kategoria: AmigaOS 4.1
[#31] Re: Oczekiwany netbook z AmigaOS 4.x

@posylus, post #22

Jak rozumiem właśnie "zniknołeś" linuxa, bo są to systemy na które nie produkuje się sprzętu, to one dopasowują się do tego produkowanego i obecnego na rynku.
Skoro nie mogę mieć Pauli, Lisy i AGA to dlaczego mam się wiązać z jakimś konkretnym i nie tanim rozwiązaniem sprzętowym ? Stawiam na rozwój systemu i oprogramowania nie związanego z konkretnym i drogim sprzętem.


pozdrawiam
[#32] Re: Oczekiwany netbook z AmigaOS 4.x

@RadoslawF, post #31

Tylko linux zyskał popularność zaczynając od x86, to że ma porty na prawie wszystkie platformy, to i tak x86 spowodowała że ludzie chcą się nim zajmować.
Nie ma co się kłócić - ja chcę tego netbooka i tyle. I nie zmieni to nawet 200 czarnych postów. Nie chcę polować na mac mini na allegro, tylko kupić nówkę w sklepie. X1000 jest poza wszelkim zasięgiem, ale 500 dolców ? Super, kupię a czy Wy będziecie szukać kolejnej okazji na allegro związanej mac mini lub (co się ostatnio czyta) macbooka (uda się kupić w dobrej cenie, czy nie, właściwy model, czy nie) to Wasza sprawa.
A jeżeli ktoś chce na tym zarobić to co złego ? MorphTeam nie chce zarobić ? Firma która zainwestowała kasę w stworzenie własnej platformy (x1000) budzi u mnie największy szacunek, bo każdy kto chociaż zaprojektował, własne działajace PCB wie jaki to problem, a co dopiero zaprojektować płytę główną (ale każdy gadać potrafi - tylko jakoś nowych projektów nie ma).
Zatem nie plujcie na nich i dajcie im działać. Założyłem wątek o oczekiwanym netbooku - nie interesuje mnie frustracja ludzi, którzy każde działanie tłamszą w zarodku (ale jak co to "Amiga rulez").
[#33] Re: Oczekiwany netbook z AmigaOS 4.x

@posylus, post #32

Po prostu różnimy się co do oczekiwań związanych z (post)amigowym systemem. Miałem Efikę (rdzeń 603e 400 MHz), Pega II 7447 1 GHz i teraz macamini z G4 1,5 GHz. Miałem też okazję bawić się OS4 na microA1 (G3 .... coś około 700 MHz), AmigaOne z G4 800 MHz i Sam. Oba te systemy potrzebują moim zdaniem co najmniej G4 1 GHz - E-UAE, OWB, czy MPlayer to pierwsze z brzegu programy które bardzo zyskują na lepszym procesorze.
A co do kwestii komputer nowy/używany, to wolę lepszy i tańszy używany.... jeśli już coś kupuję nowego, to chciałbym za dużo większą cenę dostać coś o lepszych parametrach (a nie maszynę typu Sam.... która owszem, jest fajna, ale na tle macamini wypada blado).
[#34] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Oczekiwany netbook z AmigaOS 4.x
[#35] Re: Oczekiwany netbook z AmigaOS 4.x

@posylus, post #32

Raczej nikt nie chciał Ciebie odwieść od decyzji zakupu tego laptopa. Nawet zwolennicy niebieskiego motyla. Myślę że też są ciekawi jak ten sprzęt będzie wyglądał i - co najważniejsze - jak będzie sobie radził z czymś więcej niż przesuwanie ikonek i odtwarzanie mp3.
Bo również wydaje mi się że przy bardziej ambitnych rzeczach jak avi 800x600 czy też stronach www komputer się po prostu wyłoży. Nowy nie zawsze znaczy dobry.
Obym się mylił.
[#36] Re: Oczekiwany netbook z AmigaOS 4.x

@stachu100, post #35

Dokładnie
[#37] Re: Oczekiwany netbook z AmigaOS 4.x

@stachu100, post #35

Coś zbłądziłeś z sensem słowa "nowy". Że coś jest nowe to nie znaczy, ze musi być szybsze. Nowe Atomy są wolniejsze od niektórych starszych "zabytków" od AMD czy Intela. I jedno z drugim nie ma nic wspólnego.
Nowy sprzęt oprócz tego, że "nowy" może( a raczej powinien) być wystarczająco szybki by uruchomić na nim system operacyjny AOS, odpalić przeglądarke, odtworzyć MP3 czy OGG, może radio internetowe albo jakiś filmik/teledysk w Divix( na ładnie skompresowany rmvb może rdzeń e300 mieć za mało mocy) a wszystko w rozdzielczości 800x600. Jeśli to będzie potrafił ten netbook to już będzie rewelacja dla AOS.
[#38] Re: Oczekiwany netbook z AmigaOS 4.x

@AlbertS, post #37

Jeśli to będzie potrafił ten netbook to już będzie rewelacja dla AOS.

A jak nie będzie potrafił?
Pytam czysto teoretycznie, bo ludzie zmieniają poglądy w zależności od tego co jest w danej chwili wygodne.
[#39] Re: Oczekiwany netbook z AmigaOS 4.x

@stachu100, post #38

To nie będzie taką rewelacją?

Tak samo jak Efika nie była żadną rewelacją tak i ten netbook może nie być. Ale jeśli będzie miał e300 z zegarem 600Mhz i 512MB RAMu zamknięte w netbooku i pod kontrolą AOS to będzie lepszy sprzęt dla AOS niż efika dla MOSa. Komu nie starcza mocy a przenośność mu tego nie zastąpi jest SAM 440, 460, Amiga One, PegII, w końcu dla ludzi, których stać i którzy maja ochotę mieć kolekcjonerskie wydanie jest X1000 - nie każdego musi bawić używany macintosh firmy apple - dla innych to jedyny wybór, nie mają wyjścia, drudzy ten wybór mają i nie narzekają na niego nawet jeśli to wymaga większych pieniędzy, widać nie lecą na wszystko co tanie i dlatego tylko tego używają mając innym za złe, że mają nowy sprzęt i są chętni wydać na niego pieniądze, nie idą na łatwiznę - dla każdego coś miłego. Czy jeśli nie stać mnie na nowego 16 wątkowego i7 a tylko na i3 to mam mówić, że i7 jest cholernie drogi a kupują go głupcy. Zresztą nie ma co tutaj przytaczać świata pc bo zaraz zacznie się odwracanie kota ogonem, że to nieadekwatne sytuacje, tak, że kot bidny już ledwo dycha.
[#40] Re: Oczekiwany netbook z AmigaOS 4.x

@AlbertS, post #39

Nie było tu wypowiedzi że ci którzy kupują najdroższy sprzęt to głupcy, to po prostu ludzie majętni.
Było natomiast wiele takich że typowy użytkownik szuka sprzętu taniego ale funkcjonalnego i dobrego, przykładowa Efika jest tania (jak na warunki Amigowe) nie jest natomiast funkcjonalna bo o ile 128MB w klasyku to wypas to już w nowszych systemach jest to olbrzymie ograniczenie.
Ja tam życzę chętnym na tego mitycznego *przynajmniej na razie) laptopa aby nie był gorszy od Efiki.


Pozdrawiam
[#41] Re: Oczekiwany netbook z AmigaOS 4.x

@AlbertS, post #37

może porównanie nietrafne ale jeśli tak to zrobiłem przed chwilą testy na VIA C3 Nehemiah z pomniejszonym taktowaniem do 800MHz (tak gdyby jednak ten netbook był limonką ) i DivX idą bez problemu. Problemy są z tymi co mają 60fps. Nawet H264 w 864x480 25fps idzie ale to chyba maks. Oczywiście MPEG2 śmiga ładnie w pełnej rozdziałce PAL/NTSC.

teraz pytanie czy ten PPC w tym netbooku będzie lepszy/gorszy/podobny...
imho łatwiej zrobić energooszczędne PowerPC od X86 więc pewnie ten netbook będzie spoko OK
[#42] Re: Oczekiwany netbook z AmigaOS 4.x

@posylus, post #32

Po pierwsze "jeśli będzie". Cenę poznamy również "gdy będzie". Póki co nie ma o czym gdybać. X1000 jest jaki jest... kto chce - niech kupuje.
A co przenaszalności - jeżeli mam wydać $500 na netbooka na którym coś może zadziała (poza klasycznym przestawianiem ikonek) wole nieco dołożyć i kupić zupełnie przyzwoitego laptopa z G4/1.67 na pokładzie na którym będę mógł zrobić wszystko, co amigowiec.. ups.. moprhosowiec robić może. Więc po co ?
Tobie jednak nie odradzam, a wręcz czekam gdy kupisz ten sprzęt i podzielisz się z nami informacjami jak się na tym sprzęcie "pracuje".
[#43] Re: Oczekiwany netbook z AmigaOS 4.x

@XoR, post #41

A czy czasem ten netbook na którym robiłeś testy nie ma sprzętowego wsparcia dekodowania filmów w układzie graficznym? Bo jeśli tak to wszystkie testy porównawcze można sobie włożyć... między bajki.

Co do netbooka - mam szczerą nadzieję, że będzie miał te 600 MHz i 512 MB RAM. Kłopot w tym, że to wcale nie jest pewnik.
[#44] Re: Oczekiwany netbook z AmigaOS 4.x

@recedent, post #43

Głowa do góry, ja jestem pełen optymizmu. Jeżeli wyjdzie będzie to najtańsza platforma pod amigaos4 i to jest najważniejsze - w każdym bądź razie dla mnie. Amigowanie traktuję jako hobby, nie mam miejsca na kolejny stacjonarny, a taki netbook - jak żona pogna z pokoju - zabiorę gdzie chcę
[#45] Re: Oczekiwany netbook z AmigaOS 4.x

@posylus, post #44

Że jesteś pełen optymizmu to widać, nie martw się, to mija z wiekiem.
Znam takich co czekali na najtańszą platformę pod MorphOSa, a jak wyszła to okazało się że z niską ceną związane są nieuchronnie małe możliwości.
A biorąc pod uwagę że laptop ten nie będzie projektowany od podstaw a zostanie wykorzystana dotychczasowa konstrukcja która miała pociągnąć tylko Androida to na rozsądną moc czy możliwości bym nie liczył.


Pozdrawiam
[#46] Re: Oczekiwany netbook z AmigaOS 4.x

@RadoslawF, post #45

Ej, skąd u Was taka pewność co za prezentują. Chyba nie uważacie są idiotami i dadzą totalną padakę ? Skąd ta pewność, że ten netbook to wymieniane wcześniej maszyny ? Poczekajmy zobaczymy.
[#47] Re: Oczekiwany netbook z AmigaOS 4.x

@posylus, post #46

Ej, skąd u Was taka pewność co za prezentują.


Bo są zbyt małym graczem aby pozwolić sobie na własną konstrukcję. Będą musieli zaadaptować już jakąś istniejącą (chociażby nawet jeszcze na "papierze") od istniejącego producenta. Jeśli będą sobie mogli pozwolić na jakieś łatwe własne modyfikacje, to będzie "cud boski i skrzypce".
[#48] Re: Oczekiwany netbook z AmigaOS 4.x

@przemysław, post #47

Zgadza się - ja nie twierdzę że nie zastosują "gotowca", ja tylko mówię, że nie wiadomo co to będzie Więc ciężko oceniać / krakać / płakać.
[#49] Re: Oczekiwany netbook z AmigaOS 4.x

@posylus, post #48

Wiadomo ze bedzie na rdzeniu e300 czyli cos max 400 Mhz i tyle . A do opisiu pasuje coś na procu 5121e ;)
[#50] Re: Oczekiwany netbook z AmigaOS 4.x

@posylus, post #4

Z tym ekranem to nigdy nie było nic pewnego. Według oryginalnego newsa miało być 12", potem:

cytat S.S.

...no i przede wszystkim ma to być produkt OEM. Czyli raczej coś, co już się na rynku pojawiło.
[#51] Re: Oczekiwany netbook z AmigaOS 4.x

@posylus, post #48

jak e300 toto bedzie

http://www.freescale.com/webapp/sps/site/prod_summary.jsp?code=MPC5121e

wszystko zalezy od ceny, jak bedzie blizej 300 niz 500 usd dla koncowego klienta, to moze byc atrakcyjne dla kazdego milosnika AOS 4.x
[#52] Re: Oczekiwany netbook z AmigaOS 4.x

@posylus, post #46

chocby dlatego ze to ponoc juz istniejacy produkt, jedynym takim na rynku jest lime pc. jest to sprzet na podobnych podzespolach co EFIKA, ciut wydajniejszy. Wiec mniejwiecej wiemy czego mozemy sie spodziewac. oficjalnie MOS na efice, wg wypowiedzi ludzi z forum chodzil calkiem znosnie, brakowalo jedynie ramu, ami netbook ma miec go wiecej niz efika najprawdopodobnie. ale ogolnie "odczucia" powinny byc podobne.
[#53] Re: Oczekiwany netbook z AmigaOS 4.x

@Drako^lM, post #49

freescale oferuje tez 800Mhz wersje e300 za ok. 50usd za sztuke.
[#54] Re: Oczekiwany netbook z AmigaOS 4.x

@gx, post #53

ale sa pin w pin kompatybilne z w/w ukladem? w nnym wypadku wymagalo by to zaprojektowania mobo od nowa.... a wiec znow zapomnijcie o tanim i gotowym produkcie.
[#55] Re: Oczekiwany netbook z AmigaOS 4.x

@DRACOX, post #54

czyli ktorym ukladem ?. sa oparte na rdzeniu e300.
[#56] Re: Oczekiwany netbook z AmigaOS 4.x

@gx, post #55

MPC5121e, taki siedzi wlasnie w limepc
[#57] Re: Oczekiwany netbook z AmigaOS 4.x

@DRACOX, post #56

z tym modelem nie sa pin w pin, sa tylko oparte na rdzeniu e300, a w info o tym netboku pisza cos o rdzeniu e300, wiec nie bardzo wiadomo o ktory chodzi procesor z tym rdzeniem.

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2012 22:59:32 przez gx
[#58] Re: Oczekiwany netbook z AmigaOS 4.x

@DRACOX, post #56

Jak coś mam dokumentacje do LimePC :) . Jak by ktoś był zainteresowany to email do mnie albo do bbrv ;)
[#59] Re: Oczekiwany netbook z AmigaOS 4.x

@XoR, post #41

poza standardowymi nakładkami i rozszerzeniami directx aby robić konwersję yuv-rgb i skalować obraz (czyli to samo co nakładki) to układ graficzny nie posiada nic do filmów (jest tylko jeszcze jakieś 3d niezbyt wybitne, 66fps w glquake). Sam procesor jest mułem w operacjach FPU podobnym do tego z Efiki co widać po testach renderingu (akurat Blendera nie męczyłem jeszcze ale Cinebench idzie tragicznie...) więc to taka konstrukcja efikowa tylko x86 Śpioch

myślę że w netbooku i na 800Mhz można liczyć skoro tutaj akurat nie musi to być najtańsza "afrykańska" konfiguracja i każde 200MHz więcej bezpośrednio przełoży się na większą ilość klientów a jeśli tyle dadzą to DivX spokojnie pójdzie i mniejsze H264 szczególnie że software pod AOS jest być lepiej zoptymalizowany niż najnowsze playery dla windowsa ok, racja

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2012 11:20:30 przez XoR

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2012 11:22:40 przez XoR
[#60] Re: Oczekiwany netbook z AmigaOS 4.x

@XoR, post #59

Na G4 1.5 GHz pod MOSowym MPlayerem pojedynczy film w rozdzielczości DVD konsumuje jakieś 25 - 35 % mocy CPU. Nigdy nie sprawdzałem jakie kodeki są używane. Trzeba pamiętać, że do części zadań związanych z obsługą ekranu MOS używa Altiveca, możliwe, że MPlayer też robi z niego użytek.
W tych "bieda-rdzeniach" nie ma nic na kształt AV...
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem