[#31] Re: Amiga Bez Ściemy

@MUFA-amigaone-pl, post #29

Radzę oglądać film, przed napisaniem komentarza.


Masz rację, nie oglądałem jeszcze (byłem w pracy), ale moim zdaniem nazwanie HDD do Amigi "dopaleniem" to trochę ZBYT chwytliwa akcja ;) Na tej samej zasadzie rozszerzenie 0,5MB można nazwać "dopałką", ale co ja tam się znam ;) OK
1
[#32] Re: Amiga Bez Ściemy

@Drakon, post #31

Dokładnie dla mnie lista która wyszła wg naszej punktacji jest dziwna ale wyszło jak wyszło :D
1
[#33] Re: Amiga Bez Ściemy

@MUFA-amigaone-pl, post #30

SlamTilt odpala się na gołej A1200, lecz nie działa całkowicie dobrze, porównaj sobie choćby minigerkę - wyścigi na wyświetlaczu na pierwszym stole, jaka tam jest dynamika na gołej A1200, a jaka na A1200 z fastem. To też tłumaczyłem na filmie.


tak tłumaczyłeś, ale wyszło że minigierka ze Slamtilta jest ważniejsza i lepsza niż Exodus :) Tak średnio bym powiedział. Można po prostu powiedzieć że macie zły gust



Ostatnia aktualizacja: 21.09.2023 20:04:41 przez michal_zukowski
1
[#34] Re: Amiga Bez Ściemy

@Drakon, post #31

Mówiłem dodać "Nasza" hahaha
[#35] Re: Amiga Bez Ściemy

@deejayremix, post #34

Odcinek 6 - Specjalny. FPGA oraz kontynuacja tematu AmigaOS 4.1 na PC.

4
[#36] Re: Amiga Bez Ściemy

@MUFA-amigaone-pl, post #35

W odcinku 7 rozmawiamy o czasopismach, głownie amigowych, choć nie tylko.
4
[#37] Re: Amiga Bez Ściemy

@MUFA-amigaone-pl, post #36

1
[#38] Re: Amiga Bez Ściemy

@MUFA-amigaone-pl, post #37

W dzisiejszym odcinku prezentuję typowe codzienne czynności, które wykonuje na swoich Amigach NG, wcześniej jednak kilka testów praktycznych klona Amigi, wykorzystującego FPGA, konstrukcji Remika.
1
[#39] Re: Amiga Bez Ściemy

@Drakon, post #31

zarowno dolozenie ramu jak i dolozenie kontrolera HDD jest to dopalenie amigi 500

Co sie szybko zaladuje A500 z dyskietki czy z HDD ?
1
[#40] Re: Amiga Bez Ściemy

@HOŁDYS, post #39

A weźmie przeczyta kilka razy ze zrozumieniem mój komentarz, może za którymś razem zaskoczy...

Podaję słowa-klucze:
- "nie oglądałem jeszcze"
- "moim zdaniem"
- "zbyt chwytliwa"

Idąc tokiem Twojego myślenia, dopaleniem jest też adapter myszy na USB, bo wtedy można podpiąć myszkę, dzięki której płynniej i dokładniej przesuwa się kursor.

Nie idźmy w tym kierunku.


Ostatnia aktualizacja: 20.10.2023 14:03:47 przez Drakon
[#41] Re: Amiga Bez Ściemy

@HOŁDYS, post #39

Jak rozumiem "dopalenie" ma oznaczać przyspieszenie.
Rozbudowanie było by w pewnych przypadkach bardziej odpowiednim sformułowaniem. Semantyka.
Biorąc pod uwagę transfery z FDD a HDD - prawda.
Dołożyłem do A500 8 MB fastu i IDE. Rozbudowałem, czy dopaliłem?
Niemniej nie przyspieszy to działania samego komputera w tym, aby program został wykonany szybciej, albo będzie to niezbyt widoczne. Co innego karty turbo.
Pytanie, czy będziemy dzielić włos na czworo i rozdziobywać to na atomy zgodnie z zasadą 2 użytkowników Amigi to 3 zdania na dowolny temat, czy damy sobie spokój.
2
[#42] Re: Amiga Bez Ściemy

@Gandalf, post #41

Samo dołożenie pamięci Fast przyspiesza Amigę więc można to traktować jako "dopalenie".
1
[#43] Re: Amiga Bez Ściemy

@nostrum666, post #42

Tak, wiem. Ale to wynika ze specyfikacji sprzętu.
[#44] Re: Amiga Bez Ściemy

@Gandalf, post #41

Dołożenie megaherców, to jest rozbudowa. A czy słowo "dopalenie" funkcjonuje także w komputerach pc?
[#45] Re: Amiga Bez Ściemy

@amikoksu, post #44

Nie było mowy o "dołożeniu megaherców".
Jeśli już, to piszesz o "podkręcaniu", co jest standartem w PC. Kart graficznych, procesorów etc.
Na naszym poletku też stosowane - podkręcanie kart turbo.
[#46] Re: Amiga Bez Ściemy

@Gandalf, post #45

No te t.zw. dopalenie w kontekście procesora to dołożenie megaherców poprzez zmianę procesora.
[#47] Re: Amiga Bez Ściemy

@amikoksu, post #46

Chyba nie ogarniam tematu.
Jest coś takiego w materiale MUFY, co zmienia podejście do ogólnie pojmowanej rzeczywistości?
Bo nie oglądałem. Ale nie o tym mówimy,
Zmiana proca zmienia wiele.
Zmień w PC proca z intela na ryzena. Da się?
No nie, To pewnie kiepski przykład, ale myślę, że ogarniasz kontekst.
[#48] Re: Amiga Bez Ściemy

@Gandalf, post #47

Da się zmienić intela na innego intela. W Amidze motorole na inną motorolę.
[#49] Re: Amiga Bez Ściemy

@amikoksu, post #48

Tak?
A na jaką motorolę?
Mc6800 na 68010? To akurat bezkosztowe.
MC68040 na 68060 po jakiejś gimnastyce?
[#50] Re: Amiga Bez Ściemy

@Gandalf, post #49

To nie ma znaczenia jakim sposobem. Da się.
[#51] Re: Amiga Bez Ściemy

@amikoksu, post #50

No nie wiem czy nie ma znaczenia.
Niech inni się wypowiedzą,
[#52] Re: Amiga Bez Ściemy

@Drakon, post #40

Wystarczy wyczyścić rolki w myszce żeby wskaźnik sie płynniej ruszał. :)

Podobno samo dodanie fastu (takiego prawdziwego a nie slow) do A500 czy A600 przyspieszało kompa o 30%. Mówię o możliwościach z początku lat 90ych czyli karta PCIMCIA do A600 albo podczepiany z boku twardziel z opcją rozszerzenia RAMu.

Nie miałem do czynienia a tylko o tym czytałem, ale sądząc po tym co widziałem na A1200 że zmiana proca na 5x szybszego w testach przyspieszało np wyświetlanie jpg zaledwie 2x a nie 5x, to te 30% pewnie nie było zauważalne.
1
[#53] Re: Amiga Bez Ściemy

@ZorrO, post #52

Też zależy od programów, datatypy jakim robiło się test.

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2023 18:41:44 przez amikoksu
1
[#54] Re: Amiga Bez Ściemy

@ZorrO, post #52

Wystarczy wyczyścić rolki w myszce żeby wskaźnik sie płynniej ruszał. :)


W punkt!
[#55] Re: Amiga Bez Ściemy

@Gandalf, post #49

A co za różnica? Posiadacze niektórych 486 mogli włożyć 486 DX4, 5x86 albo pentium overdrive (p24t). Posiadacze niektórych 386 mogli włożyć 486DLC lub SLC (zależnie od wersji). Czemu ktoś uważa, że "dopalanie" mogło być tylko Amigi bo miała procesor (w "małych amigach") na stałe? Nawet na te 386 wlutowane w płytę były adaptery, które "wyłączały" procesor pod nim, a załączały tego cyriksa czy ti. Nieco inaczej niż w Amidze (technicznie), ale zasadniczo idea podobna. Rzecz w tym, że takie "dopalanie" było skrajnie niepopularne, bo w przeciwieństwie do Amigi nie brakowało co roku coraz to nowszych, mocniejszych maszyn PC z coraz lepszymi możliwościami rozbudowy. Dlatego "łatanie" braków sprzętu rozwiązywało się inaczej - przeboleć jakiś czas na starzejącym złomie, oszczędzić kasę i odświeżyć całą platformę, a nie tylko procesor.
2
[#56] Re: Amiga Bez Ściemy

@MUFA-amigaone-pl, post #38

Projekt hybrydowy klona Amigi bardzo fajny i ciekawy. Widzę że obudowa jest od Fujitsu esprimo q556
[#57] Re: Amiga Bez Ściemy

@djpiotrs, post #56

Q920
[#58] Re: Amiga Bez Ściemy

@deejayremix, post #57

3
[#59] Re: Amiga Bez Ściemy

@MUFA-amigaone-pl, post #58

Początek trailera odcinka 9 to jest coś co zawsze budziło u mnie lęk, grozę (tylko, że w wersji ROM 3.1). Ja właściwie nigdy nie miałem A1200 bez dysku twardego i gdy widziałem tę animację to oznaczało, że coś jest nie tak z dyskiem, źle ustawiłem zworki podłączając drugi dysk albo, że FastATA się poluzował. Dosłownie ta animacja była u mnie synonimem komunikatu o błędzie mówiącym, że Amiga nie może się uruchomić, bo jeden z podstawowych komponentów nie działa.

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2023 08:35:25 przez MDW
5
[#60] Re: Amiga Bez Ściemy

@MUFA-amigaone-pl, post #58

Największym newsem jest chyba to, że AmiWest się odbyło :0
Teraz bieda spotkanie amigowców w Koziej Wólce jest liczniejsze niż najwieksze amigowe party w USA.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem