[#91] Re: Amiga 600 - FDD, HDD i CD-ROM - jak podłączyć

@rafgc, post #90

Ktoś "kiedyś" pisał że 8MB FASTu z Rosji jest bardzo trudne do zdobycia, a tu prosze żywy przykład, że jednak można kupić :D

[#92] Re: Amiga 600 - FDD, HDD i CD-ROM - jak podłączyć

@esial, post #91

Ja go nie kupiłem tylko sam zrobiłem :). Długo mi zeszło załatwienie wszystkiego i doprowadzenie do stanu działającego, poprzesuwałem ścieżki w jednym miejscu, żeby można było zrobić otwór na wentylacje dla proca, bo w oryginalnym projekcie nie ma czegoś takiego. Niestety chyba mam walnięte 2 scalaki pamięci, bo jak wgram firmware 8mb to uruchamianie gier whdload kończy się resetem i guru a przy 4mb większość działa, memcheck mi dzisiaj wywalił jakieś błędy powyżej $600000 co jest dziwne, bo wczoraj było niby dobrze. Opłacalność tego przedsięwzięcia jest mała jeśli chce się robić to tylko dla siebie, dlatego mam zrobione 3 płytki, w tym jedna dla mnie. Jak złoże pozostałe dwie to chyba wystawię na allegro, żeby się koszty zwróciły przynajmniej częściowo bo władowałem w ten projekt chyba ze 400zł jak nie więcej. Ciekawe czy będą chętni? :)

http://img25.imageshack.us/img25/5673/a600memexpbottom.png
http://img21.imageshack.us/img21/3669/a600memexptop.png

Zastanawiam się jeszcze czy nie przebudować tej płytki, tak aby można było ją włożyć do amigi z procesorem w obudowie DIP (500, 1000, 2000), jeśli te procki są w 100% zgodne z prockiem z A600 to powinno działać.


Hej, esial, skąd masz ten kick do a600?



Ostatnia modyfikacja: 24.03.2009 22:17:53
[#93] Re: Amiga 600 - FDD, HDD i CD-ROM - jak podłączyć

@rafgc, post #92

Cześć,

masz na 99% zimne luty, przegrzej pamięci z FLUX RMA ... taki magiczny żel do lutowania nawet TQFP128 da rade nim lutować

Pozdrawiam

PS: jak jesteś z Wawy to pomogę

[#94] Re: Amiga 600 - FDD, HDD i CD-ROM - jak podłączyć

@rafgc, post #92

Pikna robota! a jednak wyszło na to, że rozszerzenie 8MB FAST jest bardzo trudne do kupienia, co do "kicka" to sobie wypaliłem w 27C400.



Ostatnia modyfikacja: 24.03.2009 23:18:23
[#95] Re: Amiga 600 - FDD, HDD i CD-ROM - jak podłączyć

@jezyk, post #93

Oglądałem te kości dokładnie i nie zauważyłem ubytków lub peknięć lutu, to że powiedziałem, że wczoraj było dobrze dotyczyło tylko sprawdzenia memcheckiem, a żadnej gry i tak nie uruchomiłem pod 8mb, nie uruchamiałem memchecka aż do dzisiejszego wieczora bo myślałem, ze pamięci są w porządku tylko coś w systemie nie trybi.

Nie mam HOT-AIRA żeby to przegrzać, lutowałem te kości zwykłą kolbą 40w tak trochę w stylu jak się lutuje minifalą i wyszło prawie jak fabrycznie tylko, że dużo kalafonii rozpuszczonej w spirytusie musiałem nałożyć. Jutro dam to kumplowi co ma hot-air, niech to albo przegrzeje, albo odlutuje i wlutuje inne kości.

Dzięki za ofertę pomocy ale niestety mieszkam w okolicach Olsztyna. :(


esial, szukałem tego epromu ale nigdzie nie można go znaleźć a jedyny obecnie dostępny kompatybilny eprom ma wyprowadzenia w innych miejscach i trzeba by robić przejściówkę, masz jakieś dojście do takich części?
Wiem tez, że z 2 8-bitowych epromów można zrobić jeden 16-bitowy ale nie chce mi się w to bawić. Jakie są zalety włożenia tego kicku 3.1 do a600?



Ostatnia modyfikacja: 24.03.2009 23:59:37
[#96] Re: Amiga 600 - FDD, HDD i CD-ROM - jak podłączyć

@rafgc, post #92

Ja byłbym chetny na ten FAST do A600, ile byś chciał za takie cudo i czy mozesz zmajstrowac 4MB skoro 8 blokuje PCMCIA to wolałbym raczej 4

Mam zamiar zreanimowac A600HD, ma zwaloną stacje i brak dysku, reszta cacy. Chce dokupic CF zamiast HDD no i zewnętrzne CF do przenoszenia danych. Stacje oleję bo amigowa i tak sie nie przyda wrazie w mam zewnętrzną a nie chcę paskudzic obudowy przerabianiem stacji z PC



Ostatnia modyfikacja: 25.03.2009 01:43:08
[#97] Re: Amiga 600 - FDD, HDD i CD-ROM - jak podłączyć

@ZiemoOne, post #96

Nie mam pojęcia ile mógłbym wziąć za tą pamięć, wystawię jedną sztukę na allegro i zobaczę za ile pójdzie to będę miał jakiś pogląd jak się cenić i jakie zniżki dawać :), gdybym robił 50sztuk na raz tak jak LVD to na pewno koszt produkcji spadłby poniżej 80zł (lub mniej). Pojemność tego RAMU zależy od tego jaki firmware załaduję, mogę tak ustawić firmware, że będzie nawet 2MB, najwyższa opcja nie blokująca pcmcia to 5.5MB (4mb fast + 1.5mb slow - tak pisze LVD), więc jak się ma do tego 2mb chip to chyba więcej do szczęścia nie potrzeba, 6 dyskietkowe gry wymagające 1mb powinny ładować się do pamięci całkowicie (whdload).
Jak złożę resztę to dam znać.


P.S oczywiście zdajesz sobie sprawę, że nie mam mowy o sankach jak włożysz to rozszerzenie.



Ostatnia modyfikacja: 25.03.2009 10:58:52
[#98] Re: Amiga 600 - FDD, HDD i CD-ROM - jak podłączyć

@rafgc, post #97

nie chce sanek chcę kupic przelotke na CF tą brązową, co tu była wrzucona w temacie, to chyba wejdzie co?

[#99] Re: Amiga 600 - FDD, HDD i CD-ROM - jak podłączyć

@ZiemoOne, post #98

Przelotka jest mała więc powinna dać się umiejscowić nad pamięcią lub obok niej, nie mam amigi w standardowej obudowie więc nie mogę sprawdzić a nikt z moich znajomych nie ma A600. Chyba, ze ktoś ma A600 w okolicach Morąga (46km od Olsztyna) i chciałby wypróbować takie cudo, to mógłbym udostępnić, ale dopiero jak złożę pozostałe 2 rozszerzenia (czyli niedługo).

[#100] Re: Amiga 600 - FDD, HDD i CD-ROM - jak podłączyć

@rafgc, post #99

A może zrobiłbyś open source i wrzucił schemat, płytkę i listę części :) mam wójka elektronika może by mi cosik takiego zmajstrował

A co do przejsciówki to zobacz co ona zakrywa na fotce cos tam jednak widac http://www.allegro.pl/item541033883_adapter_cf_ide_44_pin_do_plyty_glownej_amiga.html



Ostatnia modyfikacja: 25.03.2009 15:33:40
[#101] Re: Amiga 600 - FDD, HDD i CD-ROM - jak podłączyć

@rafgc, post #95

Można zakupić sobie 29F160 i zrobić z niego "Multi Kick Switcha" jak to uczynił Toni Wilen do swojej CDTV czyli (1.2-1.3)-(2.05-3.1) w jednym epromie, co do epromów to dostepu nie mam. Zalety tego 3.1 przy 2MB RAMu?? Brak! :D

[#102] Re: Amiga 600 - FDD, HDD i CD-ROM - jak podłączyć

@ZiemoOne, post #100

Ten projekt jest open source przecież: http://lvd.nedopc.com/Projects/a600_8mb/index.html. Jak się chcesz pomęczyć ze 3 miesiące tak jak ja zanim do wszystkiego dojdziesz, to proszę bardzo, no i musisz jeszcze zbudować programator i opanować ten program quartus web edition. Życzę udanej pracy.



Ostatnia modyfikacja: 26.03.2009 00:33:56
[#103] Re: Amiga 600 - FDD, HDD i CD-ROM - jak podłączyć

@rafgc, post #102

nie no nie chcę wiadomo, ale może byc ze nie uda mi sie od ciebie kupic i co wtedy? :)

[#104] Re: Amiga 600 - FDD, HDD i CD-ROM - jak podłączyć

@ZiemoOne, post #103

Jak zarobię za te pamięci tyle żeby zrobić następne płytki i kupić części (trochę mi zostało, więc nie będę musiał kupować wszystkiego) to zrobię następne jak będzie potrzeba. Na razie mam problemy, bo nie mam jak sprawdzać pamięci które lutuję a jak do tej pory trafia mi się co 2 scalak felerny, a odlutowywanie ich to mordęga bez odpowiedniego sprzętu.

Pokaż wujkowi ten projekt i zapytaj się czy jest w stanie to zrobić i za ile, a nóż się uda szybciej niż mi.



Ostatnia modyfikacja: 26.03.2009 23:22:13
[#105] Re: Amiga 600 - FDD, HDD i CD-ROM - jak podłączyć

@rafgc, post #104

wiesz on uwielbia majsterkowanie, tyle że jest dość powolny :) takie rzeczy moga mu zająć nawet rok, tym bardziej, że mówisz, że jest kilka min po drodze. a i ten link co dales mi nie działa niestety :( Domyślam się że ten pomysł to poprostu okrojona karta 030 do a600

I jeszcze jedno pytanie, czy aby wersja 4MB nie bedzie tańsza w produkcji, tzn. połowa kosci pamieci. Skoro 8 blokuje PCMCIA to w dzisiejszych czasach wydaje się bez sensu taka opcja, przynajmniej dla mnie.



Ostatnia modyfikacja: 27.03.2009 00:17:17
[#106] Re: Amiga 600 - FDD, HDD i CD-ROM - jak podłączyć

@ZiemoOne, post #105

Z tego nie działającego linku usuń kropke na końcu adresu to zadziała.

[#107] Re: Amiga 600 - FDD, HDD i CD-ROM - jak podłączyć

@esial, post #106

Nie mam mocy akurat przeczytać cały wątek, ale bardzo chętnie też bym kupił
ze 4mb do swojej a600(mam 2mb chip), lub więcej w rozsądnej cenie. Ktoś coś organizuje ? Wybaczcie póżno już, po południu poczytam od początku, ale jak mówię jestem chętny na zbiorowy zakup czegoś takiego.

Pozdrawiam Gorąco!
[#108] Re: Amiga 600 - FDD, HDD i CD-ROM - jak podłączyć

@elektro, post #107

Poczytałem dokumentację, nie wygląda to skomplikowanie ;) Dostęp do hot-air mam. Części ogólnie dostępne. Największym przedsięwzięciem będzie zamówienie płytek drukowanych.
[#109] Re: Amiga 600 - FDD, HDD i CD-ROM - jak podłączyć

@rafgc, post #104

Mam pomysł na sprawdzenie tych pamięci. Kupić kartę graficzną na PCI z podstawkami na pamięci np. S3 Virge i testować na pececie
[#110] @rafgc

@rafgc, post #104

Mogłbyś udostępnic swoje modyfikacje PCB, rozmawiałem z wójasem mowi że mozemy się pobawić, jak masz jakies sugestie i/lub solucje to tego temtu to też daj znać. Wogóle myślę, że wartałoby założyc na to osobny wątek bo temat bardzo ciekawy.

Powiedzmy zalożyłbys pierwszy post który byłby edytowany przez ciebie i uzupełniany o najwazniejsze informacje i porady, reszta postów słuzyłaby do dyskusji.

Taka moja propozycja :)

[#111] Re: Amiga 600 - FDD, HDD i CD-ROM - jak podłączyć

@zyga64, post #109

Niestety na kartach graficznych są podstawki soj40 a tu potrzeba soj42. koszt wykonania 4mb i 8mb jest praktycznie taki sam bo pamięci można kupić za bezcen.

Ogólnie są spore problemy z uruchomieniem tego rozszerzenia, na jednej płytce mam żółty ekran, druga wczoraj działała a dzisiaj czarny ekran, dużo też zależy od stanu nóżek procesora, dobry styk to podstawa.

Hot-air jest dobry do odlutowywania, lutować na płytkę już trzeba ręcznie, bo już nie idzie wypozycjonować odlutowanego scalaka tak jak nowego.

W sumie to mam już dość, jedną płytkę już do kosza wywaliłem i nie wiem czy nie zrobię tego samego z następnymi. Trzeba walnąć w kark tego inżyniera z commodore, że nie zrobił złącza z szyną procesora.

[#112] Re: Amiga 600 - FDD, HDD i CD-ROM - jak podłączyć

@lumiks, post #34

Lumiks: moj SRAM 100 ns przyspiesza A600 (0,77 Mipsa) i A1200 (1.94 mips) ..wiec wszystko zalezy od karty pamieci i ustawien

Obecnie mam DRAM 4 MB FAST :) super dziala + 2 MB CHIP + HD & CF

[#113] Re: Amiga 600 - FDD, HDD i CD-ROM - jak podłączyć

@HOŁDYS, post #112

HOŁDYS napisał(a):

> Lumiks: moj SRAM 100 ns przyspiesza A600 (0,77 Mipsa) i A1200
> (1.94 mips) ..wiec wszystko zalezy od karty pamieci i ustawien

Co do A600 to wszystko się zgadza - śmiga aż miło. Jeśli chodzi o A1200 to źle spojrzałem na wyniki SysInfo - okazuje się, że karta nic nie zwalnia ani nie przyspiesza - po prostu doszło więcej RAM-u. Caly czas mówię o standardowych ustawieniach SRAM. Ja u siebie nic nie mogę zmienic, po restarcie karta wciąż wraca do poprzednich ustawień - 250 ns. Podpowiedz mi co powinienem zrobić, bo karty mamy te same - przecież ode mnie kupowałeś.
Za to A1200 + Apollo 040 32 MB Fast + 1 MB SRAM to porażka - widać wyraźnie jak system zwolnił, a SysInfo wcale nie chce się uruchomić.

[#114] Re: Amiga 600 - FDD, HDD i CD-ROM - jak podłączyć

@HOŁDYS, post #112

Holdys :) Miales napisac z kąd masz ten SRAM, potrzebuje takie 4MB do moje 600'ki

[#115] Re: Amiga 600 - FDD, HDD i CD-ROM - jak podłączyć

@ZiemoOne, post #114

Z tąd ma 1MB SRAMu, a 4MB DRAMu to sam bym chciał wiedzieć :D



Ostatnia modyfikacja: 28.03.2009 23:05:33
[#116] Re: Amiga 600 - FDD, HDD i CD-ROM - jak podłączyć

@esial, post #115

no to to wiem ze jest, wisi tez na forum od lumiks'a :) tyle, że wiem że dodatkowe 1mb fastu to za malo do whdload



Ostatnia modyfikacja: 29.03.2009 00:05:30
[#117] Re: Amiga 600 - FDD, HDD i CD-ROM - jak podłączyć

@ZiemoOne, post #116

Chyba mam zabrudzone nóżki procesora kalafonią, co może być powodem problemów i na razie nie mam preparatów by to wszystko oczyścić.


Jako, że będę kupował różne części, preparaty dopiero po 10-tym a na płytki to trzeba czekać ze 3 tygodnie), to jeśli jest jakiś chętny ELEKTRONIKOWATY, to mogę podesłać jedną płytkę z 8mb lub 5.5mb(nie blokuje pcmcia) do testów, jak się uda uruchomić to sprzedam testerowi po cenie części (jak będzie chciał).

Poza tym potrzebuję samej płyty od amigi600 do testów, mogą być uszkodzone porty i nie działać klawiatura, aby się uruchamiała i czytała z dysku lub dyskietek, ma ktoś?

Pisać na maila.

[#118] Re: Amiga 600 - FDD, HDD i CD-ROM - jak podłączyć

@lumiks, post #113

:))) caly manewr jest tym ze ja mam to samo.. na A1200
na A600 preparuje karte jako RAM i ustawiam 100 Ns .. potem wkladam do A1200 i hoola

co do DRAM 4 MB udalo mi sie kupic okazyjnie od znajomego za rozsadne pieniadze.. (ktos mu dal kiedys Lapa do serwisu z ta karta i juz wiecej nie przyszedl lap to jakis Pentium 1 tak ze wiecej nie przyjdzie)

A moja Amiska slicznie lyknela DRAM :P i ma w sumie 6 MB bo to przeciez wkoncu 600-setka :PP

ale widze ze dalej masz mojego maila w Aukcji :PPP



Ostatnia modyfikacja: 29.03.2009 09:12:51
[#119] Re: Amiga 600 - FDD, HDD i CD-ROM - jak podłączyć

@HOŁDYS, post #118

HOŁDYS napisał(a):

> :))) caly manewr jest tym ze ja mam to samo.. na A1200
> na A600 preparuje karte jako RAM i ustawiam 100 Ns .. potem
> wkladam do A1200 i hoola

O tym nie pomyslałem. A moja A600 właśnie padła i na razie tego nie sprawdzę.
Z innej beczki. Jeśli włożę kartę DRAM 8 MB to czy Amiga zobaczy tylko 4 MB czy w ogóle nie rozpozna karty?
[#120] Re: Amiga 600 - FDD, HDD i CD-ROM - jak podłączyć

@rafgc, post #117

Ja jestem chętny na jedną płytkę do testów.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem