[#1] Amiga 600 - FDD, HDD i CD-ROM - jak podłączyć
Witam, tyle tego wszystkiego namieszane na PPA że trudno do czegokolwiek dojść... Już właściwie nie wiem jak się zabrać do montażu tego wszystkiego, więc wolę się upewnić.

Jak w temacie - goła A600 (na razie, jak FDD pójdzie to pomyślę nad 1 MB Chip RAMu), twardziel 8,4 GB 3,5 cala, CD-ROMu nie mam ale chciałbym podłączyć. FDD mogę wyjąć z kompa, jeśli zadziała.

I teraz jak to podłączyć?

1. FDD - w kompie mam napęd, oczywiśćie nic nie robi. W gwarancji napisane: marka ALPS (?), nie wiem co to za firma.
a) Da się jakoś go przerobić?
b) Właściwie które napędy są amigowe? Myślałem że ten Panasonic jest amigowy, ale jeden kolega mi namieszał i w końcu nie wiem.
c) Na jakiej podstawie poznać, że dany napęd jest od kompa a który od Amigi?

2. HDD - sprawny, mam od niego taśmę z tym bocznym odgałęzieniem.
a) Czy rzeczywiście taka zwykła przejściówka z 2,5 cala na 3,5 jakich na Allegro pełno, może być odwrócona?
b) Podobnież trzeba odlutować wejście od zasilania. I właśnie, co z zasilaniem?

Ewentualnie mogę sam przerobić taśmę, tylko proszę o radę(y)/schemacik.

3. CD-ROM - rozumiem że trzeba dać zasilanie z wejścia od zasilania FDD?
a) Czy wystarczy tylko dolutować kabelki i odpowiednio powkładać do wtyczki, czy potrzebna będzie jakaś elektronika (diody, układy jakieś itp.)?

Jeśli będzie łatwiej to ewentualnie mogę dorobić wtyczkę do wejścia Disk Drive (jak się nie mylę to ono jest do podłączenia zewnętrznej stacji). Tylko żeby to w czymś nie przeszkadzało, tzn. w podłączeniu innych urządzeń.


Ja nie proszę, ja błagam o pomoc :D wszędzie taka kołomyja że już nie wiadomo co robić...

Dzięki

[#2] Re: Amiga 600 - FDD, HDD i CD-ROM - jak podłączyć

@jaa2, post #1

Ja bym sobie odpuścił tego HDD 3.5". Duże to, ciężkie, głośne, prądożerne.
Sam kiedyś podłączałem 3.5" przez przejściówke 2.5"->3.5" ale to było dawno temu, teraz są ciekawsze rzeczy. Np. adapter CF IDE 44 pin.
Coś takiego: http://www.allegro.pl/item541033883_adapter_cf_ide_44_pin_do_plyty_glownej_amiga.html

Nie jestem sprzedającym, ani nawet nie znam go, ale jest to maxymalnie wygodne rozwiązanie.
[#3] Re: Amiga 600 - FDD, HDD i CD-ROM - jak podłączyć

@zyga64, post #2

Ale jak już mam dysk to wolę go wykorzystać.
[#4] Re: Amiga 600 - FDD, HDD i CD-ROM - jak podłączyć

@jaa2, post #3

I gdzie ten dysk 3,5'' zamontujesz, w środku zamiast flopa? obok Amigi na biurku z gołą taśmą i kablami od zasilania, może do towera przełożysz?

Szczerze to odradzam Ci dysk HDD i CD. Transfery portu IDE są b małe, więc przy takiej wydajności i tak się tego nie naużywasz. To tylko sztuka dla sztuki, i to tylko w wypadku cd slim i hdd 2,5'', bo to da się upchać w środku. Szkoda kombinowania i czasu. No chyba, że bardzo chcesz właśnie tak, zabronić Ci nie mogę.
DUŻO lepszym rozwiązaniem wg mnie będzie kupić adapter cf2ide, jakąś kartę CF z 512 MB (więcej pewnie i tak Ci się nie przyda), zainstalować pod WinUAE ClassicWB, dołożyć 1MB ramu od klapkę, zamontować flopa HD od PC na przerobionej taśmie, a do wymiany plików z PCtem zastosować drugą kartę CF i adapter pod PCMCIA. Jeśli całość będzie działać z TV, to dokupić kabel rgb<>scart, jak przez tunerTV, to zrobić s-video, jeżeli to nie jest wyzwanie.

Będziesz mógł troszkę systemu poużywać (na tyle, na ile 2 MB Ci pozwoli) no i swobodnie przenosić obrazy dyskietek i nagrywać je na PCtowych dyskietkach (po zalepieniu dzury -> DD)
Myślę, że większość osób potwierdzi, że to najrozsądniejszy scenariusz rozbudowy tej małej, ale jakże uroczej Amy :)

Sam mam zamiar w taki sposób swoją przerobić. Jak uporam się z A1200



Ostatnia modyfikacja: 02.02.2009 22:05:38
[#5] Re: Amiga 600 - FDD, HDD i CD-ROM - jak podłączyć

@Bagheera, post #4

Dysku montować wewnątrz nie muszę, chodzi mi tylko o to żeby działało i już. O upychaniu wewnątrz pomyślę jak mnie coś zdenerwuje :D

Czyli karta ma lepszy transfer? http://allegro.pl/item544687869_adapter_cf_ide_microdrive_8gb_gratis.html - taka pasowałaby, bo cena jak najbardziej :D ? Jak już zacząłeś o flopie z kompa to wyjaśnij proszę te różnice i sposób przeróbki taśmy. Dzięki :)



Ostatnia modyfikacja: 02.02.2009 22:23:02
[#6] Re: Amiga 600 - FDD, HDD i CD-ROM - jak podłączyć

@jaa2, post #5

Odpuść sobie dysk powyżej 4GB. Amiga to nie pecet. Soft na Ami zajmuje groszowe sprawy na HDD, więc nie ma co przesadzać. Najmniejsza karta CF dostępna teraz w sprzedaży to 2GB - i taka powinna wystarczyć. Jeżeli chcesz pojechać po bandzie to 4GB wystarczy aż nadto. Normalnego HDD nie ma co nawet pchać do A600. Jeżeli chcesz konieczenie CD to tak jak już napisano - SLIM. Co do FDD, to na dobrą sprawę prawie każdą da się dostosować do współpracy z Amigą. Jedne łatwiej drugie troszkę trudniej, ale się da. Napisz do czego chcesz tej Amigi używać, bo to też istotne. Pewnie już ktoś to pisał, ale wybrałeś sobie trudny model do rozbudowy. Praktycznie zerowe możliwości rozszerzenia pamięci (powyżej 2MB oczywiście), utrudniają używanie WHDLoad. Z nowszymi demkami też lipa - brak kości AGA. Dla mnie A600 to taki mutant. Nic nowego nie dodali (poza PCMCIA i IDE), a kilka niuansów ograniczyło kompatybilność ze starszym softem.

[#7] Re: Amiga 600 - FDD, HDD i CD-ROM - jak podłączyć

@jaa2, post #5

Lepszy raczej nie, bo zarówno HDD jak i CF mają większe szybkości wewnętrzne aniżeli Amigowy port jest w stanie obsłużyć, przy takim pracku i takiej ilości pamięci.

Co do tego zestawu CF, to możesz licytować. Co prawda 8GB to znacząco za nadto, ale jak cena będzie zadowalająca, to czemu nie. 8GB to jakieś ~80PLN, adapter ~30PLN, taśma 2,5' ~20PLN. Możesz to wszystko oddzielnie kupować, ale pewnie drożej Cie to wyniesie, po za tym, taśmę 2,5' ciężko jest dostać. (Ale można samemu zrobić, w Lublinie w Eldze mają złączki 2,5' i gęstą taśmę :) )

Jakie są istotne plusy tego rozwiązania:
+całość jest na tyle mała, że bez problemu zmieści się w środku Amigi
+bezgłośna praca
+nikły pobór prądu, nie musisz kombinować z zasilaniem

Jeżeli masz czytnik kart CF w PC, to taką kartę możesz sobie sformatować, i zainstalować na niej system pod WinUAE. Szybko i bezboleśnie. Bez problemu będzie to działać, po przełożeniu do Amigi (powinno.., u mnie nie było żadnego problemu z A1200). Nie wiem tylko, jak to będzie z obługą 8GB karty. Możliwe, że będziesz musiał porobić partycje mniejsze, albo w ogóle nie wykorzystywać obszaru ponad 4GB. Nie mniej jednak, to rozwiązanie ma istotną przewagę nad dyskiem HDD, zarówno 2,5'', jak i 3,5''

Co do modyfikacji taśmy. Co jakiś czas na allegro się pojawiała. Ale z tego co wiem, to chyba wystarczy zamienić ze sobą 2 sygnały na taśmie, ( Ready & Diskchange ) tj 2 z 34.

Poszukaj informacji w sieci. Albo niech wypowie się osoba, która czegoś takiego dokonała.

Jak znasz angielski, poczytaj sobie http://eab.abime.net/showthread.php?t=30944 (od postu #12 są najistotniejsze informacje)



Ostatnia modyfikacja: 03.02.2009 11:13:14
[#8] Re: Amiga 600 - FDD, HDD i CD-ROM - jak podłączyć

@Red_Bullet, post #6

Na pewno do grania, będę przenosić programy z kompa przez kabelek null-modem bo to chyba najłatwiejsze rozwiązanie. Oczywiście również do innych programów, może jakieś do grafiki albo do sampli? Czyli ogólnie do wszystkiego.

I może powiedz mi co to właściwie jest ten WHDLoad? Najlepiej porównaj do czegoś z PC :)



Ostatnia modyfikacja: 03.02.2009 12:28:52
[#9] Re: Amiga 600 - FDD, HDD i CD-ROM - jak podłączyć

@jaa2, post #8

W sumie to masz rację. Podłączasz i masz. Ale jaką mam gwarancję że ta karta zadziała? Nie chciałbym brać jeśli potem okazałoby się że nie współpracuje z Amigą. Większą kompatybilność mają karty czy dyski?

Zaraz wymontuję FDD z kompa, spróbuję zamienić 2 z 34.
[#10] Re: Amiga 600 - FDD, HDD i CD-ROM - jak podłączyć

@jaa2, post #9

Instrukcja podłączenia stacyjki od PC - http://norbid.of.pl/

[#11] Re: Amiga 600 - FDD, HDD i CD-ROM - jak podłączyć

@widelec, post #10

Jak dostanę diodę to sprawdzę. Na razie wiem że zamienienie 2 z 34 niczego nie daje, tyle że stacja jest wykrywana jako DF1. Mimo tego nie działa poprawnie.

Spróbuję z angielskiej strony.
[#12] Re: Amiga 600 - FDD, HDD i CD-ROM - jak podłączyć

@jaa2, post #8

Amigi mogą mieć różne procesory, różną ilość pamięci, czy zamontowany twardy dysk. Twórcy większości gier amigowych zdawali się o tym nie wiedzieć, i większośc gier amigowych nie potrafi współpracować z twardym dyskiem (tzn nawet jeśli masz twardy dysk to i tak grę musisz wczytywac z dyskietki), a niektóre wieszają się na amigach bardziej rozbudowanych niż goła A500 lub A600.

WHDLoad to program rozwiązujący te problemy:
- gra wczytuje się nie z dyskietki, tylko ze specjalnie spreparowanego pliku na twardym dysku, zamiast doczytywać w trakcie gdy coś tam z dyskietki, doczytuje z dysku
- tak ustawia system, aby obecne w ami rozszerzenia nie kolidowały z prawidłowym działaniem danej gry. (jesli trzeba, to emuluje system 1.3 gdy gra nie lubi wyższych)

Sam WHDLoad ma jednak swoje wymagania - A600 z 2 MB RAMu to trochę za mało. Jako rozsądne minimum podaje się A1200 z 4 MB pamięci Fast. No i oczywiście wymagany jest twardy dysk, ale to chyba oczywiste :)
[#13] Re: Amiga 600 - FDD, HDD i CD-ROM - jak podłączyć

@wali7, post #12

Dzięki :) cóż, znalazłem opis do Alps Electric ale przetłumaczenie w Google niewiele mi dało http://www.translate.google.pl/translate?prev=hp&hl=pl&u=http%3A%2F%2Famiga.probers.info%2Fforum%2Fshowthread.php%3Ft%3D1119&sl=auto&tl=pl&swap=1 zobacz sam, czy wystarczy tylko przylutować te dwa kabelki, czy coś jeszcze?

[#14] Re: Amiga 600 - FDD, HDD i CD-ROM - jak podłączyć

@jaa2, post #13

Już widzę, zmiana lutu z DS1 na DS0. Nie rozumiem tylko co gość potem robił. Ustawiał coś czy tylko sprawdzał?
[#15] Re: Amiga 600 - FDD, HDD i CD-ROM - jak podłączyć

@jaa2, post #14

Chłopie za bardzo kombinujesz. Jak pisali koledzy wyżej, adapter cf2ide, do tego karta 2GB + czytnik na pcmcia i druga karta, powiedzmy, 512MB. Przy takiej opcji nie potrzebujesz żadnych null-modemów. Mam takie pytanie - czy przesyłałeś cokolwiek przez takie połączenie?? Z tego co pamiętam to na Amidze nie dało się odpalić 115kbps. Stabilnie chodziło przy 33,6 (o ile dobrze pamiętam) - przy 56 też coś się psiło. Prędkości w porywach 4-5KB/s to naprawdę żadna frajda. Pamiętam jak WAD z DooMa przerzucałem na Amigę. Plik 14MB przesyłał się wieczność. Najlepsze wyjście to CF. Wtedy nawet stacja dysków nie jest ci potrzebna. Zawsze możesz zainstalować sobie soft na UAE a potem zgrać go za pomocą karty do Ami. Mam podobnie i uważam że to ekstra rzecz. Nie odczuwam nawet faktu, że mam padniętego flopa. Co do WHDLoad, to jest to świetny kawałek softu, który umożliwia zainstalowanie na HDD gier zapisanych niedosowo. Prościej. Odpalasz Ami, pod WB wkładasz dyskietkę i pokazuje ci się ikonka DF0:NDOS. Oznacza to, że pominięto system plików przy zapisie dysku. Czyli nie ma plików na dyskietce - dane wczytywane są pozycjami ścieżka/sektor (w dużym uproszczeniu). Działo się tak w czasach kiedy HDD do A500 to był luksus nad luksusy. Chcąc przyspieszyć wczytywanie danych z dyskietki (i zwiększyć trochę pojemność) stosowało się takie triki. WHDLoad tworzy sobie obrazy dysków na HDD i potem używa ich jak dyskietek, bez ingerencji użytkownika. Przykładowo nieśmiertelny Superfrog. Instalujesz pakiet WHDLoad (oczywiście najlepiej zapłacić za licencję - grosze za najlepszy soft na Ami ever!!!), pobierasz installer do gry i odpalasz go, postępujesz zgodnie z komunikatami na ekranie, grasz z HDD i nie wnikasz w dyskietki. Same zalety, wad praktycznie nie ma. Jednakże jak napisał już wali7, bez przynajmniej 4MB fastu może być słabo.

[#16] Re: Amiga 600 - FDD, HDD i CD-ROM - jak podłączyć

@jaa2, post #1

Jeżli chciał byś WHD używać, no to to musisz kupić A1200 i rozszerzenie pamięci przynajmniej 4MB. (no i do tego adapterCF, kartę, itd)

W A600 ciężko jest o 1 MB rozszerzyć, bo nie ma za wiele na rynku tych pamięci.
Ale tu z WHD się nie naużywasz, więc zostają dyskietki. Amigowe dyskietki DD na allegro kupisz, ale musisz się liczyć, że duża ich ilość będzie uszkodzona. Jak sobie sprawisz stację HD od PCta, i będzie pracować ona jako DD w amidze, to wtedy możesz używać PCtowe dyskietki, zalepiasz im dziurkę i już masz jako DD.

[#17] Re: Amiga 600 - FDD, HDD i CD-ROM - jak podłączyć

@Red_Bullet, post #15

Napęd działa, tylko dyskietki pouszkadzane... Ale dzięki :D Co masz na myśli mówiąc, że bez 4 MB fastu może być słabo? Zamierzam rozbudować o Fast na PCMCIA.
[#18] Re: Amiga 600 - FDD, HDD i CD-ROM - jak podłączyć

@Bagheera, post #16

Dlaczego się nie naużywam?
[#19] Re: Amiga 600 - FDD, HDD i CD-ROM - jak podłączyć

@Red_Bullet, post #15

Red_Bullet - nie rozumiem co masz na myśli mówiąc: karta 2 GB + czytnik na pcmcia. Przecież czytnik jest wewnątrz, a PCMCIA jest do FastRAMu, ewentualnie sieciówki
[#20] Re: Amiga 600 - FDD, HDD i CD-ROM - jak podłączyć

@jaa2, post #19

http://www.ppa.pl/artykul-Amiga.600.1200.i.czytnik.kart.Compact.Flash-1_3_42.html
[#21] Re: Amiga 600 - FDD, HDD i CD-ROM - jak podłączyć

@jaa2, post #19

Jedna karta jako dysk, a druga to przerzucania danych miedzy pc a Ami przez czytnik na PCMCIA. Co do rozszerzenia pamięci przez PCMCIA to odpuść sobie. Drogie, wolne, bez sensu. Ja bym tą A600 zostawił na golasa, jak jest. Do odpalania starszych rzeczy jak znalazł. Jeżeli chcesz bawić się w przeglądanie produkcji scenowych, gier pod WHD to tylko A1200+MC68030+16MB fast. Mnie Amiga z podpisu kosztowała 800PLN. Z tym, że wiedziałem po co i do czego ją kupuję. Nawet jak zrobisz tą Ami, to szybko się okaże że przydałby się fast ram, jakaś dopałka i takie tam. Przy A1200 nie ma problemu, 8MB fastu 100PLN, za Blizza IV z 64MB fastu dałem coś koło 300PLN. Pisałeś o napędzie CD. Nie wiem jak inni, ale ja nie widzę zastosowania dla tego urządzenia. Chyba że do odpalania produkcji z CDTV.

Zastanów się jeszcze raz czy naprawdę chcesz używać Amigi, czy ma być tylko ozdobą. Jeżeli to pierwsze to pomyśl o A1200.

[#22] Re: Amiga 600 - FDD, HDD i CD-ROM - jak podłączyć

@jaa2, post #18

Bo za malo pamięci. Chociaż 1mb Chipu, 1MB pod klapką, 1MB na sramie, jakoś by to chodziło, ale jak, to nie wiem. Musiał byś sprawdzić na emulatorze.
Proponuję zainstalować ten system:

http://classicwb.abime.net/classicweb/gaae.htm

i W uae ustawić 1MB CHIP, 2 MB FastRamu, i zobaczyć, jak to będzie chodzić..

Co do SRAMU, ogólnie panuje przekonanie, że to jest wolne rozwiązanie, ale chyba zależy od zastosowanych pamięci wewnątrz, na allegro jest teraz taka aukcja

http://www.allegro.pl/item544345922_amiga_600_1200_fast_ram_sram_card_1mb_pcmcia.html

Jakieś rozwiązanie to niby jest.

Jak będę miał chwilę, to przetestuję taką konfigurację. Ten ClassicWB ma fajną funkcję multiboot. Może starczy pamięci na odalanie chociaż części gier pod WHD.



Ostatnia modyfikacja: 04.02.2009 10:47:26
[#23] Re: Amiga 600 - FDD, HDD i CD-ROM - jak podłączyć

@Red_Bullet, post #21

A nie lepiej wyjmować tę kartę działąjącą jako dysk i od razu na nią wrzucać dane?

Oczywiście że ma być używana, ale bez przesady ;)

Rzeczywiście, CD niepotrzebne. Ale reszta musi być



Ostatnia modyfikacja: 04.02.2009 14:49:36
[#24] Re: Amiga 600 - FDD, HDD i CD-ROM - jak podłączyć

@Bagheera, post #22

Zaraz sprawdzę na emu. Ty też sprawdź i powiedz co o tym sądzisz. Dzięki
[#25] Re: Amiga 600 - FDD, HDD i CD-ROM - jak podłączyć

@jaa2, post #24

Z gołą amigą to sobie na za wiele nie pozwolisz, kiedyś miałem taką z podłączonym dyskiem twardym i w przypadku niektórych gier trzeba było się trochę napocić aby ją uruchomić z dysku z powodu małej ilości pamięci, a nie które gry, które chodziły z dyskietek nie dało się uruchomić z dysku.

Do WHDLOAD potrzeba przynajmniej 2mb pamięci, tylko, że w przypadku niektórych gier będzie to trochę niekomfortowe z powodu migania ekranu przy wczytywaniu, sam mam zainstalowane na dysku ok 200mb gier i wszystkie działają poprawnie ale są niestety gry, które wymagają pamięci fast jak lionheart czy trolls i do nich musisz kupić pamięć fast na pcmcia albo grac z dyskietek.

Dobrze, ze zrezygnowałeś z tego cd-romu, bo podłączając go do zasilania FDD mógłbyś popalić scieżki, a poza tym zasilacz amigi jest do niego za słaby i przy wkładaniu płyty miałbyś reset amigi.

[#26] Re: Amiga 600 - FDD, HDD i CD-ROM - jak podłączyć

@rafgc, post #25

Jeżeli chodzi o pamięć SRAM, to pisałem to z punktu użytkownika A1200. 16-to bitowa pamięć raczej przydusi 32-bit system. A600 ma procek 16-bit, więc istnieje możliwość że będzie to jakoś chodzić. Brak prądu nie jest problemem. Wystarczy zasilacz od pieca. Ja wywaliłem z AT kable od zasilania płyty głównej i w to miejsce "przylepiłem" kabel z wtyczką do Ami. No stress. Co do WHDLoad, to podejrzewam, że część gier będzie chodziła. Może nawet większość rzeczy pod ECS/OCS. Niestety, A600 którą mam w domu, ma nieżywą klawiaturę i nie mam jak sprawdzić tej teorii w praktyce.

[#27] Re: Amiga 600 - FDD, HDD i CD-ROM - jak podłączyć

@jaa2, post #23

no można i tak, ale będziesz rozbrajać obudowę żeby przenieść plik kilkanaście KB?

[#28] Re: Amiga 600 - FDD, HDD i CD-ROM - jak podłączyć

@Bagheera, post #27

W sumie tak, ale jeśli kupię SRAM na PCMCIA to zabawa z przekładaniem. I tak źle i tak niedobrze!
[#29] Re: Amiga 600 - FDD, HDD i CD-ROM - jak podłączyć

@Red_Bullet, post #26

Ale jeśli przyspiesza i daje dodatkowy RAM to myślę że warto.

Skoro już mówisz o klawiaturze, to mam kłopot. Dość duży. Działają tylko dwa rzędy, spacja i backspace, i to też nie za dobrze. Jak poruszam taśmą to jest albo lepiej albo gorzej. Niby wszystko w porządku, rozkręciłem i przeczyściłem płytkę ale nadal są problemy. Nawet robienie zwarcia tych przycisków metalowym drucikiem nic nie daje, więc możliwość że przyciski nie są na swoim miejscu odpada. Co myślicie? Taśma nie wygląda na uszkodzoną, tylko początek nieco odstaje ale zeby to od tego było? Nie chce mi się wierzyć.
[#30] Re: Amiga 600 - FDD, HDD i CD-ROM - jak podłączyć

@jaa2, post #29

hmmm, co zwierałeś tym "drucikiem"?
co do przyczyn, to mogą być (licząc od klawiatury):
- uszkodzona folia w klawiaturze
- uszkodzona tasma
- uszkodzone złącze taśmy
- uszkodzone ściezki między złączem a procesorem klawiatury (mało prawdopodobne)
- uszkodzony procesor klawiatury



Ostatnia modyfikacja: 04.02.2009 21:29:32
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem