[#31] Re: Amiga 600 - FDD, HDD i CD-ROM - jak podłączyć

@wali7, post #30

Te dwie "złączki", nie wiem jak to nazwać. Jak się wciska klawisz to się łączy te dwa pola, zamyka obwód i pokazuje się klawisz. Ja to imitowałem drucikiem bo myślałem że przyciski nie łączą. Ale jednak nadal to nie to.
- folia - bardzo wątpię, nic nie pozaginane tak aby mogło coś się przerwać,
- taśma - jw. tyle że w połowie jakby lekko się rozłączyła, ale spory kawałek jest i tak złączony
- złącze taśmy - myślę że w tym tkwi problem, mimo że starałem się przeczyścić fragment taśmy który styka się ze złączem jak i same złącze, bez rezultatu
- ścieżki - też tak myślę, ale postaram się sprawdzić
- procesor - oby nie!

Kolejny problem! Stacja nagle stała się bardzo wybredna. Zupełnie nielogicznie! Te programy i gry które działały teraz bardzo rzadko udaje się załadować. Chyba przylutuję kabelki jeszcze raz, mimo że wszystko wygląda tak jak powinno, ale pewnie to tylko pozory.
[#32] Re: Amiga 600 - FDD, HDD i CD-ROM - jak podłączyć

@jaa2, post #29

Możesz spróbować poprzecierać styki na taśmie (zarówno pod przyciskami, jak i na złączu) miękkim, grafitowym ołówkiem. Jak to nie pomoże, możesz spróbować uciąć tak z 1mm taśmy. Musisz poeksperymentować. Pamiętaj, że grafit łatwo się ściera, więc wkłądanie i wyjmowanie na pewno dobrze nie wpływa.

[#33] Re: Amiga 600 - FDD, HDD i CD-ROM - jak podłączyć

@Bagheera, post #32

Tak myślałem. Zrobię to jutro, dziś tylko poprawię lutowanie.
[#34] Re: Amiga 600 - FDD, HDD i CD-ROM - jak podłączyć

@Red_Bullet, post #26

Red_Bullet napisał(a):

> Jeżeli chodzi o pamięć SRAM, to pisałem to z punktu użytkownika
> A1200. 16-to bitowa pamięć raczej przydusi 32-bit system.


Zgadza się. O ile w A600 widać wrost prędkości, o tyle SysInfo na A1200 pokazuje jakieś 0,7 prędkości gołej A1200. To rozwiązanie w A1200 ma sens, jeśli potrzeba więcej pamięci RAM, a nie ma się innego rozszerzenia. Bo przecież klasyczne gierki chodzą normalnie, nic nie zwalnia, a RAM zawsze się przyda.
A wiem to wszystko, bo to ja sprzedaję te karty. :)
[#35] Re: Amiga 600 - FDD, HDD i CD-ROM - jak podłączyć

@jaa2, post #33

Taka mała ciekawostka : ]

http://www.amiga600.de/indexd.htm

[#36] Re: Amiga 600 - FDD, HDD i CD-ROM - jak podłączyć

@lumiks, post #34

A więc SRAM na PCMCIA jak najbardziej? Czyli lepiej kupić 8 MB SRAMu niż wydać ponad 100 zł na takie 1 MB Chipu jak tu: http://allegro.pl/item541334044_a600_rozszerzenie_1mb_chip_ram_zegar.html? Oczywiście z punktu użytkownika A600 :D

[#37] Re: Amiga 600 - FDD, HDD i CD-ROM - jak podłączyć

@Bagheera, post #32

Przecieranie styków nie pomogło, ucięcie taśmy też. Dociskałem tekturą i nadal to samo.

Może przybliżę które klawisze działają a które nie. Sprawdzam w Real 3D zanim się załaduje i po wyjściu z programu.
-górny rząd - nic (przynajmniej nic się nie dzieje)
-rząd z cyferkami - tylko Backspace
-QWER itd. - nic, Enter też nie
-dwa kolejne działają, oprócz klawisza z ^ i #
-niżej tylko spacja (chyba, nie wiem czy strzałkami da radę przesuwać kursor)

Na Caps Lock reagują, na Shifta nie. Altów i Ctrla nie wiem jak sprawdzić, lewej i prawej Amigi też.

Klawiatura na pewno nie zalana, nie pogięta aż tak żeby się ścieżki poprzedzierały.

Zaraz przypatrzę się ścieżkom zarówno na klawiaturze jak i płycie, oraz złączu.

Jakieś propozycje?
[#38] Re: Amiga 600 - FDD, HDD i CD-ROM - jak podłączyć

@jaa2, post #37

Wciskając lewą amigę + strzałki możesz poruszać kursorem :3
Oraz lewa amiga + alt lewy lub prawy(z tego co pamiętam) to lewy i prawy przycisk myszy.

Tak możesz sobie to sprawdzić.

A z tego co tu czytam.. to u mnie padł prawie na pewno procesor w klawie w a500 _^_

[#39] Re: Amiga 600 - FDD, HDD i CD-ROM - jak podłączyć

@jaa2, post #36

8MB sramu czhyba 8x1MB : ]
Dodatkowy 1MB przyda się, ale, dowiedz się najpierw, czy przy skonfigurowaniu karty jako pamięci działa ona także poza systemem, tzn czy jest dostepna dla gier niedosowych.

Na allegro jest 4MB w PCMCIA, dodaj do ulubionych tę aukcję i zobacz, za ile to pójdzie.

Poza tym, musisz coś jeszcze wiedzieć o WHDLoad, jak nie masz oryginałów, to mogą być problemy, bo instalery WHD są pisane pod konkretną wersję gry (najczęściej full legal) i gra nie będzie działać, jak użyjesz jakiejś wersji scrackowanej. Nie jest to regułą, ale testowałem wczoraj gierki ściągnięte z sieci. Tylko Desert Strike, który nie ma żadnego cracktro zadziałał z WHD, Prince of Persia już nie, podobnie z Ruff'n'Tumble.

Dlatego polecam posiadanie sprawnej stacji dyskietek HD przeriobionej na DD, tu sobie nagrasz obraz jakiejkolwiek dyskietki, i będzie działać :] a że chwile dłożej potrwa wgrywanie, no to inna sprawa. Taki urok Amigi. Jeszcze coś, WHDLoad to płatny pakiet. W wersji niezarejestrowanej musisz czekać aż zniknie okno informacyjne. Jak użyjesz pirackiego klucza też mogą być problemy : >

[#40] Re: Amiga 600 - FDD, HDD i CD-ROM - jak podłączyć

@Bagheera, post #39

A nie możesz rozkręcić tej klawiatury i posprawdzać miernikiem, które żyły nie mają przejścia?

Co do WHDLOAD, to jak ktoś nie chce tracić czasu na instalowanie (albo nie może dostać oryginalnej dyskietki np do SNOW BROS), to na stronie whdownload.com można pobrać już zainstalowane gry, które trzeba po prostu skopiować na dysk.

[#41] Re: Amiga 600 - FDD, HDD i CD-ROM - jak podłączyć

@Bagheera, post #39

Dzięki :) a jak to sprawdzić? Niedawno było 8 MB ale nie myślałem nad kupnem, było całkiem tanio.
[#42] Re: Amiga 600 - FDD, HDD i CD-ROM - jak podłączyć

@Moldis, post #38

Dzięki ale teraz to się nie przyda... Chciałem zdrapać delikatnie farbę która została z malowania obudowy i za mocno przycisnąłem nożyk. Kilka ścieżek przerwanych, może jakos je połączę Może wyrwę tanio jakąś klawiaturkę z Allegro :)
[#43] Re: Amiga 600 - FDD, HDD i CD-ROM - jak podłączyć

@jaa2, post #42

można kupić klej przewodzący prąd - kupiłem taki specyfik na Allegro w dziale Moto i udało mi się uzdrowić uszkodzoną taśmę klawiatury od A1200
[#44] Re: Amiga 600 - FDD, HDD i CD-ROM - jak podłączyć

@wali7, post #43

Nie mam na to ochoty gdyż jestem w trakcie licytacji. Jak nie wygram to pomyślę.

Jak oceniacie prawdopodobieństwo że Paula jest uszkodzona? Dobrze mówię że Paula? Mysz bez żadnych problemów, dźwięk prawidłowo na obu kanałach. Jest się czego bać? Nie chcę żeby przez głupią klawiaturę Amiga poszła do kąta albo na Allegro jako uszkodzona
[#45] Re: Amiga 600 - FDD, HDD i CD-ROM - jak podłączyć

@rafgc, post #25

Skoro tak mówisz to jednak można. Lubię wszelkie problemy, o ile dadzą się rozwiązać, czyli dyskietki mogę wkładać, co mi tam :D Jeśli będzie trzeba to zakupię Fast, a z Chipem dam sobie na razie spokój bo drogie toto jest, aż za bardzo.

[#46] Re: Amiga 600 - FDD, HDD i CD-ROM - jak podłączyć

@jaa2, post #44

a co ma wspólnego Paula z klawiaturą?
[#47] Re: Amiga 600 - FDD, HDD i CD-ROM - jak podłączyć

@Bagheera, post #39

uzywam sram .. aby dzialal jako FAST RAM W A600 i A1200 trzeba ustawic dostep pamiecie z 250 ms na 100 ms (juz masz na 020/14 mh 1.93 mipsa)
nie na kazdej karcie to pojdzie..

co do wielkosci .. tu jest problem PCMCIA adresuje ramke 4 MB ..

w A600 mozesz miec wiec 2 MB CHIP + 4 MB SRAM (+ 32 MB APOLLO 030/40) = mialem to cudo kiedys .. debian na A600 :D

[#48] Re: Amiga 600 - FDD, HDD i CD-ROM - jak podłączyć

@jaa2, post #36

Witam, może lepiej zrobić taką akcje jak na EAB, http://eab.abime.net/showthread.php?t=42262 , 8MB FastRam-u do A600 to już coś :) A jak nie to zawsze można sobie samemu kupić http://amigasc.nm.ru/english/buy.html :D
[#49] Re: Amiga 600 - FDD, HDD i CD-ROM - jak podłączyć

@wali7, post #46

Odpowiada za wejście i wyjście, więc rozumiem że za klawiaturę również. Chyba że się mylę, to koledzy oświeccie mnie :D

[#50] Re: Amiga 600 - FDD, HDD i CD-ROM - jak podłączyć

@esial, post #48

Od 6 dolców, ładnie :D chyba że polecacie te droższe, 10 dolarów to jeszcze jeszcze, ale 40 to troszkę za duży wydatek. One się czymś znacząco różnią?
[#51] Re: Amiga 600 - FDD, HDD i CD-ROM - jak podłączyć

@HOŁDYS, post #47

Więc dlaczego wszędzie piszą że można wsadzić do 8 MB?
[#52] Re: Amiga 600 - FDD, HDD i CD-ROM - jak podłączyć

@jaa2, post #50

Najlepiej kupić za 40$ przy aktualnym kursie waluty to ok. 140 PLN + koszty wysyłki.
[#53] Re: Amiga 600 - FDD, HDD i CD-ROM - jak podłączyć

@esial, post #52

"Fully populated" czyli co? Z drugiej strony jeśli koszt wysyłki wyniesie ponad 10 dolarów to tylko brać tę najdroższą bo tańszych się nie opłaca :D



Ostatnia modyfikacja: 07.02.2009 11:12:37
[#54] Re: Amiga 600 - FDD, HDD i CD-ROM - jak podłączyć

@jaa2, post #53

Co kolwiek to by znaczyło, konstrukcujnie jest lepiej wykonane :D
[#55] Re: Amiga 600 - FDD, HDD i CD-ROM - jak podłączyć

@esial, post #54

Też prawda, mogłem nie pytać :D
[#56] Re: Amiga 600 - FDD, HDD i CD-ROM - jak podłączyć

@jaa2, post #49

za klawiaturę odpowiada procesor klawiatury, taka mała plastikowa kosteczka ;) niedaleko złącza klawiatury ;)
za wejście/wyjście odpowiadają głównie dwa układy portów
jedyne co robi Paula poza generowaniem dzwięku, to obsługa kilku sygnałów (nie wszystkich) z FDD
[#57] Re: Amiga 600 - FDD, HDD i CD-ROM - jak podłączyć

@wali7, post #56

Myślę że chodzi o tę kwadratową obok flopa :) nie widzę żadnych uszkodzeń fizycznych, nawet pod lupą

[#58] Re: Amiga 600 - FDD, HDD i CD-ROM - jak podłączyć

@esial, post #48

Fajny bajer, nie widziałem o tym. 8MB fastu w A600 to niezła inwestycja. I bardziej opłacalne niż 1,2,4MB SRAMU, czy też 1MB pod klapkę. Muszę się zastanowić nad tym, może i ja bym sobie takie coś sprawił : ]

[#59] Re: Amiga 600 - FDD, HDD i CD-ROM - jak podłączyć

@Bagheera, post #58

[#60] Re: Amiga 600 - FDD, HDD i CD-ROM - jak podłączyć

@Bagheera, post #58

Właśnie, Zetr0 zrobił grupowe kupowanie na EAB, bo wiadomo towar z Rosji to na wysyłke mniej kasy pójdzie i oczywiście hurtowo za towar z ceną poleci :D Więc można by było taką akcje na PPA zrobić, na pewno by się ludzie znaleźli co by z miłą chęcią doposażyli swoją A600 w 8MB Fast-u :)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem