[#1] Porzucić PPC?
Witam, o zdrowie pytam. :]

Podczas AEM09 pojawiła się opinia, że wiodące systemy amigowskie (MOS oraz OS4) będą powoli przenosić się z PowerPC (prawdopodobnie na x86, a może na AMD64, czy jeszcze coś innego?).

Zastanawiałem się jaki może to mieć wpływ na rozwój tych systemów? Czy zyskując powszechnie dostępną platformę sprzętową amigowe systemy operacyjne nie stracą czegoś równie istotnego? Co z dotychczasowym oprogramowaniem? A może zmiana architektury wiąże się też z innymi korzyściami?

Macie może jakieś zdanie na ten temat?

[#2] Re: Porzucić PPC?

@Kokos, post #1

Według mnie jedyną sensowną formą i szansą na rozwój AmigaOS 4.x jest tylko architektura x86. Tanie, szybkie, dostępne. Fakt, że teoretycznie system, który chodzi na każdej płycie i różnych bebechach nie koniecznie musi być tak niezawodny jak system pisany pod konkretny sprzęt. Ostatecznie można to rozwiązać jak Apple - procki intela ale sprzęt firmowany przez Apple.

Myślę, że sporo osób spróbowałoby użyć AmigaOS (jakieś wersji demo) na swoim piecu, czy laptopie. Tak więc jest większa szansa trafienia do potencjalnych użytkowników niż drogi sprzęt (i mało dostępny) pod PPC.
[#3] Re: Porzucić PPC?

@radzik, post #2

A co z softem, który powstał pod kątem działania na PPC?

[#4] Re: Porzucić PPC?

@Kokos, post #3

Jak to co? AmiRoesetta =]

[#5] Re: Porzucić PPC?

@Kokos, post #3

A co z softem, który powstał pod kątem działania na PPC?

Patrz -> Apple. :) Skoro śmieszni Macowcy sobie poradzili to mądrzy amigowcy mieliby nie dać rady? ;)

[#6] Re: Porzucić PPC?

@MDW, post #5

wlasnie tak

[#7] Re: Porzucić PPC?

@_arti, post #4

http://pl.wikipedia.org/wiki/Rosetta_%28oprogramowanie%29

O, ciekawe. I jak to się sprawuje/sprawowało w praktyce?

Przejście w Maczkach z PPC na x86 było całkowicie bezbolesne?

[#8] Re: Porzucić PPC?

@Kokos, post #7

Nigdy nawet nie zauwazylem, ze cos korzysta z PPC. Dopiero jak przesiadlem sie na Snow Leo, ktory nie ma Rosetty, dowiedzialem sie, jak duzo programow mialem w wersji na PPC ;)

Swego czasu pracowalem tez na Photoshopie CS2 (PPC) i spadek wydajnosci (subiektywnie) byl na poziomie ...moze 15%.



Ostatnia modyfikacja: 15.07.2009 15:09:57
[#9] Re: Porzucić PPC?

@radzik, post #2

Zgadzam się z Kolegą.
Nie jest wykluczone, że większa dostępność, popularność systemu/systemów mogłaby wpłynąć pozytywnie na rozwój istniejących i powstawanie nowych, ciekawych programów. Mogłoby się to rozwijać prawie równie dynamicznie, jak soft pod Linuxy. Chętnie bym sobie zainstalował MOS-a na piecu, jako drugi, po Ubuntu system.

Z szacunkiem
Des
Ps. Ciekawe tylko, ile prawdy w tych pogłoskach, i czy się doczekamy wersji na procki intelowskie.

[#10] Re: Porzucić PPC?

@radzik, post #2

radzik napisał(a):

> Tanie, szybkie, dostępne.

Niedostepne. OS4 albo MOS, o ile by powstal na x86, obslugiwal by tylko pewien podzbior pecetow. A to by doprowadzalo owce do furii.

> Fakt, że teoretycznie system, który chodzi na każdej płycie i
> różnych bebechach

I zawsze znajdzie sie owca, ktora znienawidzi team OS4/MOS za to, ze ich system nie dziala na jego najnowszym komputerze z biedronki, bo albo sieciowka nie taka jak trzeba, albo kontroler SATA nie ten, albo NVIDIA a nie ATI, albo ATI r6xx, ktorego zaden amisystem nie lyka.

[#11] Re: Porzucić PPC?

@Kokos, post #7

Kokos napisał(a):

> http://pl.wikipedia.org/wiki/Rosetta_%28oprogramowanie%29
>
> O, ciekawe. I jak to się sprawuje/sprawowało w praktyce?

w praktyce sprawuje sie doskonale w przypadku systemu takiego jak OSX (separacja systemu od "przestrzeni uzytkownika"). W przypadku amisystemow by cos takiego nie zadzialalo(*).

> Przejście w Maczkach z PPC na x86 było całkowicie bezbolesne?

Tak. Bolalo tylko tych, ktorzy chcieliby uruchomic program dla x86 na starym maku z PPC. W druga strone bylo praktycznie bez bolu.


(*) Oczywiscie zawsze moze sie znalezc ktos, kto zada klam moim "bredniom". Ale jak dotad zaden smialek sie nie znalazl ;)

[#12] Re: Porzucić PPC?

@Kokos, post #1

przeważnie takie poglądy wygłaszają osoby, które amigi z PowerPC nie posiadają tylko siedzą i marzą jak to by było fajnie jakby amiga przeniosła się na x86 samemu nic nie robiąc.

ps. tak wiem, arosowcy to nieliczne żyjące wyjątki

[#13] Re: Porzucić PPC?

@Des, post #9

Zapomniałem dodać taką dygresję drobną - onegdaj pan Marek Pampuch napisal z miną smętną - "Kiedyś wszyscy specetowiejemy..."
W innym nieco (ale podobnym) kontekście to było. Jednak nie jestem przekonany, czy "specetowienie" jest takim złem. Blaszak to blaszak, dostępny i tani sprzęt dla każdego. Dusza siedzi w systemie/jego filozofii, w oprogramowaniu. Zatem może przesiadka na procesory intelowskie i intelowskopodobne wyszłaby miłośnikom informatyki alternatywnej na zdrowie? Jako ortodoks nigdy (póki sprzęt się nie rozsypie) nie zrezygnuję z bardzo klasycznej Amigi, z bardzo klasycznym systemem i oprogramowaniem. Emulacje mnie jakoś nie kręcą. No ale coś nowego, co nie jest ani piecem, ani makiem, też chciałbym mieć.

Z usmiechniętym ukłonem
Des

[#14] Re: Porzucić PPC?

@Kokos, post #1

Kokos napisał(a):

> Podczas AEM09 pojawiła się opinia, że wiodące systemy
> amigowskie (MOS oraz OS4) będą powoli przenosić się z PowerPC

Opinia? To placz polowy srodowiska, ktora na aw.net co dwa tygodnie startuje nowy brednioserial pod tytulem "OS4 musi byc wydany na x86".

> (prawdopodobnie na x86, a może na AMD64, czy jeszcze coś
> innego?).

Po co?

> Zastanawiałem się jaki może to mieć wpływ na rozwój tych
> systemów?

Zrownanie ich z kochanym tutaj arosem. Cala masa sprzetu i prawie zero oprogramowania.

> Czy zyskując powszechnie dostępną platformę sprzętową
> amigowe systemy operacyjne nie stracą czegoś równie istotnego?

Straca oprogramowanie. Chyba, ze autorzy beda przekompilowywali. wszystko.

Straca tez emulacje m68k taka, do jakiej przywykli. Co prawda, w zaleznosci od aktualnego trendu mowia albo, ze emulacja taka jak trance czy petunia musi byc, albo mowia ze juz jest nieistotna i nikomu do szczescia niepotrzebna. Przesiadka z takiego rozwiazania na cos w stylu UAE bardzo wielu ludzi by zniesmaczyla.

> Co z dotychczasowym oprogramowaniem?

Rekompilacja? ;)

>A może zmiana architektury
> wiąże się też z innymi korzyściami?

Odcieciem od PPC, ktore to na desktopowym rynku sa trzecioligowym graczem. ;)

[#15] Re: Porzucić PPC?

@rzookol, post #12

Chwilowo nie powiem, kto takie coś powiedział, ale jemu w każdym razie nie można zarzucić, że PPC nie posiada. Co innego, że mógłby być troszkę pijany. ;)

[#16] Re: Porzucić PPC?

@Des, post #9

Des napisał(a):

> Nie jest wykluczone, że większa dostępność, popularność
> systemu/systemów mogłaby wpłynąć pozytywnie na rozwój
> istniejących i powstawanie nowych, ciekawych programów. Mogłoby
> się to rozwijać prawie równie dynamicznie, jak soft pod Linuxy.

No ba. Bo Arosa uzywaja juz milijony...

[#17] Re: Porzucić PPC?

@szuler, post #14

szuler napisał(a):


> > (prawdopodobnie na x86, a może na AMD64, czy jeszcze coś
> > innego?).
>
> Po co?

Dużo tańszy, dostępny sprzęt?



> > Zastanawiałem się jaki może to mieć wpływ na rozwój tych
> > systemów?
>
> Zrownanie ich z kochanym tutaj arosem. Cala masa sprzetu i
> prawie zero oprogramowania.

A co powiesz na opinie jakie się tutaj pojawiają, że nie tylko droga rekompilacji jest tutaj sposobem?



> > Czy zyskując powszechnie dostępną platformę sprzętową
> > amigowe systemy operacyjne nie stracą czegoś równie
> istotnego?
>
> Straca tez emulacje m68k taka, do jakiej przywykli.

Czyli jaką? No bo wdaje mi się, że emulacja m68k pod systemami x86 istnieje.

[#18] Re: Porzucić PPC?

@szuler, post #16

Aros jakoś nie budzi entuzjazmu środowiska Amigowców, prawda? Niby jest, niby coś tam można z nim zrobić, ale jakoś tak... Ja wiem? Nijako po prostu w okolicach Arosa jest.
A MOS i OS4 są (na swoją miarę) popularne, znane i używane. Łatwiej dłubać coś na sytemie już "oswojonym", niz na takiej nowalijce, jak Aros. Nie jestem informatykiem, programistą i tak dalej, ale z pozycji takiego szarego usera i pieca, i maka, i Amigi, Aros wydaje mi się być ciut przekombinowanym projektem.

Z szacunkiem
Des

[#19] Re: Porzucić PPC?

@Kokos, post #17

Kokos napisał(a):

> > Po co?
>
> Dużo tańszy, dostępny sprzęt?

Dobierany sprzet. Nie kazdy zadziala, tak samo jak nie kazdy dziala dobrze pod arosem. Ani OS4 ani MOS nie wniosa w tej kwestii nic nowego.

> > > Zastanawiałem się jaki może to mieć wpływ na rozwój tych
> > > systemów?
> >
> > Zrownanie ich z kochanym tutaj arosem. Cala masa sprzetu i
> > prawie zero oprogramowania.
>
> A co powiesz na opinie jakie się tutaj pojawiają, że nie tylko
> droga rekompilacji jest tutaj sposobem?

Wypowiedzialem sie juz w tym watku. To sa tylko opinie. Dowodu jak do tej pory nikt nie przedstawil. A lata mijaja...

> > Straca tez emulacje m68k taka, do jakiej przywykli.
>
> Czyli jaką?

Taka, w ktorej uzytkownik nie musi zdawac sobie sprawy z tego, co jest skompilowane pod PPC a co pod m68k.

[#20] Re: Porzucić PPC?

@Des, post #18

Des napisał(a):

> Aros jakoś nie budzi entuzjazmu środowiska Amigowców, prawda?
> Niby jest, niby coś tam można z nim zrobić, ale jakoś tak... Ja
> wiem? Nijako po prostu w okolicach Arosa jest.

A myslisz ze Os4 lub MOS pod x86 bedzie mial lepiej?

> A MOS i OS4 są (na swoją miarę) popularne,

bo uzywane przez 1000 osob a nie przez 100?

> znane

znane?

> Łatwiej dłubać coś na sytemie już "oswojonym",

z arosem owce mogly sie oswajac latami ;)

> niz na takiej
> nowalijce, jak Aros.

AROS? Nowalijka? To nie ten film...

[#21] Re: Porzucić PPC?

@szuler, post #20

Tak.
Myślę sobie, że OS4 lub MOS pod x86 będzie miał się lepiej niż Aros.
Tak, bo używane przez 1000, a nie przez 100. Zawszeć to 10 x więcej, prawda? A zatem i 10 x więcej szans, na to, że znajdą się chętni do pisania. rozwijania oprogramowania.
Aros jest nowalijką - w tym sensie, że jego twórcy chcieli czegoś innego, niż ludzie pracujący nad MOS i OS4. Zdaje się, że nie znaleźli targetu dla swojej wizji.

Z szacunkiem
Des

[#22] Re: Porzucić PPC?

@szuler, post #10

A co Ty się martwisz furią owiec?
Niech sobie owce zyją i uprawiają bałwochwalczy kult Bila Gejtsa. Ich problem.

Szacun
Des
Ps. Jak ktoś nie chce/nie potrafi/nie lubi pogmerać w systemi, poszukać sterowników, pobawić się w dopasowanie sprzętu do systemu... Jego kłopot, jego cyrk i jego małpy. Zawsze tak było, już sto lat temu walczono z tym, że nie każdy twardy dysk pracuje z każdą Amigą (lata dziewięćdziesiąte ubiegłego stulecia). Ale jakoś przeżyliśmy. I żyjemy dalej ze swoimi klasycznymi amigami, pegazami, efikami, I nie jest źle, aczkolwiek mogłoby być lepiej, prawda.



Ostatnia modyfikacja: 15.07.2009 15:59:56
[#23] Re: Porzucić PPC?

@Des, post #22

Des napisał(a):

> A co Ty się martwisz furią owiec?

Problem z owcami jest taki, ze wiele z nich to tez programisci. Niejedna taka owca wypowiadala sie na publicznych forach, ze dzien premiery Os4 dla x86 bedzie ich ostatnim dniem amigowania.

co zrobisz z programistami, ktorzy po wydaniu OS4 albo MOs-a na x86 odejda na znak protestu? Zastapisz ich nowymi? Gdzie takich znajdziesz?

Widzisz, to jest tak ze OS4 i MOS-a na x86 chca glownie uzytkownicy, a nie programisci i tworcy tych systemow :)

[#24] Re: Porzucić PPC?

@szuler, post #23

Może ja nadmiernie optymistycznie na to patrzę, ale sądzę, że znajdą się nowi chętni. Pojawienie się sto lat temu kart z PPC do Ami też spowodowało "obrażenie się" ortodoksów. A mimo to, Amiga, jako sprzet i jako idea przetrwała.
W każdym razie, tak reasumując - uważam, że im większa dostępność, łatwiejsze instalowanie amipodobnych systemów na platformach z procem intelowskim, tym większe zainteresowanie, nawet ze strony nowych, takich, którzy wcześniej z Amigą nie mieli do czynienia.
A trzeba mieć na uwadze, że czas jednak płynie, cholera, i że do glosu dochodzą coraz to nowe pokolenia ludzi, dla których Amiga nie była pierwszym "poważnym" komputerem. W chwili obecnej mniej liczy się hardware (pojawienie się maków z procesorami intela przełamało pewną barierę, bardziej psychologiczną, niż technologiczną), większy nacisk jest na filozofię softu.

Z szacunkiem
Des

[#25] Re: Porzucić PPC?

@Kokos, post #15

to pewnie Drako bo ja prawie nie piłem :)

[#26] Re: Porzucić PPC?

@Des, post #24

Des napisał(a):

> Może ja nadmiernie optymistycznie na to patrzę, ale sądzę, że
> znajdą się nowi chętni. Pojawienie się sto lat temu kart z PPC
> do Ami też spowodowało "obrażenie się" ortodoksów.

Wtedy mielismy duzo wieksze srodowisko skupione wokol tego sprzetu. Wieksze o dwa, moze trzy rzedy wielkosci.

> A mimo to,
> Amiga, jako sprzet i jako idea przetrwała.

Ale srodowisko sie skruszylo. Przejscie na x86 to takie samo zubozenie srodowiska. W koncu zostanie sam Hyperion i MOS-team. Co wtedy?

> nawet ze strony nowych, takich, którzy wcześniej z Amigą nie
> mieli do czynienia.

Takim osobom Amiga nie ma w obecnej chwili nic do zaoferowania. Zmiana platformy nie pomoze.

> W chwili
> obecnej mniej liczy się hardware...

Tyle ze ten swiatopoglad nie dotarl jak na razie do amigowego zascianka. Gdyby dotarl, AROS (nieprzywiazany do sprzetu od samego poczatku) bylby bardziej akceptowany ;)

[#27] Re: Porzucić PPC?

@szuler, post #26

każde akceptuje arosa i kazdy zarazem olewa :)

ps. macie małego buga w MUIC_Radio, gdzie to sie zgłasza ?



Ostatnia modyfikacja: 15.07.2009 16:28:28
[#28] Re: Porzucić PPC?

@rzookol, post #27

rzookol napisał(a):

> ps. macie małego buga w MUIC_Radio, gdzie to sie zgłasza ?

Bugtracker na sourceforge :)

[#29] Re: Porzucić PPC?

@szuler, post #26

"Wtedy mielismy duzo wieksze srodowisko skupione wokol tego sprzetu. Wieksze o dwa, moze trzy rzedy wielkosci".
Prawda to. Ale weź pod uwagę, że Amiga zawsze była sprzętem niszowym, nawet w czasach swej Najświetniejszej Świetności. Sprzedawała się pięknie, gdzie nie rzuciłeś kamieniem, tam ktoś miał jakąś Amigę.
Ale... Takie bardzo istotne "ale" - ilu tych posiadaczy Amigi używało jej do pracy? Takich jak my, którzy pracowali na Ami, jako na profesjonalnym sprzęcie, zawsze była garstka. Dla 99 procent posiadaczy Ami była tylko "miła maszynką do grania".

"Ale srodowisko sie skruszylo. Przejscie na x86 to takie samo zubozenie srodowiska. W koncu zostanie sam Hyperion i MOS-team. Co wtedy?"
Wtedy tylko nadzieja, że zawsze znajdą się tacy, ktorych kwestia zabawy z amigą i rozwijania okołoamigowych projektów będzie kręciła. Mocno w to wierzę.

"Tyle ze ten swiatopoglad nie dotarl jak na razie do amigowego zascianka". E, tam. Zawsze byliśmy, jesteśmy i będziemy zaściankiem. Paradoksalnie - w tej zaściankowości siła.

Z szacunkiem prawdziwym
Des

[#30] Re: Porzucić PPC?

@Des, post #22

Cytat: Jak ktoś nie chce/nie potrafi/nie lubi pogmerać w systemi, poszukać sterowników, pobawić się w dopasowanie sprzętu do systemu...

poszukac sterownikow? ok ..podwarunkiem ze TAKIE ISTNIEJA . wejdz na pierwszy lepszy sklep typu komputronik , przejrzyj oferte i zobacz ile jest plyt i roznych chipsetow jest obecnie , zobacz ile roznych ukladow audio (i kodekow na jakich dzialaja) , zobacz ile roznych kontrolerow lan , kontrolerow sata/sata 2 , raid ,ata , usb 2 , usb 3, ile jest roznych chipsetow kart zarowno ati jak i nvidia ..oblicz sobie ilosc mozliwych kombinacji ....wlasciwie dodaj do tego caly wymieniony sprzet nie tylko nowy ale z 3-5 lat wstecz ,a takze z 3 lata na przod.......... uzytkownik slyszac ze jest OS4/MOS na x86 bedzie chcial go odpalic na swoim JUZ posiadanym PC

i co wtedy jak sie dowie ze niedziala to nie dziala tamto ,ze musi szukac jakiejs dziwnej plyty ktora ma takie a takie audio ,taki lan ,takie usb ,taki chipset ,a czemu ten chipset jest tylko pod ati albo intela ,a czemu tylko ta karta a nie inna .......napiszesz sterowniki pod to? uwierz ..naprawde takie cos zrobi gorszy PR platformie niz mala liczba sprzetu ppc ,ale takiego ktory dziala.

cytat:Jego kłopot, jego cyrk i jego małpy. Zawsze tak było, już sto lat temu walczono z tym, że nie każdy twardy dysk pracuje z każdą Amigą (lata dziewięćdziesiąte ubiegłego stulecia). Ale jakoś przeżyliśmy.

i dlatego by nie przezlo... obecnie i wczesniej taka sytuacje tlumaczono specyficznoscia sprzetu.. a tlumaczenie ze to problem juz usera....no stary wygrales. argument ze tak powiem z ..d... no wiecie skad.



Ostatnia modyfikacja: 15.07.2009 17:04:42



Ostatnia modyfikacja: 15.07.2009 17:08:26
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem