[#31] Re: Radeon RX nadchodzi

@trOLLO, post #28


Zreszta prawie kazdy z programistow amigowych wie ze nie da sie zwiekszyc pamieci ram w amigaos (morphos tez) bez utracenia kompatybilnosci.

Każdy z amigowych użytkowników wie to samo :)

Czasami zastanawiam się, czy nie lepiej by było jakby MorphOS zrezygnował z kompatybilności.

Ano właśnie, to jest jeden z tych symptomów, który stał się niemal jądrem postamigowej tożsamości i świadczy o jej immanentnej schizofrenii. Z jednej strony coś tam rozwijamy, ale z drugiej tylko tak, aby nie stracić (i tak już znikomej, bo nie obejmującej chipsetu) kompatybilności która daje legitymizację amigowości całemu przedsięwzięciu. Amiga stała się tu praktycznie tylko kulą u nogi.

Kiedyś identyczną kulą u nogi był chipset i bardzo trudno było się uwolnić od jego ograniczeń. Odpowiedzią na to było oderwanie systemu od chipsetu. Tym razem wygląda na to, że taką kulą stał się sam system, a programy które chciałyby robić więcej, mieć dostęp do większej ilości ramu itp. wręcz duszą się i domagają się oderwania od tego systemu. Tylko dziś nie ma to już sensu, bo te programy i tak są portami z innych systemów gdzie czują się jak ryba w wodzie. W OS4 się duszą i zdychają. Czy ta sytuacja się kiedyś zmieni? Wątpię, bo oznaczałoby to zerwanie resztek kompatybilności czyli praktycznie śmierć systemu w formie, która kogokolwiek jeszcze interesuje.
[#32] Re: Radeon RX nadchodzi

@jubi, post #31

Można by teoretycznie rozszerzyć przestrzeń do ~3.5GB. Pytanie ile programów przestało by działać (i trzeba by było poprawić mui bo chyba korzysta z najstarszego bitu adresu).
[#33] Re: Radeon RX nadchodzi

@stefkos, post #25

Akurat dla wszystkich nowych programow da sie bez problemu przekroczyc limit 2GB czy 4GB pamieci dla AmigaOS i procesora z obsluga 64 bitow, wystarczy tylko dodac nowe 64bitowe funkcje do exec.library i dos.library, i moze jeszcze do czegos. Wszystkie stare programy by korzystaly ze starych funkcji. A nowe z nowszych. Jeszcze zmiany by pewnie wymagala alokacja pamieci, pewnie nowy typ pamieci musialby byc dla wyzszej niz 2GB (np. FAST64), zeby stare programy sie tam nie ladowaly. Ale ogolnie to jest to do zrobienia o ile jest dostep do zrodel systemu, albo komus chce sie przerabiac system samemu.
[#34] Re: Radeon RX nadchodzi

@trOLLO, post #28

Każdy z amigowych użytkowników wie to samo :)


Czyli znaczy że wśród developerów MOSa brak wiary sprawia że zapewne w teamie nie ma nkogo kto by pracował nad możliwością większej obsługi RAMu. Na szczęście inaczej jest w ekipie rozwijającej AmigaOS 4.

Czasami zastanawiam się, czy nie lepiej by było jakby MorphOS zrezygnował z kompatybilności. 1.8 GB RAM przy OWB to w zasadzie niewiele, 4 GB RAM do www to byłby prawie ideał :) szczególnie jak szykuje się OWB-JIT :)


Wierzyć bądź nie wierzyć można w różne rzeczy. Natomiast nie tylko każdy programista czy użytkownik, ale też i zwykły dyletant powie Ci że nie da się obsłużyć więcej RAMu niż da radę obsłużyć płyta główna. O ile wiem to wszystkie Mace G4, które są wspierane przez Morphosa, fizycznie nie zobaczą więcej niż 1.5GB lub 2GB (w zależności od modelu) pamięci RAM. Zatem ta funkcjonalność wiązała by się jedynie z uszczęśliwieniem wąskiej grupy posiadaczy MACów G5, które najczęściej potrafią zaadresować między 4GB a 8GB. No bo nie sądzę iż by MOSTeam na poważnie liczył się z jakąś znaczącą sprzedażą swojego systemu na X5000.
[#35] Re: Radeon RX nadchodzi

@MUFA-amigaone-pl, post #34

Cos pomyliles, przestane Cie jednak uswiadamiac.
Nie zastanawialo Cie jednak nigdy czemu te wszystkie bajery o ktorych Hyperion pisal nie wyszly? Gdzie jest office, ktory byl "objecany"? Dla mnie lepiej stac twardo na gruncie i dac cos ludziom jak juz bedzie gotowe niz objecac i nigdy nie dotrzymac slowa.

Ta waska grupe mozna by szybko zamienic w uzytkownikow makow z G5, ceny ich sa przynajmniej 50x nizsze niz za x1000 czy x5000. Za to po stronie os4 jak namowisz ludzi na zakup komputera za min 5000 PLN?

Jezeli uwazasz ze nikt nie uzywa MOS'a na X5000 to sie mylisz, swiadcza o tym chociazby blogi Epsilona, badz na ten (chyba ze tan sam gosc to prowadzi):
https://amigax5000.blog/2018/07/28/iris-e-mail/ . Tak wiec MOS Team moze nie liczy na tych ludzi ale oni licza na MorphOS'a na ich sprzecie.
[#36] Re: Radeon RX nadchodzi

@Don_Adan, post #33

Tylko byś musiał baaaardzo uważać, żeby zaalokowanych danych dla 64bitów nie przekazywać do innych procesów, ale dla danych stricte prywatnych to faktycznie, czemu nie.
[#37] Re: Radeon RX nadchodzi

@stefkos, post #35

Nie zastanawialo Cie jednak nigdy czemu te wszystkie bajery o ktorych Hyperion pisal nie wyszly?


Nowy RAM Handler wyszedł i zdaje się że nawet publicznie dla posiadaczy X5000. Jest osoba która się zajmuje tematem wykorzystania większej ilości RAMu, co z tego dalej wyniknie nie wiem, a nawet gdybym wiedział to nie powiem. Zresztą mniemam że Ty i tak już to zaliczyłeś do "bajerów Hyperionu, które nigdy nie wyjdą".

Jezeli uwazasz ze nikt nie uzywa MOS'a na X5000 to sie mylisz, swiadcza o tym chociazby blogi Epsilona, badz na ten (chyba ze tan sam gosc to prowadzi):
https://amigax5000.blog/2018/07/28/iris-e-mail/ . Tak wiec MOS Team moze nie liczy na tych ludzi ale oni licza na MorphOS'a na ich sprzecie.


A jeszcze mi napisz gdzie ja niby napisałem że nikt nie używa MOSa na X5000, użyłem słowa "znacząca sprzedaż", czyli niech będzie chociażby ze 100 rejestracji. Było tyle w wersji dla SAM 460EX? To że dwóch bloggerów przełoży sobie na chwilę kartę graficzną by coś tam napisać, to nie jest dokładnie to samo co znacząca sprzedaż.

Nie będzie takowej jeśli nie będzie wsparcia dla karty graficznej jaka jest w specyfikacji X5000. Co więcej jestem przekonany że teraz to ta specyfikacja się zmieni i będzie stał w niej Polaris.

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2018 16:54:51 przez MUFA-amigaone-pl
[#38] Re: Radeon RX nadchodzi

@stefkos, post #35

@Stefkos
Ta waska grupe mozna by szybko zamienic w uzytkownikow makow z G5, ceny ich sa przynajmniej 50x nizsze niz za x1000 czy x5000. Za to po stronie os4 jak namowisz ludzi na zakup komputera za min 5000 PLN?

---

Wystarczy, że kupią sobie na "*" Tabora z Polarisem i będą mieli dostęp do najnowszej technologii jaką oferuje AmigaOS4.1 czyli akceleracje 2D/3D Warp3D, OpenGL, Warp3DNova, OpenGLES2. Zagrają sobie w Gorky17 dzieciaki w Spencera i nie muszą kupować drogich AmigaOne.

A dodatkowy VRAM wykorzysta HunoPPC w Doom3.

PS
W tym wątku już użytkownicy MorphoOSa narzekają na borykanie się ze starym sprzętem ... (patrz #10 )


Ostatnia aktualizacja: 30.07.2018 17:32:25 przez Amig_OS
[#39] Re: Radeon RX nadchodzi

@Amig_OS, post #38

Tabor poza tym, że nowy nie ma nic do zaoferowania uwierz mi takiego sprzetu nie kupiłbym.
[#40] Re: Radeon RX nadchodzi

@Amig_OS, post #38

W tym wątku już użytkownicy MorphoOSa narzekają na borykanie się ze starym sprzętem ... (patrz #10 )

Proszę nie uogólniać, pisałem tylko o kartach graficznych.
[#41] Re: Radeon RX nadchodzi

@eastone, post #40

Jak nie chcesz szukać używek, to zawsze możesz kupić nówkę. Co prawda tanio nie będzie...
[#42] Re: Radeon RX nadchodzi

@KM, post #39

A ja chętnie sobie kupię :) i trochę ludzi z Polski też czeka z niecierpliwością.
[#43] Re: Radeon RX nadchodzi

@recedent, post #41

Ale to stary Radeon X na AGP :( - pewnie leżak magazynowy.

Ja używam: XFX R9 280X XTL Double Dissipation Black 3GB GDDR5 384Bit PCIe i gorąco polecam.

PS.
Mam w szufladzie X1550 PCIe i X300 PCIe - jeśli ktoś by chciał.


Ostatnia aktualizacja: 30.07.2018 19:45:00 przez Amig_OS
[#44] Re: Radeon RX nadchodzi

@recedent, post #41

A chociaż pod Linuxem odpali? Pytam ponieważ pod MOSem pewnie zadziala, o OSXa nie pytam. Mam triple boot.
[#45] Re: Radeon RX nadchodzi

@Amig_OS, post #38

I tu zaczyna sie brednio-serial taki jak kiedys:
- kupia, czas przyszly niespelniony . Czyli moze bedzie moze nie, to samo pisales rok temu pewnie.
- bedzie, czas przyszly niespelniony. Narazie nie ma Dooma 3 na os4 a ostatni Quake przypomne Ci najpierw byl na MOS'a a potem ktos uzyl tych samych zrodel i zrobil wersje os4 (oczywiscie nakombinowal sie troche bo zrobil to pod minigl).
- jak widac stary sprzet = karty graficzne - patrz post nizej.

Gratuluje za to wiecej VRamu co juz pisalem bo to jest.
[#46] Re: Radeon RX nadchodzi

@stefkos, post #45

Stefkos nie denerwuj się ... HunoPPC da radę jestem pewny ... a Ci co się zdeklarowali to raczej kupią tabora i tyle.

Co do DOOM3 to wolę produkty EntwicklerX - Spencer jest SUPER.

PS.
Dla mnie borykanie się z używanymi makami to masakra, ciągle ktoś coś reperuje, wymienia, ciągle kompromisy, a to morphos tego nie wspiera, a to inna rewizja, inna tasiemka, inna matryca, a to przenoszenie licencji bo coś padło, a to fleszowanie karty , ?@#?$ - za stary jestem ta takie jazdy bez trzymanki.

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2018 20:13:40 przez Amig_OS
[#47] Re: Radeon RX nadchodzi

@Amig_OS, post #42

Zobaczymy jak przyjdzie do kupowania.
[#48] Re: Radeon RX nadchodzi

@KM, post #47

Tabor nie tylko Polską stoi - Trevor nie narzekał na ilość zamówień.
Hans i Daytona też są zadowoleni z Tabora:)

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2018 20:16:45 przez Amig_OS
[#49] Re: Radeon RX nadchodzi

@Amig_OS, post #48

To gdzie ten tabor?

PS
M.I.C.E jest SUPER OK
[#50] Re: Radeon RX nadchodzi

@BULI, post #49

Pisałem, wcześniej, że na "*" :)

PS.
M.I.C.E = M.A.C.E

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2018 20:26:17 przez Amig_OS
[#51] Re: Radeon RX nadchodzi

@Amig_OS, post #46

Stefkos nie denerwuj się ...


No niestety aż chciałoby się tutaj zacytować naszego klasyka z tekstem typu "Jak jednej stronie idzie w czymś lepiej to zawsze znajdzie się ktoś kto włoży kij w szprychy";)
Wystarczy napisać o nowych sterach a już jest wyciągany Libre Office itp. itd. Stefkos na żywo w Warszawie byłeś bardzo wyważonym człowiekiem, więc może wróć do tych standardów. Niestety tak to już jest że i w świecie AmigaOS zdarzają się pozytywne newsy. Po prostu zwolennicy innych opcji muszą to jakoś przeżyć. Czasami zamiast bruździć lepiej nie pisać.
[#52] Re: Radeon RX nadchodzi

@MUFA-amigaone-pl, post #51

Czyli całą dyskusje można podsumować, że użytkownicy MorphOSa nie otrzymają wsparcia >256MB VRAM ... bo wg. developerów ... nie warto.
[#53] Re: Radeon RX nadchodzi

@Amig_OS, post #46

Nie jestem zdenerowany, bardziej proboje dojsc czemu probojesz ludziom wmawiac niestworzone rzeczy.
Tak Huno pewnie da rade, tylko kiedy. Narazie nie ma tej gry na os4 i tego nie zmienisz, chocbys 1000 komentarz wpisal.
Spenser pewnie jest super, ciesze sie ze Ci sie podoba. Slyszalem tez zle opinie o tej grze. Ciesze sie jednak ze Ci sie podoba.
Mam 2 powerbooki 17"
Mam 2 power maki z G5.
Nie reperuje nic, wszystko dziala do tego jeden mak ma karty na PCIE wlacznie z HD. I nie chowam sie za NDA. Tak to istnieje a nawet Radzik widzial jak dziala (szybciej niz jego X5000 na slabszym radeonie).
Wiec nie wypisuje bajek, nawet moge film nagrac.
[#54] Re: Radeon RX nadchodzi

@Amig_OS, post #46

Dla mnie borykanie się z używanymi makami to masakra


Ja jakoś nie narzekam na to "borykanie się". I myślę, że cicha większość "nie-borykaczy" po prostu nie pisze na forum postów "słuchajcie wszyscy, bo mi działa". Na forum czytasz o ludziach, którzy mierzą się z tym czy innym problemem.

Ale jeśli faktycznie wolisz MorphOSa na komputerze "nowym na gwarancji" to X5000 jest produktem dla Ciebie. Z tym, że jak się tak policzy 1750 EUR (za samą mobo) vs 100 EUR za najmocniejszego obecnie obsługiwanego przez MorphOS PowerMaca G5 to w relacji koszt-efekt ten nowy sprzęt jest mocno taki sobie. No, ale nowy.
[#55] Re: Radeon RX nadchodzi

@MUFA-amigaone-pl, post #51

Ale zobacz, zaczales temat wbijajac "szpile" MorphOSowie "bo teraz to os4 bedzie miec szybciej". Moglbys napisac "doczekalismy sie nowego ficzera, czy wiecie moze jak to sie przelozy na OWB?".
Wszyscy co zajmuja sie MorphOS'em powiedzieli "gratulacje" i wskazali Ci blad w mysleniu ze OWB nagle bedzie smigal i sie zaczelo.
Zaczelo sie wymienianie jak to 2 gry beda szybsze, ludzie zeszli z tematu.
OWB nie bedzie szybsze.
Gratulacje z powodu nowego "ficzera"
I tak sie to powinno zakonczyc.

P.S.Openoffice byl wyciagniety tylko aby zobrazowac temat ze te wszystkie "zapowiedzi" moga skonczyc sie "tragicznie" czego nie zycze.

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2018 20:45:44 przez stefkos
[#56] Re: Radeon RX nadchodzi

@stefkos, post #53

Tu nie chodzi o karty PCIe X19xxx a o wsparcie PCIe z akceleracją 2D/3D dla nowszych Radeonów HD,R9, RX. Ludzie chcą isc do sklepu, kupić kartę z gwarancją i używać.
[#57] Re: Radeon RX nadchodzi

@Amig_OS, post #56

Nie przesadzaj, przeplaciles za karte i tyle. Ta karta na os4 osiaga moze 5% swoich mozliwosci. Ja mam u siebie takze karte HD do tego dzialam raczej w wyzszych rozdzielczosciach niz FULLHD o czym mogl sie przekonac chocby Mufa.
[#58] Re: Radeon RX nadchodzi

@stefkos, post #55

Temat przeglądarki to tak jakby jej w ogóle nie było zarówno pod AmigaOS jak i MorphOS. :(
[#59] Re: Radeon RX nadchodzi

@stefkos, post #57

Dzięki Hansowi mam 3GB pamięci graficznej i o to mi chodziło. Nic nie przepłaciłem bo karty mogę używac też w PC.

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2018 20:53:48 przez Amig_OS
[#60] Re: Radeon RX nadchodzi

@Amig_OS, post #58

Chyba sobie zartujesz?
Probojesz teraz na sile zepchnac temat na margines. Od tego zaczela sie dyskusja.
OWB na MorphOS ma JITa i kolejne wersje sa w drodze. Nawet na amigaworld.net juz czekaja az tylko "ktos kto stoi za JIT'em da dostep do zrodel albo je sprzeda".
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem