[#121] Re: Adapter zasilacza Cisco do Amigi

@Mq, post #120

Co do wylutowywania wszystkich podstawek w A500, to też racja, że mi by się tego chyba w ogóle nie chciało robić, ale odpowiedzmy sobie na pytanie jak często wylutowujesz wszystkie podstawki w A500, bo mi się jeszcze to nigdy nie zdarzyło.


Dwa razy kompletcw A500, raz komplet w C64, kilka razy podstawke pod 68k,kickstart i kilkanaście razy inne.

Wczoraj robiłem SOJ moda w A500 rev8 i też musiałem wylutować układy pamięci.
U mnie rozlutownica jest bardzo przydatna. Wylut wszystkich podstawek w A500 zamyka się w 2 godzinach amatorskiej bezstresowej zabawie. Przy osobach, które szybko się denerwują jest to też inwestycja w zdrowie.

Mówię to jako osoba, która 3lata temu miała mizerne doświadczenie z lutownicą.
[#122] Re: Adapter zasilacza Cisco do Amigi

@snifferman, post #121

Przez kompletny przypadek też stałem się posiadaczem tej przejściówki - pięknie śmiga. Jedyne co mi przeszkadzało (jak w wielu projektach jakie powstają) to trzymanie płytki i jakichś styków etc. elektryki na wierzchu.

Zrobiłem więc szybki projekcik obudowy w dwóch wersjach - jedna pod kątem tych co chcieli sobie "wypchnąć" tą mniejszą płytkę bardziej (wtedy można zamknąć cały adapter z dwóch stron i nadal mieć bardzo stabilne osadzenie go w gnieździe PSU w Amidze) i wersja nakładana na ścisk (jak ktoś chce to może jedną kropelką kleju unieruchomić zupełnie adapter w obudowie).

link do zdjęć
[#123] Re: Adapter zasilacza Cisco do Amigi

@tooloud, post #122

tooloud pokazał mi projekcik, fajnie to wyszło. Tylko teraz tak sobie jeszcze pomyślałem o jednym drobnym szczególe. Zanim zaczniecie sobie drukować takie obudowy, to pomierzcie sobie czy będą na pewno pasować. Myślę, że powinno być w porządku w większości przypadków, ale przypomniałem sobie że bardzo wczesne wersje tych płytek mogły mieć minimalnie inny wymiar. Po prostu w pierwszych płytkach nie były zrobione precyzyjnie odległości między otworami footprintu przełącznika, więc poprawiałem to i później już wszystkie były idealnie dopasowane. Ta drobna poprawka footprintu przełącznika zmniejszyła jednak przy okazji całą płytkę o jakiś ułamek milimetra, co nie miało znaczenia luzem, bo nie było widoczne na oko wcale, ale obudowa może wtedy o te ułamki nie pasować. Pewnie da się to wtedy delikatnie tam podpiłować i też nie powinno być problemu, ale tak informuję, żeby lepiej sobie zawczasu sprawdzić.

A przy okazji, jak by ktoś jeszcze chciał, to zostały mi dwa ostatnie komplety elementów do samodzielnego montażu. 30zł plus przesyłka 9zł.

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 12:59:19 przez Mq
[#124] Re: Adapter zasilacza Cisco do Amigi

@Mq, post #123

Jest wzięta pod uwagę tolerancja 0,5mm na bokach i otworach (np. mój przełącznik jest wlutowany minimalnie pod kątem i wystaje w stosunku do krawędzi pcb). W sumie - najprościej - będziemy mieli trochę wydrukowanych tych obudów w Hackroomie na garażówce w październiku i na listopadowym Bring Your Balls. Można sobie wtedy zobaczyć i przypasować jeżeli ktoś nie ma drukarki 3d.
[#125] Re: Adapter zasilacza Cisco do Amigi

@tooloud, post #124

Czy ktoś ma jeszcze dostęp do tych adapterów?
[#126] Re: Adapter zasilacza Cisco do Amigi

@Jarkman, post #125

Obawiam się, że to już za dużo lat minęło... Chyba nikt tego nie wznawiał, w każdym razie ja już tego niestety nie mam.
[#127] Re: Adapter zasilacza Cisco do Amigi

@Mq, post #126

A szkoda,osobiście bym jedną zakupił.
[#128] Re: Adapter zasilacza Cisco do Amigi

@ryszard67, post #127

tylko że takich adapterów nie ma, a jak są, to są baaardzoo drogie ... > niż 50zł




Ostatnia aktualizacja: 02.04.2023 17:04:27 przez Cezarykl
[#129] Re: Adapter zasilacza Cisco do Amigi

@Cezarykl, post #128

Jakiś czas temu zrobiłem swoją wersję. Jeśli ktoś jest zainteresowany to mogę zamówić kilka płytek i rozesłać jak będę w Polsce (same płytki, nie będę tego składał).




Ostatnia aktualizacja: 07.04.2023 20:46:49 przez SimonGK
[#130] Re: Adapter zasilacza Cisco do Amigi

@SimonGK, post #129

Gdzie takie piny(bolce)można kupić do tego adaptera?
[#131] Re: Adapter zasilacza Cisco do Amigi

@AD99, post #130

W tme.pl. Chyba te link kupowałem. Sprawdzę we wtorek.
1
[#132] Re: Adapter zasilacza Cisco do Amigi

@SimonGK, post #131

Ja też kupowałem kiedyś w TME te bolce, ale nie pamiętam które to konkretnie były. No ale piszę, bo to zawsze jakaś wskazówka, że na pewno tam należy je kupić i któreś z nich pasują idealnie
[#133] Re: Adapter zasilacza Cisco do Amigi

@Cezarykl, post #128

Powiedzcie proszę bo nie rozumiem o co chodzi z tym adapterem :). Czy taniej i bardziej elegancko nie wychodzi po prostu dolutowanie do zasilacza gotowej wtyczki od Lotharka?
[#134] Re: Adapter zasilacza Cisco do Amigi

@prz, post #133

Ja mam kilka adapterów do tego zasilacza Cisco i używam go do Amigi, do Atari 520ST, do stacji dysków do Atari.

Druga rzecz, to w tym adapterze jest włącznik. Ja jestem starym Atarowcem, więc gdy kilka lat temu kupiłem sobie swoją pierwszą w życiu Amigę, to byłem bardzo zdziwiony, że żeby włączyć komputer, to trzeba nurkować pod biurko do zasilacza

No i ostatnia rzecz: kiedy robiłem te adaptery parę lat temu, to wtyczki amigowe do zasilacza nie były dostępne nigdzie w sprzedaży.

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2023 13:20:43 przez Mq
1
[#135] Re: Adapter zasilacza Cisco do Amigi

@SimonGK, post #131

DziękiOK
[#136] Re: Adapter zasilacza Cisco do Amigi

@Mq, post #134

Rozumiem. Też używam tego zasilacza do kilku komputerów stosując z jednej strony kabla gniazdko pasujące do wtyczki z Cisco, a z drugiej odpowiednią wtyczkę do danego komputera.

Sprawa z włącznikiem to faktycznie może być plus. Ten włącznik odłącza wszystkie napięcia bez odłączania wspólnej masy? Pamiętam przestrogi co do ZX Spectrum +3 i +2 (czarnego - z wielonapięciowym gniazdem zasilania), aby nie włączać komputera wtyczką przy komputerze, tylko wtyczką po stronie pierwotnej. Zdarzały się ponoć awarie gdy podczas wsadzania wtyczki do komputera masa łączyła się minimalnie później niż napięcia. I od tamtej pory mam wątpliwości co do wyłącznika na wyjściu zasilacza jeśli zasilanie jest kilkunapięciowe. Ale skoro ten adapter sprawdza się z Amigami od lat to pewnie nie ma takiego problemu :). Co o tym sądzisz?
[#137] Re: Adapter zasilacza Cisco do Amigi

@prz, post #136

Ten włącznik w tym adapterze nie odłącza napięć na wyjściu zasilacza. Zasilacz Cisco, który tu stosujemy, ma sterowanie wyprowadzone na jeden z pinów tej wtyczki swojej na końcu kabelka. Ten pin sterujący powoduje włączanie i wyłączanie całego zasilacza i to do niego jest podłączony ów przełączniczek.
1
[#138] Re: Adapter zasilacza Cisco do Amigi

@Mq, post #137

Faktycznie, w tym zasilaczu jest taki dodatkowy pin we wtyczce. Świetny pomysł, dzięki :)!
[#139] Re: Adapter zasilacza Cisco do Amigi

@Mq, post #132

Pasują ale czy idealnie to nie jestem przekonany. Te w oryginalnej wtyczce mają średnicę 1.5mm2 o ile teraz dobrze pamiętam. Te mają 1.32mm2, grubszych nie znalazłem. Wtyczka wchodzi dość ścisło jednak i u mnie wszystko działa dobrze.
[#140] Re: Adapter zasilacza Cisco do Amigi

@SimonGK, post #139

Rozpędziłem się z jednostką. Są to oczywiście mm nie mm2.
[#141] Re: Adapter zasilacza Cisco do Amigi

@SimonGK, post #131

Potwierdzam, to te co podałeś link, bo wtedy je zamawiałem
Przekopałem maila i z faktury symbol taki sam 1365E.68 (Końcówka: kołek lutowniczy; THT; cynowany; mosiądz; Ř: 1,32mm)
Tyle, że przez dwa lata cena x2

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2023 21:58:56 przez Adinfo
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem