[#91] Re: Radeon RX nadchodzi

@MUFA-amigaone-pl, post #90

Dziekuje Ci bardzo.
Jeszcze raz, gratulacje.
[#92] Re: Radeon RX nadchodzi

@MUFA-amigaone-pl, post #86

Bez wątpienia bardzo mała ilość VRAM jest kłopotliwa. W Morphosie, bo w OS4 nie wiem. Jednak mówimy o 32 MB, gdzie 64 MB jest ilością absolutnie wystarczającą do wszystkiego, a 128 MB przyprawia o zawrót głowy. Jeśli tego VRAMu jest jeszcze więcej.... to pewnie jeszcze lepiej. Ale moje wypowiedzi o problemami z małą ilością VRAM dotyczyły w 99% sprzętu wyposażonego w jedynie 32 MB tegoż.
Oczywiście piszę o VRAMie wykorzystywanym przez OS (tutaj Morphos) do przechowywania otwartych okien i ekranów, bo jeśli chodzi o przechowywanie tekstur do gier, to oczywiście "sky is the limit" :)

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2018 13:31:02 przez wali7
[#93] Re: Radeon RX nadchodzi

@wali7, post #92

64 MB jest ilością absolutnie wystarczającą do wszystkiego


Nie wiem w jakiej rozdzielczości pracujesz. Ja moge napisać że w przypadku samego tylko uruchomienia Workbencha, zaraz po starcie systemu zostaje mi 198MB wolnego VRAMu. Gdzie nie jestem jakimś ponadprzeciętnym maniakiem upiększania blatu i ładowania tam wodotrysków. Mam standardowy zegarek i kalendarz .Trochę ikon w docku, sześć pchełek typu docky, do tego oczywiście tapeta na blat i w okna WB. Oczywiście włączone kilka efektow kompozycji i niezaptaszkowana opcja "wymuszaj oszczędne odświeżanie". Nie są to więc jakieś minimalistyczne ustawienia, ale z pewnością też najbardziej rozpasane, a jednak 58MB VRAM połykane jest na starcie. Po uruchomieniu OWB i wczytaniu strony PPA znika kolejne 11MB, a więc w sumie jest to już więcej niż te 64MB.

Pamiętam że w przypadku zwykłej pamięci operacyjnej to im dołożyłeś więcej tym system miał większy apetyt. Gdy było mniej system AmigaOS potrafił się ograniczać. Dlatego też zadziała nawet na klasyku, a w czasach gdy w Amidze One G4 XE, miałem jedynie kość 256MB to spokojnie pracowałem z AmigaOS i też wydawało mi się że ta wielkość starczy mi do wszystkiego. Dziś gdy mam 2GB, to na samym starcie system zabiera chyba ponad 300MB. Możliwe że podobnie jest w przypadku pamięci graficznej, gdy system widzi mniej to zabiera mniej i wydaje się że to wystarcza. jednakowoż chyba jednak to trochę ogranicza, skoro gdy dołozy się więcej pamięci wychodzi że system miał jednak ochotę na pochłonięcie większych zasobów.

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2018 13:56:49 przez MUFA-amigaone-pl
[#94] Re: Radeon RX nadchodzi

@MUFA-amigaone-pl, post #93

Z ciekawosci patrzyles ile zostaje Ci ramu?
[#95] Re: Radeon RX nadchodzi

@MUFA-amigaone-pl, post #93

@Wali7
Bez wątpienia bardzo mała ilość VRAM jest kłopotliwa. W Morphosie, bo w OS4 nie wiem. Jednak mówimy o 32 MB, gdzie 64 MB jest ilością absolutnie wystarczającą do wszystkiego, a 128 MB przyprawia o zawrót głowy.

----

Czytam i ... przecieram oczy ze zdziwienia.

Czyli BigFoot pisząc sterowniki do Radeonów dla MorphOSa będzie musiał obcinać dostęp do pamięc VRAM powyżej 256MB - na życzenie swoich użytkowników.

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2018 14:17:47 przez Amig_OS
[#96] Re: Radeon RX nadchodzi

@Amig_OS, post #95

Co w tym dziwnego? Używam Morphosa pod PowerBookiem z ekranem 17 cali, nie pamiętam rozdzielczości, ale zabójcza nie jest. Do tego używam systemu w postaci OWB, czasami UAE-JIT, Stellarium.... Gier nie używam.
Dlaczego miałby obcinać? To że ja tego nie potrzebuje nie implikuje potrzeb innych użytkowników.
[#97] Re: Radeon RX nadchodzi

@wali7, post #96

@Wali7
Co w tym dziwnego? Używam Morphosa pod PowerBookiem z ekranem 17 cali, nie pamiętam rozdzielczości, ale zabójcza nie jest. Do tego używam systemu w postaci OWB, czasami UAE-JIT, Stellarium.... Gier nie używam.
Dlaczego miałby obcinać? To że ja tego nie potrzebuje nie implikuje potrzeb innych użytkowników.
---

Nagle się okazuje że inni użytkownicy sądzą coś innego ?
A co tam ... niech BigFoot obcina. TRACH .... ;) ..... amputowano.

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2018 14:52:40 przez Amig_OS
[#98] Re: Radeon RX nadchodzi

@Amig_OS, post #97

Robisz wycieczki osobite, inni jak widzisz zaprzestali.
[#99] Re: Radeon RX nadchodzi

@stefkos, post #98

Obciananie scalaków na kacie graificznej to wycieczka osobista ?

Proszę o zamknięcie wątku.


Ostatnia aktualizacja: 31.07.2018 15:06:27 przez Amig_OS
[#100] Re: Radeon RX nadchodzi

@wali7, post #96

Używam Morphosa pod PowerBookiem z ekranem 17 cali, nie pamiętam rozdzielczości,

Jeśli A1139 to 1680x1050, jeśli wcześniejsze modele (A1107, A1085, A1052) to 1440x900.

BTW: Chciałbym zobaczyć jak działa (gdy już wyjdzie) port Doom III na A1222, obstawiam że na nic się nie zda supraśny RadeonHD gdy wąskim gardłem będzie P1022 1.2GHz.
Posiadacze X1000 czy X5000 myślę że sobie pograją.
[#101] Re: Radeon RX nadchodzi

@stefkos, post #94

Z ciekawosci patrzyles ile zostaje Ci ramu?


avail
Zainstalowane: 2147 483648
Wolne:         1691 099136


To wartości z konsoli, bo na belce WB po zabootowaniu systemu wyświetla około 1610MB wolnego miejsca.
[#102] Re: Radeon RX nadchodzi

@Amig_OS, post #97

Ale to ty jeden piszesz coś o obcinaniu scalaków. Ja tylko napisałem, o czym wspomniałem niegdyś w aspekcie zbyt malej ilości VRAM. Nie wiem, co sądzą inni, wiem co sam sądzę na ten temat. I to napisałem.
Tu mamy problem inny - czy warto mieć dużo, bardzo dużo VRAM. Niektórzy twierdzą, że nie, ja nie mam specjalnie zdania. Jeśli zamapowanie dużej ilości VRAM mogłoby ograniczyć ilość pamięci operacyjnej dla programów (32 bitowy OS!), to zbyt duża ilość VRAM niespecjalnie byłaby fajna. Jak jest? Nie wiem i nie interesuje mnie to. Być może nawet pobawię się niedługo OS4, ale maszyna którą dysponuję (Amiga One z G3) nie wymaga abym prowadził aż tak uczone rozważania ;)
[#103] Re: Radeon RX nadchodzi

@MUFA-amigaone-pl, post #101

Na WB pokazuje o 2MB za mało, ale przy 2GB to mała przeklamanie

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2018 17:47:05 przez Norbert
[#104] Re: Radeon RX nadchodzi

@KM, post #78

Cieszy to, że Amiga OS4.1 ma pracowitych developerów. Przyłączam się do gratulacji.

Na pewno sterowniki będą przydatne.

Wszystko rozbija się jednak nadal o cenę! Spośród wszystkich amigowców zaledwie garstka może sobie na to pozwolić.

Nadal sprzęt jest drogi. Ile kosztują te karty Polaris? To nie jest tak, że te karty, komputery i sterowniki są za darmo.

Bo ja mam ośmioletniego PC z Dual-Core 2,60GHz i NVidia GeForce GTS 250 i ten sprzęt nadal nadaje się do takiego Internetu bez problemu (z włączeniem wszelkich Allegro, Facebook).

Krecio Miecio działa mi średnio w 64 FPS. Najniżej zszedł do 32 FPS przez jeden moment.

Dziwię się rozprzestrzenianiu się opinii, że sprzęt starzeje się bardzo szybko. Kolega Michał Żukowski ma np. takie zdanie. Czy mój sprzęt jest kiepski? Chyba nie. Czy to nie oznacza, że hobbystyczne systemy amigowe są bardziej żarłoczne na zasoby?

Ostatnio np. dostałem współczesnego Notebooka z Core i5 i przyznam, że w pewnych sytuacjach działa szybko, a w wielu muli strasznie w porównaniu do mojego PC.

Bardzo przepraszam, ale moja Amiga 1200 z chipsetem AGA ma sterowniki darmowe i nie muszę jej co chwila rozbudowywać by obsłużyła nowe programy.

Jako człowiek niezamożny jestem w takiej sytuacji, że mam PC, Amigę 1200 i pożyczonego Sama440ep. Nie stać mnie na więcej.

Proszę więc mnie za to nie szykanować, że wspieram Amigę 1200 wyposażoną w AGA. Nie uważam, że to "prawdziwa Amiga". To jest komputer Amiga dla przeciętnego użytkownika komputerów dzisiaj. Odpalę na niej wszystko co potrzebuję.

Skoro 8MB pamięci graficznej wystarczy dla FullHD 32bit, to proszę sobie wyobrazić ile moja Amiga 1200 potrzebuje dla standardowych rozdzielczości 8bit. A ma 2MB pamięci graficznej, czyli 1/4 FullHD. szeroki uśmiech
[#105] Re: Radeon RX nadchodzi

@Hexmage960, post #104

Jakie szykany? Jezu! Chłopie, więcej dystansu do siebie musisz mieć i zacząć znać się na żartach. Zresztą myśl sobie co chcesz, wolny kraj.
[#106] Re: Radeon RX nadchodzi

@Hexmage960, post #104

moja Amiga 1200 z chipsetem AGA ma sterowniki darmowe i nie muszę jej co chwila rozbudowywać by obsłużyła nowe programy.

Bo ich nie ma? pomysł

Skoro 8MB pamięci graficznej wystarczy dla FullHD 32bit,

Upieram się, że jednak jest różnica między możliwością wyświetlenia w tej rozdzielczości blatu, a filmu...
[#107] Re: Radeon RX nadchodzi

@MUFA-amigaone-pl, post #1

Dzieki aktualizacji U-BOOTa od Acube. Od teraz karty Polaris będzie można także używać z leciwymi komputerami SAM440, oczywiście za pomocą przejściówki PCI - PCI-e.
1
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem