[#1] Ojciec Lemmingów czyli PiStorm vs 68060
Mike Dailly, jeden z ojców "Lemmings", wlaśnie wrzucił na Twittera porównanie jakie zrobił na swojej A1200.

Amiga 1200 z 68060



PiStorm



Duch Amigi ciągle żywy.
Swoją drogą - Mike odwiedzi Polskę podczas tegorocznego Pixel Heaven.

Szykujcie pudełka z Lemmingami, Walkerem czy innym GTA - będą się prezentować znacznie lepiej z jego autografem.
8
[#2] Re: Ojciec Lemmingów czyli PiStorm vs 68060

@michalmarek77, post #1

Niewielka roznica w sumie, jestem zaskoczony.
[#3] Re: Ojciec Lemmingów czyli PiStorm vs 68060

@_DiskDoctor_, post #2

Niewielka różnica?

Dhrystones: 1,5 miliona vs 37 tysięcy
MIPS: 1560 vs 39
MFlops: 1349 vs 28

Jak dla mnie jak najbardziej zauważalna różnica.

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2023 18:23:31 przez recedent
7
[#4] Re: Ojciec Lemmingów czyli PiStorm vs 68060

@_DiskDoctor_, post #2

LOL

What????
1
[#5] Re: Ojciec Lemmingów czyli PiStorm vs 68060

@recedent, post #3

Spojrzał tylko na czerwony pasek.
7
[#6] Re: Ojciec Lemmingów czyli PiStorm vs 68060

@KM_Ender, post #5

No tak.
1
[#7] Re: Ojciec Lemmingów czyli PiStorm vs 68060

@recedent, post #3

MIPS: 1560 vs 39
MFlops: 1349 vs 28


A może ktoś zrobić benchmark w LW, który był tutaj na forum i była tabelka nawet.

link

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2023 19:23:41 przez snifferman
[#8] Re: Ojciec Lemmingów czyli PiStorm vs 68060

@snifferman, post #7

Przeciueż już jest zrobiony: https://drive.google.com/file/d/1_VxGqSt2fMQbDxdZNO-SvA5Th0gfgp3n/view
1
[#9] Re: Ojciec Lemmingów czyli PiStorm vs 68060

@michalmarek77, post #1

Lemmings 1 są świetne, kocham je, ale muszę też przyznać, że część druga Lemmings 2: The Tribes mnie zauroczyła w niemniejszym stopniu. Cudowne intro oraz rozgrywka.

Dzisiaj mam pudełkowe wydania Lemmings 2 z książeczką o każdym szczepie oraz Lemmings 3 exclusive dla Amigi 1200.
[#10] Re: Ojciec Lemmingów czyli PiStorm vs 68060

@michalmarek77, post #1

I co z tego skoro emulacja jest nie do końca dokładna i nie ma pełnej kompatybilności? A faktyczna wydajność nie jest aż tak wysoka (można odpalić Quake i porównać wynik).
[#11] Re: Ojciec Lemmingów czyli PiStorm vs 68060

@perinoid, post #10

Poza tym, że PiStorm jest najciekawszym HW dedykowanym Amidze na przestrzeni ostatnich kilku lat, znacznie przystępniejszym od fpga i mającym nieporównywalny z niczym, w amigowym świecie, potencjał rozwoju - absolutnie nic.

To fajna zabawka, której możliwości mogą skłonić do zetknięcia się z Amigą nie tylko dawnych weteranów ale także zupełnie nowe osoby.
1
[#12] Re: Ojciec Lemmingów czyli PiStorm vs 68060

@michalmarek77, post #1

Może się trochę czepiam ale ten tytuł mi jakoś nie pasuje do tego co przedstawia treść :)
1
[#13] Re: Ojciec Lemmingów czyli PiStorm vs 68060

@michalmarek77, post #1

Już z 10 lat temu gdy modne były pomysły na robienie turbo oraz całych płyt głównych z FPGA, sugerowałem że lepszym wyborem do tego byłyby ARMy...
https://www.ppa.pl/forum/pregierz/24320/-nowa-amiga/2#m350237
(Takich postów było więcej, ale nie chce mi sie szukać).
Wierzyłem że tanie i mocne wygra z droższym i wolniejszym, ale podobno bredziłem.
A dziś chyba najchętniej kupowanymi Amigo-zabawkami są Pimiga i Pistorm. :)
2
[#14] Re: Ojciec Lemmingów czyli PiStorm vs 68060

@michalmarek77, post #1

Pistorm to bieda zamiennik karty z 68060. Nikt nie będzie pisać specjalnego softu dla tej karty, bo to ma taki sam sens jak robienie czegoś specjalnie pod WinUAE.
5
[#15] Re: Ojciec Lemmingów czyli PiStorm vs 68060

@Kefir_Union, post #14

Lol.
Nowy, łatwo dostępny HW versus dawno nieprodukowany złom.

Tak, nie liczę na to, by stara Amigowa gwardia coś na PiStorm robiła - zbyt przyzwyczajona jest do dekalogu koszerności Amigi.
No ale za tą garstką starych wiarusów, nikt płakać nie będzie.

PiStorm jest szansą na to, by amigą zainteresowało się nowe grono osób, które może w końcu dostarczy Amidze jakiś fajny homebrew.
2
[#16] Re: Ojciec Lemmingów czyli PiStorm vs 68060

@michalmarek77, post #15

Ale brednie. Jaki homebrew? Przeciez dzieki Pistorm klasyk pójdzie drogą systemów NG czyli jak będzie jakieś homebrew to będzie to coś w portów w SDLu. Z tym, że klasyk nie ma ani dopracowanego SDK, ani dopracowanego SDL, ani dopracowanego systemu, już nie mówiąc o dopracowanym emu68. Będzie jak z MUI5 na klasyki czy OS4: plus minus działa jak na MorphOSie, ale ani nie jest zbyt stabilne ani zbyt kompatybilne.
2
[#17] Re: Ojciec Lemmingów czyli PiStorm vs 68060

@Hexmage960, post #9

Wczodzę w nocy pijany i zjarany na forum i czekam tylko na to . Ja mam Lemmings 1 w formacie *.d64 nagranego co więcej na dyskietkę 5,25". Zawiera wbudowaną obsługę myszki 1351 opracowanej przez inżynierów Commodore. Odpalam grę poprzez wpisanie komendy w bejziku dwazero. Hexuś ziomeczku a czy ty odpalasZ lemingi dwuklikiem, czy też butujesz pięcsetkę z dyskietką wewnątrz ? Elo.

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2023 00:43:07 przez twardy
3
[#18] Re: Ojciec Lemmingów czyli PiStorm vs 68060

@michalmarek77, post #1

Ehh Marek & Marek... mialem Cie za czleka oczytanego ale widze, ze glownie czytasz wykresiki i slupki



Az sie dziwie, ze zaden papudrok nie wpadl jeszcze na pomysl zrobienia karty, ktora bedzie wykrywac amigowe sysifno i podawac np. jeden pierdyliard Dechrystusonow i rysowac ten czerwony pasek nawet na overscanie monitora a jakby sie udalo to nawet na obudowie monitora



p.s.
tak wiem..
znowu marudze ale jak widze te cudowne czerwone wykresiki a pozniej slamazarny port gry z 486 , to pozniej mnie korci zeby znowu pomarudzic

Przekonajcie mnie wreszcie, ze warto inwestowac w te cudowne technologie jakas cudowna gra albo chociaz super demem a wyrzuce sprawna Pincetke z 1MB Ramu do smietnika i podpisze ja flamastrem "nie dotykac !".
[#19] Re: Ojciec Lemmingów czyli PiStorm vs 68060

@Kefir_Union, post #14

bieda zamiennik karty z 68060

Tańszy i szybszy. Narazie bieda, bo kompatybilność kuleje.

Mam 060 i to nawet w nowych kartach a kopiowanie kilku GB danych i tak robię pod WinUAE bo szybciej i wygodniej na "biedzie" niż 060wypasie

Nikt nie będzie pisać specjalnego softu dla tej karty,

A na co to? A po co to? A komu to potrzebne?
Ważniejsze, żeby stary działał. Karta pewnie wyjdzie taniej niż turbo 030, a jak sobie sam polutujesz to półdarmo

Przeciez dzieki Pistorm klasyk pójdzie drogą systemów NG

Patrz odpowiedź wyżej
A na co to? A po co to? A komu to potrzebne....
1
[#20] Re: Ojciec Lemmingów czyli PiStorm vs 68060

@snifferman, post #19

A na co to? A po co to? A komu to potrzebne....


jedynie poczebne kolękcjonerom do mieżenia prętkości Amigi vs PC, bo nic innego i tak na to nie wyjdzie.



A za jakis czas.. .


"Sprzedom bialawo-rozowego kruka do Amigi, 500 tys. dechrystasusonow !!! , jedyna taka na swiecie , bije na glowe stacje roboczom PC - jedyne 9999 zl, gratis dorzucam zestaw pieluchomajtek do przezywania orgazmu".
1
[#21] Re: Ojciec Lemmingów czyli PiStorm vs 68060

@selur, post #20

jedynie poczebne kolękcjonerom do mieżenia prętkości Amigi vs PC

Jak ktoś ma golasa lub sam fast, to przy dobrej kompatybilności widzę miejsce dla PiStorma.
[#22] Re: Ojciec Lemmingów czyli PiStorm vs 68060

@snifferman, post #21

Nawet jak ktoś ma 030 to może już teraz uruchomić dokładny emulator 68k interpretowany i będzie "dużo" szybciej (patrz na wynik FPU) link

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2023 04:05:57 przez ] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [
[#23] Re: Ojciec Lemmingów czyli PiStorm vs 68060

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #22

będzie "dużo" szybciej


Jeśli chodzi o CPU to jest szybciej. x2 lub x1.5 zależnie do jakiej karty 030 porównamy. FPU jest dużo szybszy. 17Mipsów to już jest bardzo dobrze jeśli chodzi o system i gry amigowe. Przy 12Mipsach Doom jest już "uruchomialmy"
[#24] Re: Ojciec Lemmingów czyli PiStorm vs 68060

@selur, post #18

Może niektórzy nie chcą tego pamiętać ale kompatybilność WinUAE oraz klasyka na MOSie też kiedyś kulały, ale za rok, dwa, trzy w Pistormie też sie poprawi.

Co do czerwonych pasków, pamiętam jak się przesiadłem ze 030 42MHz na 040 25MHz wg testów ta druga była szybsza ok 5 razy, ale np czas wyświetlania JPG skrócił sie tylko o połowę, bo wąskim gardłem były kości graficzne stale pracujące w 14MHz.
I nieważne ile setek MHz ma procek skoro ta kula u nogi nadal spowalnia. Więc klatki w Doomach nie będą dorównywać testom ze SysInfo.

A co do marudzenia, to posiadacze Motorolek zaczną na dobre jak sie okaże że karty bez Pistorma tracą nie tylko na użyteczności (przez ślamazarność) ale także na cenie (gdy kompatybilność przestanie być problemem) i już wszyscy będą wiedzieć że nowy soft bez Pistorma sie wlecze.
Niektórzy już zaczynają jęczeć z bólu i syczeć z zawiści, bo czują że to tylko kwestia czasu gdy stwierdzą że niepotrzebnie tak przepłacali. A pewnie liczyli na to że jeszcze zdrożeją.
2
[#25] Re: Ojciec Lemmingów czyli PiStorm vs 68060

@ZbyniuR, post #24

troche dziwna wypowiedz. tak jakbys zakladal, ze emulacja 060 bedzie w 100% kompatybilna z prawdziwym CPU. otoz nie bedzie, bo to raczej nigdy nie bedzie mozliwe. zatem posiadaniem prawdziwego procesora (kto wie, moze oprocz pistorma) zawsze bedzie mialo sens, bo jedno nie zastepuje drugiego (w obie strony)
2
[#26] Re: Ojciec Lemmingów czyli PiStorm vs 68060

@juen, post #25

Wyścig Vampire z Pistormem o kompatybilność?
1
[#27] Re: Ojciec Lemmingów czyli PiStorm vs 68060

@Jacques, post #26

... został wygrany przez Pistorma wcześniej niż się zaczął
4
[#28] Re: Ojciec Lemmingów czyli PiStorm vs 68060

@michal_zukowski, post #27

A to bardzo dobra wiadomość OK
[#29] Re: Ojciec Lemmingów czyli PiStorm vs 68060

@ZbyniuR, post #24

Niektórzy już zaczynają jęczeć z bólu i syczeć z zawiści, bo czują że to tylko kwestia czasu gdy stwierdzą że niepotrzebnie tak przepłacali.


Tak myślisz?
Gdyby chcieli mieć super szybkość to już dawno działali by na WinUAE.
A oni chcieli mieć superszybką Amigę klasyczną na oryginalnym procesorze. No to kupili co chcieli. Czemu mają syczeć? Jak będą zazdrośni o Pistorma to kupią sobie Pistorma.
7
[#30] Re: Ojciec Lemmingów czyli PiStorm vs 68060

@recedent, post #29

Dokładnie, ja mam i szybką Motorolkę, i PiStorma :) Tylko czekam jeszcze na adapter do CM4. No i samego CM4 musz skądś zdobyć.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem