[#271] Re: Karta graficzna do GBA1000

@wali7, post #270

No to będzie co testować :)
[#272] GBA1000 68060 - filmik

@wali7, post #1

Zapraszam do oglądnięcia kolejnego filmiku o GBA1000. Tym razem pokazuję komputer z kartą 68060 i graficzną. Do tego Thylacine USB.
https://youtu.be/g0St_akTFeA

Jak zdążę, to do północy opublikuję drugi filmik, tym razem pokazujący ten zestaw w działaniu.
[#273] Re: GBA1000 68060 - filmik

@wali7, post #272

Bardzo ciekawy filmik, czekam na drugą część OK
[#274] Re: GBA1000 68060 - filmik

@SuperBuster11, post #273

Ten pierwszy miał 500 MB, drugi ma 800 MB z okładem, a ja mam bardzo mizerny upload. Wychodzę właśnie do ojca, on ma chyba lepsze połączenie od mojego, więc może śmignie. Zobaczymy :)
[#275] Re: GBA1000 68060 - filmik

@wali7, post #274

Ja mam up 512 kbit więc też lipa.
[#276] Re: GBA1000 68060 - filmik

@SuperBuster11, post #275

Przesłane, upload u ojca był znacznie szybszy :)
Linki do wszystkich moich filmików o GBA1000 w tym wątku: http://www.ppa.pl/forum/elektronika/32566/filmiki-o-gba1000#m471353
[#277] Re: GBA1000 68060 - filmik

@wali7, post #276

u mnie urządzenia USB wykrywane są momentalnie, bez HUB-a też masz taki lag?
[#278] Re: GBA1000 68060 - filmik

@Kilos, post #277

Tak, tzn. lag jest wyłącznie przy podpinaniu pendrive, to chyba jest coś związanego z wczytywaniem softu do obsługi FAT. Inne urządzenia (te które sprawdzałem - huby, myszki) rozpoznaje i uruchamia od razu, bez lagów.
Inne pytanko - odpala się u Ciebie AIBB albo WhichAmiga? U mnie pod 68060 wieszają się podczas testowania konfigu.
[#279] Re: GBA1000 68060 - filmik

@wali7, post #278

ppa kuca i cała odpowiedź poszła się ...
u mnie peny pojawiają się od razu w momencie kiedy wyskakuje okienko o podłączeniu,
AIBB nie odpalałem natomiast WhichAmiga jakiś czas temu udało mi się znaleźć prawdopodobnie jakąś nowszą wersję która wykrywała GBA jako A3000, ale gdzieś mi przepadła... to co teraz mam i sprawdzałem wiesza się na dzień dobry
[#280] Re: GBA1000 stan prac

@wali7, post #1

Niedawno dostałem od Faziora oryginalną obudowę A1000. Za darmo! Raz jeszcze dzięki :)
Obudowa trochę pokancerowana, brakuje tego i owego (Fazior zaznaczył, że to nie on jest autorem owych "ulepszeń"), ale spokojnie da się to połatać. Pierwsze przymiarki płyty GBA1000 do obudowy, na zdjęciu też widać kartę procesorową 68060 i k. graficzną PicassoII++. Karta USB Thylacine ładnie chowa się pod frontową klapką. Teraz szukam jakiegoś odpowiedniego zasilacza - albo oryginalnego od A1000, albo jakiegoś małego od PC.
[#281] Re: GBA1000 stan prac

@wali7, post #280

No teraz o niebo lepiej wygląda niż w "akwarium" OK
[#282] Re: GBA1000 stan prac

@SuperBuster11, post #281

Zgadzam się, wygląda teraz "kultowo" :)
Flopki nie da się pewnie wstawić?
[#283] Re: GBA1000 stan prac

@waldiamiga, post #282

Flop wchodzi, mam do niego sanki, z tego co wiem trzeba dorobić ekran nad przetwornicą 3.3V na karcie procesorowej bo zakłóca flopa, który jest tuż nad nią.
[#284] Re: GBA1000 stan prac

@wali7, post #280

zasilacz ?
PT-
65B


pdf
[#285] Re: GBA1000 stan prac

@Dorian3d, post #284

Fajny, wymiary i osiągi ma OK. Cena też nienajgorsza, zastanowię się nad zakupem.
Dzięki.
[#286] Re: GBA1000 stan prac

@wali7, post #285

Na Amibayu widziałem kilka tygodni temu zasilacze - leżaki magazynowe do A1000,
[#287] Re: GBA1000 stan prac

@wali7, post #285

Mam tą zasiłkę i podawałem link gdzie jest w cenie raczej bezkonkurencyjnej
Niestety tak jak pisałem u mnie ten zasilacz nie daje rady.
Ja wczoraj dostałem takiego malucha i działa bardzo ładnie, choć nie stratuje bez obciążenia linii 3.3V, na szybko dałem 2x20R 5W i wygląda, że jest spoko choć na dłuższą metę wymienię na 2x10R 10W
[#288] Re: GBA1000 stan prac

@Kilos, post #287

Nie chcę zapeszać, ale chyba udało mi się rozwiązać problem z uruchamianiem GBA + Turbo, przynajmniej jeśli chodzi o mój zestaw, najbardziej zależało mi żeby to działało z oryginalnym PSU A1000, a tymczasem z tym zasilaczem były największe problemy, bo po włączeniu GBA praktycznie nigdy nie startowało i dopiero reset z klawiatury załatwiał sprawę, coś mnie tknęło żeby zasilić turbo z linii 5V zamiast 12V, wg. specyfikacji układy przetwornic potrzebują min. 4.4V do prawidłowego działania w tym wypadku - i jak ręką odjął
Jak na razie GBA wstaje od strzału z oryginalnym zasilaczem A1000 co mnie bardzo cieszy, nie miałem czasu na testy z innym zasilaczami, ale coś mi się wydaje, że warto spróbować
[#289] Re: GBA1000 stan prac

@Kilos, post #288

To bardzo ciekawa informacja. Ja eksperymentowałem ostatnio z niedrogim zasilaczem FlexATX, niestety, częstość poprawnych startów znacznie gorsza niż przy dotychczas bezkonkurencyjnym starym AT.
Jak rozumiem, wystarczy podać 5V zamiast 12V na minimolexa w karcie CPU?
Jak się skończy burza, to spróbuję :)

Czyli możnaby ew. spróbować podać bezpośrednio z PSU ATX 3.3v zaraz za przetwornicą?

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2015 21:19:45 przez wali7
[#290] Re: GBA1000 stan prac

@wali7, post #289

Jak rozumiem, wystarczy podać 5V zamiast 12V na minimolexa w karcie CPU?

dokładnie, jedyna niedogodność to 5V na złączu wentylatora co zmusiło mnie do pociągnięcia przewodu nieco dalej, ale to już pikuś
[#291] Re: GBA1000 stan prac

@Kilos, post #290

Kilos - jesteś wielki :)
Co prawda u mnie nie jest jeszcze idealnie, ale jest dużo lepiej. Na AT startuje w 80% przypadków, na Flexie w 60% (a poprzednio Flex poprawnie startował jakieś 5% włączeń, a AT jakieś 50%), co więcej, teraz gdy niewystartuje, zazwyczaj ożywia go reset (poprzednio pomagało tylko ponowne wyłączenie i włączenie).
Postudiuję schemat, ale wydaje mi się, że można by popróbować jeszcze z tym 3.3V, czy nie warto?
Wydaje mi się, że tu nie chodzi o wydajność prądową, tylko raczej jakieś nierównomierne podanie różnych napięć na starcie od czego całość głupieje? Bowiem wg tabliczki znamionowej na moim Flexie on może dać 16A na 5 V i 14A na 12V.... co przecież wielokrotnie przekracza zapotrzebowanie.

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2015 22:16:56 przez wali7
[#292] Re: GBA1000 stan prac

@wali7, post #291

jak znam życie i u mnie będą zdarzały się "ślepe" starty, ale już widzę, że jest nieporównywalnie lepiej, na pewno nie chodzi o wydajność prądową, bo ja tez podłączałem potwory po 20A na linii 12V i niewiele to pomagało, nie wiem szczerze mówiąc w czym rzecz i nie mam aparatury pomiarowej żeby się w to zagłębić, a po omacku można próbować długo i namiętnie... coś jest na rzeczy, jakieś nierównomierności, tętnienia czy inne zakłóty ja już próbowałem dokładać pojemności i robiłem inne cuda, ale jak na razie pomysł z zasileniem z 5V jest nie do przebicia, spróbuj w tym Flexie obciążyć linię 3.3V rezystorem 10R/10W, albo dwoma mniejszymi po 5W, zależy od zasilacza, ale niedociążona linia 3.3V może skutkować mniejszym powerem na linii 5V.
Jeśli chodzi o podpięcie 3.3V bezpośrednio z zasilacza to szczerze mówiąc nie wiem czy zdrowo będzie podać to na wyjście przetwornicy... może należało by odpiąć ją od układu, najprościej było by zdjąć L3 i ewentualnie L5 w zależności czy chcesz zastąpić tylko vcore czy zasilanie pozostałych układów też, ale i tak miał bym obawy, bo nie wiem czy GBA z Turbo jest w stanie odpowiednio obciążyć zasilacz AT czy ATX i może być tak, że np. zamiast 3.3V będzie 3.8V
[#293] Re: GBA1000 stan prac

@Kilos, post #292

jak znam życie i u mnie będą zdarzały się "ślepe" starty, ale już widzę, że jest nieporównywalnie lepiej, na pewno nie chodzi o wydajność prądową, bo ja tez podłączałem potwory po 20A na linii 12V i niewiele to pomagało, nie wiem szczerze mówiąc w czym rzecz i nie mam aparatury pomiarowej żeby się w to zagłębić, a po omacku można próbować długo i namiętnie...


Strzal na slepo - zmierz oscyloskopem w jakiej kolejnosci pojawiaja sie napiecia (5V i 12V). Kiedys mialem taki problem w moim projekcie i musialem dorobic petle opozniajaca w jednej z przetwornic. :)
[#294] Re: GBA1000 stan prac

@mschulz, post #293

ostatni raz pomiary oscyloskopem robiłem w technikum na pracowni sprzętem wielkości komody i o wadze pianina, ale to nie największy problem, bo przypomniał bym sobie co i jak gdybym tylko miał oscyloskop
Planuję coś kupić do warsztatu, ale na razie brak wolnych środków, taki 100MHz swoje kosztuje, a nie chcę kupować byle jakiej używki która zajmie mi pół stołu tylko coś bardziej współczesnego
[#295] Re: GBA1000 stan prac

@Kilos, post #294

To mi wygląda na zbyt szybkie wygenerowanie sygnału reset.

Z reguły reset ze stanu aktywnego do nieaktywnego zmienia się z określonym opóźnieniem, gdy napięcie 5V jest na właściwym poziomie.
Najprawdopodobniej 12V pojawia się w tych zasilaczach później niż 5V, a trzeba pamiętać, że tu jeszcze mamy przetwornice do 3,3V, na wyjściu której napięcie też pojawia się z niewielkim opóźnieniem.

Myślę, że sprawę by rozwiązało uzależnienie sygnału reset od pojawienia się właściwej wartości napięcia 3,3V zasilającego płytkę procesora.
[#296] Re: GBA1000 stan prac

@jarob, post #295

próbowałem zmieniać czas po którym następuje reset, odpowiadają za to trzy elementy w okolicy LM339, pojemność C105, dioda D3 i rezystor R63, zmieniając rezystancję R63 wydłużyłem ten czas znacznie, ale niestety nie rozwiązało to problemu
[#297] Re: GBA1000 stan prac

@Kilos, post #296

Hmm... no to moja teoria legła w gruzach. Nic innego w tej chwili nie przychodzi mi do głowy.
[#298] Re: GBA1000 stan prac

@jarob, post #297

Jednak powtórne zresetowanie zazwyczaj powoduje poprawne uruchomienie się maszyny. Coś z tym resetem może być....
[#299] Re: GBA1000 stan prac

@wali7, post #298

dzisiaj dłużej się pobawiłem i na ok. 30 włączeń zaliczyłem jeden zwis żeby nie było zbyt kolorowo
jest jeszcze jedna rzecz którą zauważyłem wcześniej przed podpięciem 5V mianowicie zwiecha następowała najczęściej wtedy kiedy po wyłączeniu włączałem ponownie zbyt szybko czyli tak po paru sekundach, jeśli zrobiłem przerwę tak ze 20-30 sekund praktycznie zawsze uruchamiało się potem poprawnie, a prawidłowością można nazwać fakt, że kiedy zostawiałem GBA w spokoju i włączałem ponownie po paru godzinach nigdy nie zdarzyło się tak żeby nie uruchomiło się pierwszy raz poprawnie, zawsze po długiej przerwie tak było, teraz też złapałem ten zawis po wyłączeniu i ponownym włączeniu tak po 2 sekundach.
[#300] Re: GBA1000 stan prac

@Kilos, post #299

Hmmm... to też mogło by się wiązać z sygnałem resetu. Gdyby np. kondensator odpowiedzialny za czas zwłoki resetu nie zdążył się rozładować przed ponownym włączeniem. Wtedy reset mógłby wcześniej zmienić stan. No ale jeśli po wydłużeniu tego czasu nic się nie poprawiło, to nie wiem.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem