kategoria: AmigaOS 4.1
[#61] Re: Oczekiwany netbook z AmigaOS 4.x

@wali7, post #60

a sprawdź ile więcej proca zużywa ten G4 bez Altiveca (opcja do jego wyłączenia na pewno gdzieś jest)
[#62] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Oczekiwany netbook z AmigaOS 4.x
[#63] Re: Oczekiwany netbook z AmigaOS 4.x

@posylus, post #1

Ech, no ja może zgorzkniałym cynikiem jestem, ale nie potrafię się tym jarać. Jeśli to faktycznie będzie "limonka" - a wszystko na to wskazuje - to raczej żenua niż radość.
Podskakiwanie ze szczęścia, że AOS 4.x działa na (nie czajmy się) zabawkowym sprzęcie... Trochę mi to przypomina tę niezręczną sytuację, kiedy to mocno zaślepieni fanatyzmem (spoko, ja też fanatyk jestem, ale w granicach rozsądku) Amigowcy usiłowali "zaginać" peceta poprzez odpalenie na Ami Klasycznej "Descenta"
Rajcujesz się "zabłyśnięciem wśród szarych pc i makówek" plastikowym lapkiem z AOS 4.x - dla mnie to strzał samobójczy. Czym zabłyśniesz, czym się pochwalisz? Nie jestem wrogo nastawiony do AOS 4.x - ale to nie jest system na sprzęt przenośny. Na lapach i tabletach sprawdzają się systemy służące do konkretnych zastosowań - profesjonalnych, a nie hobbystycznych,
Ślepienie się w mały ekranik celem przesuwania ikonek? Za pięćset dolców? E, no nie. To lekką paranoją trąci. To takie pokazanie światu, że my, Amigowcy, jesteśmy bandą oszołomów. Osobiście mnie boli ten komputerek (sam w sobie zacny a szlachetny) jako platforma dla AOS.
Sorry bardzo, ale za pięćset dolarów to można mieć ekstremalnie wypasionego maka z MorphOS. Argument, że makówki z PPC nie są już produkowane kompletnie do mnie nie trafia. Każda stara makówka z PPC przeżyje o wiele lat tę "nówka sztuka" Limonkę. Limonka - jako tania, tłuczona masowo - będzie się rozsypywała po roku użytkowania. To ja dzięks za taki "sprzęt".
Pożyjemy - zobaczymy. Zapisałem się na listę i czekam na wypożyczenie miniacza z MorphOS. I - z góry zakładam - że po paru tygodniach pracy na tym sprzęcie bez wahania kupię makówkę i MorphOS. Bo to ma sens, bo to jest rozwojowe, bo mak z PPC pożyje wiele lat, bo MoprhOS jest systemem z cojones, sensownym, do wielorakich zastosowań. Od hobbystycznego klikania po efektywną pracę. A Limonka z AOS 4.x... No, kolorki, ikonki, może jakieś odsłuchiwanie empetrójek... Ja się nie nabijam, nie kpię sobie. Mnie jest smutno. Serio. Bo chciałbym, żeby AOS 4.x pięknie się rozwijał i tak dalej. Bo każda kontynuacja Amigi Klasycznej mnie cieszy. Ale trudno radować się faktem, iż AOS 4.x zabangla na maszynce o mocy przerobowej chińskiego smartfona, prawda?
To nie jest żaden "krok naprzód", absolutnie nie. To tylko rozpaczliwe poszukiwanie jako tako działającej platformy dla bardzo niszowego, bardzo zapóźnionego technologiczne systemu.
Zabawa dla zabawy, sentyment?
Gwoli zabawy i sentymentu mam średnio rozbudowaną (jak w sygnaturze widać) A1200. A do tego A600, A500, A2000. Tym się bawię. Zaś A1200 czasami wykorzystuję do zawodowych (pisanie tekstów, wstępne projekty prezentacji pod Scalą, obróbka grafiki) zastosowań. Generalnie więcej mogę na swojej A1200 z WB 3.0 zrobić, niż na dowolnej maszynie z AOS 4.x. Po grzyba mi lapek i system do przesuwania ikonek?
Powiadasz, że "tanio". No jasne, w porównaniu z paranoidalną kasą za X1000 jest tanio - relatywnie. Relatywnie, bo wywalenie pięciuset dolców na komputerek, który się po roku rozleci... Może dla Ciebie taniocha - dla mnie to droga zabawa.
Co najgorsze - nic konstruktywnego z tego nie wyniknie, jak sądzę. AOS 4.x nie da "kopa" dla pojawienia się kolejnej, lepszej platformy sprzętowej. AOS 4.x na Limonce nie zaowocuje wysypem fajnego softu. Ilu ludzi kupi ten sprzęt? Na pewno nie tylu, by można było mówić o jakimś "rynku". To mignie i zniknie, niestety.
Ja życzę powodzenia, jak najbardziej. Ale jestem realistą. W cudowne "odrodzenie" Amigi nie wierzę, choć chciałbym, żeby tak się stało, ale to życzenia z gatunku czystej fantastyki. Dookoła X1000 też masa szumu była, a efekt jest jaki jest - mizerny. Koszmarnie drogi, niedopracowany ekskluzywny sprzęt dla garstki zamożnych.
Trzeba się po prostu pogodzić z faktem, iż nasze Amigowanie będzie już zawsze li tylko hobby, drogim, trudnym, wymagającym.
No i fajnie. Mnie rajcuje przynależność do takiego elitarnego klanu nawiedzonych. Git majonez jest. A jak się pojawi Natami (oby), to będzie jeszcze przyjemniej.

Pozdrawiam serdecznie
Des
Ps. Jeśli głupot nagadałem, to przepraszam, pod dość solidnym wpływem gorzałki jestem, po kolejnej imprezie z cyklu "obchodzimy dwudziestopięciolecie matury"
[#64] Re: Oczekiwany netbook z AmigaOS 4.x

@Des, post #63

Na podstawie czego twierdzisz ze X1000 jest niedopracowana?
Na podstawie czego twierdzisz ze Maki sa takie wspaniale i wspaniale zrobione i pozyja dluzej?
Na podstawie czego twierdzisz ze ten lapek to Limonka i pozyje tylko rok?
Przeprosin nie przyjmuje. Jak jestes zalany w trupa to nie belkocz w necie.
[#65] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Oczekiwany netbook z AmigaOS 4.x
[#66] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Oczekiwany netbook z AmigaOS 4.x
[#67] Re: Oczekiwany netbook z AmigaOS 4.x

@TomK, post #64

1.Na podstawie tej "prezentacji" polegającej na wymachiwaniu kartką formatu A4 i informacją, że trzeba sobie dokupić coś tam, bo grafika nie działa;)
2,Na podstawie takiej, że maki znam, pracowałem na nich w redakcji Dziennika Bałtyckiego jakieś sto lat temu, i te maki żyją do dziś. A obecnie w firmie pracuję na leciwym dość maku mini z intelem na pokładzie i jestem bardzo zeń zadowolony. To solidny, niezawodny sprzęt.
3.A tego, że akurat Limonka, to z całą pewnością nie wiem, ale wszystko na to wskazuje. A że Limonka pożyje góra rok? To raczej oczywiste. Oczekujesz trwałości po tego typu sprzęcie? No daj spokój, bądźmy poważni.
4. Jakich przeprosin? Kto i kogo (i za co) ma przepraszać? Ja po prostu (wolno mi, prawda?) zwerbalizowałem swoje zdanie. Jak się okaże, że ten lapek jest cool, to wtedy przeproszę, spoko. Nie jest głupim ten, kto się myli, ale ten, który do pomyłki nie potrafi się przyznać. Ja potrafię.
5.Nie jestem totalnie zalany i nie "bełkoczę" - wyrażam swoje zdanie. Po prostu.

A tak w ogóle - czuję się zniesmaczony. Napisałem - bez agresji - co sobie myślę, a Ty zaatakowałeś mnie kompletnie bezsensownie. Chyba bez zrozumienia przeczytałeś mój wpis - ja się ani nie nabijam, ani nie drwię, ja mocno trzymam kciuki za AOS 4.X i platformy sprzętowe, na których pięknie poleci. Tyle tylko, że jestem realistą, a nie fantastą. Twoja agresja wynika - jak mniemam - z jakichś kompleksów, z zacietrzewienia. Są to stany totalnie mi obce.

Pozdrawiam Cię serdecznie i spokojnie
Des
[#68] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Oczekiwany netbook z AmigaOS 4.x
[#69] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Oczekiwany netbook z AmigaOS 4.x
[#70] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Oczekiwany netbook z AmigaOS 4.x
[#71] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Oczekiwany netbook z AmigaOS 4.x
[#72] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Oczekiwany netbook z AmigaOS 4.x
[#73] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Oczekiwany netbook z AmigaOS 4.x
[#74] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Oczekiwany netbook z AmigaOS 4.x
[#75] Re: Oczekiwany netbook z AmigaOS 4.x

@Des, post #67

Zadalem Ci tylko kilka pytan nie atakowalem. I jak widze nie potrafiles udowodnic mi swoich tez.
Jakiej prezentacji?? I czy chodzi o niedopracowanie sprzetu czy systemu? Ze Tobie kilka makow chodzilo bezblednie? Wybacz to nie dowod wystarczy pogrzebac w Necie zeby stwierdzic ze Maki mialy bledy konstrukcyjne, wdliwe patrie i sa takie co juz padly. Przypominam rowniez ze to ma byc netbook a nie laptop. Trudno oczekiwac jakiejs super wydajnosci.
Generalnie nie ma co obgadywac tego czego jeszcze nie ma.
W realu rowniez nie lubie takich "wstawionych" co to nagle poczuli chec zapoznania wszystkich ze swoimi "prawdami objawionymi". Sam staram sie gdzies zniknac jak czuje ze juz pora. :D
Pozdrawiam i zycze malego kaca.:)

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2012 12:46:46 przez TomK
[#76] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Oczekiwany netbook z AmigaOS 4.x
[#77] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Oczekiwany netbook z AmigaOS 4.x
[#78] Re: Oczekiwany netbook z AmigaOS 4.x

@TomK, post #75

To może i ja zadam pytanie, czemu lepiej będzie kupić netbooka pod AOS 4.1 niż kupić jakiegoś małego acera do Arosa?


Nie mam możliwości przetestowania AOS nigdzie, dlatego pytam. Aktualnie mając wypożyczonego maca mini chcę porównać możliwości morphosa i arosa. Na razie co prawda przy arosie problemem są sterowniki, ale z tego co można zaobserwować, pod każdy z tych systemów potrzeba specjalnego sprzętu.
[#79] Re: Oczekiwany netbook z AmigaOS 4.x

@Mir3k, post #78

Wróćmy do netbooka. Dla mnie wart jest 500 dolców nawet jak będzie miał 10 cali matrycę i 600 MHz. Musi mi spełnić tylko takie oczekiwania jak : fotki z aparatu, mp3, internet, praca z plikami, filmy. Czyli to co robię na swoim lapku. No nagrywam sporo płytek (legalnych). Ściągłem ostatnio 2 płytki Slackware linux.

Proszę się nie gorączkować koledzy. Amiga musi trwać na czym się da. Mile bym widział AOS 4.x na Macach....:P
[#80] Re: Oczekiwany netbook z AmigaOS 4.x

@Mir3k, post #78

Ja Cie nie namawiam do kupna netbooka pod AOS. Zrobisz co chcesz.
Moge jedynie napisac w swoim imieniu. Moze dlatego ze pod AOS jest wiecej oprogramowania niz pod AROSA?
Jak to nie masz gdzie przetestowac AOS? Nie masz zadnej Amigi? Sila a zarazem slabosc AOS 4.x jest jego podobienstwo do starszych wersji. Moim zdaniem zmiany sa tylko na kozysc jezeli chodzi o funkcjinalnosc i stabilnosc. W przeciwienstwie do Mos-a ktorego odpililem chyba 2 razy liczac instalacje. Nie mam ochoty wiecej go ogladac mi po prostu "pachnie" linuksem - wyglad a funkconalnosc, stabilnosc jest tragiczna w porownaniu do Linuksa. Wiec po co taka podroba?
[#81] Re: Oczekiwany netbook z AmigaOS 4.x

@TomK, post #80

MorphOS ma swój dział na forum, proponuje by tam opisywać problemy/zadawać pytania na temat tego systemu oraz konfiguracji na jakiej jest uruchamiany, ewentualnie dział pręgierz by wylać żale. Nie chcemy zaśmiecania wątku przez OT i wszczynania flamewarów. Skupmy się na temacie.
[#82] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Oczekiwany netbook z AmigaOS 4.x
[#83] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Oczekiwany netbook z AmigaOS 4.x
[#84] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Oczekiwany netbook z AmigaOS 4.x
[#85] Re: Oczekiwany netbook z AmigaOS 4.x

@Wojox, post #82

Czytałem twoje boje z arosem w odpowiednim dziale. Ja tez kiedyś tak miałem, teraz jest nieco lepiej, ale mimo wszystko trochę mi zeszło na instalacje tego cudaka. Po czym okazuje się, ze nie mam jak mu dostarczyć netu. A co do mosa, to ja po pierwszym uruchomieniu od razu poczułem taki amigowy klimat OS'u/

A co do AOS 4.1 to mam wrażenie, że te systemy są na tyle nierózniace się od siebie, że inwestycja 2k w netbooka co wydaję mi się dziwna. Ale od tego jest dyskusja na ten temat.
[#86] Re: Oczekiwany netbook z AmigaOS 4.x

@Mir3k, post #85

Sporo głosów jest przeciw nowemu netbookowi - mac jest lepszy ?!? A co bedzie za powiedzmy 2-3 lata kiedy taki mac bedzie rownie trudny do dostania jak dzisiaj niektore amigi (trudny = drogi lub rozgracony)? Czy takiej przyszlosci chcecie dla systemu, przyszlosci przez przyszlosci sprzetu ?
Tworcy AmigaOS4 na szczescie patrza bardziej perspektywicznie niz Wy, wiedza, ze nie inwestujac w system nie moga nagle pozostac z reka w nocniku z braku sprzetu, dlatego staraja sie (bardziej lub mniej udanie) rozwinac swoj park komputerow - aby wiedziec, ze praca developerow nie pojdzie w gwizdek, bo nie ma na czym uruchamiac sprzetu. Zreszta badzmy poważni, nikt nie bedzie traktował poważnie systemu pisanego na stare, nieprodukowane komputery. Jeżeli chca aby amigaos4 byl w przyszlosci w pełni produkcyjnym, profesjonalnym systemem (mam taka nadzieje) to musza patrzeć w przód na kilka lat, a moja kula mówi, że za max 5 lat nie znajdziecie nigdzie w normalnym stanie maka ppc i co nagle pozostanie tylko efika ?
[#87] Re: Oczekiwany netbook z AmigaOS 4.x

@posylus, post #86

Myślę, że w 5 lat po premierze netbooka od Hyperionu (celowo nie piszę: "pięć lat od połowy tego roku") będzie on zdecydowanie trudniejszy do dostania niż PowerBook od Apple. Czemu tak myślę? Choćby dlatego, że dziś, 7 lat od produkcji eBay na hasło "PowerBook" zwraca prawie 600 wyników dla "Apple laptops and notebooks", podczas gdy dla "SAM 440ep" zwraca dokladnie jeden.

Co do "traktowania poważnie" - myślisz, że ktokolwiek "potraktuje poważnie" system AmigaOS 4.x tylko dlatego, że zamiast na stare, nieprodukowane komputery ktoś przeportował go na supernowoczesnego (prawdopodobnie) LimePC? "Bądźmy poważni", że posłużę się cytatem z Twojego posta...

Co do Twojej wypowiedzi:

Tworcy AmigaOS4 (...) wiedza, ze nie inwestujac w system nie moga nagle pozostac z reka w nocniku z braku sprzetu

to dalibóg nie wiem o co Ci chodziło. Rozwiniesz tę wypowiedź?
[#88] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Oczekiwany netbook z AmigaOS 4.x
[#89] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Oczekiwany netbook z AmigaOS 4.x
[#90] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Oczekiwany netbook z AmigaOS 4.x
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem