycję aż tak dominującą że sami Niemcy kupili 45% Amig na świecie

Z tego, co czytałem, to Niemcy obsługiwały również
rynek Europy Wschodniej, tak więc liczba sztuk
objętych w tym zestawieniu obejmuje także
egzemplarze sprzedane z Niemiec na wschód.
[#122] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@mmarcin2741, post #121

Masę Amig z bloku wschodniego miało niemieckie klawiatury - ktoś je musiał przywieź z DE. Podejrzewam, że często zostały one nabyte w RFN i sprzedane w Bloku Wschodnim z odpowiednią marżą.
[#123] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@Hubez, post #122

Moja Amiga 500, kupiona w polskim sklepie, miała normalną klawiaturę qwerty.
1
[#124] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@MUFA-amigaone-pl, post #123

Chodzi o pierwsze Amigi 500 z OSem1.2. Te w większości były niemieckie.
[#125] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@MUFA-amigaone-pl, post #123

Moja kupiona jako nowa w Krakowie w 1992 roku miała niemiecką klawiaturę.
[#126] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@Hubez, post #125

Moja Amiga 1200 polską. Kupiona na Piotrkowskiej 111 w Łodzi o ile pamiętam...
[#127] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@Hubez, post #125

Moja kupiona w 1992 roku jako nowa w Raciborzu, miała klawiaturę US
Ale fakt, większość była DE.
[#128] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@nekroskop, post #119

Za A1200 i 1084 dałem koledze 6cio pak piwa w przeciwnym razie miała lecieć do śmietnika. Jak liczę mógł to być 99 rok


Myślę że w 1999r to jeszcze tak tragicznie nie było. Największy pik w dół to były lata 2002 - 2003. W 2003 słyszałem od kolegi że swoją A1200 podarował jakimś dzieciakom, które potem bawiły się nią w piaskownicy. Też w 2003 kupiłem od kumpla Blizzarda 1230 za 30zł. Niestety parę miesięcy później sam sprzedałem w rozliczeniu za A1 XE, swojego Blizzarda PPC & Bvision plus parę innych amigratów za 800zł. No a niedługo potem ceny znów zaczęły rosnąć.
1
[#129] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@michal_zukowski, post #124

Niemal całość amig sprzedawanych w Polsce pochodziło z Niemiec..Nawet te z klawiaturą UK.
Głoówny dystrybutor - JTT sprzęd Commodore kupował w Niemczech.
Niemcy zaopatrywały "blok wschodni" sprzętem Commodore.
Co nie zmienia faktu, że pomimo tej sprzedaży na wschód, był to największy światowy rynek Amigi.
[#130] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@luka, post #126

Jak to polską klawiaturę? Chyba masz na myśli że była z twardzielem i w systemie była ustawiona polska mapa klawiatury. Bo ze zagranicznych kompów to jedynie SpectraVideo i Makówki miewały polskie znaki na klawiszach.

Kiedy po 90ym pojawiły sie prawdziwe sklepy komputerowe a nie tylko giełdy i komisy, to widując w nich Amigi gapiłem sie na ekrany a nie na klawisze, więc nie wiem jakie były. I tak musiało parę lat minąć zanim mnie było stać na Amę. Ale przypuszczam że spora część tych niemieckich trafiała do nas używana po Niemcu. Zapewne dzięki temu były nieco tańsze niż nowe. A komp zmieniający właściciela nie liczy sie jako ponownie wyprodukowany.

Tu i ówdzie spotykałem sie z opinią że połowa Amig i STków w PL miała niemieckie klawiatury, a niektórzy woleli dopłacić byle mieć angielską. Ale jak ktoś zamierzał używać klawiatury tylko do resetowania, albo był Ślązakiem lub Kaszubem z dziada pradziada mającym domieszki niemieckiej krwi to im nie robiło różnicy. ;)

Ja mam brytyjską i nie chciałbym mieć amerykańskiej czy tym bardziej niemieckiej albo francuskiej. tzn mówię o klawiaturze a nie o domieszce krwi. :)


Czy ktoś pamięta ile miesięcy minęło między kupieniem Commodora przez Escom a ich plajtą. Bo dziwią mnie te optymistyczne ilości Escomowych Amig jakie sie im przypisuje. Ile z tego wyprodukowali a ile tylko sprzedali bo przejęli po C=, i chyba nie należy ich liczyć jako 2x wyprodukowanych.

Dziwią mnie również te optymistyczne ilości A1200, skoro dokładne dane z Niemiec podają że A1200 sprzedała sie ok 1/10 tego co A500. A samych A500 na świecie 4-5 mln, to skąd z A1200 zrobiło sie aż 1.5 mln? Czyżby istniały na świecie kraje w których dopiero te późne Amigi cieszyły sie znacznie większym wzięciem niż ich wcześniejsze modele w tych samych krajach?
[#131] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@ZbyniuR, post #130

Moja pierwsza amiga, 500 miała niemiecką klawiaturę. W tamtych czasach, pierwszym „zakupem akcesoriów” w sklepie komputerowym musiały być:
- zapasowy joystick
- pokrywa na klawiaturę
- rozszerzenie pamięci 512kb
- zewnętrzna, krajowa stacja dysków (jakiś Toms), aby oszczędzać originalną i nie wachlować dyskietkami
- normalna klawiatura qwerty.

Do tego co miesiąc 3 gazety i pudełko na dyskietki zamykane na klucz!

Z tego co pamiętam, żadna ztych rzeczy aż takim majątkiem nie była, i większość znajomych, jeśli traktowali komputer poważniej, to tak właśnie je rozszerzała.
Ja w latach 90, byłem przekonany że C= to firma nie amerykańska, tylko niemiecka, ze względu na te klawiatury i instrukcje które widziałem wkoło.
[#132] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@Ralpheeck, post #131

Ale klawiatura qwerty? Znaczy wymieniano w amidze klawiaturę w tamtych czasach? Chyba przyciski, albo naklejki robili. Ja miałem w A500 klawiaturę niemiecką i niespecjalnie mi to przeszkadzało. Jedyne co mi przeszkadzało, to niemiecka instrukcja, wolałbym angielską, bo jakoś łatwiej byłoby czytać :)
Ja miałem kolejność zakupów:
1. A500 i kilka dyskietek z grami, joye mi zostały po Atari
2. Rozszerzenie pod klapkę
3. Pudło na dyskietki i pokrywa na klawiaturę
4. Zewnętrzna stacja (miałem czarną Commodore, model dodawany do CDTV)
[#133] klawiatur, pokrywy itp.

@Ralpheeck, post #131

Też miałem taką pokrywę do A1200, ale nie używałem i spędzała czas w pudle. Przecież nie mieszkałem ani w młynie ani w tartaku. Zawsze mnie dziwiła ta wiara że ta pokrywa w czymś pomaga, tak samo jak te filtry z pończochy. Tylko kurz zbierały i trzeba je było czyścić. :) Jak ktoś jest flejtuch i je przy kompie to i tak zafajta klawisze, a jak nie to nie. A z tym filtrem jak masz za jaskrawo ustawione, albo lampę lub okno w złym miejscu to pończocha nie pomoże. :D

Miałem tylko jednego znajomego z drugą stacją do A500 i rozszerzenie o 2MB. Za to pamiętam że pierwsi posiadacze potrzebowali modulatora, bo TV w 80ych miały tylko wejście antenowe (przydawał im sie rozgałęziacz), rzadziej miały czincze. Czasem też musieli płytkę do wyświetlania w PALu wmontować w TV. Dopiero te z lat 90ych wyświetlały go na dzień dobry i zwykle miały już Euro. A monitory zdarzały sie dopiero w czasach A1200 z twardzielami. :)

A jakie 3 gazety kupowałeś?
1
[#134] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@wali7, post #132

Nie, całą klawiaturę. Jak kupowało się rozszerzenie lub klawiaturę to instalacja była gratis. Ja chyba nawet myślałem że to musi być bardzo skomplikowany proces, i trzeba coś w systemie zmieniać :(
Taka rozszerzona i zdegermanizowana amiga trzymała lepiej cenę i ewentualnie była szybciej zbywalna.
[#135] Re: klawiatur, pokrywy itp.

@ZbyniuR, post #133

Co do gazet to standard; Top Secret, C&A i Bajtek.
Top Secret został zastąpiony Secret Servicem. Bajtka czytałem, żeby wiedzieć co jest grane na innych komputerach o których marzyłem (wtedy 486 dx4 + cdrom to było marzenie). C&A, kupowałem do czasu aż zmniejszyli format na taki magazynowy, i wtedy już wolałem kupić Amigowca. Ciężko było wtedy młodemu utrzymać tyle wydatków. Dojdzie do tego komiks batman, Punisher, jakaś książka komputerowa, kaseta „ulubionego zespołu” i po kasie. Najlepiej było mieć znajomych i sobie pożyczać, lub wymieniać.
1
[#136] Re: klawiatur, pokrywy itp.

@ZbyniuR, post #133

To czy TV miało chinche czy nie, to w przypadku A500 miało drugorzędne znaczenie, bo A500 generowała na chinchu (composite) obraz monochromatyczny. Jak kupiłeś modulator, to obok sygnału RF (czyli tzw. antenowego) miałeś także kolorowy composite na chinchu.
Najlepiej było mieć TV z wejściem RGB, czyli w praktyce z Eurozłączem. Wtedy nie dość, że miałeś kolor bez modulatora, to obraz był prawie taki jak na dedykowanym monitorze RGB.
Ja dostałem od ciotki starego Rubina, do którego zrobiłem wejście RGB (pamiętam, że schemat był z jakiejś gazety elektronicznej) i miałem ruski TV podpięty do A500 przez RGB. Oczywiście Rubin stał jakieś 2 m od Amigi, bo to wielkie bydlę było :)
1
[#137] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@mike100, post #118

tak z ciekawości ile mogła kosztować A1200/A600 w 2000 roku ?


W 1999 sprzedałem A1200 za chyba 300 zł, może 350 zł...
A zapłaciłem dwa lata wcześniej ok. 700 zł.
[#138] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@Motyl, post #137

Ja swoją A1200 sprzedalem w 1997r. z hdd 131 mb + dyskietki za 950 lub 1000 zł
[#139] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@Motyl, post #137

Ja na przełomie 2000/2001 kupiłem desktopową A4000/30 (komplet z myszą i klawiaturą) za równe 500 zł :)
[#140] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@wali7, post #139

dobra maszyna ! klasyka
[#141] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@MUFA-amigaone-pl, post #120

Jednym z niewielu wyjątków był raport Commodore Germany datowany na 31.12.1993 roku i dotyczący sprzedaży w Niemczech. Raport wyglądał tak:
...
Amiga CDTV 25.800
...
czy jest możliwe iż miały pozycję aż tak dominującą że sami Niemcy kupili 45% Amig na świecie


Na podstawie tej strony i podanej przez Ciebie wielkości sprzedaży CDTV w Niemczech wynika, że Niemcy kupili 32% całej produkcji CDTV.

Dla fanów CDTV polecam stronę: https://cdtvland.com/
[#142] Re: 100 lat ppa z okazji 22 urodzin!

@Dorian3d, post #140

Dobiłem do końca tego wątku. I co budujemy Amigę 1200+? Ja przyniosę sklejkę, ty kolorowe pisaki, Wali gwoździe, jeszcze ktoś kolorową włóczkę żeby ścieżki na płycie wyznaczyć i lecimy.
1
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem