[#1] Radeon RX nadchodzi
Miło mi poinformować że długo oczekiwany sterownik dla Polarisa został ukończony i wkrótce będziemy mogli cieszyć się najnowocześniejszą grafiką ze stajni AMD pozbawioną nieszczęsnego ograniczenia do 256MB pamięci VMem, co do tej pory było zmorą AmigaOS. Myślę że w kontekście np. komfortowego przeglądania stron internetowych, o czym niedawno dyskutowaliśmy na PPA, wyniki dla AmigaOS 4 wystrzelą w górę.
[#2] Re: Radeon RX nadchodzi

@MUFA-amigaone-pl, post #1

Zmora to jest ograniczenie do okolo 2GB pamieci ram nie vram.
Fajnie ze jest dostepne wiecej vram ale po co? Jak bedziesz chcial przeniesc aplikacje na vram to:
1 czeka Cie przepisywanie
2 pewnie aplikacje beda dzialac wolniej bo bedziesz musial wysylac dane:
a) cpu chce cos zrobic
b) dane musza przysc z karty graficznej
c) robisz cos z danymi na cpu
d) przesylasz je z powrotem na karte
Plus ze moze jakiejs grze to sie przyda.
Gratulacje.
[#3] Re: Radeon RX nadchodzi

@MUFA-amigaone-pl, post #1

Ograniczenie 256MB jest główną bolączką w grach 3D bo nie wiem ile trzeba by było nawalić bitmap/ekranów/okien żeby je przekroczyć (przy 64/32 MB to dość łatwo osiągalne, ale już przy 128MB nigdy mi się nie zdarzyło). Prędkość grafiki pod OWB przyspieszy jeśli pamięci na nowych kartach będą szybsze niż na starych (co nie zawsze jest regułą, szczególnie jeśli ktoś wybiera (tak ja ja) wersje bezwiatrakowe).
[#4] Re: Radeon RX nadchodzi

@stefkos, post #2

Powyżej 256 można nawalić dużych tekstur w grach, co obecnie nie jest możliwe. Z drugiej strony na razie nie ma gier, które by tą wielkość wykorzystywały ale pewnie się pojawią. Mógłbyś zrobić Titlera komercyjnego dla OS4 co by to wykorzystywał :)

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2018 12:15:28 przez michal_zukowski
[#5] Re: Radeon RX nadchodzi

@michal_zukowski, post #4

Moglbym w ogole przy nim usiasc i cos z nim zrobic (np zeby byl uzyteczny:P ).
Warto dodac ze to nie sa posty "zaczepiajace", ot ja przynajmniej staram sie wytlumaczyc jak to dziala (rzookol zreszta tez).

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2018 12:21:28 przez stefkos
[#6] Re: Radeon RX nadchodzi

@michal_zukowski, post #3

Ograniczenie 256MB jest główną bolączką w grach 3D bo nie wiem ile trzeba by było nawalić bitmap/ekranów/okien żeby je przekroczyć (przy 64/32 MB to dość łatwo osiągalne, ale już przy 128MB nigdy mi się nie zdarzyło). Prędkość grafiki pod OWB przyspieszy jeśli pamięci na nowych kartach będą szybsze niż na starych (co nie zawsze jest regułą, szczególnie jeśli ktoś wybiera (tak ja ja) wersje bezwiatrakowe).


Pewnie jednak nie będzie to wcale takie trudne. Pamiętam że tak z 5 lat temu pojawił się tutaj wątek z filmikiem gdzie ktoś otwierał wiele okien OWB. Zdaję się że po otwarciu 17 "Miniacz" umierał (choć mogę tego już dobrze nie pamiętać).

A tak już bardziej typowych zastosowań, to zdaje się że np. przeglądarka obrazków PicShow bywa pazerna na VRAM. Niekiedy przy otwarciu zaledwie jednego dużego obrazka na ekranie WB, GFX.docky zapala się na czerwono a system notyfikacji informuje o dużej zajętości pamięci graficznej.

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2018 12:36:55 przez MUFA-amigaone-pl

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2018 12:37:27 przez MUFA-amigaone-pl
[#7] Re: Radeon RX nadchodzi

@MUFA-amigaone-pl, post #1

Ciekawe dlaczego p50x0_eth.device v.52.6 jest zamazane?
Znowu jakieś odgórne wytyczne ?

Sterownik do radeona płatny
[#8] Re: Radeon RX nadchodzi

@MUFA-amigaone-pl, post #6

Wiele okien != wiele zakladek. Obstawiam (bo nie patrzylem w kod) ze kazda strona jest "rysowana" w ramie, nie w vramie (bofor argb badz rgb).
No ale nikt Ci nie zabroni otwierac kazdego okna osobno, pamietac jednak musisz ze wtedy kazda strona zabierze Ci ram i vram.
[#9] Re: Radeon RX nadchodzi

@Norbert, post #7

Ja tu bym sie bardziej spytal czy ludzie co zaplacili juz raz za sterownik znow musza placic.
[#10] Re: Radeon RX nadchodzi

@MUFA-amigaone-pl, post #1

Tego zazdraszczam OS4, szukanie i flaszowanie starych kart już mnie nie bawi.
[#11] Re: Radeon RX nadchodzi

@michal_zukowski, post #4

Powyżej 256 można nawalić dużych tekstur w grach, co obecnie nie jest możliwe. Z drugiej strony na razie nie ma gier, które by tą wielkość wykorzystywały ale pewnie się
pojawią. Mógłbyś zrobić Titlera komercyjnego dla OS4 co by to wykorzystywał :)


Znani amigowi developerzy, już w ubiegłym roku informowali że zrobią zremasterowaną wersję M.A.C.E. dopiero wówczas gdy będzie można wykorzystać przynajmniej 512MB pamięci graficznej, gdyż tyle wymaga gra.
[#12] Re: Radeon RX nadchodzi

@MUFA-amigaone-pl, post #11

Wiesz jak to wyglada "mowili" , mowili rowniez ze bedzie "multicore", ochrona pamieci.
Oczywiscie trzymam kciuki by sie udalo.
Co do przegladarki obrazkow, ok, tam moze sie pamiec przydac tylko pokaz mi obrazek, ktorego nie otworze u siebie na powermaku czy powerbooku.
Tak czy inaczej napisalem pierwszy post by Ci uzmyslowic ze ta nowinka nie wniesie az tak wiele jak sie spodziewasz przy przegladaniu stron.
[#13] Re: Radeon RX nadchodzi

@stefkos, post #5

1). EntwicklerX - nowa wersja M.A.C.E. HD wymaga ponad 256 VRAM dlatego czekają z wersją dla AmigaOS4.

2). EntwicklerX - Candy "lubi VRAM"

3). Hans potwierdził wcześniej, że testował sterownik z portem gry Jedi Academy i Jedi Outcast z wysokimi teksturami i działa to wyśmienicie.

4). Blender

...
[#14] Re: Radeon RX nadchodzi

@Norbert, post #7

Ciekawe dlaczego p50x0_eth.device v.52.6 jest zamazane?
Znowu jakieś odgórne wytyczne ?


To nie wytyczne, to po prostu dmuchanie na zimne. Po prostu Leaman o tym początkowo nie wspominał, więc nie byłem pewien czy ten element jest widoczny tylko w Uptaderze dla kont betatesterskich. Teraz wspomniał że będzie on dostępny za free dla wszystkich posiadaczy ES. Zatem mogę też ogłosić że posiadacze komputerów X5000 dostaną wreszcie sterownik dla sieciówki.
[#15] Re: Radeon RX nadchodzi

@MUFA-amigaone-pl, post #6

W trybie rozszerzonego wyświetlania każde okno/ekran FullHD to około 8MB Vramu. Na minisie wystarczy 1 ekran + 3 duże okno i minis siada (podobnie pewnie do uAmigiOne z 32mb vramu bo przecież też takie były). Pewnie nawet jest jeszcze gorzej z podwójnym buforowaniem, ale nie znam dokładnie technikalii.
[#16] Re: Radeon RX nadchodzi

@stefkos, post #9

Ja tu bym sie bardziej spytal czy ludzie co zaplacili juz raz za sterownik znow musza placic.
--
Stefkos

-----------------------------


link

As an existing Enhancer Software user you will be able to download the p50x0_eth.device free of charge from Updater as soon as the Enhancer Software v1.4 is publically released. The complete v1.4 package is also a free update to existing users and is due imminently.

The new RadeonRX and RadeonHD v3.6 drivers are part of the forthcoming Enhancer Software v2 which is a paid upgrade. Very shortly I am going to let users buy an add-on package to the Enhancer Software containing three files:

- RadeonRX v1.10 (2D Polaris graphics driver with 64-bit VRAM support)
- RadeonHD v3.6 (2D graphics driver with 64-bit VRAM support)
- W3DN_GCN.library (3D Polaris library)

This add-on to the Enhancer Software will let users have full Polaris and 64-bit VRAM support now rather than wait for the v2 release. Once the add-on is purchased the components will become active on your AmiSphere account and Updater will permit you to download them.

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2018 12:50:23 przez Amig_OS
[#17] Re: Radeon RX nadchodzi

@Norbert, post #7

@Norbert

Ciekawe dlaczego p50x0_eth.device v.52.6 jest zamazane?
Znowu jakieś odgórne wytyczne ?

Sterownik do radeona płatny

---------------------------------

link

As an existing Enhancer Software user you will be able to download the p50x0_eth.device free of charge from Updater as soon as the Enhancer Software v1.4 is publically released. The complete v1.4 package is also a free update to existing users and is due imminently.

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2018 12:52:27 przez Amig_OS
[#18] Re: Radeon RX nadchodzi

@Amig_OS, post #13

To naprawde zadna lista.
Zreszta zobacz jaki byl temat, Mufa chcial zareklamowac os4 tym ze lepiej bedzie sie przegladalo strony, lepiej niz na MOS'ie. Jak widac tak nie jest do konca.
1 Oczywiscie gra bedzie ladniej wygladac
2 To zaden killer-app, chociaz wiem ze ludzie majacy os4 lubia go (mnie by wkurzal osobiscie)
3 U mnie gra ta tez dziala wysmienicie
4 Ktora wersja 2.4.x?
Tak wiec z calej tej listy zostal tylko blender, ktory i tak jest daleko w tyle "za konkurencja".
[#19] Re: Radeon RX nadchodzi

@Amig_OS, post #16

Czyli za sterownik do karty trzeba placic.
Tak czy inaczej dobre i to.
[#20] Re: Radeon RX nadchodzi

@stefkos, post #18

Zreszta zobacz jaki byl temat, Mufa chcial zareklamowac os4 tym ze lepiej bedzie sie przegladalo strony, lepiej niz na MOS'ie. Jak widac tak nie jest do konca.


No nie chwaliłbym dnia przed zachodem słońca. Bardzo staracie się tutaj do spółki z Rzookolem zdezawuować fakt obsługi większej ilości pamięci graficznej, jako coś mało konkretnego, lecz pożyjemy zobaczymy. Jak odpalę u siebie Krecia w FullHD, czy też stronę WWW przeładowaną obrazkami i rzeczywiście nie zobaczę żadnej różnicy, to uwierzę. Na razie jakoś nie jestem przekonany.
[#21] Re: Radeon RX nadchodzi

@MUFA-amigaone-pl, post #20

Przeczytaj jeszcze raz co napisales albo wyedutuj swoj post:
"Miło mi poinformować że długo oczekiwany sterownik dla Polarisa został ukończony i wkrótce będziemy mogli cieszyć się najnowocześniejszą grafiką ze stajni AMD pozbawioną nieszczęsnego ograniczenia do 256MB pamięci VMem, co do tej pory było zmorą AmigaOS"

NIE TO NIE JEST ZMORA AMIGAOS, TO NIE JEST ZMORA MORPHOS.
Zmora moze byc ewentualnie to ze nie mozna zaadresowac wiecej pamieci niz 1.7-2GB ram.

Tak wiec niezaleznie ile bedziesz miec vramu a zapcha Ci sie ram to jestes "ugotowany".
Co daje wiecej ilosc pamieci graficznej tez napisalismy (tak ja i rzookol).

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2018 13:14:16 przez stefkos
[#22] Re: Radeon RX nadchodzi

@stefkos, post #18

Ja się się cieszę ze powstają komercyjne gry dla AmigaOS i mogę używać nowych kat graficznych z ich nowymi funkcjami w 2D/3D.
Trzeba iść z postępem a nie cofać się.
[#23] Re: Radeon RX nadchodzi

@Amig_OS, post #22

My tez sie cieszymy, no przynajmniej ja.
To jednak nie zmienia tego ze staracie sie udowodnic ze "funkcjonalnosc xxx przelozy sie na yyy" a tak nie jest.

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2018 13:16:28 przez stefkos
[#24] Re: Radeon RX nadchodzi

@stefkos, post #21

Ja nie neguję tego że kolejną zmorą jest obsługa RAMu. No ale na przełamanie tego ograniczenia też przyjdzie czas. Ne wiem jak w Morphosie ale w AMIgaOS 4.1 poczyniono już pewne postępy w tym zakresie. Ustawienie zmiennej extMEM ułatwia nieco życie.
[#25] Re: Radeon RX nadchodzi

@MUFA-amigaone-pl, post #24

Pierwszy post napisales jakby ten sterownik poprawial niewiadomo co a tak nie jest.
Moze warto by bylo najpierw "poprawic" najwazniejsze rzeczy np skompilwoac nowego blendera, zrobic "openofficea" (o ktorym mowia plotki ze go nie bedzie), zrobic porzadnego opengla.
Zreszta prawie kazdy z programistow amigowych wie ze nie da sie zwiekszyc pamieci ram w amigaos (morphos tez) bez utracenia kompatybilnosci.
[#26] Re: Radeon RX nadchodzi

@MUFA-amigaone-pl, post #20

Daleki jestem od tego, też chciałbym mieć >256MB pamięci supportowane pod MorphOSem. Natomiast lubię walczyć ze złudnymi nadziejami i już teraz wiem, że Krecio przyspieszy jak ram na karcie będzie szybszy (pewnie będzie), natomiast >256MB nijak w prędkości Krecia nie pomoże. To mniej więcej działa w ten sposób, że system ładuje tekstury/bitmapy do pamięci karty (albo chip w klasycznych amigach) i potem już tej pamięci dość szybko pokazuje bitmapy na ekranie. Problem z grami z w HTML5 jest taki, że tu każda klatka jest wysyłana po wygenerowaniu do karty graficznej więc im szybsze łącze AGA<PCI<AGP<PCIe i im szybsza pamięć tym więcej klatek na sekundę dostaniemy.

Dla wyświetlania filmów wykorzystywany jest Overlay (OS3, MOS, wczesne karty na OS4), albo akceleracja wyświetlania na nowszych kartach pod OS4. Właśnie po to, żeby nie przewalać ton danych i nie marnować czasu procesora.
[#27] Re: Radeon RX nadchodzi

@MUFA-amigaone-pl, post #1

Każdy rozwój w naszym mikroświatku jest dobry.

Uwolnić Krecia - Stowarzyszenie NG-towych ręczników.
[#28] Re: Radeon RX nadchodzi

@stefkos, post #25

Zreszta prawie kazdy z programistow amigowych wie ze nie da sie zwiekszyc pamieci ram w amigaos (morphos tez) bez utracenia kompatybilnosci.

Każdy z amigowych użytkowników wie to samo :)

Czasami zastanawiam się, czy nie lepiej by było jakby MorphOS zrezygnował z kompatybilności. 1.8 GB RAM przy OWB to w zasadzie niewiele, 4 GB RAM do www to byłby prawie ideał :) szczególnie jak szykuje się OWB-JIT :)
[#29] Re: Radeon RX nadchodzi

@trOLLO, post #28

Czasami zastanawiam się, czy nie lepiej by było jakby MorphOS zrezygnował z kompatybilności. 1.8 GB RAM przy OWB to w zasadzie niewiele, 4 GB RAM do www to byłby prawie ideał :) szczególnie jak szykuje się OWB-JIT :)


szeroki uśmiech Nowa architektura, nowy lepszy system, mniej ograniczeń. szeroki uśmiech
[#30] Re: Radeon RX nadchodzi

@eastone, post #10

@eastone

W odpowiedzi na #1
Tego zazdraszczam OS4, szukanie i flaszowanie starych kart już mnie nie bawi.

------

Zupełnie się z Tobą zgadzam. Nowy sprzęt to nowy sprzęt. Zero użerania, kombinowania etc.
Ludzie bardzo się cieszą i kibicują Hansowi który robi rzeczy niemożliwe od ręki :)
Kolejna cegiełka w AmigaOS ukończona.

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2018 15:27:39 przez Amig_OS
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem