[#61] Re: Radeon RX nadchodzi

@Amig_OS, post #59

Gratulacje, mozemy juz zamknac temat pamieci kart graficznych pod os4.
[#62] Re: Radeon RX nadchodzi

@recedent, post #54

@recedent
Ale jeśli faktycznie wolisz MorphOSa na komputerze "nowym na gwarancji" to X5000 jest produktem dla Ciebie.

---------------

Niestety bez obsługi moich kart: RadeonHD R9 280X 3GB, RadeonRX 560 2GB, RadeonRX 560 4GB jest nieużywalny.
[#63] Re: Radeon RX nadchodzi

@Amig_OS, post #62

Jest uzywalny za to na innych X5000, mozesz mi wierzyc:) Licze nawet Pana Trevora D.
[#64] Re: Radeon RX nadchodzi

@stefkos, post #57

A ile % wyciągają nasze Powerbooki i Powermaczki z SSD na Sata3? O trimie już nie wspomnę...
A jednak ich używamy.

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2018 21:03:06 przez eastone
[#65] Re: Radeon RX nadchodzi

@recedent, post #54

Ja jakoś nie narzekam na to "borykanie się". I myślę, że cicha większość "nie-borykaczy" po prostu nie pisze na forum postów "słuchajcie wszyscy, bo mi działa". Na forum czytasz o ludziach, którzy mierzą się z tym czy innym problemem.


Przy czym z pięciu ostatnich wątków w dzale MOSa dwa są o borykaniu się, Twojego autorstwa (Radeon X1650 oraz boje z grabberem HDMI), a pewnie gdybym poszukał dalej znalazł bym tego więcej. Zatem uczciwie byłoby przyznać że nie narzekasz na borykanie się jedynie w wątkach, kiedy trzeba zdezawuować wartość nowego sprzętu, bo prawdę powiedziawszy, jak z każdym innym sprzętem retro, jednak trochę problemów jest.
[#66] Re: Radeon RX nadchodzi

@stefkos, post #60

Moim konikiem jest grafika i karty graficzne w Amidze.
Przeglądarkę mam na AmigaOne pod Linuxem.
Bez portu Chrome lub Firefoxa nie ma co się pokazywać :(

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2018 21:07:16 przez Amig_OS
[#67] Re: Radeon RX nadchodzi

@stefkos, post #63

@stefkos
Jest uzywalny za to na innych X5000, mozesz mi wierzyc:) Licze nawet Pana Trevora D.

----

Trevor raczej kolekcjonuje ... dlatego ma X5000 z MorphOS.
Inaczej miałbyś już dawno sterownik Hansa a może i ... wsparcie EntwicklerX w postaci nowych gier.

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2018 21:10:23 przez Amig_OS
[#68] Re: Radeon RX nadchodzi

@Amig_OS, post #66

****
Tak, nie ma co pokazywac rowniez linuxa ppc z przegladarka bo silniki sa daleko w tyle i beda jeszcze bardziej.
Zakonczmy temat, naprawde moglbym "Cie wypunktowac" ale po co?

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2018 21:24:35 przez stefkos
[#69] Re: Radeon RX nadchodzi

@stefkos, post #68

@stefkos
Tak, nie ma co pokazywac rowniez linuxa ppc z przegladarka bo silniki sa daleko w tyle i beda jeszcze bardziej.
Zakonczmy temat, naprawde moglbym "Cie wypunktowac" ale po co?


----

Pokazałeś swoje prawdziwe oblicze co zauważył Mufa.
Nie jestem takim wielkim profesionalistą jak Ty.
Gdzie mi tam do Ciebie.

Jestem skromnym betatesterem sterownika Hansa RadeonHD od samego początku jego powstania. Pomogłem też ACUBE przy sterowniku w SAM 440ep.

PS.
Na razie OWB daleko do Firefoxa z Linuxa PPC i wątpię czy kiedykolwiek osiągnie 1:1



Ostatnia aktualizacja: 30.07.2018 21:31:23 przez Amig_OS
[#70] Re: Radeon RX nadchodzi

@MUFA-amigaone-pl, post #65

Wszystko fanie, ale brzmi to jak przysłowiowe "przyganiał kocioł, garnkowi"..
Panowie szkoda energii.
Oczywiście, że super, że jest więcej VRAMu pod AOS4.1, oczywiście, że lepiej mieć nowy sprzęt niż używany, ale wydać na ten sprzęt 10 lub 20 razy więcej pieniążków to już tak super oczywiste nie jest.. A stare maczki z tego okresu już takie nieśmiertelne nie są, to nie jest elektronika z końca lat 80 i 90, która do teraz potrafi przy świadomym użytkowaniu dalej służyć ok, racja
[#71] Re: Radeon RX nadchodzi

@stefkos, post #57

"Nie przesadzaj, przeplaciles za karte i tyle. Ta karta na os4 osiaga moze 5% swoich mozliwosci."

Jak to dobrze, że nie kupiłem tej karty do mojego PC bo wykorzystałbym może 5% jej możliwości. Do oglądania paru stron w internecie wystarczy mi fabryczny chipset, a do gierek to tylko konsola.
[#72] Re: Radeon RX nadchodzi

@Leon, post #71

Mi też starczy "fabryczny chipset".
[#73] Re: Radeon RX nadchodzi

@Amig_OS, post #69

Nie znasz mnie wiec na tyle dobrze,no ale nie o tym dyskusja.
Czemu jednak zaden z Was nie napisze:
"Super mamy wiecej pamieci graficznej, oczywiscie nie przelozy sie to na OWB tak jakbysmy chcieli. Bedziemy miec za to ladniejsze gry".
Byloby po calym klopocie i wyliczaniu.
Do tego caly czasy ludzie pisza ze gratuluja a Wy w zaparte bo MOS tamto, MOS siamto, bo stary szrot. Czas przejzec na oczy, podziekowac, przyznac sie do bledu.
Ja ze swojej strony dziekuje Ci za Twoj wklad w Amige taka czy inna.
[#74] Re: Radeon RX nadchodzi

@stefkos, post #53


Nie reperuje nic, wszystko dziala do tego jeden mak ma karty na PCIE wlacznie z HD. I nie chowam sie za NDA. Tak to istnieje a nawet Radzik widzial jak dziala (szybciej niz jego X5000 na slabszym radeonie).
Wiec nie wypisuje bajek, nawet moge film nagrac.


Całkiem niedawno pisałeś tutaj o Hyperionie co to obiecuje i nic z tego nie wychodzi a jednocześnie dając do zrozumienia że Wy najpierw robicie a potem pokazujecie, a tymczasem do spółki z Rzookolem straszycie super szybkim tajnym Makiem z PCI-e, na którego publiczny MOS nie istnieje i nie wiadomo czy kiedykolwiek zaistnieje.

No ale skoro nie chowasz się za NDA to napisz z jakim to krytycznym problemem MOSTeam nie może sobie poradzić. No bo chyba nie sądzisz że uwierzę że nie wydajecie MOSa na najlepszego MACa G5 tak dla kaprysu.
[#75] Re: Radeon RX nadchodzi

@MUFA-amigaone-pl, post #74

Pisalem o Hyperionie prawde. Czemu nie przyjmiesz tego? Przeciez FF dalej nie ma takiego jaki mial byc a Officea tez oni "robia".
Tym makiem nikt nie straszy, nie chowamy sie za to za zadnym NDA, kazdy moze nas sie spytac i dostanie normalna odpowiedz. Tak czy siak byla to odpowiedz na to co pisal "Amiga_os" czyli mowienie o tym ze cos bedzie jak tego nie ma. To samo bylo tu podane jako przyklad.
Nie jest wydany bo nie wszystko dziala, np moja karta przy 3d sie wiesza a to pewnie nie jedyny problem, ktory ludzie znalezli. Nikt nie chce sie bawic w "pre-release". To chyba dobry powod by nie wydawac MOS'a?

Dobra, wszyscy pogratulowali "drugiej stronie"? Jak tak to do kompilatorow, do aplikacji i jedziemy z koksem.

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2018 22:13:17 przez stefkos
[#76] Re: Radeon RX nadchodzi

@MUFA-amigaone-pl, post #65

Przy czym z pięciu ostatnich wątków w dzale MOSa dwa są o borykaniu się, Twojego autorstwa (Radeon X1650 oraz boje z grabberem HDMI)


Akurat ten o Radeonie to nie ja założyłem. Ale nowych, wydajniejszych kart graficznych jestem ciekaw, owszem. Podobnie jak i Ty, i Amig_OS, zdaje się.
Zaś co do wątku z grabberem to - o ironio - rozwiązanie problemu podsunął mi nikt inny jak Radzik, swoim artykułem z ostatniego numeru "Amiga NG". Napisał tam, że sam używa konwertera VGA->HDMI. No to spróbowałem samemu i naprawdę, rzeczywiście.

No ale skoro nie chowasz się za NDA to napisz z jakim to krytycznym problemem MOSTeam nie może sobie poradzić. No bo chyba nie sądzisz że uwierzę że nie wydajecie MOSa na najlepszego MACa G5 tak dla kaprysu.


Kiedy korespondowałem na ten temat z BigFootem i Frankiem Mariakiem to przytaczali kilka argumentów: Po pierwsze - MorphOS obsługuje już i tak bardzo dużo różnych sprzętów. Po drugie - bazowa konfiguracja G5 PCIe w żadnej wersji nie posiada karty ze stajni AMD, zatem konieczne będzie jej "dopasowanie" (jednak przy aktualnej liście obsługiwanych kart ten argument cokolwiek stracił na aktualności). Po trzecie - skok wydajnościowy w stosunku do obecnie obsługiwanych G5 (za wyjątkiem grafiki) nie będzie jakoś szczególnie zauważalny. Wspominali też o koniecznym dopisywaniu sterowników do tego i owego, do trybu oszczędzania energii... Powiedziałbym - detale. Niemniej jednak dałbym teamowi kredyt zaufania. Jeśli nie zdecydują się wprowadzać obsługi tego sprzętu to na pewno będą mieli dobre powody i... kto wie, może dadzą coś w zamian? Może nawet coś "nowego, na gwarancji"?
[#77] Re: Radeon RX nadchodzi

@Amig_OS, post #52

Czyli całą dyskusje można podsumować, że użytkownicy MorphOSa nie otrzymają wsparcia >256MB VRAM ... bo wg. developerów ... nie warto.

No ale, pomijając gry, co mi da 1 GB VRam . Mam na komputerze obok uruchomionego MorphOS 3.11 , na monitorze FHD. Uruchomiony jest teraz MPlayer i leci film HD ( 13 Godzin - Tajna Misja w Bengazi - POLECAM :) ). I z tego co widzę, to jest ok. 48 MB VRam zajęte (na karcie mam 256 MB VRam ). Maksymalnie miałem coś ok 70 MB VRam zajęte ( Przy otwartym OWB z kilkoma zakładkami, IRC-u, i MPlayerze z filmem ).

Prawdę mówiąc, to wolałbym aby MorphOS "widział" więcej RAM-u, bo tego nam teraz brakuje. VRam, jak będzie to będzie, jak nie, to obecnie 256 MB starcza :) .

A co do wspomnianego przez Ciebie - nowego sprzętu. Nowy nie oznacza dobry :)
Mój NOWY ( tj. zakupiony nowy w cortlandzie na początku 2016 r ) iMac 21.5" ( Core i5, 8 GB Ram itd. ) spieprzył się dwa miesiące po gwarancji- więc nowy nie oznacza dobry ;) Nowy psuje się tak samo jak stary. I boli bardziej, bo głupi G5 kosztuje 300 zł, a głupi iMac kosztował.... dużo więcej
[#78] Re: Radeon RX nadchodzi

@Hexmage960, post #72

... ale tylko OCS, bo AGA to już nie AMIGA.
Uwolnić Krecika - Stowarzyszenie NG-towych ręczników
[#79] Re: Radeon RX nadchodzi

@MUFA-amigaone-pl, post #1

co za brednie,pierwsze slysze aby ilosc pamieci graficznej przyspieszlala przegladanie stron, no ale na os4 wszystko mozliwe

Nic sie nie dzieje na Mufy stronie to wrocil na PPA siac zamet i na sile reklamowac system, ktory nadal jest w fazie beta
[#80] Re: Radeon RX nadchodzi

@Amig_OS, post #66

rece opadaja jak sie czyta ze ktos ma amigaone i linuxa
[#81] Re: Radeon RX nadchodzi

@trOLLO, post #77

No ale, pomijając gry, co mi da 1 GB VRam?
Maksymalnie miałem coś ok 70 MB VRam zajęte ( Przy otwartym OWB z kilkoma zakładkami, IRC-u, i MPlayerze z filmem ).


Jeśli nigdy nie miałeś zajęte więcej niż 70MB VMEM pracując w rozdzielczości FullHD, to jesteś szczęściarzem. Proponuję Tobie (jak i wszystkim tym, którzy uważają że większa ilość VRAMu nic nie daje przy przeglądaniu stron WWW) zrobić mały eksperyment. Odpal sobie jakąś stronę internetową, nawet bardzo prostą jak np. PPA 10 razy w oknie. Zdaje się że wcześniej już pisałem coś takiego i wówczas Stefkos sugerował że w takim wypadku najbardziej to ucierpiałaby pamieć operacyjna.

Zatem postanowiłem sobie zrobić taki eksperyment. Zwróć uwagę na wartości GFXDocky i RAMDocky, a potem oceń sam, którego rodzaju pamięci zabrakłoby mi wcześniej, gdybym otwierał kolejne okna i czy rzeczywiście wielką sztuką jest wykorzystanie ponad 70MB VMem.
[#82] Re: Radeon RX nadchodzi

@MUFA-amigaone-pl, post #81

gdybym otwierał kolejne okna i czy rzeczywiście wielką sztuką jest wykorzystanie ponad 70MB VMem.

Gratuluje, ale czy to oznacza, że OWB pod OS4 nie potrafi otwierać zakładek .
Nie chcę się czepiać, ale NIGDY nie zdażyło mi się otwierać kilku lub kilkunastu OWB jednocześnie. Po prostu otwieram zakładki, a nawet w takiej sytuacji nie mam ich więcej niż 5 - 6.

Jak pisałem wcześniej. Dla mnie ważniejszy jest sam RAM, tego mi brakuje :(
[#83] Re: Radeon RX nadchodzi

@dario35, post #79

Akurat mysle ze dobrze ze "wrocil". Dobrze jest sie trzymac razem. A mylic sie moze kazdy.
[#84] Re: Radeon RX nadchodzi

@trOLLO, post #82

Gratuluje, ale czy to oznacza, że OWB pod OS4 nie potrafi otwierać zakładek .
Nie chcę się czepiać, ale NIGDY nie zdażyło mi się otwierać kilku lub kilkunastu OWB jednocześnie. Po prostu otwieram zakładki, a nawet w takiej sytuacji nie mam ich więcej niż 5 - 6.

Dokładnie - teraz pracuje się z zakładkami - okien jak najmniej :) Ja czasami otwieram drugie okno, ale częściej drugą przeglądarkę do testów (macOS). Zakładki rulez!:)
[#85] Re: Radeon RX nadchodzi

@stefkos, post #83

A mylic sie moze kazdy.

Prawda, ale przyznać się do pomyłki itp już nie
[#86] Re: Radeon RX nadchodzi

@X-Type^HVR, post #85

Prawda, ale przyznać się do pomyłki itp już nie


Nie wiem o kim mówisz, rozumiem że o Stefkosie i tych kilku innych co to twierdzili że dodatkowy VRAM przydaje się tylko do gier. No fakt nikt z nich nie zrobił tego eksperymentu (a mógłbym zaproponować jeszcze szereg innych), bo to byłoby przyznaniem się do pomyłki przynajmniej w tym zakresie.

Natomiast takie eksperymenty był y robione już wcześniej. Tutaj masz stosowny wątek na PPA. Wówczas na małą ilość VRAMu i na jej wpływ na działanie OWB narzekali tacy koledzy jak: Wali7, Korni, Drako^BB MDW czy Gilban..

Może i oni też się mylili, nie wiem, Ja ze swej strony gwarantuję Ci że jeśli się myliłem to przyznam się do błędu. Nie mam z tym najmniejszych problemów. Zapewne gdy wyjdze nowa wersja ES, napiszę recenzję, zrobię testy, graby, być może filmiki. Jeśli będzie przyspieszenie, napiszę że jest szybciej, jeśli nie będzie różnicy, napiszę że moje oczekiwania rozeszły się z rzeczywistością. Na razie nie mam się do czego przyznawać bo nie mam jeszcze nowego sterownika by to sprawdzić organoleptycznie.

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2018 11:51:31 przez MUFA-amigaone-pl
[#87] Re: Radeon RX nadchodzi

@MUFA-amigaone-pl, post #86

Czemu znowu sie mnie czepiasz, przejzalem watek i nie znalazlem nigdzie gdzie twierdzilbym "VRAM przydaje się tylko do gier". Moglbys napisac wiele innych rzeczy ale wolisz mi wlozyc w usta slowa, ktorych nigdy nie napisalem.
Przejzyj jeszcze raz co pisalem, nawet znajdziesz slowa z gratulacjami.
Nie mowiac o tym ze XType nie wskazal Ciebie no ale musiales sie poczuc chyba winnym skoro odpowiedziales.

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2018 12:10:11 przez stefkos
[#88] Re: Radeon RX nadchodzi

@MUFA-amigaone-pl, post #86

Wiesz, z tym eksperymentem to jest jak z "daj mi winnego, a paragraf się znajdzie" Większość używa wbudowanego mechanizmu zakładek w przeglądarki... a Ty otwierasz kilka okien, żeby udowodnić, ile vramu Ci zjadło - no ok, udowodniłeś, eksperyment się udał.
Ludzie mówią, że to w sumie nie jest problem, bo normalnie prawie nikt tak nie robi i dlatego realnie np. 256 MB spokojnie daje radę...
Co innego z grami :) i właśnie o to chodziło - tutaj na pewno większa ilość vramu zostanie skonsumowana i ma to sens.

Teraz czas ochłonąć, bo gorąco jest :) Nie bierz wszystkiego do siebie! Całe te dyskusje o sprzęcie itp są zawsze podobne i wywołują podobne emocje. Od lat. Dla mnie ważne jest to, że są alternatywy (Amiga 3.x, 4.x i MorphOS) i każdy w zależności od sprzętu używa, czego chce...

ps. Stefkosa znam od jakiegoś czasu i to nie było do niego/o nim

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2018 12:17:27 przez X-Type^HVR
[#89] Re: Radeon RX nadchodzi

@Amig_OS, post #46

Dla mnie borykanie się z używanymi makami to masakra, ciągle ktoś coś reperuje, wymienia, ciągle kompromisy, a to morphos tego nie wspiera, a to inna rewizja, inna tasiemka, inna matryca, a to przenoszenie licencji bo coś padło, a to fleszowanie karty , ?@#?$ - za stary jestem ta takie jazdy bez trzymanki.

Nie przesadzaj z tą masakrą :) Za jedną płytę (której nie można jeszcze kupić oficjalnie chyba możesz kupić z 3-5 powerbook g4. No sorry... miałem i mam doczynienia od lat ze sprzętem Apple i jeżeli kupić PB G4 w dobrym stanie (u mnie odpadają komputery stacjonarne ze względu na miejsce...), wymienisz mu co trzeba (ssd, max ram, baterię) to masz spokój... w najgorszym wypadku kupujesz kolejnego PB G4 I nie zapominaj, że na starcie masz macOS - to jest duuuży plus dla niektórych :)

ps. z przenoszeniem licencji MOSa się zgodzę, to masakra...
ps2. rozumiem, że w każdej chwili, podczas takiego upału jak chcesz się pobawić Amigowym OSem, to zabierasz komputer pod pachę i pędzisz do kawiarni na mrożoną kawę?

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2018 12:27:55 przez X-Type^HVR
[#90] Re: Radeon RX nadchodzi

@stefkos, post #87

@Stefkos

OK. Przepraszam, wątek się rozrósł a ludzki mózg to nie komputer by zapamiętać wszystko słowo w słowo i dlatego podświadomie używamy skrótów myślowych. Zatem w pierwszym Twoim poście, wymieniłeś tylko jeden plus zastosowania większej ilości VRAM. Cytuję dokładnie:

"Plus ze moze jakiejs grze to sie przyda".

To oczywiście nie jest dokładnie tożsame ze stwierdzeniem że "przydaje się tylko do gier", dalej już wątku dokładnie nie sprawdzałem ale wierzę na słowo że takiego określenia nie użyłeś.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem