Wątek zamknięty
[#511] Re: Arstechnica: x5000

@trOLLO, post #510

On tego nie zrozumie, a jeśli go przekonałeś to i tak się nie przyzna. Dla zasady
[#512] Re: Arstechnica: x5000

@trOLLO, post #510

I nadal to jest Apple. Tyle a nawet więcej to mam na PC z WinUAE.
[#513] Re: Arstechnica: x5000

@agrajek, post #508

Tia? No to odpal na efice.......


W pewnym zakresie tolerancji ogromnego błędu pomiarowego można coś tam założyć, że ten komputer jest wydajniejszy od tamtego. Błąd pomiarowy dla SunSpider to z 400%, a porównawczego to z 4000% . Nie wierzysz, to zrób sobie test SunSpidera na różnych(nawet tej samej tylko w innych wersjach) przeglądarkach używając jednego komputera, potem odnieś to do wydajności w innych benchmarkach.

Test Sunspider itp. testuje tylko jakość implementacji silnika JS tj. ecmascript w przeglądarce. Nie jest miarodajny. Freescale P5020 nie jest dużo bardziej wydajniejszy od G5, w teście rdzeń vs rdzeń, co pokazują Coremarki o których wyżej wspomniałem, ale jest procesorem znacznie nowocześniejszym. Współczesne ARM Cortex A7 czy nawet A53 też mogą mieć podobne osiągi do G5 np: Snapdragon 6xx z Cortex A53 w procesie 14nm uzyskuje podobne wyniki w SunSpider co G5. Jeszcze zabawniejsza sprawa jest na x86 np: taki dużo wydajniejszy i7 w teście Sunspidera ma osiągi Pentiuma, kótry jest 5x do 7x tańszy od i7. Radzę się nad tym zastanowić, czy ten test można uznać za obiektywny w porównaniu wydajności procesorów.
[#514] Re: Arstechnica: x5000

@grikas, post #512

I nadal to jest Apple. Tyle a nawet więcej to mam na PC z WinUAE.


Dokładnie!, ale On tego nie zrozumie. PC z WinUAE jest dużo lepszym od szrota Apple PowerMac z MOSem emulatorem AOS3 i hardware Amigi 68k. AmigaONE jest jedynym hardwarowym następcą Amigi. Komputer został zaprojektowany i przystowany do AmigaOS i Linuxa, co widać najlepiej na obrazku z posta#72. Kiedy mówmy natywna AmigaNG, wskazujemy AmigaONE z AmigaOS 4.x, a nie Apple PowerMac G4/5 itd... Oni tego nie pojmują, że kopią grób Amidze poza jej emulacją, bo tak zakochali się w elektrozłomie ze zgniłym jabłuszkiem z pocżątku XXw .

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2017 22:02:34 przez sigma2pi
[#515] Re: Arstechnica: x5000

@gorzyga, post #503

Z tego co rozumiem, to AmigaOne X5000 ma być komputerem, który ma starczyć na dłużej niż standardowy pecet


Właśnie AmigaOne x5000 z dużą liczbą slotów PCI spełnia ten warunek. A1222 mniej, ale to inny target klienta, któremu wystarczy jedynie możliwość wyboru karty graficznej. Byłaby to płyta idealna gdyby procesor był osadzony w jakimś ustandaryzowanym gnieździe, ale nie można mieć wszystkiego . Brak USB 3.x nie jest argumentem, jest za to wiele portów USB 2.0 kompatybilnych z 3.0, które są wystarczające do obsługi większości urządzeń USB jak myszki, klawiatury, kamerki, drukarki, pendrivey itp. W PC w 2017 roku nadal nie rezygnuje się z portów USB 2.0. Gdy pojawi sie masowo zapotrzebowanie na USB 3.0, 3.1 czy jeszcze nie odkryte, to wystarczy wykorzystać jeden ze slotów PCI na odpowiednią kartę (zazwyczaj lepszą niż wsparcie na płycie) wspieraną z poziomu systemu sterownikiem. Dla tak szybkich portów jak USB 3.x trzeba już przeznaczać linie PCI, a ich liczba jest zawsze ograniczona, więc sposób ich rozdysponowania lepiej z góry pozostawić użytkownikowi, wedle zmieniających się potrzeb przez długie lata uzytkowania sprzętu.
[#516] Re: Arstechnica: x5000

@sigma2pi, post #514

Dokładnie!, ale On tego nie zrozumie.

Wiem, że jest to Apple - przecież nawet pisze nazwę komputera - POWERMAC G4 :)

PC z WinUAE jest dużo lepszym od szrota Apple PowerMac z MOSem emulatorem AOS3 i hardware Amigi 68k

Po pierwsze , musisz mieć emulację 68k, bo nie ma w powermacu procesora 68k :)

Emulacja dotyczy w zasadzie tylko procesora. Zrozum jedno, uruchamianie programów z amigi, wygląda tak jak na ...Amidze :D . Klikam w ikone i mam :) .

Co do WinUAE - masz w teorii możliwość emulacji PPC i Instalacji OS4.1, jednak prędkość takiej emulacji jest, cóż - żałosna . Na Core i5-5575R (2.8 GHz) emulacja PowerPC jest naprawdę tragiczna, nie wiem czy osiągam ledwo 10% prędkości mojego G4 -1.5 GHz . Więc WinUAE nie jest dla mnie, ponieważ zostaje tylko emulacja 68k. Wprawdzie jest ona bardzo szybka, ale w tym momencie najnowszy system jaki mogę zainstalować to AmigaOS 3.9, który przy MorphOS wygląda fatalnie .

Oni tego nie pojmują, że kopią grób Amidze poza jej emulacją, bo tak zakochali się w elektrozłomie ze zgniłym jabłuszkiem z pocżątku XXw

Oczywiście ta sama emulacja pod WinUAE to już ideał promowania Amigi

Kiedy mówmy natywna AmigaNG, wskazujemy AmigaONE z AmigaOS 4.x

I oczywiście posiadasz AmigęONE wraz z AmigaOS 4 .
Wiesz, ja wiem, że PowerMac G4 to nie Amiga, naprawdę :) . Jednocześnie uruchamiam na niej system, który ma korzenie Amigowe ( MorphOS powstał na bazie AmigaOS 3.x), uruchamiam na tym systemie Amigowe programy z mojej Amigi 1200, w taki sam sposób jak na tej Amidze.
A że komputer to Apple, a nie AmigaONE , jakoś to przetrwam :P
[#517] Re: Arstechnica: x5000

@sigma2pi, post #514

Ale to trzeba się cieszyć, ze juz niedługo świat zostanie zalany najnowszym sprzętem amigowym.
Nie przejmuj się, ze są niedowiarki.
Sprzęt i system sam się obroni. Nie potrzebuje Twojego ostrego "słowa"
Po pierwszych partiach sprzętu, następna będzie dużo tańsza.
Kolejna będzie na poziomie konkurencyjnej dla innych platform.
Wiec wystarczy tylko poczekać.
Juz niedługo.
[#518] Re: Arstechnica: x5000

@grikas, post #512

I nadal to jest Apple. Tyle a nawet więcej to mam na PC z WinUAE.


Więcej? Jesteś w stanie to uzasadnić, czy tylko tak Ci się napisało dla wzmocnienia przekazu?
[#519] Re: Arstechnica: x5000

@BULI, post #518

Chyba nie ulega wątpliwości, że mój PC z i7 2600k 4,7Ghz jest wydajniejszy pod KAŻDYM względem od Powermaca z MOSem ?
Mój sprzęt uciągnie nawet AmigaOS 4.1FE. Po uruchomieniu emulacji PPC obciążenie procesora mam w granicach 35-40%.
Poza tym za jednym kliknięciem mam wszystkie Amigi od A1000 po PPC.
[#520] Re: Arstechnica: x5000

@trOLLO, post #516

Zrozum jedno, uruchamianie programów z amigi, wygląda tak jak na ...Amidze :D . Klikam w ikone i mam :)


Co Ty nie powiesz . Tak mi udowadniasz jedynie, że masz do czynienia z czystą emulacją AOS3. Na WinUAE jak rozwinię sobie ekran na full to czuję się tak jakbym właśnie odbył podróż wehikułem czasu do 1996 roku, tylko wszystko zapitala szybciej niż w marzeniach ok, racja . Postawię orzechy przeciw nic nie wartym dularom, że ten Twój kochany elektrozłom przed utylizacją od Apple to nie jest w stanie podsoczyć do pięt WinUAE na PC w byciu Amigą.

Emulacja PPC została dodana tylko z uwagii na karty Cyber i BlizardPPC. Liczba programów jest niewielka. Kolejnym etapem rozwoju Amigi jest AmigaONE z AmigaOS 4.x. Amiga NG nie jest na liście emulacji do zrobienia w WinUAE, choć jest możliwość uruchomienia AmigaOS 4.x przeportowanego specjalnie na karty PPC dla A1200/4000. Jak ktoś chce w pełni rozwinąć skrzydła na AmigaOS 4.x to musi nabyć Amigę NG tj. AmigaONE, najlepiej w ostatniej odsłonie tj. A1222/x5000 czy x1000. Wy natomiast preferujecie nabywanie Apple PowerMac przed utylizacją jako drogę rozwoju waszej hipotetycznej Amigi NG, jeszcze wmawiając ciemnotę ludziom, jakoby było to lepsze od Amigi, jak to nawet nie jest lepsze od WinUAE, kurczę blade, trzeba było sobie kiedyś zamiast Amigi sprawić jakiegoś Apple Quadra, to teraz nie musielibyście bujać się na złomie Apple, plując tutaj jadem na Amigę, tylko cieszyć oczy nowiutkim Makiem z x86 za 15k na OSX, to nic, że podobny PC jest 3x tańszy i 3x lepszy...

mogę zainstalować to AmigaOS 3.9, który przy MorphOS wygląda fatalnie


Nieprawda!. Workbench jest kwintesencją Amigi, a jak tak nie uważasz to nie jesteś Amigowcem , a jak komuś to było za mało to powstały bajeranckie alternatywy, poczynając od upiekszaczy ikon jak MWB... Mi osobiście wystarczy jako najważniejsze i podstawowe uzupełnienie WB sam DOpus 4.x lub FileMaster. Wygląd to kwestia gustu. Nie będę sprzeczał się o amigowe ikonki

Oczywiście ta sama emulacja pod WinUAE to już ideał promowania Amigi


Na pewno dużo lepsza niż popylanie na Apple PowerMacu wyciagnietego złomiarzowi tuż przed sprasowaniem

I oczywiście posiadasz AmigęONE wraz z AmigaOS 4


Nie posiadam. Wystarcza mi na razie WinUAE. Jestem dzisiaj Amigowcem nostalgikiem. Gdybym jednak miał uderzać w AmigęNG to only AmigaONE z AOS4.x. To jedyna sensowna droga rozwoju Amigi jaką świat amigowy ma obecnie do pokazania całemu światu, której nie trzeba od razu wstydzić sie przed gawiedzią, jak wyciaganie ze złomu jeszcze śmierdzącego rybami jakiegoś Apple i odpalanie emulacji AmigaOS tj. MOS .

A że komputer to Apple, a nie AmigaONE , jakoś to przetrwam :P


Amiga tego nie przetrwa, bo żeby rozwijać się to potrzeba użytkowników. Będziesz cieszył się złomem Apple dopóki nie rozleci się w pi..du lub nie będzie nadawał się do użytku i zostaną tylko emulatory jak WinUAE lub UAE4ARM, a swojego MOSa uruchomisz na emulatorze, ale Apple PowerMaca, o ile będzie warto dla samego tylko MOSa, bo dla samego MOSa to niewarto
[#521] Re: Arstechnica: x5000

@grikas, post #519

Ale ja nie pytam jak drogi jest twój PC, albo jak szybko działa oprogramowanie pod PC, bo to nie to forum o tym komputerze.
Pytam się o to więcej, którym się chciałeś pochwalić?

Możliwość odpalenia AOS4.1 dało by Ci jakieś punkty, gdyby ta emulacja nie była tak wolna (sorry, ale sprawdź sobie jak to wygląda nawet na A1200 z Blizzardem PPC), a na dodatek większość oprogramowania ma też swoje odpowiedniki pod MOSem + oprogramowanie dostępne tyko dla MOSa, którego brak pod AOSem i Amiga OS3.x.

Oczywiście znasz na tyle system MOS, skoro masz o nim już wyrobione zdanie, że nie muszę pisać, że ma emulację 68k pod systemem, oraz dla oprogramowania wymagającego chipsetu Amigi emulację od A1000 w górę przez UAE.
[#522] Re: Arstechnica: x5000

@BULI, post #521

Ależ już Ci odpowiedziałem. SZYBCIEJ I WYDAJNIEJ. Po co mam się męczyć jakimś starym trupem Apple z systemem który nie ma żadnej przyszłości, skoro na WinUAE mam dokładnie AMIGOWY SYSTEM, a nie amigopodobny ? No jaki tego sens ? Przestawianie ikonek ? :)
Wszystko co dotyczy Amigi jest w WinUAE.

Co niby wolnego mam w emulacji PPC ? Wszystko działa jaka talala. A będzie jeszcze lepiej.
[#523] Re: Arstechnica: x5000

@BULI, post #521

Jakie oprogramowanie dostępne tylko dla MOSa ?
RuneSoft już dawno się wycofal z MOSa.


Totalny zastój ... czas się obudzić bo:

AmigaOS4 ma dużo nowych fajnych nowoczesnych rzeczy:

- komputery AmigaOne: X1000/X5000/X1222 - spełniają RoHS
- AmiStore - sklep z oprogramowaniem
- Sterowniki RadeonHD, R5,R7,R9 całość ze wsparciem 2D/3D
- Warp3DNova z obsługą shaderów
- OpenGLES 2
- SDL2
- TuneNet
- OpenOffice w drodze :)
- obsługa dźwięku HD


Entwickler-X wydaje fajne komercyjne gry i programy:

Toronca: Warp3D Nova + OpenGLES2:


Spencer: Warp3D Nova + OpenGLES2:


Emotion VideoPlayer:


Ostatnia aktualizacja: 10.09.2017 00:41:46 przez Amig_OS

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2017 00:44:00 przez Amig_OS

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2017 00:47:30 przez Amig_OS

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2017 00:49:10 przez Amig_OS
[#524] Re: Arstechnica: x5000

@recedent, post #505

Przepraszam bo na Twoim zdjęciu nie widać nazwy Early Startup. Wiec czy jest to, to czy tylko imitacja? Gdzieś ta nazwa pada?
[#525] Re: Arstechnica: x5000

@sigma2pi, post #520

Weź człowieku się opanuj, bo nie jesteś użytkownikiem żadnego systemu NG, a bijesz pianę dla zasady? Co nie ma żadnego wątku o Amidze 68k, w którym mógłbyś pojechać po NG to tu przylazłeś? Proponuję wybrać się do jakiegoś sklepu typu "wszystko po 4.5zł" kupić u polskiego sprzedawcy dobry, sprawdzony, certyfikowany gumowy młotek od chińskiego dostawcy i walnąć się raz dziennie przed każdym posiłkiem w głowę, jest szansa, że pomoże, wszak to rosyjska metoda leczenia.

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2017 08:40:47 przez KM
[#526] Re: Arstechnica: x5000

@Amig_OS, post #523

Zapytam śmiertelnie poważnie: Jak to jest z tymi sterownikami, bo piszesz pełne. Napisz jakie karty graficzne są obsługiwane (konkretne modele, bo wiem, że nie wszystkie działają), pełne 3D (mam rozumieć, że takie jak z PC/Linuxa), a co z SDL2 też jest pełna obsługa jak w PC?
[#527] Re: Arstechnica: x5000

@sigma2pi, post #520

Nieprawda!. Workbench jest kwintesencją Amigi, a jak tak nie uważasz to nie jesteś Amigowcem , a jak komuś to było za mało to powstały bajeranckie alternatywy, poczynając od upiekszaczy ikon jak MWB... Mi osobiście wystarczy jako najważniejsze i podstawowe uzupełnienie WB sam DOpus 4.x lub FileMaster. Wygląd to kwestia gustu. Nie będę sprzeczał się o amigowe ikonki


Rozumiem, żart? Bo wiesz, zanim powstał Opus 5 i zanim kupiłem hdd do ami, to mialem specjalna dyskietkę do pracy, gdzie automatycznie startował opus 4.... w zasadzie wb było tylko ekranem publicznym wtedy.
[#528] Re: Arstechnica: x5000

@KM, post #525

jesteś użytkownikiem żadnego systemu NG


Ty jesteś użytkownikiem systemu AmigaOS 4.x ?. MOS, AROS, PC WinUAE, każde inne UAE jak UAE4ARM to takie same "systemy NG", czyli de facto emulatory AmigaOS 3 i/lub hardware Amiga 68k ok, racja . Użytkownicy MOS i starych trupów Apple z elektrozłomu powinni opanować się z tym kwalifikowaniem swojego systemu jako Amiga NG lub system NG.

Amiga NG to to tylko AmigaONE + AmigaOS 4.x. W tym wątku nie rozmawiamy o tych waszych sztruclach od Apple, PeCetach x86, MOSach, AROSach, WinUAE itp.

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2017 10:47:50 przez sigma2pi
[#529] Re: Arstechnica: x5000

@KaczusNG, post #527

Rozumiem, żart? Bo wiesz, zanim powstał Opus 5 i zanim kupiłem hdd do ami, to mialem specjalna dyskietkę do pracy, gdzie automatycznie startował opus 4


To nie żart. Sam sobie spreparowałeś taką dyskietkę. Miałem też takie dystkietki w czasach przed HDD, nie tylko z FM, także z X-Copy. Fabrycznie miałeś dyskietkę z WB. Niektórym to wystarczało, inni poszli dalej. Kiedy miałeś HDD to już zapewne korzystałeś z WB, ja korzystałem z specjaknie spreparowanych dyskietek z WB nawet bez HDD z własnym startup-sequence itd. Komenda loadwb dużo nie zajmuje, bo goły WB siedzi w Kickstart.

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2017 10:48:14 przez sigma2pi
[#530] Re: Arstechnica: x5000

@sid777, post #1

X5000 zaemulowana QEMU na PowerMacu G5 Quad.


Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem